Προς το περιεχόμενο

Χτες βράδυ τράκαρα....και....


JohnnyDragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εγώ βασικά όταν είπα όντως μπάζει εννοούσα πως υπάρχουν κενά. Κι επειδή δεν οδηγώ από χτες, ούτε ακούω έλληνα οδηγό πρώτη φορά, είμαι σίγουρος πως (και) κάτι άλλο ειπώθηκε. Για παράδειγμα αφού ο άλλος που έφυγε οδηγούσε τη μηχανή τι σημαίνει αυτό;

Έχουμε έναν πακιστανό, χωρίς άδεια παραμονής στην Ελλάδα, χωρίς δίπλωμα οδηγησης, ο οποίος οδηγάει μεθυσμένος μηχανή και περνάει με στοπ.

 

Και στην αναφορά ατυχήματος πρέπει να υπογράψεις, γιατί να υπογράψεις αν δεν έχει αναγραφεί αυτό που είπες πως έγινε?

 

Και αλκοτεστ γιατί δε ζήτησες?

Δεν έχει να κάνει με ρατσισμό ξερατσισμό κι έλληνας να ήταν το ίδιο θα έλεγα. Και συνήθως οι μπάτσοι δεν προστατεύουν τους ξένους σε κανένα μέρος του κόσμου...

κάτι δεν πάει καλά στην ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα τρακάρει με ένα φίλο μου (ήμουν συνοδηγός) με ένα αμάξι που μας βρήκε αριστερά μπροστά, όταν προσπάθησε να αλλάξει προς τη δεξιά λωρίδα που ήμασταν εμείς. Όταν ήρθε η αστυνομία, δήλωσε και ο αστυνομικός κατέγραψε, πως τον βρήκαμε εμείς από τη δικιά του αριστερή πλευρά. Εν τω μεταξύ η ζημιά φαινότανε ότι ήταν στη δεξιά του πλευρά και εμάς αριστερά. Ο αστυνομικός έγραφε όμως και μας είπε πως πρέπει να καταγράψει ότι δηλωθεί. Δηλαδή αν ο άλλος δήλωνε "λαλιέται η αστυνομία", θα το έγραφε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλήθεια είναι - οτι δηλωθεί πρέπει να καταγραφεί για να πάει με την δικογραφία. Και ναι θα το έγραφε σε διαφορετική αναφορά όμως΄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα ώπα ώπα....τι εννοείτε όταν λέτε μπάζει απο παντού? Εγραψα τα γεγονότα οπως ακριβως γίνανε. Το αν φαντάζουν υπερβολικά είναι άλλο θέμα. Γίνανε όμως.

Και δεν έγραψα για να κλαφτώ. Αλλά για μισό λεπτάκι. Ο πακιστανος λίωμα στο ποτό, χωρίς δίπλωμα χωρίς άδεια, παραβιάζει το στοπ, και ο αστυνόμος του λέει να μην ανησυχεί και τον στέλνει οδηγόντας σπίτι του??? Και μένω εγώ μ@λ@κ@ς πίσω να με ταπεινώνει ο γαλονάς επειδή και καλά τα έβαλα με τον φτωχό και αδικημένο???

Για κάτσε ρε φίλε. και εγώ φτωχώς είμαι. Δεν του είπα εγω να πέσει επάνω μου. Ούτε πήγαινα με 200 ώστε να μην με δει. Ζήτημα να πήγαινα με 20. Μόλις είχα ξεπαρκάρει άλλωστε. Μην τα δικαιολογούμε και όλα πια προκειμένου να βαφτίζουμε κάποιους ρατσιστές.

 

P.S. μένω σε ερημιά. το πιο κοντινό dvd club απέχει 10 χιλιόμετρα :-)

 

Φίλε μου αν έγιναν όλα όπως ακριβώς τα λες τότε ο αστυνόμος είτε τον σήκωσες από το Θανάση που έπαιζε και κέρδισες, είτε είχε πάρει τριπάκια και έβλεπε άλλα αντ' άλλων.

 

Αν ήταν μεθυσμένος ο Πακιστανός (μήπως ήταν τσιγγάνος ή κάτι άλλο?) και τον έβλεπε ο αστυνόμος, είναι 100% σίγουρο οτι θα τον πήγαινε τμήμα για τα περαιτέρω. Ιδίως αν δεν είχε και άδεια παραμονής όπως λες.

 

Το οτι σου έβαλε τις φωνές σημαίνει ότι μάλλον δεν ήταν αυτός που νόμιζες εσύ οτι είναι, ή οτι τη στιγμή που έσκασε μύτη το περιπολικό εσείς κάνατε διάφορα στον Πακιστανό.

 

Διάλεξε και πάρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να δικασει ο αστυνομικος το μονο που μπορει να κανει ειναι να καταγραψει το συμβαν απο εκει και περα μπορει να γινει φιλικη δηλωση αλλα αν υπαρχουν διαφωνιες να παει το θεμα σε δικαστηριο. Το θεμα ειναι αν παει σε δικαστηριο να μπορεσεις να φερεις μαρτυρες που ηταν μπροστα στο τρακαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Εκεί έρχετε ένας φίλος φαναρτζής που είχα πάρει τηλέφωνο πριν ώρα.

Πάνω απο 3.000 η ζημιά φίλε μου λέει και να εύχεσε να μην έχει πάρει κολώνα...

Ωραία λέω.

Συμπέρασμα.

[...]

Και το κορυφαίο τώρα????

Οι αστυνομία άφησε τον πακιστάνο να φύγει χαλαρός οδηγόντας τη τρακαρισμένη μηχανή του. ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ.

ΚΑΤΑΝΤΙΑ

 

Εσύ έπαθες 3.000? ζημιά, ενδεχομένως πήρε η κολόνα, και ο Πακιστανός έφυγε οδηγώντας τη μηχανή;;; :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ έπαθες 3.000 ζημιά, ενδεχομένως πήρε η κολόνα, και ο Πακιστανός έφυγε οδηγώντας τη μηχανή;;; :eek:

 

Ναι εφυγε μπροστά στους αστυνομικούς οδηγώντας τη μηχανή που είχε πάρει μπροστινά και είχε στραβώσει και το τιμόνι. Και παρόλο το μεθύση του τον αφήσανε να οδηγίσει αυτό το πράγμα που απόμεινε απο τη μηχανή....

Δεν ξέρω ακόμα εαν πήρε κολώνα. Αλλά εαν δεν έχει πάρει τότε είναι γύρω στα 3 χιλιάρικα η ζημιά. Το αμάξι είναι κουπέ, που σημαίνει ότι θέλει κόψιμο το φτερό και κόλλημα άλλο, συν αλλαγή όλη η πόρτα του συνοδηγού μαζί με το τζάμι φυσικά συν αλλαγή το μπροστά φτερό του συνοδηγού. Και λέω αλλαγή διότι έχουν τσαλακωθεί τόσο πολύ που όπως μου είπε και σήμερα ο φαναρτζής που το πήγα, πολύ απλά θέλουν αλλαγή.

 

Φίλε μου αν έγιναν όλα όπως ακριβώς τα λες τότε ο αστυνόμος είτε τον σήκωσες από το Θανάση που έπαιζε και κέρδισες, είτε είχε πάρει τριπάκια και έβλεπε άλλα αντ' άλλων.

 

Δυστυχώς εγιναν όλα όπως ακριβώς τα είπα.

 

Αν ήταν μεθυσμένος ο Πακιστανός (μήπως ήταν τσιγγάνος ή κάτι άλλο?) και τον έβλεπε ο αστυνόμος, είναι 100% σίγουρο οτι θα τον πήγαινε τμήμα για τα περαιτέρω. Ιδίως αν δεν είχε και άδεια παραμονής όπως λες.

 

Ήταν Πακιστανός. Ηταν ξεκάθαρα μεθυσμένος....Βρομούσε κονιάκ απο μέτρα ρε παιδιά...και κάτι κυρίες που είχαν μαζευτεί εκει γύρω το λέγανε στον αστυνόμο και αυτός έκανε λες και δεν άκουγε τίποτα.

 

Το οτι σου έβαλε τις φωνές σημαίνει ότι μάλλον δεν ήταν αυτός που νόμιζες εσύ οτι είναι, ή οτι τη στιγμή που έσκασε μύτη το περιπολικό εσείς κάνατε διάφορα στον Πακιστανό.

 

Διάλεξε και πάρε.

 

Sorry αλλά δεν διαλέγω και δεν παίρνω!! Τη στιγμή που έσκασε το περιπολικό καθόμασταν σε ένα παγκάκι για πάνω απο μία ώρα.

Και στον Πακιστανό δεν κάναμε απολύτως τίποτα. Αυτός καθόταν μαζι με τον εργοδότη του που είχε έρθει εκεί, και εγώ καθόμουν στην πλατεία μαζί με τα παιδιά και μιλούσαμε. Είναι λόγος αυτός να τα ακούω θες να μου πεις???

 

Και γδαρμένος και γ@μ1μ3ν0ς θα βγω??? Sorry κιόλας αλλά απο την πρώτη στιγμή του ατυχήματος είχα όλη την καλή διάθεση να τα βρούμε αλλιώς. Αλλά ο τύπος συμβιβαζόταν μόνο με το να τον αφήσω να φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην το ψαχνετε το θεμα αυτα μονο στο Ελλαντα (οπως θα'λεγε και το Πακιστανο) μπορουν να γινουν... Εγω παντως δεν θα το αφηνα ετσι το θεμα. Τον μ@@@κα τον αστυνομικο θα τον επαιρνε και θα τον σηκωνε!!!(Φυσικα και εκεινη την ωρα δεν θα εκφραζομουν τοσο ηπια...):mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλη μου τύχη στην πλατεία εκεί ύπηρχε μια παρεά γνωστών μου.

Μου λένε λοιπον πως οδηγούσε άλλος την μηχανή ο οποίος έφυγε τρέχοντας πριν ακόμα βγω εγώ απο το αμάξι.

Με μπέρδεψες λίγο, αυτό τώρα τι σημαίνει; Ότι κάποιος είχε κλέψει τη μηχανή του πακιστανού και αφού σε χτύπησε, το έβαλε στα πόδια και ξαφνικά εμφανίστηκε ο πακιστανός ιδιοκτήτης της μηχανής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το όνομα του ο μπάτσος δεν στο έδωσε; Είναι υποχρεωσή του και παράβαση καθήκωντος να μην σου πει το ονομά του και το τμήμα από το οποίο προέρχεται.

Το πρόβλημα με τον τύπο είναι ότι δεν ήθελε να μπλέξει με δικογραφίες και δεκάδες σελίδες αναφορά. Όμως αυτή είναι η δουλειά του που πληρώνεται και βαρέα ανθιυγειηνά.

 

Μόνο στην Ελλάδα οι αστυφύλακες είναι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν μπορούν να απολυθούν*. Σε όλες τις άλλες χώρες τρώνε κλωτσιές να πάνε να δουλέψουν εργάτες. Και οι περισσότεροι πάνε γιατί θέλουν να προσφέρουν στην κοινωνία και όχι για να τα ξύνουν μιάς και οι μισθοί τους είναι μικρότεροι από πολλά άλλα επαγγέλματα (και δεν έχουν ένα σωρό επιδόματα και βαρέα ένσημα, ούτε όπλα).

 

*Ο τύπος που ξέχασε το όπλο του στο συμβάν πριν από δύο εβδομάδες, είχε φάει κάμποσες μεταθέσεις για πολλές άλλες παραβάσεις καθήκωντος. Και σε λίγους μήνες θα είναι πάλι σε υπηρεσία.

 

Επίσης μην σε απορεί που ήταν τόσες ώρες. Αν δεις στο προγραμμα της τηλεόρασης κάτι ενδιαφέρον θα είχε. Είχα γείτονες Αστυνομικό τμήμα στην Ελλάδα για 20 χρόνια. Και αρκετούς φίλους που είναι αστυφύλακες. Γράφω εκ πείρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την ιδέα ότι όλα αυτά, ακόμα και δικαστήρια κλπ, τα κανονίζει η ασφάλεια. Κακός που δεν τους πήρες τηλέφωνο πάντως. Στη δική μου ασφάλεια υπάρχει και ειδική γραμμή για συμβουλές για τέτοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώταγες γιατι πέρασε με στοπ, και αν έχει άδεια εναν Πακιστανό που δεν οδηγούσε!! :lol: :lol: :lol:

 

Ευτυχώς διάβασα το #14 που ξεκαθαρίζει τα πράγματα, γιατι με την 1η βερσιον αρχισα να υποψιάζομαι οτι εσυ θα είχες πιεί περισσότερο κονιάκ απο τους Πάκις...

(κάνε ενα edit για τους αυριανούς αναγνώστες)

 

τέσπα..

1ον, οπως λές ο Πάκι ήταν ασφαλισμένος, και έχεις χαρτί τροχαίας που βεβαιώνει οτι το στοπ ήταν δικό του, αρα φταίει. αρα , αργά ή γρήγορα λεφτά θα πάρεις.

2ον, δεν σκοτώθηκε, ούτε τραυματίστηκε σοβαρά κανένας (ακόμα κι αν δεν φταίς εσύ, ειναι πολύ άσχημο να συμμετέχεις σε τέτοιο ατύχημα).

πές κι ενα Δοξα το Θεό.

 

 

υ.γ. αν δεν πάρεις τα λεφτά σου, με το νόμιμο, αυτοί οι ίδιοι, οι αδιάφοροι ρέμπελοι τροχαίοι είναι πολύ χρήσιμοι για να τα πάρεις απο ασφαλιστική με άλλο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οποιος εχει μπλέξει με τροχαίο και με μπατσους θα καταλάβει αμέσως πως ολα αυτα που φαίνονται παράλογα, στην πραγματικότητα δεν ειναι και τόσο παράλογα.

 

Κάποτε τράκαρα με το μηχανακι, ο άλλος παραβίασε προτεραιότητα και έπεσα επάνω του (κανείς μας δεν είχε στοπ). Το συμπέρασμα του αστυνομικού (ανακριτικό βανακι ηρθε, οχι απλο περιπολικό) ήταν πως το φταίξιμο ήταν δικό μου γιατί βρισκόμουν σε δρόμο μικρότερης κυκλοφωρίας απο οτι το Ι.Χ. Βέβαια η ασφαλιστική την επόμενη μέρα μου είπε πως αυτό δεν αναφέρεται πουθενα στον Κ.Ο.Κ. οπότε τα συμπερασματα δικά σου.

 

Απο την στιγμή που η αναφορα δικαιώνει εσένα κάνεις δήλωση αρνητηκή στην ασφαλιστική σου και αργά η γρήγορα δικαιώνεσαι.Αυτό με την προυπόθεση οτι το μηχανάκι ήταν όντος ασφαλισμένο.Αλλοιώς την έκτασες την βάρκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λετε ρε....

 

 

περιστατικο δικο μου.τρακαρω και κανω εναν δρομο πουτανα.μονος μου τρακαρα και σπαω τα διαχωριστικα πλαστικα και κλεινω εναν δρομο ταχειας και τα 2 ρευματα.

 

παιρνω τηλ στο 100 δηλωνω οτι βρισκομαι στον ταδε δρομο,οτι εχω τρακαρει κι οτι ο δρομος εχει κλεισει γιατι εχει γεμισει πλαστικα απο το αμαξι και τα διαχωριστικα

 

 

ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΜΠΑΤΣΟΥ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ:

 

κι απο μας τι θελετε κυριε; (ΕΠΙ ΛΕΞΗ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...