Προς το περιεχόμενο

Yποχρεωτική στράτευση στα 18..


pappous_soulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε μαγκες εφαρμοστικε αυτος ο νομος κα αν ναι εγω που πηρα αναβολη το φεβρουαριο λετε να μου την κοψουνε?
Πω πω...Σόρρυ για το άσχετο σχόλιο,αλλά έλιωσα με το ποστ σου.Να σαι καλά =)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν σας την νοοτροπία εδώ στην ελλάδα... εγώ είμαι από κύπρο, και έκανα 25 μήνες ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ, σε μονάδα ΤΩΝ ΛΟΚ (καταδρομείς για όσους δεν ξέρουν..) δηλαδή εγώ είμαι ο μαλάκας της υπόθεσης.... έκανα 39 μέρες να βγώ από το στρατόπεδο, επειδή δεν είχαμε δύναμη μέσα, στο κέντρο έκανα δύο μήνες χωρίς καν υπηρεσιακό, και εσείς κλαίτε γιατί θα κάνετε 12 μηνες... έλεος δηλαδή ρε παιδιά σοβαρευτείτε επιτέλους, και ωριμάστε λιγάκι... σας έχουν αφήσει λιγάκι τα σχοινιά χαλαρά, και την είδατε όλοι επαναστάτες κλπ... έλεος... στρατό πάτε, δεν είναι το τέλος του κόσμου.... και εμείς πήγαμε, στα 18 μας, μέχρι τα 20 μας, και μια χαρά παιδιά βγήκαμε, και δεν χάσαμε και τίποτα σπουδαίο....

στα 18 σας, τελειώνετε με τα πάντα και έτσι ξέρετε πως με το που θα τελειώσετε από τον στρατό έχετε ολόκληρο τον δρόμο μπροστά σας, χωρίς άλλες ενοχλήσεις και εμπόδια....

στην Κυπρο πληρωνεστε κανονικα για να υπηρετειτε ομως, ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτιμούσα χίλιες φορές όμως να είχα την ευκαιρία να κάνω 12μηνο και να παίρνω 7 ευρώ, παρά 25 μήνες και 100 ευρώ.... αυτά θα με σώσουν δηλαδή.... έλεος για ποιο πράγμα βρήκατε να σχολιάσετε.... δηλαδή το ότι είναι 25 μήνες δεν σας πείραξε, αλλά σας πείραξε το ότι παίρνουμε 100 ευρώ... τι να πεις... :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ειρωνικά το είπε.

 

Επίσης εγώ στον στρατό έπαιρνα 35?... πολύτεκνος γαρ! Στο φυλάκιο που ήμουν 3 μήνες πάντως έβαζα και στην άκρη!!! Το πιο κοντινό μαγαζί ήταν κάνα 3-4km.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bεβαια και δεν αξιζει 2500 σε 25 μηνες καλυτερα 12 μηνες και οι υπολοιποι 13 δουλεια την ποιο απλη δουλεια να κανεις παραπανω θα βγαλεις.Α και για αυτο που λενε "θα πατε στρατο για να γινεται ανδρες" δεν πιστευω να ισχυει δεν ξερω τι γινονταν πριν 20-30 γιατι δεν ζουσα αλλα τωρα ειναι γνωστο το τι λουφα πεφτει στο στρατο το μονο που θα κανουν σε σενα ειναι να προσπαθησουν να βγαλουν κερδος απο σενα,αληθεια καποιος που πηγε προσφατα του δωσαν το οπλο να βαρεσει καμια η ουτε αυτο κανεις πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτιμούσα χίλιες φορές όμως να είχα την ευκαιρία να κάνω 12μηνο και να παίρνω 7 ευρώ, παρά 25 μήνες και 100 ευρώ.... αυτά θα με σώσουν δηλαδή.... έλεος για ποιο πράγμα βρήκατε να σχολιάσετε.... δηλαδή το ότι είναι 25 μήνες δεν σας πείραξε, αλλά σας πείραξε το ότι παίρνουμε 100 ευρώ... τι να πεις... :shock:
δεν ηξερα οτι ειναι 100, μου ειχε πει ενας Κυπριος οτι πληρωνεστε και νομισα 600, 700 κατι τετοιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Έλληνες που παίρνουν μετάθεση στη μοίρα Ειδικών Δυνάμεων στην Κύπρο ή και στα τάγματα Πεζικού της ΕΛΔΥΚ πληρώνονται με σχεδόν 270 ευρώ.

Και εγώ πίστευα ότι οι Κύπριοι έπαιρναν κάτι παραπάνω.Κάτι είχε πάρει το αυτί μου για 300 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 270 ευρώ να τονίσω ισοδυναμούν με 100-150 για τα ελληνικά δεδομένα αναλόγως πως τα ξοδεύει κανείς. 3 ευρώ η πίτα, 7 ευρώ αν μαζί με τον καφέ σου θέλεις και νεράκι, 4 ευρω η ώρα στα ιντερνετ καφέ, αυτά θυμάμαι από το φίλο που υπηρετεί τώρα Κύπρο, παραπάνω παίρνεις αν έχεις βαθμό. Οι Κύπριοι θυμάμαι από παλιά παίρνανε διψήφιο νούμερο σε λίρες οπότε παίρνουν λιγότερα. Αν σας αρέσουν τ'ακριβά αυτοκίνητα είναι το μόνο πράμα που θα χορτάσετε τζάμπα άμα πάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...