Προς το περιεχόμενο

Wireless modem router+ 4 φοιτητές.


Tenshi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο forum.Ο ξάδερφός μου αποφάσισε να μοιραστεί την σύνδεση (και το κόστος φυσικά) με άλλους 3 φοιτητές που μένουν στον ίδιο όροφο (4 γκαρσονιέρες/όροφο).Με ρώτησε ποιο ασύρματο modem να προτιμήσει άλλα όντας άσχετος απο ασύρματα, απο δίκτυα κλπ δέν μπορούσα να προτείνω κάτι.

Βασικά το θέμα είναι οτι κάθε τρείς και λίγο θα πηγαίνει σπίτι του (Κρήτη).Θέλει το modem να παραμένει ανοιχτό για να δίνει internet στους άλλους 3.

 

Με λίγο ψάξιμο είδα οτι τo Linksys Wag200 έχει καλές κριτικές και είναι σχετικά φτηνό.Κάνει για την δουλειά του ξαδέλφου μου;Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα το netgear dg834g που το εχω περιπου 1.5 χρονο και ειμαι υπερευχαριστημενος!ειναι πολυ απλο στις ρυθμισεις του αλλα το κακο ειναι οτι το σημα του δεν ειναι τοσο δυνατο οσο του linksys...οποτε χτυπα το linksys που ειναι απο τα καλυτερα και εισαι μια χαρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που μας ενδιαφέρει πιο πολύ είναι αν κάποιο απο αυτά τα ασύρματα μπορούν να δουλέψουν standalone,σάν access point.Δηλαδή πχ το Linksys ή Netgear να μπορεί να δώσει internet μόνο wireless,χωρίς να είναι συνδεδεμένο με κάποιο υπολογιστή μέσω ethernet.Όπως είπα το ξαδερφάκι μου θα την κοπανάει και το υποψήφιο router θα μένει συνδεδεμένο μόνο με την τηλεφωνική γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η να μην κολησει το ρουτερ.το λινκσυς ειναι απο τα καλα και φτηνα και αξιζει πολυ τα λεφτα του απλα να βαλει και το last firmware.και ας εχει καποιος τα κλειδια του σπιτιου σε περιπτωση που κολησει.αν και το reboot μπορει να γινει μεσα απο το μενου οποτε ειναι οκ.kai as βαλουν κανα 2play μεχρι 24 mbit για να υπαρχει bandwidth και με το μαλακο τα p2p και το upload για να μη γινετε πανικος και κατεβαζουν οι 2 full και οι αλλοι δυο δεν μπορουν να κανουν oυτε καν surf.εχει βεβεα και ενα απλο qos το linksys για να βοηθησει λιγο στα priorities.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...