Προς το περιεχόμενο

Εξάντας: “Η αγέλη των Λευκών Λύκων” Νεοναζί


papahlamidas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην πλευρά των γραφικών ήταν και θα είναι πάντα, αρκεί να μήν μας ενοχλήσουν το τί λέει ο καθένας τί ιδέες έχει δική του δουλειά ο μισός κόσμος τρελαμένος είναι.

Πρόκειται για φανατικούς αντιπάλους του τότε Σταλινικού καθεστώτος που είχε τουλάχιστον το καλό να πολεμήσει σκληρά με τον Χίτλερ, νομίζουν οτι έτσι ελαφρόμυαλα θα κοντράρουν την φήμη του "πατερούλη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό που προκύπτει αυτό που λες περί αντιπάλων του Στάλιν ; Μεγάλος διδάξας σωβινισμού ο πατερούλης, τα έχει κάνει όλα, ας μην αρχίσουμε να λέμε για τον ουκρανικό λιμό, το εβραϊκό ομπλάστ, της μετακινήσεις και τα σχέδια να διαχωριστούν όλες οι εθνικές ομάδες και ν'αποκτήσουν τον "χώρο" τους, την προπαγάνδα εναντίον των Γερμανών όπου παρουσιάζονταν 10 φορές χειρότερα απ'ότι οι Εβραίοι στους Γερμανούς με αποτέλεσμα τα χειρότερα εγκλήματα πολέμου από συμμαχικό στρατό στην προέλαση προς το Βερολίνο κτλ κτλ. Ο Στάλιν έχει βάλει την υπογραφή του ακόμη και σε πολέμους εθνών 40 χρόνια μετά τον θάνατό του ( βλέπε Ναγκόρνο Καραμπάχ) . Η ιδεολογίες είναι το προκάλυμμα, η ουσία είναι ακριβώς η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιοι ήταν η διαφορά είναι μόνο οτι ο πονηρός "πατερούλης" είχε προβλέψει την τελική ήττα του Χίτλερ και πήγε με το μέρος των συμμάχων, αλλιώς ΕΣΣΔ μετά το 1945 δέν θα υπήρχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ahem, μήπως μπορείς να μας πεις σε τι αποδείξεις στηρίζονται και τα δύο ''ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ'' που αναφέρεις?> :rolleyes:

 

Στην Ελλάδα πχ υπάρχει μόνο ο Περίανδρος καταδικασμένος για επίθεση από την ακροδεξιά. Το άλλο άκρο έχει πραγματικά πολλές συλλήψεις και δικαστήρια... Μπες στο indy και διάβασε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα πχ υπάρχει μόνο ο Περίανδρος καταδικασμένος για επίθεση από την ακροδεξιά. Το άλλο άκρο έχει πραγματικά πολλές συλλήψεις και δικαστήρια... Μπες στο indy και διάβασε τα.

 

Κάτι μας είπες τώρα. Το indy δεν ξέρεις σε ποιό χώρο ανήκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εμένα αυτά τα κεντρο-αποτέτοια με τρομάζουν λίγο lucifer για διάφορους γνωστούς λόγους. Τα κέντρα είναι μόνο με τα *κέντρα* και με κανέναν άλλον. Δεν είναι ούτε δεξιά ούτε αριστερά.

 

Αλλά εδώ που τα λέμε η δημοκρατία λέει πρώτα να σέβεσαι την γνώμη του καθενός. Δηλαδή αν υπάρχουν αυτοί που δεν θέλουν καθόλου ξένους, έχουν τόση ισχύ όσο και αυτοί που θέλουν ξένους. Από εκεί και έπειτα όπως σε κάθε δημοκρατία η δύναμη της αριθμητικής υπεροχής είναι αυτή που δημιουργεί το αποτέλεσμα.

 

Το κακό είναι ότι αργά ή γρήγορα οι μεν θα θέλουν να χαράξουν τα δικά τους σύνορα από τους δε. Λογικό μου ακούγεται. Γι' αυτό στο παρελθόν είχαμε πολλές μεταναστεύσεις προς Βουλγαρία μεριά. Εντάξει λέω ευγενικά το "μετανάστευσαν" για να μην πω "αυτομόλησαν". Αργότερα μετανάστευσαν και κάτι άλλοι προς ΗΠΑ μεριά, νύχτα κι αυτοί. Γενικώς οι μεταναστεύσεις μας βολεύουν γιατί αραιώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μας είπες τώρα. Το indy δεν ξέρεις σε ποιό χώρο ανήκει;

 

Τα video απο τα επισόδεια που οι ακροδεξιοί μάζι με τα ΜΑΤ επιτίθονται στους αναρχικούς(αν δεν κάνω λάθος στην επέτιο για τα ήμια) τα ξεχνάς?

 

 

Δεν παίρνω το μέρος κανενός απο τα άκρα αλλά πιστεύω οτι στην Ελλάδα απο την περίοδο της χούντας και έπειτα όλοι γνωρίζουμε οτι απο την πλερά των αρχών άλλη αντιμετώπιση υπάρχει για τους ακροαριστερούς και άλλη για τους ακροδεξιούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wait, αυτό

Οι Εθνικοσοσσιαλιστές μπορεί να επιτίθονται σε άλλα άτομα (ελάχιστα κρούσματα ΑΠΟΔΕΔΕΓΜΕΙΝΑ παγκοσμίως), αλλά κάθε 17 Νοέμβρη (και όχι μόνο) τα άλλα άκρα πραγματικά προκαλούν πολύ περισσότερο κακό ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ.

το έγραψες με ειρωνική διάθεση?

 

Αν ναι, οκ, πάσο, το παρεξήγησα..

 

Αν το έγραψες κυριολεκτικά, τότε το παράδειγμα με τους συλληφθέντες δεν στέκει φυσικά, γιατί το ένα άκρο έχει την εύνοια της αστυνομίας, με κλασσικότατο παράδεγμα το παραπάνω, και μία σχετική ασυλία επειδή στηρίζεται έστω ανεπίσημα και από το γνωστό ακροδεξιό κόμμα που είναι και στην βουλή (τρομάρα του).

 

Το άλλο δε άκρο έχει την ακριβώς αντίθετη αντιμετώπιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wait, αυτό

 

το έγραψες με ειρωνική διάθεση?

 

Αν ναι, οκ, πάσο, το παρεξήγησα..

 

Αν το έγραψες κυριολεκτικά, τότε το παράδειγμα με τους συλληφθέντες δεν στέκει φυσικά, γιατί το ένα άκρο έχει την εύνοια της αστυνομίας, με κλασσικότατο παράδεγμα το παραπάνω, και μία σχετική ασυλία επειδή στηρίζεται έστω ανεπίσημα και από το γνωστό ακροδεξιό κόμμα που είναι και στην βουλή (τρομάρα του).

 

Το άλλο δε άκρο έχει την ακριβώς αντίθετη αντιμετώπιση.

 

Έχοντας σε χαμηλότατη εκτίμηση και τις δύο εκφράσεις των άκρων στην Ελλάδα και όχι μόνο, θα ήθελα να μου απαντήσεις στα παρακάτω.

 

Αφού όπως λες το αριστερό άκρο διώκεται φανατικά από τις αρχές, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί υπάρχουν συγκριτικά τόσες λίγες συλλήψεις (ή διώξεις) εναντίον ανθρώπων του χώρου αυτού, με δεδομένο οτι έχουν προβεί σε αρκετές περιπτώσεις σε παραβατικές συμπεριφορές?

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί οι περισσότεροι που πιάνονται σε επεισόδια, δεν είναι του χώρου αλλά τυχαία άτομα που βαφτίζονται ως ομοϊδεάτες απλά και μόνο γιατί συλλήφθηκαν?

 

Οι ακροδεξιοί σε αντίθεση με τους αναρχικούς δε το έχουν συνήθειο να προκαλούν επεισόδια, οπότε και είναι λογικό να τραβάνε λιγότερο την προσοχή των αρχών. Ισχύει οτι έχουν και ισχυρότερους δεσμούς με άτομα εντός των σωμάτων ασφαλείας.

 

Αλλά αυτό δε σημαίνει οτι και οι άλλοι δεν έχουν ισχυρά ερείσματα και διασυνδέσεις σε κέντρα εξουσίας.

 

Οπότε το να παρουσιάζεις τους αναρχικούς ως τους μόνιμα κατατρεγμένους και αδικημένους είναι λίγο άκομψο, ιδίως αν σκεφτείς οτι πια στην Ελλάδα το "αριστερός" δεν αποτελεί προσβολή σε πλήρη αντίθεση με το "δεξιός".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιντεάκι το έχω δει και έχω μιλήσει με άτομο που ήταν εκεί από τους αριστερούς. Όντως αυτοί με τις ελληνικές σημαίες που δεν ήταν κάποιοι συγκεκριμένοι (δηλ. άτομα πολιτικά ενεργά σε οργανώσεις), που ήταν απλά Κύπριοι και οι παρέες τους δεν παρενοχλήθηκαν από την αστυνομία, όπως και οι αριστεροί... 0 συλλήψεις εκείνο το βράδυ, 2 δακρυγόνα καθαρά για εκφοβισμό και τίποτα άλλο.

 

Όσο για σχέσεις με αστυνομία κτλ ισχύει ότι υπάρχει μία μεγαλύτερη ελαστικότητα. Αλλά αυτό είναι λογικό και θα σου πω γιατί. Αν ήμουν κι εγώ αστυνομικός και ο ένας όλη μέρα κάνει διαδηλώσεις εναντίον μου, είναι κάτα της δουλειάς μου και προσπαθεί να με χτυπήσει συνεχώς (κυριολεκτικά και μεταφορικά) και ο άλλος απλά αποδέχεται την ύπαρξη μου, τότε τον πρώτο μόλις δοθεί ευκαιρία θα του κάνω τα ίδια.

 

Όταν οι αριστεροί βάλουν πάνω απ'όλα την ιδεολογία και αφήσουν στην άκρη τακτικές εντυπωσιασμού (καταλήψεις, πάρτυ με μεθυσμένους και μαστουρωμένους, κτλ) τότε θα έχουν πιθανότητες να κερδίσουν την "μάχη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας σε χαμηλότατη εκτίμηση και τις δύο εκφράσεις των άκρων στην Ελλάδα και όχι μόνο, θα ήθελα να μου απαντήσεις στα παρακάτω.

Nα ξακαθαρίσω κατ' αρχήν πως ούτε εγώ είμαι με τα άκρα. Τους ακροδεξιούς δεν τους έχω σε καμμία εκτίμηση γιατί απλά διαφωνώ κάθετα με τις ''απόψεις'' τους, τους άλλους γιατί έχουν τελείως λανθασμένη τακτική (κατά την γνώμη μου) να διεκδικήσουν αυτά που θέλουν...

 

Αφού όπως λες το αριστερό άκρο διώκεται φανατικά από τις αρχές, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί υπάρχουν συγκριτικά τόσες λίγες συλλήψεις (ή διώξεις) εναντίον ανθρώπων του χώρου αυτού, με δεδομένο οτι έχουν προβεί σε αρκετές περιπτώσεις σε παραβατικές συμπεριφορές?

 

Κατ'αρχήν υπάρχουν αρκετές συλλήψεις και διώξεις εναντίων αυτών που ανήκουν σε αυτόν τον χώρο. Κάποιοι είναι φυλακή αυτήν την στιγμή που μιλάμε...

 

Από εκεί και πέρα, στον χορό των κουκουλοφόρων-ταραξιών-ακτιβιστών (που έλεγε και ο Βύρων :P), δεν υπάρχουν μόνο αντιεξουσιαστές, αλλά και πολλοί πιτσιρικάδες που δεν καταλαβαίνουν τι κάνουν και ο νόμος είναι πιο ελαστικός απέναντί τους, καθώς και κάποιοι βαλτοί που σπάνε ότι βρίσκουν για να φτιάξουν στην ουσία κλίμα εναντίων τους.

 

Έχει τύχει να συζητήσω με αρκετούς σοβαρούς ανθρώπους του συγκεκριμένου χώρου, και κανένας δεν είναι υπέρ της καταστροφής των πάντων, όπως λανσάρεται στην κοινή γνώμη μέσα από τα (περισσότερα) ΜΜΕ...

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί οι περισσότεροι που πιάνονται σε επεισόδια, δεν είναι του χώρου αλλά τυχαία άτομα που βαφτίζονται ως ομοϊδεάτες απλά και μόνο γιατί συλλήφθηκαν?

Μόλις στο εξήγησα. ;)

 

Οι ακροδεξιοί σε αντίθεση με τους αναρχικούς δε το έχουν συνήθειο να προκαλούν επεισόδια, οπότε και είναι λογικό να τραβάνε λιγότερο την προσοχή των αρχών. Ισχύει οτι έχουν και ισχυρότερους δεσμούς με άτομα εντός των σωμάτων ασφαλείας.

 

Oι ακροδεξιοί έχουν άλλες κακές ''συνήθειες'' όμως.

Ξυλοφορτώνουν κάτι κακομοίρηδες μετανάστες για παράδειγμα όποτε θέλουν να πανηγυρίσουν την νέα επιτυχία της ''αγαπημένης όλων των Ελλήνων'' εθνικής...

Αλλά αυτό δε σημαίνει οτι και οι άλλοι δεν έχουν ισχυρά ερείσματα και διασυνδέσεις σε κέντρα εξουσίας.

Δεν το γνωρίζω, αλλά δεν το αποκλείω κιόλας.

 

Οπότε το να παρουσιάζεις τους αναρχικούς ως τους μόνιμα κατατρεγμένους και αδικημένους είναι λίγο άκομψο, ιδίως αν σκεφτείς οτι πια στην Ελλάδα το "αριστερός" δεν αποτελεί προσβολή σε πλήρη αντίθεση με το "δεξιός".

Οι αναρχικοί που ξέρουν τι πιστεύουν και τι πράττουν, προφανώς και είναι κατατρεγμένοι.

Το ότι θεωρείται το δεξιός προσβολή στην σύγχρονη Ελλάδα δεν είναι λίγο αντιφατικό με το γεγονός πως κυβερνούν δεξιοί αυτήν την στιγμή?

Τι διάολο μόνο οι ''προσβεβλημένοι'' ψηφίζουν?

 

Όσο για σχέσεις με αστυνομία κτλ ισχύει ότι υπάρχει μία μεγαλύτερη ελαστικότητα. Αλλά αυτό είναι λογικό και θα σου πω γιατί. Αν ήμουν κι εγώ αστυνομικός και ο ένας όλη μέρα κάνει διαδηλώσεις εναντίον μου, είναι κάτα της δουλειάς μου και προσπαθεί να με χτυπήσει συνεχώς (κυριολεκτικά και μεταφορικά) και ο άλλος απλά αποδέχεται την ύπαρξη μου, τότε τον πρώτο μόλις δοθεί ευκαιρία θα του κάνω τα ίδια.

 

Ο ρόλος του αστυνομικού υποτίθεται πως είναι να επιβάλλει την τάξη.

Όχι να ψάχνει ευκαιρία να εκδικηθεί αυτούς που έχουν διαφορετικές απόψεις με αυτόν.

 

Όταν οι αριστεροί βάλουν πάνω απ'όλα την ιδεολογία και αφήσουν στην άκρη τακτικές εντυπωσιασμού (καταλήψεις, πάρτυ με μεθυσμένους και μαστουρωμένους, κτλ) τότε θα έχουν πιθανότητες να κερδίσουν την "μάχη".

 

Γι'αυτο η αριστερά έχει σπάσει σε εκατό κομμάτια. Επειδή υπάρχουν οι αριστεροί που αναφέρεις παραπάνω, υπάρχουν και οι άλλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι ακροδεξιοί σε αντίθεση με τους αναρχικούς δε το έχουν συνήθειο να προκαλούν επεισόδια, οπότε και είναι λογικό να τραβάνε λιγότερο την προσοχή των αρχών. Ισχύει οτι έχουν και ισχυρότερους δεσμούς με άτομα εντός των σωμάτων ασφαλείας.

 

Αλλά αυτό δε σημαίνει οτι και οι άλλοι δεν έχουν ισχυρά ερείσματα και διασυνδέσεις σε κέντρα εξουσίας.

 

.

 

 

Το ότι η τηλεόραση δεν λέει τίποτα για αυτά, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν. Να μην ξεχνάμε τους ανάπηρους και τους νεκρούς μετανάστες, (όπως και τους αριστερούς ) που είναι θύματα των κρουσμάτων μισαλλοδοξίας μερικών.

Σίγουρα πάντως το κανάκεμα και το ντάντεμα, των μεν και των δε, δεν λύνει σε καμιά περίπτωση το πρόβλημα. Αν και αμφιβάλω πως το «κράτος» έχει καμιά όρεξη να βοηθήσει στην επίλυση του θέματος αυτού. Η κατάσταση αυτή τους βολεύει, ώστε να στρέψουν, ως άλλοι ταχυδακτυλουργοί, τα ματιά του κοινού σε κάποια άλλη κατεύθυνση. Έχοντας το πεδίο ελεύθερο να κάνουν τα δικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...