Προς το περιεχόμενο

Ασκηση σε assembly


anvc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Γιατι συνδιασες τις 2 γλωσσες; :P

1) Δεν είχα πρόχειρο assembler και είναι πιο εύκολο να γράφεις σε editor παρά στο debug,

2) Είναι πιο εύκολο το

mov al,meres1

παρά το

mov al,[200h] πόσο είναι,

3) Μπορείς εύκολα να κάνεις επαλήθευση με πράξεις της Pascal για να δεις ότι αυτό που έγραψες είναι σωστό.

 

Φαντάζομαι θα θέλει να χρησιμοποιήσει κάτι που έγραψε μόνος ώστε να μάθει. Κανείς δεν αμφισβητεί όμως ότι η λύση που έδωσες είναι πιο κομψή...

4) Ένας άλλος λόγος για την Pascal, δεν ήθελα να του το δώσω "στο πιάτο", αλλά να το καταλάβει ώστε να μάθει.

 

Δεν τίθεται θέμα κομψότητας, απλά για σωστή έλεγα. Με το MOV BH,FFh θα δούλευε μόνο για αρνητικές διαφορές, όχι για θετικές... Και για να δουλεύει και για τα δύο, θα χρειαζόταν κι άλλες θέσεις μνήμης, για να θυμηθεί το πρόσημο, κάτι που δεν αναφερόταν στην αρχική εκφώνηση που έδωσε...

 

Τωρα δε μου δεχεται την τιμη FF στο MOV BH,FFh... αν βαλω 00h το δεχεται! Ξερεις γιατι; :cry:

Επειδή το FF αρχίζει από γράμμα και μπορεί να είναι όνομα μεταβλητής (σε assembler είσαι, σωστά; ). Ναι, και οι assemblers δέχονται μεταβλητές, όχι μόνο οι κανονικές γλώσσες... Πρέπει να βάλεις 0FFh.

 

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@anvc: Ελπίζω να σε προλάβω. Ξαναδές το ποστ μου, έχω κάνει κάποιο λάθος το οποίο και διόρθωσα...

 

Καλή επιτυχία.

 

@alkisg: χμ ναι, το είδα το σφάλμα αλλά χθες τέτοια ώρα τέτοια λόγια :o ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...