Προς το περιεχόμενο

Λάθος απάντηση σε ερώτηση άδειας οδηγήσεως;


Lomar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται, διαβάζω για τα σήματα του αυτοκινήτου, κ ο "δάσκαλος" μου έδωσε ενα βιβλίο χωρίς καθόλου θεωρία, παρα μόνο με τις ερωτήσεις του διπλώματος χωρισμένες σε κατηγορίες.

 

Στο τμήμα "ΟΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ", η ερώτηση 13 λέει:

 

Ε: Ανάμεσα σε αυτές τις παραβάσεις, ποιά μπορεί να διωχθεί ως πλημμέλημα:

 

α. Η φυγή σε ατύχημα.

 

β. Η έλλειψη σεβασμού στην πινακίδα STOP.

 

Απ'όσο ξέρω πλημμέλημα δεν είναι ποινικό αδίκημα, δλδ δεν είναι κάτι σοβαρό. Ε λοιπόν η σωστή απάντηση στο παραπάνω είναι το α! Είναι δυνατόν να ισχύει αυτό; μήπως ο ορισμός του πλημμελήματος δεν είναι ο παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται, διαβάζω για τα σήματα του αυτοκινήτου, κ ο "δάσκαλος" μου έδωσε ενα βιβλίο χωρίς καθόλου θεωρία, παρα μόνο με τις ερωτήσεις του διπλώματος χωρισμένες σε κατηγορίες.

 

κανονικά έπρεπε να σου δώσει και τα δύο

αλλα ούτως η άλλως θα τα κάνεις και στα θεωρητικά μαθήματα

 

Στο τμήμα "ΟΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ", η ερώτηση 13 λέει:

 

Ε: Ανάμεσα σε αυτές τις παραβάσεις, ποιά μπορεί να διωχθεί ως πλημμέλημα:

 

α. Η φυγή σε ατύχημα.

 

β. Η έλλειψη σεβασμού στην πινακίδα STOP.

 

Απ'όσο ξέρω πλημμέλημα δεν είναι ποινικό αδίκημα, δλδ δεν είναι κάτι σοβαρό. Ε λοιπόν η σωστή απάντηση στο παραπάνω είναι το α! Είναι δυνατόν να ισχύει αυτό; μήπως ο ορισμός του πλημμελήματος δεν είναι ο παραπάνω;

 

δυστυχώς έχω το παλιό βιβλίο για να το τσεκάρω

πάντως να ξέρεις τα βιβλία αυτά έχουν αρκετές ασάφειες και λάθη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω ότι η λέξη-κλειδί είναι η λέξη "ατύχημα". Δηλαδή, σε αντιδιαστολή με τη λέξη "δυστύχημα", όπου θα υπήρχαν θύματα, τραυματίες, άρα ζήτημα εγκατάλειψης θύματος κτλ.

 

Αν είναι απλά κάποια υλική ζημιά κι εσύ σηκωθείς και φύγεις, φαντάζομαι ότι ως πλημμέλημα διώκεται.

 

Πάντως, και το πλημμέλημα δεν είναι αστείο πράγμα. Εάν ισχύει ο ορισμός που διαβάζω στο Μπαμπινιώτη, πρόκειται για "κάθε αδίκημα που επισύρει ποινή φυλακίσεως από 10 ημέρες έως 5 χρόνια ή ποινή χρηματική ή, προκειμένου για εφήβους, περιορισμό σε σωφρονιστικό κατάστημα".

 

5 χρόνια δεν είναι αστείο πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι δικηγορος αλλα οι ποινες πανε καπως ετσι:

πταισμα, πλημμέλημα, κακουργημα http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1

Προφανως θεωρειται πλημμελημα λογω των 1-5 χρονια φυλακισης που προβλεπει, νομιζω οτι κακουργημα ειναι 5+ χρονια.

 

* Με προλαβε ο snoob

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά έπρεπε να σου δώσει και τα δύο

αλλα ούτως η άλλως θα τα κάνεις και στα θεωρητικά μαθήματα

 

θεωρητικά μαθήματα; ποιά θεωρητικά μαθήματα; φίλε, δίς ής ΛΑΡΙΣΑ!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

 

Chrisxxx --> τώρα το έπιασα τι παίζει, η παραβίαση του στοπ τότε θα είναι πταισμα.

 

αν δεν έχει κανένας να συμπληρώσει οτι το υπουργείο έκανε λάθος (αφού η συγκεκριμένη απάντηση επιβεβαιώνεται και απο το πρόγραμμα για εξέταση του υπουργείου, που κατέβασα) πιστεύω οτι λύθηκε η απορία μου, διαγραφή στο thread! mission accomplished!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην πράξη διαφέρουν κάπως τα πράγματα ...

αν είναι σχετικά ελαφρύ το πλημμέλημα την γλιτώνεις και με ένα πρόστιμο

(π.χ. άμα σπάσεις κάνα καθρεύτη παρκαρισμένου δεν νομίζω πια να σε χώσουν μέσα ;p)

 

-------------------------------------------------EDIT--------------------------------------------------------

 

θεωρητικά μαθήματα; ποιά θεωρητικά μαθήματα; φίλε, δίς ής ΛΑΡΙΣΑ!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

 

Καλά σοβαρά μιλάς ; ελεος ... στην Ελλαδα του 50' ειμαστε ????

πόσα έσκασες btw ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια άλλη ερώτηση λέει οτι μπορεί να θεωρηθεί και πλημμέλημα :-)

 

Gary 720 έδωσα, πάλι καλα... σου λέω ρε τα τυριά δεν υπάρχουν, σαν κινούμενο 559.5 ευρώ (500ευρώ με το φπα δλδ, σιγα μην το πλήρωναν αυτοί :P ) μας βλέπουν, χειρότερα απ'ότι εμείς τους τουρίστες, εμείς τουλάχιστον τους δαγκώνουμε με το χαμόγελο κ μ το τυπικό οτι κ καλά κάνουμε οτι καλύτερο μπορούμε, εδώ στο λένε μεστα μούτσουνα οτι δε γουστάρουν να σου κάνουν μαθήματα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεπερνάω το γεγονός πως δεν σας έδωσε καν βιβλίο.

 

edit: το βρήκα, το καινούριο βιβλίο δίνει σωστή την απάντηση α.

 

Για κάθε ενδεχόμενο, επειδή απ'ότι φαίνεται ο εν λόγω "δάσκαλος" είναι ο ορισμός του στραβού γυαλού, μαζί με τις ερωτήσεις που σας έδωσε εξασκήσου στις ερωτήσεις από το πρόγραμμα που δίνει το υπουργείο εδώ: http://www.yme.gr/index.php?tid=699

 

(με το update οι ερωτήσεις είναι οι ίδιες με αυτές που θα δώσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, το έχω κατεβάσει κ το πρόγραμμα, απλά το θέμα είναι οτι καλύτερα να μαθαίναμε κανόνες κ με βάση αυτού να απαντούσαμε σε διάφορες ερωτήσεις που περιγράφουν κάποιες καταστάσεις, κ όχι μέσα απο ερωτήσεις να θέλουν να μας μάθουν τους κανόνες :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι λεει κ γ.τα 2 παραπανω.

 

εκτος κ αν εννοει ελλειψη σεβασμου κ καλα να μην την σπασεις,γραψεις πανω της...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
θεωρητικά μαθήματα; ποιά θεωρητικά μαθήματα; φίλε, δίς ής ΛΑΡΙΣΑ!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Γιατί πού είναι το πρόβλημα; Αφού υπάρχει κέντρο θεωρητικών, που απ' όσο ξέρω είναι κοινό για όλες τις σχολές. Μπορείς να πας. Πληρωμένα είναι (άμα θέλεις βέβαια δε πατάς και καθόλου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τώρα βρήκα λύση, thnks anyway δν το ήξερα :-)

 

φαντάζομαι με πόσο πάθος θα σε ενημέρωσε ο δάσκαλος σου περι της διαδικασίας

lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...