Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια εχω εναν παλιο σκληρο εξωτερικο δισκο maxtor 750gb και οταν τον συνδεω στον υπολογιστη δεν μου εμφανιζει τα αρχεια...λεει οτι δεν ειναι δυνατον η προσβαση στν δισκο και οτι το αρχειο ή ο καταλογος εχει καταστραφει και δν ειναι δυνατον να αναγνωριστει....καπως ετσι κ δεν μου δειχνει τιποτα μεσα δηλαδη ειναι κενος...ενω εχω αρχεια μεσα ενα σωρο...ξερετε τι να κανω?? Ωστε να μην τα χασω??

 

Διάβασε στη σελίδα 3 του παρόντος οδηγίες για χρήση του Test Disk (=πρόγραμμα επαναφοράς partitions των δίσκων)

 

 

 

Παιδια τη βοηθεια σας παρακαλω!!!! Εχω ενα εξωτερικο δισκο (seagate 1T) για backup που συνηθως λειτουργουσε με το desktop pc (win 7 64b)...ηθελα να παρω κατι αρχεια απο το laptop (win 10)και μου ζηταει format για να τον διαβασει....Σε καμια περιπτωση δε θελω να κανω format....καποια αμεση λυση,τεσταρισμενη για το πως θα ξανατρεξει κανονικα ο δισκος????

 

...το desktop συνεχίζει να υπάρχει; Αν ναι, τον δοκίμασες τον δίσκο εκεί; (γενικά σε άλλο μηχάνημα εκτός του λάπτοπ που είπες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι το δοκιμασα και στο desktop ξανα και ξανα!!! Τιποτα δυστυχως.....

 

Δες κι εσύ τα της σελ. 3

 

 

 

Wash ειναι πιο ισχυρο το test disk απο active recovery και getdataback η απο το ontrack?

 

Το TD είναι για ανάκτηση partitions (αν και έχει στη σουίτα του ενσωματωμένη και λειτουργία ανάκτησης αρχείων, μέσω του photorec - το οποίο δεν είναι κι άσχημο ναι μεν, αλλά δεν είναι και dedicated πρόγραμμα γι' αυτή τη δουλειά).

 

Το δε AFR είναι στον αντίποδα για ανάκτηση αρχείων (αν και έχει και το "αδελφάκι" του από την "μαμά Active", το Partition Recovery, το οποίο ίσως είναι πιο "δύσχρηστο", κατά περίσταση, από το το πιο user friendly TD, όμως είναι τουλάχιστον το ίδιο "ισχυρό". Υπάρχουν περιπτώσεις που το APR κάνει δουλειά εκεί που το TD δεν. Κάπως σπάνιο, αλλά συμβαίνει.

Δεν μου έχει πάντως τύχει να κάνει δουλειά το TD ενώ το APR όχι. Οπότε για 'μένα είναι "παρομοίως ισχυρά", αλλά στην ευκολία χρήσης -όταν γίνεται δουλειά- το TD κερδίζει πόντους...).

 

Όσο για τα GDB, όπως και ΕR, για 'μένα είναι από μισό έως ένα κλικ πιο πίσω (από το ΑFR). Όχι τόσο για λόγους "ικανότητας", αλλά λειτουργικότητας. Με το TD δεν υφίσταται σύγκριση όμως, γιατί αυτά δεν έχουν λειτουργία ανάκτησης partitions. Ή τουλάχιστον δεν είχαν όταν (προ μπόλικων χρόνων, είναι η αλήθεια) τα χρησιμοποιούσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι με αλλη μια απορια-ερωτηση....εχω ενα wd 500g external και μαλλον καηκε?? απο τροφοδοσια και δεν εμφανιζεται πουθενα...υπαρχει τροπος να τον κανω να εμφανιστει και να δω αν υπαρχουν αρχεια να κανω recover?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τ' αρχεία είναι που σ' ενδιαφέρουν πιο πολύ, βγάλε τον περιεχόμενο σκληρό από την θήκη και σύνδεσέ τον εσωτερικά σε κάποιον υπολογιστή και δες πρώτα-πρώτα αν εμφανίζεται κατά το ποστάρισμα του BIOS (κι αν ναι, δες τί γίνεται όταν ανοίξει και το λειτουργικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε washcloud καλησπερα!! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.... 1ον.Ο δισκος εμφανιζεται στο bios σαν κατι που εχει γινει pluged και οχι σα ''wd 1 tera'' π.χ....

2ον.Τα windows δε κανουν login οταν τον εχω plugarismeno...

 

Ελπιζω να βοηθησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω και εγω παρομοιο προβλημα. Εχω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο Toshiba 750 gb. Πριν λιγες ωρες δουλευε κανονικα τωρα ομως λεει οτι θελει διαμορφωση. Δεν θελω με τιποτα να χασω τα αρχεια που εχω μεσα. Πηγα στην σελιδα 3 που ειπατε και στα αλλα παιδια αλλα σταματησα στην επιλογη 8 γιατι δεν μου βγαζει analyze σαν επιλογη. Επισης δεν μου εμφανιζονται και οι εικονες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε washcloud καλησπερα!! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.... 1ον.Ο δισκος εμφανιζεται στο bios σαν κατι που εχει γινει pluged και οχι σα ''wd 1 tera'' π.χ....

2ον.Τα windows δε κανουν login οταν τον εχω plugarismeno...

 

Ελπιζω να βοηθησα..

 

 

Αν εννοείς ότι έβγαλες από την θήκη τον σκληρό, τον σύνδεσες εσωτερικά, και το BIOS δεν αναγνωρίζει το μοντέλο του (και τα Win δεν μπουτάρουν), τότε δυστυχώς δεν γίνεται κάτι - πέρα από το να προσπαθήσεις ν' αλλάξεις την πλακέτα του από ίδιο μοντέλο.

 

 

Παιδια εχω και εγω παρομοιο προβλημα. Εχω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο Toshiba 750 gb. Πριν λιγες ωρες δουλευε κανονικα τωρα ομως λεει οτι θελει διαμορφωση. Δεν θελω με τιποτα να χασω τα αρχεια που εχω μεσα. Πηγα στην σελιδα 3 που ειπατε και στα αλλα παιδια αλλα σταματησα στην επιλογη 8 γιατι δεν μου βγαζει analyze σαν επιλογη. Επισης δεν μου εμφανιζονται και οι εικονες...

 

....δες λίγο και το "wiki"-άρθρο από TheELF εδώ : http://www.insomnia.gr/wiki/_/various/testdisk-επαναφορά-διαμερισμάτων-με-το-r281

Ούτε αυτουνού φαίνονται οι φωτός πια, αλλά λέω μήπως οι οδηγίες στα Ελληνικά σε βοηθήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δοκιμασα αυτο εδω, http://www.icare-recovery.com/user-story/pc-cannot-recognize-toshiba-external-hard-disk.html  , και αφου το ειχα να σκαναρει το δισκο μου για 12 ωρες στο τελος μου βγαζει οτι πρεπει να πληρωσω για να αποθηκευσω πανω απο 20 μβ... Το ξερω οτι ζηταω πολλα αλλα παιζει να υπαρχει τροπος να αποθηκευσω καποια χωρις να πληρωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Σε γενικές γραμμές τα (καλά) προγράμματα ανάκτησης (για σοβαρές καταστάσεις), είναι επί πληρωμή. *

 

Αν δεν δύνασαι, υπάρχουν και τα "σπασμένα".

Βέβαια μπορεί και να πετύχεις "giveaway" προσφορές, αλλά τα δύο παραπάνω σημαίνουν -συνήθως- πολύ γκουγκλάρισμα (εδικά αν δεν ξέρεις τί να ψάξεις και πού).

 

Κατά τ' άλλα, μπορείς να δοκιμάσεις και τα free Recover MY Files και Photorec (που είναι ενσωματωμένο στο Test Disc).

 

Τέλος, αν τυχόν χρησιμοποιείς Windows XP, επικοινώνησε με pm να σου στείλω κάτι.

 

 

* .....το δε "ωραίο" είναι ότι μπορεί να πληρώσεις και παρ' ολ' αυτά στην ουσία να ΜΗΝ ανακτήσουν αρχεία αυτά τα προγράμματα, αλλά κάτι σαν "φαντάσματα αρχείων" (στην ουσία βρίσκουν τα ονόματα των αρχείων αλλά αυτά παίζει να μην είναι ανακτήσιμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τωρα εβαλα το  test disc και το εχω να κανει Quick Search. Σε περιπτωση που καταφερω να σωσω ενα μερος οσων ειχα αποθηκευσει θα αποθηκευτουν παλι στο εξωτερικο σκληρο μου? Η θα πρεπει να τα αποθηκευσω αλλου?  Δεν εχω καθολου χωρο στο pc μου οποτε θα εχω προβλημα... Το ξερω οτι ειναι χαζες οι ερωτησεις που κανω ομως ειμαι λιγο ασχετη με το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...