Προς το περιεχόμενο

πώς συστηνεστε: πρωτα ονομα ή επωνυμο?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

To savoir vivre μας λέει και πως πρεπει να φαιρομαστε σε μια κοπέλα, πως διακόπτουμε μια σχέση κλπ όλα με ευγένεια και τυπικότητα.

Για μενα δεν είναι ασκοπα αλλα το αντιθετο, ουσιωδεις.

 

Το πως ρίχνουμε στο κρεβάτι την κοπέλα, το λέει ή μπα; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πως ρίχνουμε στο κρεβάτι την κοπέλα, το λέει ή μπα; :-)

 

οπως ελεγε καποτε ενας φιλος μου, καλη του ωρα, τη γυναικα πρεπει να την κανεις να λιωνει ΕΚΕΙΝΗ για να πεσει στο κρεββατι μαζι σου ... θελει λιγη δουλεια παραπανω αλλα σιγουρα αξιζει τον κοπο ...

 

... μεχρι να βρεις την επομενη φυσικα ;) (για να μή νομιζετε οτι δεν ξερουμε και τις βασικες αρχες σας το λεω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ελεγε καποτε ενας φιλος μου, καλη του ωρα, τη γυναικα πρεπει να την κανεις να λιωνει ΕΚΕΙΝΗ για να πεσει στο κρεββατι μαζι σου ... θελει λιγη δουλεια παραπανω αλλα σιγουρα αξιζει τον κοπο ...

 

... μεχρι να βρεις την επομενη φυσικα ;) (για να μή νομιζετε οτι δεν ξερουμε και τις βασικες αρχες σας το λεω).

 

Μωρέ αυτή να άς λιώσει, εμείς να μην λιώσουμε στην προσπάθεια για να την λιώσουμε;:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερώτηση σου αυτή μου θύμισε που όταν ήμουν μικρή και πίστευα οτι οι μεγάλοι γνωρίζουν τα πάντα και έχουν για τα πάντα μια σωστή απάντηση, ρώτησα

 

"μαμα? αν κατουριέμαι και διψάω συχγρονως, τι πρέπει να κάνω πρώτα? να κατουρήσω ή να πιώ νερό????" :rolleyes:

ακόμα θυμάμαι την ξενερωμένη φάτσα της μάνας μου, ίσως να σκεφτόταν κάτι του στύλ " α είναι χαζό το παιδάκι" τελικα μου ειπε "ξερω γώ κάνε ότι θές"

 

 

πάντως αν πάς για συνέντευξη για δουλεία λέγε το επίθετο πρώτα, κατα τ'αλλα στην Ελλάδα τουλάχιστον, δεν τρώμα τετοια κολλήματα...

παιζει όμως αν εισαι απέξω να είναι ευλογή η ερώτηση σου γιατί αν θυμαμαι καλά οι Αγγλοι όταν λένε ότι πηγαν αυτοι μαζί με κάποιους άλλους κάπου όλοι μαζι, πρεπει να αναφέρουν τελευταίο τον ευατο τους, κάτι του στυλ My friends and I

 

επίσης στα γερμανικά στη δευτερευουσα πρόταση το ρήμα μπαίνει στο τέλος στα ελληνικά βάζουμε πλέον το αφού και το γιατι οπου μας γουσταρεί

το έχεις πάρει αφου..

 

οπότε καταλαβαίνεις ότι...τζάμπα σκάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις, ουτε σκαω ουτε το'χω μαραζι να μαθω, απλα μου φαινεται πολυ κακογουστο να συστηνεται ενας μεγαλος ανθρωπος - εκτος σχολειου και στρατου - με το επωνυμο πρωτα.

 

αλλα ποιος ειπε οτι το γουστο ειναι σοβαρη υποθεση σημερα?

 

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ας τελειώνουν τα στρατοκρατικά κατάλοιπα. Του τύπου "Eίσαι ο και λέγεσαι..."

Σε όλο τον κόσμο συστήνονται πρώτο με το όνομα και μετά επώνυμο

Αν είσαι σε οικείο κύκλο μόνο όνομα

Αν είσαι σε τυπικό κύκλο μόνον επώνυμο

As simple as that

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...