Προς το περιεχόμενο

Τι με συμφέρει; (Πιστωτική κάρτα)


iNCubO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

 

Θέλω να αγοράσω ένα laptop αξίας 900?. Σε μετρητά αυτή την στιγμή έχω τα 150?.

 

Έχω επίσης την φοιτητική πιστωτική κάρτα της Πειραιώς. Τι με συμφέρει περισσότερο;

 

- Βάζω τα 750? σε 36 (όχι άτοκες δόσεις) στο κατάστημα από το οποίο σκοπεύω να αγοράσω το laptop

 

ή

 

- Κάνω ανάληψη με την πιστωτική 750? (έχω πιστωτικό όριο 800?), πληρώνω το laptop της μετρητής; (Έτσι νομίζω ότι μπορώ να δίνω στην τράπεζα το 2% της οφειλής μου ή το ξεπληρώνω άμεσα όταν μπορέσω)

 

 

Τι λέτε; Είμαι λίγο μπερδεμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

 

Θέλω να αγοράσω ένα laptop αξίας 900?. Σε μετρητά αυτή την στιγμή έχω τα 150?.

 

Έχω επίσης την φοιτητική πιστωτική κάρτα της Πειραιώς. Τι με συμφέρει περισσότερο;

 

- Βάζω τα 750? σε 36 (όχι άτοκες δόσεις) στο κατάστημα από το οποίο σκοπεύω να αγοράσω το laptop

 

ή

 

- Κάνω ανάληψη με την πιστωτική 750? (έχω πιστωτικό όριο 800?), πληρώνω το laptop της μετρητής; (Έτσι νομίζω ότι μπορώ να δίνω στην τράπεζα το 2% της οφειλής μου ή το ξεπληρώνω άμεσα όταν μπορέσω)

 

 

 

 

Τι λέτε; Είμαι λίγο μπερδεμένος

 

Στην δευτερη περίπτωση φαντάζομαι πως η τράπεζα θα σε τοκίζει το εκάστοτε υπόλοιπο μηνιαίως με κανένα 16-17%!!! οπότε καλύτερα οι 36 δόσεις με τον τόκο του καταστήματος παρά το κέρατα που ζητάνε οι τράπεζες. Αμα πάντος γνωρίζεις πως σίγουρα σε 2-3 μήνες μπορείς να το εξοφλήσεις τότε η πρώτη περίπτωση ίσως είναι καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλείσω 36 δόσεις τότε αυτές οι δόσεις θα είναι σταθερές και τα 3 χρόνια εφόσον είμαι συνεπής; Δεν τοκίζονται καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλείσω 36 δόσεις τότε αυτές οι δόσεις θα είναι σταθερές και τα 3 χρόνια εφόσον είμαι συνεπής; Δεν τοκίζονται καθόλου;

απο την στιγμη που πληρωνεις κανονικα την δοση σου δεν υπαρχει καμμια επιβάρυνση.

προσεξε οχι την ελαχιστη καταβολή αλλα το σύνολο της δόσης δηλαδη αν ειναι 25 ευρω πχ η δοση θα πρεπει να βαλεις και τα 25.

μην κανεις καμμια βλακεία και σηκωσεις μετρητα απο καρτα. θα σε σκισουν οι τοκοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά το πρώτο πράγμα που μου έρχεται για μια τέτοια περίπτωση είναι να σου προτείνω να πάρεις φθηνότερο laptop από ένα κατάστημα με 12 άτοκες δόσεις. Μέχρι 12 δίνουνε.

Και για τις δύο λύσεις που αναφέρεις νομίζω θα έχεις το ίδιο επιτόκιο που είναι 17-18%!!!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις στο κατάστημα να σου πουν ακριβώς δόση και να δεις πόσο επιβαρύνεσαι. Φαντάζομαι ότι εκτός της περίπτωσης που βρεις άτοκες δόσεις η πιο καλή λύση θα ήταν ένα καταναλωτικό δάνειο. Πρέπει να είναι γύρω στο 10% το επιτόκιο και για αυτό το ποσό μόνο με ταυτότητα δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cubo βάλε δόσεις δτην κάρτα οι οποίες θα είναι άτοκες εφόσον κάθε μήνα εξοφλείς την κάθε δόση. Μακρία από ανάληψη γιατί το ποσό θα τοκίζεται από την πρώτη μέρα που θα το σηκώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ένα πραγμα θα πω και οποιος θελει ας το ακουσει. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ. Θα χασε τε τη μπαλα.

Αν δεν έχετε να πληρωνετε ολόκληρο το ποσό καθε μηνα, τότε καλυτερα να μην ψωνιζετε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cubo βάλε δόσεις δτην κάρτα οι οποίες θα είναι άτοκες εφόσον κάθε μήνα εξοφλείς την κάθε δόση. Μακρία από ανάληψη γιατί το ποσό θα τοκίζεται από την πρώτη μέρα που θα το σηκώσεις

 

ΛΑΘΟΣ άτοκες θα είναι μόνο εφόσον υπάρχει συμφωνία με το συγκεκριμένο μαγαζί και σε καμία άλλη περίπτωση. Αν πληρώνεις το ελάχιστο ποσό της δόσης ή κανονίσεις από το μαγαζί για έναν αριθμό δόσεων θα επιβαρυνθείς κανονικά επιτόκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν την εποχή αν κάνεις έντοκες δόσεις πληρώνεις χαμηλό τόκο.Εγώ για ένα πλυντήριο με 12 έντοκες δόσεις 500 ευρώ, είχα συνολική επιβάρυνση γύρω στα 30 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο πως θα πληρώνω μόνο τις δόσεις που κανονίζω με το κατάστημα και όχι τόκους στην τράπεζα, αν δεν καθυστερώ την δόση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα. Εστω οτι βάζεις 500 ευρώ σε δόσεις αλλά όχι άτοκα. Στο ταμείο θα σου υπολογίσουν αμέσως πόσο θα είναι ο τόκος που αντιστοιχεί στους μήνες που θες να βάλεις τις δόσεις πχ 10 μήνες. Σου λέει λοιπόν: οι τόκοι είναι 50 ευρώ άρα το συνολικό ποσό που θα χρεώσουμε στην κάρτα είναι 550 δια 10 τους μήνες άρα 55 ευρώ ο μήνας.

 

Απο εκεί και πέρα ΑΝ ΔΕΝ καθυστερείς δόση δεν πληρώνεις τίποτα επιπλέον. Επίσης όπως προείπαν και πολλοί ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΣΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε για αστειο να κανεις αναληψη απο την πιστωτικη καρτα.θα την πληρωνεις για ατελειωτα χρονια.η θα το κανεις σε 12 το πολυ!!!ατοκες η θα βαλεις τις δοσεις στο μαγαζι απο που θες να παρεις το Laptop.κ στον κωτσοβολο εχουν αυτο το συστημα να πληρωνεις τις δοσεις στο καταστημα.μπορει να ειναι παλι μεσω τραπεζας αλλα τουλαχιστον η επιβαρυνση δεν ειναι μεγαλη

 

 

 

 

http://www.tsoukalasexhaust.zoomshare.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα. Εστω οτι βάζεις 500 ευρώ σε δόσεις αλλά όχι άτοκα. Στο ταμείο θα σου υπολογίσουν αμέσως πόσο θα είναι ο τόκος που αντιστοιχεί στους μήνες που θες να βάλεις τις δόσεις πχ 10 μήνες. Σου λέει λοιπόν: οι τόκοι είναι 50 ευρώ άρα το συνολικό ποσό που θα χρεώσουμε στην κάρτα είναι 550 δια 10 τους μήνες άρα 55 ευρώ ο μήνας.

 

Απο εκεί και πέρα ΑΝ ΔΕΝ καθυστερείς δόση δεν πληρώνεις τίποτα επιπλέον. Επίσης όπως προείπαν και πολλοί ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΣΟ.

 

ακριβως αυτο ισχύει. εχω κανει πολλες αγορες με αυτον τον τρόπο.

πηγαινε αν θες στο site του eshop Και προσθεσε ενα λαπτοπ στο καλαθι αγορας.

αν πας στην συμπληρωση φορμας παραγγελίας και βαλεις ως επιλογη πιστωτική καρτα σου εμφανιζει ενα παραθυρο που συμπληρωνεις τις δόσεις και αυτοματα σου υπολογιζει την συνολική επιβάρυνση με δοσεις. τοσο πανω κατω θα ειναι και σε οποιοδηποτε αλλο καταστημα γιατι τα επιτοκια ειναι περιπου τα ιδια.

 

 

το ελαχιστο ποσο ειναι ο μοντερνος τροπος να σε κλεβει η τράπεζα.

παλιοτερα το ποσο που πληρωνες σαν ελαχιστη καταβολη αφαιρουνταν απο το αρχικο κεφάλαιο που εχεις αγορασει απο το κατάστημα.

ως αποτέλεσμα ηταν αν ειχες αγορασει κατι 100 ευρω και πληρωνες τα 5 που ηταν η ελάχιστη καταβολή τοτε τον επομενο μηνα ετρωγες τόκους για τα 95. αυτο σου εριχνε κατα καποιο τροπο την οφειλη παρολου που ετρωγες τους τοκους για τα 95.

τα τελευταια χρονια οταν πληρωνεις ελαχιστη καταβολή πληρωνεις πχ 3 ευρω απο το αρχικο κεφάλαιο και 2 ευρω απο τους τόκους. ετσι τον επόμενο μήνα αντι να τοκιστει 95 ευρω αρχικο κεφάλαιο τοκίζεται 97 κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...