Προς το περιεχόμενο

Τσεχία


a.n.d.i.e

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
δεν μου αρεσει που γερμανοποιηστε, υπερβολικα πολλες γερμανικες εταιριες, επιχειρησεις και Γερμανοι.

Μπορει να μην το καταλαβαινεις αμα ζεις καθε μερα αλλα εχω επισκευτει κατα διαστηματα την Τσεχια και βλεπω την διαφορα. Σιγα σιγα χανεται η παραδοση και κουλτουρα και αφομειωνεστε σαν επαρχια/βιομηχανικη ζωνη των Γερμανων.

 

 

που εμαθες ελληνικα;

 

Εκανα μαθηματα πιο παλια..

Οσο αφορα αυτα που εγραψες...δεν νωμιζω οτι η κατασταση ειναι τοσο σοβαρη. Η αληθια ειναι ομωσ οτι υπαρχουν πολλοι Γερμανοι, οχι μονο επιχειρησεις οπως λες αλλα και τουριστες αλλα. Ηδη πριν το πολεμο ημασταν επηρεαζμενοι απ τους Γερμανους και αυτο ειναι ιστορικα δεδομενο. Μετα τον πολεμο ηρθαν οι Ρωσοι:-(... Καλυτερα να μας επηρεασαν οι Γερμανοι απ τους Ρωσους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι τσεχα που ξερει ελληνικα ή ελληνιδα που μενει τσεχια?

Πραγα

λοιπον τα κακα ειναι οτι εχει πολυ ναρκωτικο κ σου πριζουν να παρεις,στα club παιζουν ολο trance+πριν μπεις περνας απο μπαρες για να δουν αν εχεις οπλο,φαντασου τι παιζει απ εξω...

το βραδυ αδειαζει το μερος κ κυκλοφορουν ολοι μαστουρωμενοι κ πιωμενοι κ ξερνανε.

πολυ πορνεια το αποδεικνυει κ το μεγαλο darlinngs mens club με την ασπρη λιμουζινα που ειναι η μασκοτ της πραγας.

παλια ειχαν πολυ καλυτερες τιμες,τωρα την με την εισοδο στην ε.ε,την ακουσαν.

 

Ειμαι Τσεχα που ξερει ελληνικα...

Και ποτε εχεις παει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα 5ήμερη στην Τσεχία.

 

Μου άρεσε:

1) Η σερβιτόρα σε μια πιτσαρία απένανατι ακριβώς από το αστρονομικό ρολόι.Από 6 άτομα πείρε 119 ευρώ μπουρμπουάρ.

 

2) Αυτό: paokpantouku8.th.jpg

 

3) To ότι δεν έχετε ευρώ, αν και μου πείρε 85 ευρώ για μια παπαριά που ήταν λέει: κρύσταλλο βοημίας.

 

4) Στις Τσέχες: Από τις 10, οι 3 είναι μο**αρες, οι 5 κανονικές, οι 2 για καιάδα.

 

5) Krusowicze !

 

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ

 

1) Γιατί μανίτσα μου δεν πίνετε νερό εκεί πάνω ;;;;

 

2) Αυτό το μαύρο θέατρο είναι η μεγαλύτερη πατάτα της ευρώπης. Ακόμα κλαίω τα 35 ευρώ μου.

 

3) Φαίρνει στο μυαλλό β' παγκ. πόλεμο. Ειδικά η Kulova St. μου θύμισε πίστα του Battlefield.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JAJAJJAJAJAJJAJA

owned9wz.jpg

 

Αυτα που μου άρεσαν (Πραγα, Καρλοβιβαρι)

 

ΟΙ Τσεχες (αν και υπερτιμημένες, λένε οτι οι Σλοβάκες ειναι ποιο όμορφες....)).

Η αρχιτεκτονικη της πράγας και γενικα η ομορφια της.

Τα κελάρια με την αφθονη (και φθηνη) μπύρα.

Οι καλες τιμές στα μαγαζιά.

Η καθαριότητα (αν εξαιρέσεις κατι ΠΑΟΚ γραμμένα με σπρεύ στους τοίχους)

 

Τι δεν μου άρεσε.

 

Η σχετικά ψυχροί άνθρωπου (δείχνουν σαν να μην συμπαθούν τους τουρίστες)

Το πέσιμο στους δρόμους απο περίεργους τύπους.

Το οτι μετα τις 11 αδειάζει η πόλη (και συναντάς μόνο έλληνες τουρίστες)

Το οτι εκεί οι νέοι δουλεύουν για να συντηρούν τους γονείς τους (εδώ ειμαστε αντίθετα :-D)

Η μεγάλη διαφορά στην ποιότητα ζωής ανάμεσα στην Πράγα και στις άλλες περιοχές.

 

Τι με εντυπωσίασε

Το οτι η Τσεχοσλοβακία που επισκέφτηκαν οι γονείς μου πρίν το 90' δεν έχει καμία σχέση με την Τσεχια του 2005 που πήγα εγώ. Σύντομα θα είναι ποιο αναπτυγμένη σαν χώρα απο οτι εμείς...:mad:

 

Πρεπει να σου πω οτι τα χαρακτιρησες πολυ ωραια :-) Ειδηκα αυτο μ αρεσε πολυ "Το οτι μετα τις 11 αδειάζει η πόλη (και συναντάς μόνο έλληνες τουρίστες)" :lol:

Δεν μου λες, το ΠΑΟΚ που το ειδες θυμασαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου αντι...εχω συγγενεις στην Τσεχια και συγκεκριμενα στο Μπρνο και ολο λεω να παω μια βολτα και ολο δεν παω αλλα ερχονται αυτοι για καλοκαιρι...ο παπους μου μετα τον 2ο παγκοσμιο ειχε κατακυνηγηθει ολη η οικογενεια στο εξωτερικο λογω του οτι "και καλα" ηταν κομουνιστης αλλα αλλη κουβεντα αυτη...μια αδερφη του παπου μου με τον αντρα της επεσαν στην Τσεχια και συγκεκριμενα στο Μπρνο με αποτελεσμα να μεινουν εκει με το που εκλεισαν τα συνορα λογω Σοβιετικης Ενωσης...ο θειος μου που γεννηθηκε εκει ειχε παντρευτει με τσεχα και εχουν διο παιδια αγορι και κοριτσι...η ξαδερφη μου ειναι θεσαλονικη και σπουδαζει και δουλευει εκει απο οσο καταλαβα και ο ξαδερφος μου ειναι τσεχια και εχει ανοιξει μπαρ στην πραγα η στο μπρνο...πρεπει να το ψαξω γμτ...αν ξερεις κοσμο απο μπρνο να σου πω στο πριβε το ονομα για να μην το γραφω εδω και καταλαβαινεις...αντε καληνυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα 5ήμερη στην Τσεχία.

 

Μου άρεσε:

1) Η σερβιτόρα σε μια πιτσαρία απένανατι ακριβώς από το αστρονομικό ρολόι.Από 6 άτομα πείρε 119 ευρώ μπουρμπουάρ.

 

2) Αυτό: paokpantouku8.th.jpg

 

3) To ότι δεν έχετε ευρώ, αν και μου πείρε 85 ευρώ για μια παπαριά που ήταν λέει: κρύσταλλο βοημίας.

 

4) Στις Τσέχες: Από τις 10, οι 3 είναι μο**αρες, οι 5 κανονικές, οι 2 για καιάδα.

 

5) Krusowicze !

 

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ

 

1) Γιατί μανίτσα μου δεν πίνετε νερό εκεί πάνω ;;;;

 

2) Αυτό το μαύρο θέατρο είναι η μεγαλύτερη πατάτα της ευρώπης. Ακόμα κλαίω τα 35 ευρώ μου.

 

3) Φαίρνει στο μυαλλό β' παγκ. πόλεμο. Ειδικά η Kulova St. μου θύμισε πίστα του Battlefield.!

 

Το προβλημα μας με νερο..συμφωνω απολυτος...:shifty:

Οσο αφορα το θεατρο..εξαρταται σε ποιο πηγες. Υπαρχουν παρα πολα.. Εγω πηγα 2 φορες στο ιδιο. Η πρωτη παρασταση ηταν καπως καλη ενω η αλλη ηταν χαλια..απο τοτε δεν θα ξαναπηγενα ουτε δωρεαν...Αρα εξαρταται και απ το θεμα της παραστασης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να σου πω οτι τα χαρακτιρησες πολυ ωραια :-) Ειδηκα αυτο μ αρεσε πολυ "Το οτι μετα τις 11 αδειάζει η πόλη (και συναντάς μόνο έλληνες τουρίστες)" :lol:

Δεν μου λες, το ΠΑΟΚ που το ειδες θυμασαι?

 

Ηταν χριστουγενα, φαντασου...

 

Το παοκ δεν θυμαμαι που ακριβως, καπου αναμεσα στον πυργο της πυριτιδας και του ρολογιου. Εκει κοντα κινουμασταν. Παντος εμεις απο βορεια ελλάδα πάντα κανουμε αισθητη την παρουσια μας...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα 5ήμερη στην Τσεχία.

 

Μου άρεσε:

1) Η σερβιτόρα σε μια πιτσαρία απένανατι ακριβώς από το αστρονομικό ρολόι.Από 6 άτομα πείρε 119 ευρώ μπουρμπουάρ.

 

2) Αυτό: paokpantouku8.th.jpg

 

3) To ότι δεν έχετε ευρώ, αν και μου πείρε 85 ευρώ για μια παπαριά που ήταν λέει: κρύσταλλο βοημίας.

 

4) Στις Τσέχες: Από τις 10, οι 3 είναι μο**αρες, οι 5 κανονικές, οι 2 για καιάδα.

 

5) Krusowicze !

 

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ

 

1) Γιατί μανίτσα μου δεν πίνετε νερό εκεί πάνω ;;;;

 

2) Αυτό το μαύρο θέατρο είναι η μεγαλύτερη πατάτα της ευρώπης. Ακόμα κλαίω τα 35 ευρώ μου.

 

3) Φαίρνει στο μυαλλό β' παγκ. πόλεμο. Ειδικά η Kulova St. μου θύμισε πίστα του Battlefield.!

...είσαι ΜΠΑΟΚ , ε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα ένα χρόνο εράσμους εκεί,πέρασα κουφέτο!!!το καλύτερο χρόνο της ζωής μου!!πράγα τα σπάει σε όλα,αν οι τσέχοι δεν ήταν τόσο αποτομοι θα ήταν η τέλεια χωρα,οι τσέχες πλησιάζονται εύκολα,πανέμορφη πόλη!φτηνή,συγκοινωνίες που δεν φαντάζεστε,έλεγε το πρόγραμμα 12:03 θα είναι το tram στην στάση,12:03 ήταν εκεί,όχι 12:02ή 12:04,ακριβώς!!γενικά πολύ ωραία!!!χαιρόσουν να περπατάς στα σοκάκια και γενικά μες την πόλη,μιλάμε για πολλά χιλιόμετρα περπάτημα αλλα το ευχαριστιόσουν με την ψυχή σου!!!τελοσ πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τί διάλο είναι αυτό το κόλλημα να γράφουν σε τσέχικα κτίρια " ο ΠΑΟΚ ανήκει στο λαό του " ; !

Πήγε κανείς Τσέχος Αμπράμοβιτς να τον αγοράσει ;

 

έχω χαθεί απ΄τα ποδοσφαιρικά, είναι αλήθεια...

 

 

(...γι' ΑΥΤΟ πάνε τόσοι Έλληνες στην Τσεχία ; Για να γράφουν αντιαγοραστικά συνθήματα ; ! )

(...γι' ΑΥΤΟ επίσης γράφουν συνθήματα ; Επειδή πάνε πολλοί και θα τα διαβάσουν ; ! )

(...γι' ΑΥΤΟ ακόμα να προκόψουμε ; ! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα 5ήμερη στην Τσεχία.

 

Μου άρεσε:

1) Η σερβιτόρα σε μια πιτσαρία απένανατι ακριβώς από το αστρονομικό ρολόι.Από 6 άτομα πείρε 119 ευρώ μπουρμπουάρ.

γ ποιο λογο,μονο κ μονο επειδη ηταν καλη? οταν μεγαλωσετε θα δειτε τι μλκ κανατε:P

 

Για τα συνθηματα ειχε παιξει ο παοκ πριν μερικα χρονια εκει κ οι καφροι καναν μαλακιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...