Προς το περιεχόμενο

ψαχνω για σκυλακι!!!


Danny7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αποφασισα οτι θελω να βρω ενα σκυλακι επιδη εχω αρκετο ελευθερο χρονο και θα μπορω να ασχολουμε μαζι του!!!θελω ενα μικρο σχετικα σε μεγεθος αφου μενω σε πολυκατικοια!!!απλα δεν θελω να αγορασω απο pet shop θελω να βρω καποιον οπου χαριζει ενα!!!ξερει κανεις σας καποιον που χαριζει καποιο μικρο σκυλακι η καποιο μερος τελοσ παντων που χαριζουν σκυλακια?!ευχαριστω για οποιον βοηθησει:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
αποφασισα οτι θελω να βρω ενα σκυλακι επιδη εχω αρκετο ελευθερο χρονο και θα μπορω να ασχολουμε μαζι του!!!θελω ενα μικρο σχετικα σε μεγεθος αφου μενω σε πολυκατικοια!!!απλα δεν θελω να αγορασω απο pet shop θελω να βρω καποιον οπου χαριζει ενα!!!ξερει κανεις σας καποιον που χαριζει καποιο μικρο σκυλακι η καποιο μερος τελοσ παντων που χαριζουν σκυλακια?!ευχαριστω για οποιον βοηθησει:-)

 

http://pets.gr/

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφασισα οτι θελω να βρω ενα σκυλακι επιδη εχω αρκετο ελευθερο χρονο και θα μπορω να ασχολουμε μαζι του!

 

Μόνος σου μένεις;

 

αν όχι, οι υπόλοιποι του σπιτιού συμφωνούν;

αν το βαρεθείς, τι θα το κάνεις;

 

ελπίζω να κοιμάται μεσα στο σπίτι, είτε κατουράει, είτε λερώνει είτε ξεσκίζει...γιατι λυσεις τύπου "σπιτάκι στο μπαλκόνι" ειναι εντελώς απαράδεκτες.

 

Με τίποτα: μεγαλόσωμα, κυνηγετικά ή με αίμα κυνηγετικού, που να χάνουν τριχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φυσικα δεν μενω μονος ειμαι 16 χρονων ζω με τους γονεις μου και τον αδελφο μου!!!δεν θα το βαρεθω δεν υπαρχει περιπτωση!!!!αγαπαω πολυ τα ζωα και ηδη εχω ενα χαμστερακι!!!ναι μεσα στο σπιτι θα ειναι και θα το βγαζω εξω εχω ρωτησει και μου εχουν πει 2 φορες την μερα φτανουν!!!επεισης εχω φιλο που οταν θελει την αναγκη του τον εχει μαθει να κτυπαει το τζαμι και του ανοιγει την πορτα του μπαλκονιου και εχει εκει ενα μερος και μετα τον βαζει παλι μεσα!!

 

edit:ευχαριστω σε οσους απαντησαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δες μήπως βρεις κανένα Schnauzer (τα Miniature που δεν μεγαλώνουν πολύ)!

 

Επίσης κατά προτίμηση να είναι θηλυκό για να ζευγαρώσει με τον δικό μου.

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
http://www.pets.gr/index.php?option=com_marketplace&page=show_ad&catid=2&adid=956&Itemid=473 βρηκα αυτο εδω και λεει πως θα γινουν μικρου μεγεθους γλυκα δεν ειναι αυτο στην pic :)?

 

Όλα τα κουτάβια γλυκά είναι! Το βασικό που θα πρέπει να σε απασχολεί ειναι το αν είσαι έτοιμος για κάτι τέτοιο!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω εδω και χρονια να παρω σκυλακι απλα οι γονεις μου δεν με αφηναν και καλα επειδη ειμαι μικρος κτλ κτλ τωρα που εχω μεγαλωσει λιγο παραπανω πιστευω πως μπορω να τα καταφερω και ας ειναι μεγαλη ευθυνη!!!πηρα τηλ εκει που τα χαριζουν και μου ειπαν οτι μπορω να περασω οποτε θελω να τα δω και μπορω να παω με προαστικο!!!μια απο αυτες τις μερες θα παω απλα τωρα δινω εξετασεις και δεν ξερω ποτε θα εχω τον χρονο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
θελω εδω και χρονια να παρω σκυλακι απλα οι γονεις μου δεν με αφηναν και καλα επειδη ειμαι μικρος κτλ κτλ τωρα που εχω μεγαλωσει λιγο παραπανω πιστευω πως μπορω να τα καταφερω και ας ειναι μεγαλη ευθυνη!!!πηρα τηλ εκει που τα χαριζουν και μου ειπαν οτι μπορω να περασω οποτε θελω να τα δω και μπορω να παω με προαστικο!!!μια απο αυτες τις μερες θα παω απλα τωρα δινω εξετασεις και δεν ξερω ποτε θα εχω τον χρονο :)

 

Προφανώς και το να πάρεις ένα σκύλο δεν είναι κάτι το τραγικό και κουραστικό! Απλά να έχεις στο νου σου πως είναι κάτι ζωντανό και έχει τις ανάγκες του.

Βασικά tips:

 

Να βγαίνει τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα έξω (έτσι μαθαίνει να μη λερώνει πουθενά στο σπίτι)

 

Προφανώς στην αρχή που θα είναι κουτάβι θα λερώνει όπου βρει αλλά θα δεις ότι μετά από 2-3 μέρες θα επικεντρωθεί σε ένα συγκεκριμένο σημείο, στο οποίο μετά θα στρώνεις εφημερίδες για να τα μαζεύεις έυκολα.

 

Πάρε απολυμαντικά για σφουγγάρισμα χωρίς χλώριο κλπ (ιδακικό για κατοικίδια είναι το TOPINE που απολυμαίνει χωρίς να είναι τοξικό για τα ζώα) και detol σε spray για τοπική απολύμαση.

 

Αφού γίνει μερικών μηνών καλό είναι να του μάθεις να τρώει μόνο ξηρά τροφή γιατί είναι πιο υγιεινό (καθαρότερα δόντια, λιγότερα μικρόβια στο πιάτο του, καλύτερη πέψη κλπ κλπ). Πρόσεξε μόνο γιατί οι περισσότερες φθηνές ξηρές τροφές είναι ...άχυρα. Η καλύτερη (και ακριβότερη όμως) είναι η Orijen puppy.

 

Βρες έναν καλό κτηνίατρο που εμπιστεύεσαι (οι περισσότεροι μπουκώνουν στα ζώα αντιβιοτικά κλπ χωρίς λόγο με το παραμικρό πρόβλημα).

 

Κατά 80% όταν το πάρεις θα έχει μικροπροβλήματα με τα αυτιά του (διάφορα ήδη ψώρας που δεν μολύνουν τον άνθρωπο) και καλό είναι να ζητήσεις από τον κτηνίατρο να το κοιτάξει κατά την πρώτη επίσκεψη. Έτσι ξεμπερδέυεις με το πρόβλημα μια και καλή και γλιτώνεις άλλα προβήματα μετά (ωτίτιδες κλπ).

 

Βόλτες έξω μόνο όταν ολοκληρώσει το πρώτο set εμβολίων

 

Επίσης δεν χρειάζεται να αναφέρω τα πολύ βασικότερα όπως όχι ξύλο για να βάλει μυαλό, σακουλίτσες για τα "χοντρά" που κάνει στη βόλτα κλπ κλπ

 

Και γενικότερα να έχεις στο νού σου πως ο σκύλος διαμορφώνει χαρακτήρα σύμφωνα με τη συμπεριφορά των αφεντικών του!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε να προσθεσω και γω μια ακομα παραμετρο,αν σκοπευεις να τον εχεις μεσα στο

σπιτι,καλο θα ηταν να δωσεις σημασια στο τριχωμα του σκυλου και το κατα

ποσο συχνα μαδαει η τριχα του,ειδαλλως

θα το πηγαινεις για κουρεμα(εκτος και αν το κανεις μονος σου)

καθε 2-3 μηνες.

Τελειωνοντας,θα θελα να πω πως μπορει στην αρχη να σε ταλαιπωρησει

η προσπαθεια σου να το κανεις να εξοικιωθει με τους κανονες που θες,

στη συνεχεια ομως θα ανταμοιφθεις με εναν πολυ καλο φιλο,που πολλες

φορες θα νιωσεις οτι οταν ειναι στο σπιτι σου,

συμμετεχει σαν καποιο μελος της οικογενειας σου.

Καποιοι δυστυχως η τα βαριουνται και τα διωχνουν η τα κρατανε κλεισμενα σε μια ταρατσα η ενα μπαλκονι.

 

Προσωπικα εχω κανις-γκριφον 3 χρονια τωρα

,αν εξαιρεσεις το κουρεμα

που πλεον εγω του κανω ανα τακτα χρονικα διαστηματα και την παμπονηρη και σκανδαλιαρικη συμπεριφορα του μεσα στο σπιτι(δεν συνισταται για ηλικιωμενους :) ),

μπορω να πω οτι σκεφτομαι και για 2ο σκυλακι στο επομενο διαστημα.

Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...