Προς το περιεχόμενο

Περισσότερα XP μέσω Vista!


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλοι κατασκευαστές υπολογιστών όπως η Dell, η Levono και η ΗΡ θα μπορούν να εγκαταστήσουν Windows ΧΡ ακόμα και μετά τις 30 Ιουνίου, όταν και τελειώνει επίσημα η δυνατότητα εγκατάστασης σε καινούργιους υπολογιστές.

 

Το παράθυρο αυτό βρίσκεται μέσα στην άδεια χρήσης των Windows Vista. Συγκεκριμένα, η Dell δήλωσε ότι θα εκμεταλλευτεί το δικαίωμα που δίνουν τα Vista για επιστροφή στην προηγούμενη έκδοση των Windows, δηλαδή τα XP. Έτσι, ενώ θα αγοράζει άδειες για Vista, θα εγκαθιστά σε κάποιους υπολογιστές Windows XP με το δικαίωμα βέβαια του αγοραστή να αναβαθμίσει όποτε θέλει σε Vista.

 

Επιπλέον, εκπρόσωποι της HΡ ανακοίνωσαν ότι η εταιρεία θα εκμεταλλευτεί αυτή την δυνατότητα μέχρι και τον Ιούλιο του 2009, περισσότερο δηλαδή από ένα χρόνο μετά την επίσημη ημερομηνία λήξης των Windows XP! Για να μπορέσει πάντως να γίνει η «επιστροφή» στα XP, θα πρέπει η έκδοση των Vista να είναι είτε Ultimate είτε Business.

 

Το θέμα έφερε στην επιφάνεια με δηλώσεις του, το αφεντικό της Microsoft, Steve Ballmer. Μάλιστα, άφησε ανοικτό ακόμα και το ενδεχόμενο αλλαγής πολιτικής της εταιρείας του, που δεν μπορεί να σημαίνει κάτι άλλο από άλλη μία παράταση της ζωής των Windows XP, στην περίπτωση που η θέληση και το πνεύμα των πελατών της Microsoft κινηθούν προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Source.png Πηγή: pcw.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα αυτος ο καραγκιοζης ο τηλεπωλητης δεν ειπε πριν μια βδομαδα, οτι κανεις δεν ασχολειτε πλεον με τα XP?

 

Και γιατί να ασχοληθεί κανείς,αφού όλα δουλεύουν ρολόι; Ας ασχοληθούν με τη πατάτα που λέγεται Vista :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να ασχοληθεί κανείς,αφού όλα δουλεύουν ρολόι; Ας ασχοληθούν με τη πατάτα που λέγεται Vista :-(

 

έτσι, +1.

άσε που βγάζουν και τα νέα windows(ίσως "seven") σε ένα χρόνο, απ'ότι άκουσα.

κάτι που μπορεί να ερμηνευθεί σαν παραδοχή της αποτυχίας των vista.

πιστεύω ότι μόνο και μόνο που υπάρχουν άτομα που προτιμάνε τα xp από τα vista, αυτό αποτελεί μια ήττα για την ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι αν η microsoft απελευθερωνε την υποβαθμιση για ολους το ποσοστο που θα γυρναγε στα xp θα ηταν τεραστιο ειδικα και μετα τα προβληματα με το sp1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλα ρε παιδια μιλαμε σοβαρα τωρα;

μετα το service pack1 μια χαρα ειναι τα vista,γιατι θα επρεπε να ξαναγυρισει καποιοs στα ΧΡ;

εκτοs εαν πολλοι περιμενουν με vista "δωρο του θειου",να μην εχουν ολο και καποιο προβλημα.

εγω 1,5 χρονο που ταχω δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα ουτε καν στην αρχη,μπλε οθονεs δεν εχω δει μεχρι σημερα.

καλυτερα μερικοι να ψαξουν drivers για τιs εφαρμογεs που φορτωνουν στο pc,και οχι ολα να τα ριχνουμε στα vista.

κατα την γνωμη μου δεν εχει πια κανενα νοημα το "φιλι ζωηs" στα ΧΡ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλα ρε παιδια μιλαμε σοβαρα τωρα;

μετα το service pack1 μια χαρα ειναι τα vista,γιατι θα επρεπε να ξαναγυρισει καποιοs στα ΧΡ;

εκτοs εαν πολλοι περιμενουν με vista "δωρο του θειου",να μην εχουν ολο και καποιο προβλημα.

εγω 1,5 χρονο που ταχω δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα ουτε καν στην αρχη,μπλε οθονεs δεν εχω δει μεχρι σημερα.

καλυτερα μερικοι να ψαξουν drivers για τιs εφαρμογεs που φορτωνουν στο pc,και οχι ολα να τα ριχνουμε στα vista.

κατα την γνωμη μου δεν εχει πια κανενα νοημα το "φιλι ζωηs" στα ΧΡ,

 

Τα Vista είναι απαιτητικό* OS. Εξάλλου, αν έβαζαν το DX10 στα XP, να έβλεπα τότε τα Vista για πόσο θα ζούσαν..:mad:

 

*Εννοώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ο Η/Υ, έτσι;:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλα ρε παιδια μιλαμε σοβαρα τωρα;

μετα το service pack1 μια χαρα ειναι τα vista,γιατι θα επρεπε να ξαναγυρισει καποιοs στα ΧΡ;

εκτοs εαν πολλοι περιμενουν με vista "δωρο του θειου",να μην εχουν ολο και καποιο προβλημα.

εγω 1,5 χρονο που ταχω δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα ουτε καν στην αρχη,μπλε οθονεs δεν εχω δει μεχρι σημερα.

καλυτερα μερικοι να ψαξουν drivers για τιs εφαρμογεs που φορτωνουν στο pc,και οχι ολα να τα ριχνουμε στα vista.

κατα την γνωμη μου δεν εχει πια κανενα νοημα το "φιλι ζωηs" στα ΧΡ,

 

Πολυ σοβαρα μιλαμε ριξε και καμμια ματια στα νηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οσα φορουμ ειμαι μελοs το συμπερασμα που βγαινει ειναι ενα.

1]φωναζουν οσοι εχουν pc που δεν σηκωνουν τα βιστα και δεν κανουν αναβαθμιση για λογουs διαφορουs,2]φωναζουν οσοι εχουν λειτουργικα του"θειου" και δεν τουs καθεται καλα το λειτουργικο,3]φωναζουν οσοι θελουν να δουλευουν αψογα τα βιστα με αρχαιουs drivers,4]υπαρχει και μια μεριδα χρηστων που χωριs να τα εχει βαλει,κανει κριτικη.

αs μην ξεχναμε τα προβληματα των ΧΡ τα 2 πρωτα χρονια που και τοτε φωναζαμε.

επιμενω οτι ειναι πολυ καλυτερα απο τα ΧΡ για εναν μεσο χρηστη που δεν εχει ωs βαση μονο τα παιχνιδια,αλλα και ολα τα αλλα που μπορει να σου προσφερει ενα λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παλιός ειναι εξάλλυο αλλιώς αλλά και το δικαίωμα επιλογής λειτουργικού θεωρώ ότι θα διευκολύνει αρκετά τους χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, ενώ θα αγοράζει άδειες για Vista, θα εγκαθιστά σε κάποιους υπολογιστές Windows XP με το δικαίωμα βέβαια του αγοραστή να αναβαθμίσει όποτε θέλει σε Vista.

 

καλο το κολπο. ετσι αυξανονται και οι πωλησεις των vista ;)

 

οι αδειες μετρανε για το sales οχι τι θα εγκατασταθει κατοπιν :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον αριθμό αυξάνονται. Στην πράξη όχι.

 

Όταν επισκεφτεί ο χρήστης -που αγόρασε Vista αλλά τρέχει XP- το W3C ας πούμε, αυτό θα μαρκάρει το OS σαν Windows XP. Συνεπώς, στα στατιστικά του μεριδίου χρήσης του λειτουργικού όλα βαίνουν καλώς.

 

Φαίνεται το πραγματικό % χρηστών, κι όχι ο αιρθμός των πωληθέντων licenses. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...