Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

wd 300gb συνδεδεμένος με εξωτερική θήκη δέν αναγνωρίζεται και κάνει θόρυβο, γρατζουνάει συνέχεια, και μου ζητάει διαμόρφωση δίσκου στα win7.Δομίμασα αλλαγή εξωτερικής θήκης αλλά κάνει το ίδιο...

έχω και δεύτερο ίδιο δίσκο που λειτουργεί, Να επιχειρήσω εγχείρηση?

Υπάρχει διαθέσιμο κάποιο tutorial για μεταμόσχευση και δοκιμή?

Δεν με ενδιαφέρει να σωθεί και να είναι λειτουργικός κανένας απο τους 2 δίσκους, απλά να δώ και να "τραβήξω" ότι τυχόν δώ χρήσιμο απο τον χαλασμένο δίσκο και τους πετάω και τους δύο μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...tutorials υπάρχουν διάφορα (και τα βρίσκεις εύκολα με σχετικές αναζητήσεις -μιλάμε να είναι στ' Αγγλικά πάντα- είτε σε κείμενα είτε σε βίντεο στο ΥΤ), αλλά αν όντως εννοείς να μεταφέρεις τα platter του προβληματικού στον "καλό", προκαταβολικά να σου πω ότι δεν παίζει να καταφέρεις αυτό που θες = να σώσεις αρχεία.

 

Πέραν από το ότι ενδεχομένως να έχουν ήδη πάθει ζημιά τα platter του προβληματικού (εκτός δηλαδή από τις κεφαλές που λογικά πιθανολογείς ότι έχουν το πρόβλημα), οι πιθανότητες να κάνεις μια τέτοια μεταμόσχευση να δουλέψει, χωρίς την σχετική πρότερη εμπειρία (να έχεις δηλαδή επιχειρήσει...εγχειρίσεις σε δίσκους - πειραματόζωα), χωρίς "ειδικά εργαλεία" (έναν εξωλκέα κεφαλών πχ), και σε περιβάλλον οικιακό (χωρίς την απαραίτητη "απολύμανση"), είναι στην καλύτερη ελάχιστες.

 

Από εκεί και πέρα, κανείς δεν μπορεί να σε αποτρέψει, απλά έχε κατά νου ότι τέτοιου είδους επεμβάσεις από οικιακούς χρήστες γενικά καταλήγουν στο να αποτελειώσουν το μέσο (=δίσκο) και κατ' επέκταση τ' αρχεία που ενδιαφέρουν.

Οπότε, ΑΝ τυχόν μιλάμε για "σοβαρά" αρχεία, σκέψου την περίπτωση να τον δώσεις σε εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης - αν βεβαίως μπορείς να ανταποκριθείς στο κόστος (σε γενικές γραμμές, αρκετά κατοστάρικα).

Αν πάλι, όσο σοβαρά κι αν είναι τ' αρχεία, δεν παίζει ν' απευθυνθείς σε τέτοιες εταιρίες, oύτε καν στο μέλλον, τότε by all means δοκίμασε την "μεταμόσχευση". Απλά να ξέρεις ότι το ρίσκο (να χαθούν μια για πάντα τα αρχεία) είναι μεγάλο, και η απόφαση δική σου.

 

Όπως και να 'χει, και πριν από οτιδήποτε, δοκίμασε πρώτα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ τον δίσκο και όχι σε άλλη θήκη όπως είπες πως έκανες.

Κι αν δεν αναγνωρίζεται από το BIOS του μηχανήματος που θα συνδεθεί, τότε ναι επιλέγεις αν θα τον "εγχειρήσεις" ή όχι.

Αν όμως διαβάζεται από το BIOS, μπορεί και να σώζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάζεται από το BIOS (χλωμό υποψιάζομαι), τότε υπάρχουν πιθανότητες να κάνουμε κάτι πάντως = προγράμματα ανάκτησης σε περιβάλλον Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάζεται από το BIOS (χλωμό υποψιάζομαι), τότε υπάρχουν πιθανότητες να κάνουμε κάτι πάντως = προγράμματα ανάκτησης σε περιβάλλον Windows.

 

Λοιπόν, απο το bios δέν διαβάστηκε στην αρχή.

 

Μπήκε ide slave και στο δεύτερο bootaρισμα τον βρήκαν τα win και έκαναν checkdisk

 

Έγιναν recovering orphaned files, κράτησε κάνα δίωρο το chkdsk

 

O δίσκος επανήλθε και διαβάζεται κανονικά απο win.

 

Σε ευχαριστώ για την ψυχραιμία κυρίως που μου μετάδωσες πλυμένο σύννεφο  :-) Ήμουν έτοιμος να τον ανοίξω στα δύο για εγχείριση, δέν φαντάζεσαι πώς γρατζούναγε και δέν λέω υπερβολές, σκέφτηκα το άνοιγμα μόνο...

 

Ποιό πρόγραμμα προτείνεις για να τον τσεκάρω τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ειλικρινά χαίρομαι που επειδή δεν βιάστηκες (...κράτα το αυτό, για το μέλλον - έχει εφαρμογή στα ΠΑΝΤΑ...), σου βγήκε σε καλό.

 

Όσο για το "γρατζούνισμα", το πιθανότερο είναι να τερετίζει (ίσως πετάγοντας -εσωτερικά- σπινθήρες), χωρίς να έχει καμμία σχέση ο μηχανισμός κίνησης των κεφαλών του (...μη διαννοηθείς ότι οι "ακροδέκτες" των κεφαλών που είναι πάνω από τα platter είναι που "γρατζουνάνε" τον δίσκο πάντως - κάτι τέτοιο θα σήμαινε άμεση και απόλυτη καταστροφή και καμμία δυνατότητα να "επανέρθει", καθώς η φυσιολογική συνθήκη είναι οι κεφαλές να υπερίπτανται των platter και σε καμμία περίπτωση να μην τις αγγίζουν). Γενικά είναι ανάλογα στον δίσκο και στο πόσο "ζορίζεται" (το μοτέρ)(...καλή ώρα όταν προσπαθεί να διαβάσει κάτι με προβλήματα), το πόσο και τί είδους "θόρυβο" θα κάνει. Να ξέρεις όμως ότι όλο αυτό πιθανώς σημαίνει ότι υπάρχει ζόρι, οπότε φρόντισε για άμεσα αντίγραφα και μην επαφίεσαι. Άλλωστε τα orphaned files, κατά πάσα πιθανότητα δεν έγιναν "έτσι τυχάια"...

 

(...το δε "άνοιγμα", όπως είπα και πιο πριν, να θυμάσαι ότι δεν είναι αστεία διαδικασία : οι σκληροί δίσκοι αποτελούν ένα μικρό θαύμα της μηχανικής, αναφορικά με τις αρχές λειτουργίας τους. Μιλάμε για τραγικά "ευαίσθητο" μηχανισμό, που η γραμμή μεταξύ του "δουλεύει" και "δουλεύει,,,not", είναι της τάξεως όχι τρίχας, αλλά νανόμετρου...Και χέρι εκεί, αν δεν είναι ειδικού με εμπειρία, εργαστήριο, εργαλεία, δεν πρέπει να μπαίνει...)

 

...και ΜΕΤΑ τα αντίγραφα, το κλασσικό "τσεκάρισμα" (που απ' τη μια δεν λέει "τίποτα" - από την άλλη μπορεί να πει και πολλά....), είναι το να βάλεις το Hard Disk Sentinel και να διαβάσεις τί λέει η ταμπέλα "overview" έχοντας επιλέξει στ' αριστερά τον εν λόγω δίσκο.

Και πάρε κι ένα screenshot του, και πόσταρέ το μας κι εμάς εδώ...

 

(...a propos, "μπουγαδοσύννεφο" εάν θες - έτσι δια την τάξιν...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όπως είπε κι ο αποπάνω, δεν τα λέει και πολύ καλά η υγεία του δίσκου. Το σημαντικό είναι ότι κατάφερες κι έσωσες αρχεία (ελπίζω να έκανες ήδη αντίγραφα). Έχε εσύ αντίγραφα, και ας κάνει ό,τι θέλει ο δίσκος. Μπορεί και να κρατήσει για καιρό ακόμη, μπορεί για όχι και τόσο, μπορεί και σύντομα να τινάξει τα πέταλα. Φθαρτό υλικό είναι, και μάλιστα δεκαετίας ο συγκεκριμένος. Οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20150211_133918.jpg

 

έσπασε το sata pin , δεν το βρήκα για το βάλω πίσω και μετά το έβγαλα όλο μήπως γίνει κατι...

δεν τα κατάφερα , τώρα μπορούμε να κάνουμε κάτι για να πάρω τα αρχεία ή χρειάζεται 

καινούρια PCB kai 80$ έξοδα ; 

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έσπασε και για τις 2 υποδοχές (ρεύμα/ντάτα), κόψε το σπασμένο κομμάτι, ξαναβάλε στη θέση του αυτό που έβγαλες (καλώς εχόντων είναι του ρεύματος που έχει και τα περισσότερα πινς) και απογύμνωσε και ένα βύσμα για να κολλήσεις τα ελάσματά του με αυτά που θα υπάρχουν γυμνά πάνω στον δίσκο.

Προφανώς θες κολλητήρι γι' αυτή τη δουλειά - αν δεν έχεις, θα σου βγει γύρω στο τάλληρο μαζί με καλάι, το λιγότερο. Πχ στα 4 υπάρχει στα Jumbo ένα μέτριας ποιότητας που αρκεί για να κάνεις δουλειά - αρκεί να έχεις πρόσβαση σε Τζάμπο... Καλάι βρίσκεις και με ένα Ευρώ σε λαϊκές.

Εναλλακτικά μπορείς πχ να δέσεις με πολύ ψιλό σύρμα, την κάθε μία από τα σχετικά ελάσματα πάνω σε δίσκο και καλώδιο, μεταξύ τους. Είναι λίγο μανούρα (έως πολύ αν μιλάμε για την υποδοχή τροφοδοσίας), αλλά είναι μια λύση.

 

Επίσης, γράψε το πλήρες μοντέλο του δίσκου, μπας και μου βρίσκεται (ή σε κάποιον άλλον που ίσως δει το απρόν κι ενδιαφερθεί να βοηθήσει) κάποιος τέτοιος χαλασμένος και ταιριάζει το πλαστικό που σου έσπασε.

Το οποίο δεν θα ήταν α΄σχημο αν μπορείς να το έβγαζες μια φωτό να το δούμε πώς είναι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

samsung HD103UJ (1000GB/7200rpm/32M REV A) 

S/N : S13PJ90S336157

 

το ντατα έχει σπάσει ... αλλά το να το βάλω πίσω(του ρεύματος) είναι εύκολο ; 

 

20150415_201157.jpg

 

πήρα και ενα καλώδιο που έχει και τις 2 συνδέσεις μαζι .. το βάζω μήπως μου πείτε ό,τι είναι

πιο εύκολο να χρησιμοποιήσω το κολλητήρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι εύκολο να ξαναβάλεις το πλαστικό στη θέση του - δεν το 'χω κάνει.

 

Το "ενιαίο" καλώδιο, πιο μπελά το βλέπω.

 

Γενικά χρησιμοποίησε τη φαντασία σου για πατέντα.

 

Η φωτό που ανέβασες πάντως, δεν με πολυβοηθάει εμένα (μικρή και δεν φαίνεται η γωνία του σπασίματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το ξήλωσες όλο θα παιδευτείς.

Ξεκόλα τα pins ένα ένα από τη πλακέτα και κόλλα καλώδια.

Άνοιξε και τα φις του καλωδίου με προσοχή και τερμάτισε τα εκεί ένα ένα με τη σειρά κολλώντας τα.

Δώσ'το σε φίλο αν δε μπορείς.

Αν έχεις και άλλη λύση τότε αυτή^ εφάρμοσε τη ως τελευταία εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, μου φαίνεται αρκετά δύσκολο ! 

 

οπότε αυτό που έβγαλα δεν ξαναμπαίνει εε ; 

γίνεται να ψάξω για χαλασμένο δίσκο παρόμοιο στο ebay ; και να βάλω το πλαστικό στο δικό μου ; 

 

ειλικρινά , έχω αρχεία και φωτογραφίες που δεν θέλω με τίποτα να χάσω .. 

αν γινόταν να το έδινα σε κάποιον εδω στην πάτρα και να το έφτιαχνε , θα πλήρωνα και 50Ε ...

 

αλλά τώρα να πάρω PCB , να στέλνω Αμερική την δικιά μου , να μου κάνουν αντικατάσταση το τσιπάκι και 

να το ξαναστείλουν πίσω ; οχι μονο θα πάρει χρόνο αλλά μπορεί να μην δουλευει μετα ..

 

ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...