Προς το περιεχόμενο

Yποχρεωτική στράτευση στα 18..


pappous_soulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι καποια ειναι φεμινιστρια-και αναφερομαι στις αρχες και οχι σε φανατικα εκφυλισματα του φαινομενου-δεν σημαινει οτι ειναι ηλιθια.

Ως ισα δικαιωματα, επιθυμει να μην υπαρχει ο παραλογισμος της δικης σας θητειας, οχι να κολυμπαμε ολοι στα ιδια σκατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Υπάρχει σοβαρός λόγος να μην στρατεύεται κόσμος. Τώρα αν έχει φις ή πρίζα ανάμεσα στα πόδια του, είναι αδιάφορο.

 

Γενικά απορώ, εδώ προσπαθούμε να τη γλυτώνουμε εμείς, γιατί να θες να χώσουμε και τις άλλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι καποια ειναι φεμινιστρια-και αναφερομαι στις αρχες και οχι σε φανατικα εκφυλισματα του φαινομενου-δεν σημαινει οτι ειναι ηλιθια.

Ως ισα δικαιωματα, επιθυμει να μην υπαρχει ο παραλογισμος της δικης σας θητειας, οχι να κολυμπαμε ολοι στα ιδια σκατα.

 

Εγώ αναφέρομαι με βάση τα σημερινά δεδομένα. Εφόσον το κράτος έχει θεσμοθετήσει αυτόν τον παραλογισμό και τον δέχονται οι Ελληνες πολίτες θα πρέπει να τον ενισχύσει.

 

Κατά την διάρκεια της θητείας μου γνώρισα πολλούς φλούφληδες και άτομα ανάξια λόγου. Πιο σίγουρος και ασφαλής θα ένιωθα ως πολίτης ή ως φαντάρος αν είχα μια υπεύθυνη γυναίκα σε κάποιες υπηρεσίες παρά ένα ανώριμο αγοράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη λογικη σου θα επρεπε να ανεχεσαι το καθε κακως κειμενο.

Εφοσον υπαρχει, ας το ενισχυσουμε.

Ποσως με ενδιαφερει με τι αισθανεσαι ασφαλης. Μπορει να σου προσφερει και ασφαλεια να σε θηλαζει η μανα σου εφ'ορου ζωης, δεν θα υποστηριξω την θεσμοθετηση του, ουτε θα προσπαθησω να το επιβαλλω στον υπολοιπο κοσμο.

Ο συλλογισμος σου ειναι ακρως προβληματικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μετατέθηκε το θέμα τεχνηέντως , εγώ θέλω ΚΑΙ την άποψη των άλλων θηλυκών του forum. :P

 

τώρα για το άρθρο αυτο στα ΝΕΑ , ρε δεν ξέρω , μερικά πράγματα είναι τελείως παράλογα για το δικό μου μυαλό! Αυτό λέει σκέφτονται οι στρατιωτικοί στο πεντάγωνο ; Κάπου εδώ με κυριεύει κάτι σαν μάνιωμα , θέλω να βρίσω τους χακιοφόρους και τα θεία τους και άλλα τέτοια... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη λογικη σου θα επρεπε να ανεχεσαι το καθε κακως κειμενο.

Εφοσον υπαρχει, ας το ενισχυσουμε.

Ποσως με ενδιαφερει με τι αισθανεσαι ασφαλης. Μπορει να σου προσφερει και ασφαλεια να σε θηλαζει η μανα σου εφ'ορου ζωης, δεν θα υποστηριξω την θεσμοθετηση του, ουτε θα προσπαθησω να το επιβαλλω στον υπολοιπο κοσμο.

Ο συλλογισμος σου ειναι ακρως προβληματικος.

 

Προβληματικός συλλογισμός η ισονομία? Το ακούσαμε και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ισονομια στα πλαισια ενος θεσμου που αμφισβητειται.

Οταν θεωρω οτι κατι ειναι απαξιωτικο με τον τροπο που γινεται για σενα ως ανδρα, δεν θα θελησω να το επιβαλω και στη γυναικα, ωστε να γινουμε ισοι μεσα σε ενα προβληματικο πλαισιο.

Σκοπος υποτιθεται ειναι να ειμαστε ισοι απαναντι σε καταστασεις που κρινουμε ως επιθυμητες, οχι να μαζοχιζομαστε με ισους ορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ισονομια στα πλαισια ενος θεσμου που αμφισβητειται.

Οταν θεωρω οτι κατι ειναι απαξιωτικο με τον τροπο που γινεται για σενα ως ανδρα, δεν θα θελησω να το επιβαλω και στη γυναικα, ωστε να γινουμε ισοι μεσα σε ενα προβληματικο πλαισιο.

Σκοπος υποτιθεται ειναι να ειμαστε ισοι απαναντι σε καταστασεις που κρινουμε ως επιθυμητες, οχι να μαζοχιζομαστε με ισους ορους.

Μπορεί εσύ να μη θελήσεις αλλά θα θελήσουμε εμείς προκειμένου να μειωθεί η θητεία

 

Και κακώς που τόσα χρόνια δεν έγινε μια κίνηση από τους άντρες να στρατεύονται οι γυναίκες και να μειωθεί η θητεία στο μισό

 

Εξάλλου πλέον ο στρατός ούτε σωματική δύναμη χρειάζεται, ούτε θάρρος, ούτε αποτελεί ιδανικό. Υπηρεσίες προσφέρουμε, εξ ου και ''υπηρετώ''.

 

Στο Ισραήλ οι γυναίκες στρατεύονται υποχρεωτικά, σε όλο τον κόσμο εθελοντικά, στην Ελλάδα γίνονται στελέχη.

 

Το ιδεώδες θα ήταν να καταργηθεί τελείως η υποχρεωτική θητεία αλλά αφού δεν μπορεί να γίνει ας προσανατολιστούμε τουλάχιστον προς αυτήν την κατεύθυνση. Ο ένας χρόνος που αντιστοιχεί στα αγόρια είναι πάααρα πολύς και καθιστά επιτακτική -προσωρινά τουλάχιστον- την ενδιάμεση αυτή λύση με μελλοντική δυνατότητα κατάργησης της θητείας για όλους.

 

Απορώ τόσα χρόνια τι σκ@τ@ κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ισραήλ οι γυναίκες στρατεύονται υποχρεωτικά

 

και δηλαδή αυτό τώρα, ακόμη και αν ισχύει, τι κύρος έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα όταν ξύπνησα μου ήρθε στο μυαλό μια σκέψη απο την παιδική μου ηλικία...

σκέφτηκα που οι γοννείς μου αρχίζουν και μεγαλώνουν και αυτο δεν μου αρέσει καθόλου και μετά θυμήθηκα που όταν ήμουν πολύ μικρή, στις πρώτές τάξεις του δημοτικού, είχα ακούσει ότι οι άντρες μετά τα 40 αν γίνει πόλεμος δεν θα πάνε στο μέτωπο, και μετρούσα την ηλικία του πατέρα μου και ανυπόμονούσα πότε θα γίνει 40 γιατι τότε αν γίνόταν πόλεμος δεν θα χρειαζόταν να πάει (μην κοροιδευετε, θα μουν δεν θα μουν 5 χρονων) και μετά σκέφτηκα τον μικρο μου να κάθεται σε ένα βαν μαζί με άλλα τρομαγμένα παιδιά, για να πάνε να σκοτώσουν και να σκοτωθούν. Φαντάστηκα τα ομορφά του μάτια αγχωμένα γιατί δεν ξέρει τι τον περιμένει, λυπημένο, πότε δεν θα το επέτρεπα αυτό... σκέφτηκα... μπουρδες είμαστε ηλίθιοι... και ο στράτός είναι μια μαλακία, τον σιχαίνομαι, όσο σιχαίνομαι το ανθρωπινο είδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μελετούν λέει και διακοπή σπουδών ως μέρος του εν λόγω νομοσχεδίου..

 

Έτσι, παράτα εξεταστικές, σπίτια που νοικιάζεις, το διάβασμα κ.τ.λ. Επιστράτευση; Περιμένουμε κανα ντου απο τους σκοπιανούς; τι παίζει; :X

 

Ρε δε πάνε στο διάολο όλοι τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πέρα από το παράλογο της υποχρεωτικής στράτευσης για τις γυναίκες, πιστεύω πως θα πέρναγα ευχάριστα απογεύματα στον καναπέ μου, βλέποντας ειδήσεις και κρατώντας στο ένα χέρι φραπεδιά και στο άλλο το τρελλόχαρτο μου... :P

 

Σαν να το βλέπω μπροστά μου: :confused:

 

<<Ομαδικά όργια στο ακριτικό φυλάκιο του Έβρου κυκλοφόρησαν στο internet από κινητό φαντάρου...

Οι φανταρίνες έχουν ήδη κινηθεί δικαστικά εναντίον του!>>

 

<<Σοκ προκάλεσε στην κοινή γνώμη,το γεγονός πως ο ταξίαρχος (Αledjo) εκμεταλλευόμενος το αξίωμά του, μοίραζε άδειες σε καλλονές φανταρίνες, με αντάλλαγμα φυσικά το πολυπόθητο κορμί τους...>>

 

<<Ναι, κυρίες και κύριοι, είμαστε στην ευχάριστη θέση θέση να σας πληροφορήσουμε πως το πρώτο παιδί που γεννιέται μέσα σε στρατόπεδο είναι γεγονός!>>

 

<<Η εξτρεμιστική οργάνωση ''ΤΑΔΙΤΗΣΤΡΑΤ'' (τα δικαιώματα της στρατιωτίνας) θα κάνει νέα πορεία στο κέντρο της Αθήνας

με αφορμή την κατάργηση της του δικαιώματος της να είναι ελεύθερη υπηρεσίας της ημέρες του μήνα της...>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<Ναι, κυρίες και κύριοι, είμαστε στην ευχάριστη θέση θέση να σας πληροφορήσουμε πως το πρώτο παιδί που γεννιέται μέσα σε στρατόπεδο είναι γεγονός!>>

 

:lol:

_______

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...