Προς το περιεχόμενο

Ας με συμβουλέψει κάποιος παρακαλώ


NemeSis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται,

 

Δημιουργώ αυτό το post για να μιλήσω για τον πατέρα μου. Είναι 53 ετών και 80 κιλά (έχασε με φυσιολογική δίαιτα 1500 θερμίδων το καλοκαίρι που μας πέρασε 23 κιλά). Είναι άνθρωπος ο οποίος δεν νιώθει φόβο να πιάσει ένα φίδι, να αφήνει να περπατάνε πάνω του ζωύφια, να έρχεται σε επαφή με απίστευτες καταστάσεις χωρίς να χάνει την ψυχραιμία, την υπομονή και την νηφαλιότητα του. Δυστυχώς δεν έχει καλή σχέση με τους γιατρούς… Έχει πρόβλημα με τα δόντια του και δεν πάει να τα φτιάξει. Αυτό όμως δεν είναι σημαντικός λόγος. Αυτό που με ανησυχεί είναι η καρδιά του μην τυχόν πάθει έμφραγμα ή κανένα εγκεφαλικό. Έκανε πριν δυο χρόνια τεστ κοπώσεως (πριν αδυνατίσει όταν ήταν 103 κιλά) και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα (βγήκε αρνητικό δηλαδή το αποτέλεσμα). Δεν έκανε ποτέ όμως στην ζωή του εξετάσεις αίματος. Φαντασθείτε πως το τεστ κοπώσεως το έκανε αφού είχε συμπτώματα για να συμβεί κάτι κακό. Καπνίζει μανιωδώς 2-3 πακέτα την ημέρα, δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά καπνίζει τα πιο ελαφριά τσιγάρα που κυκλοφορούν. Επίσης το παίζει γιατρός έχοντας το πιεσόμετρο και μετρώντας την πίεση όταν έχει κάποια συμπτώματα υπερέντασης χωρίς να υπάρχει λόγος. Πίνει το ουισκάκι του και πιστεύει ότι συνέρχεται. Παρότι είναι ο πιο λογικός άνθρωπος που γνωρίζω δεν απαντάει καν όταν τον πρήζω να πάει στον γιατρό, του λέω πως αν δεν προφυλαχτείς από τώρα για αυτά που θα έρθουν μπορεί να περάσεις πολύ καιρό σε ένα κρεβάτι νοσοκομείου. Πριν από λίγο εμφάνισε συμπτώματα δηλαδή αναγούλα, κινητικότητα και έκανε ότι ανέφερα παραπάνω. Επειδή τώρα που τον έχω κοντά μου δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι μια τέτοια απώλεια, καθώς πήρα μια γεύση από ένα προηγούμενο πόστ διαβάζοντας τις γνώμες σας, θέλω να μου προτείνετε τι να κάνω. Κατάλαβα πως αν φύγει ο άνθρωπος σου θα νιώθεις ένοχες γιατί δεν έκανες τα πάντα για να τον κρατήσεις ζωντανό. Τι να κάνω λοιπόν, να τον πάρω από το χέρι στον γιατρό? Επίσης από το ένα μάτι τα βλέπει όλα σκοτεινά αλλά για οφθαλμίατρο ούτε να ακούσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζουσε σε καποιο απομακρυσμενο χωριο?

πες του γιατι ανησυχω, εχω κλεισει ραντεβου. θα παμε μαζι, να κανουμε κ οι 2 τεστ κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kage, βάζε ρε φίλε κανένα σημείο στίξης παραπάνω, γιατί πάνω από 2 γραμμές ποστ σου δε διαβάζεται(προσπάθησα να κάνω ορθογραφηκά και να μην βάλω τόνους αλλά δαιν). :P

...έχεις δίκιο, βέβαια.

 

@Nemesis1990, αυτό που λέει ο kage από πάνω. Πρέπει να πάει σε γιατρό για να βεβαιωθεί/τε ότι όλα πάνε καλά. Ας πέσουν πάνω του και όσοι συγγενείς γίνεται -με όμορφο τρόπο- για να τον πείσουν. Τα ίδια και ο δικός μου. Την είχε δει κι αυτός Ιντιάνα Τζόουνς και με την πρώτη "προειδοποιητική", έστρωσε χαρακτήρα.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια γεράματα ρε φίλε…πριν λίγες μέρες έχασα τον θείο μου (55 ετών) για τον ίδιο ακριβώς λόγο, …. Δεν έκανε ποτέ εξετάσεις. Ηταν μια χαρά αδύνατος (δεν κάπνιζε), δούλευε και έπεσε ξερός κάτω από οξύ εγκεφαλικό. Μπαμ κ κάτω … ούτε κατάλαβε τι έγινε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλους υπάρχει το καντηλάκι.. που λέμε. Πέρα από αυτό όμως ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του όσους και να έχει για να τον φροντίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ οτθ ξέρω τα δοντια ειναι πολυ σημαντικο για την υγεία και καλο θα ηταν να τα έφτιαχνε. όπως επίσης και το καπνισμα , οι νορβηγοι ειχαν διαπιστώσει οτι ακόμα και το ένα τσιγάρο την ημέρα προκαλεί βλάβες στον οργανισμό.

 

Και μην αγχωνεσαι δεν φταις σε τιποτα εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nemesis, δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι ενεργοποιούνται μόνο όταν τους συμβεί κάτι. Εσύ ξέρεις τον άνθρωπο, εσύ ίσως μπορέσεις να βρεις τον τρόπο να τον πείσεις. Τα 53 είναι μια καλή ηλικία για μερικές βασικές εξετάσεις. Αυτό που έχω δει εγώ είναι ότι εξαρτάται από το άτομο. Μια ιδέα είναι να τον πείσεις ότι καλό θα είναι να κάνει εξετάσεις, για να βεβαιωθεί ότι είναι καλά και να ζει χωρίς άγχος. Αλλά κι αυτό έυκολο δεν είναι. Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...