Προς το περιεχόμενο

Altec IDO silver. Προβλήματα και λύσεις


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κ

 

Ξεθάβω το thread, ελπίζω κάποιος να το παρακολουθεί ακόμα!! Επειδή θα γίνει format στο pc μήπως έχει κάποιος φίλος το exe αρχείο από το "μαμά" media center της Altec; Το cd που είχε η συσκευασία είχε windows και drivers αλλά όχι το media center. Θυμάμαι πολύ παλιά υπήρχε link για να το κατεβάσεις αλλά είχε "πέσει" μαζί με το κλείσιμο της altec telecom.

Κάτσε να το ανεβάσω και θα σου στείλω λινκ...

 

https://mega.co.nz/#!jdQE2J5I!JssVDHWzstHVb_U09cb6lGIBHPHqax3P4tu-KKya5sg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κ

 

Κάτσε να το ανεβάσω και θα σου στείλω λινκ...

 

https://mega.co.nz/#!jdQE2J5I!JssVDHWzstHVb_U09cb6lGIBHPHqax3P4tu-KKya5sg

Είσαι πολύ ωραίος! Ευχαριστώ! Δεν περίμενα ότι θα το έβρισκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα kgian,

Εάν σου είναι εύκολο μπορείς να ξανανεβάσεις το original ALTEC cd για το ALTEC iDO Silver και να μου στείλεις ένα link;

Το παλαιό link που είχες σηκώσεις εδώ

https://mega.co.nz/#!jdQE2J5I!JssVDHWzstHVb_U09cb6lGIBHPHqax3P4tu-KKya5sg )

δεν λειτουργεί πια.

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι ένα μεγάλο Ευχαριστώ στον Kgian που ακόμα βοηθάει στο θέμα ALTEC iDO+ Home Silver.

Κρίμα για ένα τόσο όμορφο μηχάνημα να πάει τόσο χάλια. Μου αρέσει το design και θέλω να το αναστήσω και πάλι (με την βοήθεια του Kgian) και όποιου άλλου έχει την διάθεση και φυσικά τον χρόνο να ασχοληθεί.

Το ΣΚ θα ασχοληθώ με τα λειτουργικά και με εγκαταστάσεις. Ελπίζω να τα καταφέρω.

Καλημέρα σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα αν θέλεις να το αναστήσεις να βάλεις μια καινούρια μητρική. Νομίζω οποιαδήποτε mATX μητρική κάνει. Για να βάλεις την pci tv tuner χρειάζεσαι ένα riser. Δεν ξέρω αν κάνει το ενσωματωμένο. Αναγνωρίζεται πάντως από τα windows 10 αυτόματα. Το σύμπλεγμα wifi/BT/οθόνη/κουμπάκια/ir receiver συνδέεται απλά σε ένα usb 2 header και molex τροφοδοσία. 

Η μητρική με τον επεξεργαστή που έχει τώρα είναι πολύ αδύναμη και δεν κάνει για πολλά. Και το τροφοδοτικό επίσης νομίζω μου είχε καεί σε 2 μηχανήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

Πρόσφατα ανέστησα ένα iDo Silver για τα γενέθλια του πατέρα μου μιας και όταν ήτανε καινούργια του άρεσαν τόσο πολύ που είχε αγοράσει 2!

Έτσι έχοντας υπ όψιν τα original roots του μηχανήματος... κράτησα μόνο την μητρική MSI. 🤣

Αναλυτικά τα specs:

M/B: MSI B460m Mortar WiFi
CPU: Intel Core i5 10600
RAM: 1x16GB DDR4 2666MHz Hyper-X (Θα μπει και 2ο DIMM κάποια στιγμή)
PSU: Corsair SF450 Fully Modular 80 Plus Gold
SSD: Samsung 970 EvoPlus NVMe 500GB
HDD: WD Blue 500GB που είχα και καθόταν.
OS: Windows 10 Home.

Από το original μηχάνημα δουλεύουν αρκετές συσκευές, πλην του scart, της οπτικής ίνας πίσω (έτσι κι αλλιώς έχει η μητρική επάνω) και του Firewire στο μπροστινό πάνελ.

Όλες οι υπόλοιπες συσκευές αναγνωρίζονται από τα Windows και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις( WiFi, Bluetooth κλπ, και το χειριστήριο! ) . Αναζητώ το πρόγραμμα που άναβε η οθόνη μιας και δεν το βρίσκω πουθενά μιας και ήμουν πολύ μικρός τότε και δεν το χρησιμοποιούσα τότε μόνο θυμάμαι που άναβε. Αν κάποιος το έχει και μπορεί να το ανεβάσει κάπου θα του ήμουνα ευγνώμων.

Overkill για την χρήση που θα το κάνει αλλά θα το κρατήσει όσο και το αυθεντικό σίγουρα!

Από κάτω σας έχω βάλει κάποια φωτογραφίες από το build με το πριν και το μετά.

Καλή συνέχεια σε όλους!

 

20210205_213748.jpg

20210206_180837.jpg

20201215_154055.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://drive.google.com/file/d/1hEroZlAk12NeN3OuxTjFa3uMQM4StOwT/view?usp=sharing

και 

https://drive.google.com/file/d/1ktpU4s_K9WCrgGlj-qs202MnpMXBTCQw/view?usp=sharing

Αυτά τα 2 έχω στοκάρει εγώ για το δικό μου VFD από το ido. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, DreaMScaPeR είπε

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

Πρόσφατα ανέστησα ένα iDo Silver για τα γενέθλια του πατέρα μου μιας και όταν ήτανε καινούργια του άρεσαν τόσο πολύ που είχε αγοράσει 2!

Έτσι έχοντας υπ όψιν τα original roots του μηχανήματος... κράτησα μόνο την μητρική MSI. 🤣

Αναλυτικά τα specs:

M/B: MSI B460m Mortar WiFi
CPU: Intel Core i5 10600
RAM: 1x16GB DDR4 2666MHz Hyper-X (Θα μπει και 2ο DIMM κάποια στιγμή)
PSU: Corsair SF450 Fully Modular 80 Plus Gold
SSD: Samsung 970 EvoPlus NVMe 500GB
HDD: WD Blue 500GB που είχα και καθόταν.
OS: Windows 10 Home.

Από το original μηχάνημα δουλεύουν αρκετές συσκευές, πλην του scart, της οπτικής ίνας πίσω (έτσι κι αλλιώς έχει η μητρική επάνω) και του Firewire στο μπροστινό πάνελ.

Όλες οι υπόλοιπες συσκευές αναγνωρίζονται από τα Windows και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις( WiFi, Bluetooth κλπ, και το χειριστήριο! ) . Αναζητώ το πρόγραμμα που άναβε η οθόνη μιας και δεν το βρίσκω πουθενά μιας και ήμουν πολύ μικρός τότε και δεν το χρησιμοποιούσα τότε μόνο θυμάμαι που άναβε. Αν κάποιος το έχει και μπορεί να το ανεβάσει κάπου θα του ήμουνα ευγνώμων.

Overkill για την χρήση που θα το κάνει αλλά θα το κρατήσει όσο και το αυθεντικό σίγουρα!

Από κάτω σας έχω βάλει κάποια φωτογραφίες από το build με το πριν και το μετά.

Καλή συνέχεια σε όλους!

 

20210205_213748.jpg

20210206_180837.jpg

20201215_154055.jpg

Με 1 καλο σετταρισμένο TV BOX θα έκανες πολύ περισσότερα πράγματα με ελάχιστα χρήματα ...ΕΚΤΟΣ και αν χώσεις μια κάρτα γραφικών για να το κάνεις Console - like....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, masteripper είπε

Με 1 καλο σετταρισμένο TV BOX θα έκανες πολύ περισσότερα πράγματα με ελάχιστα χρήματα ...ΕΚΤΟΣ και αν χώσεις μια κάρτα γραφικών για να το κάνεις Console - like....

Καλημέρα,

Σίγουρα με πολύ λιγότερα χρήματα θα έκανα την δουλειά που κάνει τώρα αλλά πήγα με αυτά τα specs διότι θα είναι ο "daily driver" για πάρα πολύ καιρό ακόμα και έτσι είπα να δώσω κάτι παραπάνω ώστε να έχουμε δυνατότητες και για το μέλλον.

Σας ευχαριστώ όλους για το VFD θα το δοκιμάσω το απόγευμα! Fingers crossed ότι θα δουλέψει και με win10.. αλλιώς θα παίξει καμιά πατέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Τι νομιζεις μονον εσυ εχεις 2 τετοια? 😛 

Μια απο τα ιδια, εγω στο ενα εχω αλλαξει την ιδια ακριβως mb (την αρχικη MSi Diva) 2 φορες γιατι καηκε, υποψιαζομαι σοβαρα πως φταιει το μπροστινο vdf μου ειχε πει τεχνικος οτι βραχυκυκλωνει. Στο δευτερο εχω αλλαξει mb εβαλα μια gigabyte και δεν εχει χαλασει εδω και 12 χρονια αλλα δεν ενωσα ποτε το VDF... Προσωπικα πιστευω καλυτερα να μη το δουλευετε, ουτως η αλλως δεν προσφερει κατι ιδιαιτερο, αν και νομιζω το WIFI και το Bluetooth αποσυνδεονται επισης.

altecx2jpg.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...