Προς το περιεχόμενο

Τσεχία


a.n.d.i.e

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχ, η Πράγα ... !!

Έμεινα 10 χρόνια Τσεχία, σχεδόν 9 στην Πράγα.

Μου αρέσαν όλα, ... εκτός από τις μπύρες - εντάξει δεν πίνω ποτέ μπύρα.

Και η neco za neco νοοτροπία των Τσέχων. Αλλά μεγαλώνοντας έμαθα ότι όλοι οι λαοί έτσι είμαστε ή γίναμε πια, οπότε άκυρο αυτό το αρνητικό.

Έφυγα από την Πράγα το 1996 και πήγα άλλες τρεις φορές ταξίδι εκεί. Την τελευταία φορά το 2006.

Την τελευταία φορά δεν μου άρεσε καθόλου το πόσο τουριστική έχει γίνει η Πράγα. Πιστεύω ότι δεν ταιριάζει τόσος κόσμος στην πόλη αυτή. Έχει χάσει την ατμόσφαιρα της.

Θυμάμαι τα χειμωνιάτικα απογευματα, που σκοτείνιαζε νωρίς και συχνά είχε μια θολούρα, μια ομίχλη, οι δρόμοι ακόμα και γύρω από το Staromak ήταν σχεδόν άδειοι και αχνά φωτισμένοι από τις λάμπες που έβγαζαν ένα πορτοκαλί φως, κάποιος έπιαζε βιολί και αργά και που άκουγες τα και βήματα ή τα χλιμιντρίσματα από τα άλογα στα αμαξάκια ... τέλεια τέλεια.

 

Εκτός από την Πράγα μου άρεσε πολύ και το Cesky Krumlov, η Mlada Boleslav και γενικά η επαρχία.

 

Αν ξαναγύριζε ο χρόνος πίσω στην μέρα που αποφάσισα να φύγω, θα έπαιρνα άλλη απόφαση σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ για να πω τη μαύρη μου αλήθεια τη μια φορά που έχω πάει στην Πράγα (τον Ιούνιο) δεν με ξετρέλανε. Εξηγώ: Ήταν όντως πολύ ωραία πολή με το κάστρο της, πολύ ωραίο κέντρο, κλπ, κλπ. αλλά εμένα μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι Toy City που εκτός του κέντρου που γίνεται σφαγή δεν έχει ζωή (εκεί που έμενα εγώ, που ήταν αρκετά μακρία από το κέντρο, δεν είχε τίποτα). Εν τέλει νομίζω ότι δεν θα μου άρεσε να μένω εκεί, αλλά για επίσκεψη είναι ότι πρέπει. Σε 5 μέρες βέβαια δεν μπορεί να βρει κανείς ακρή, αυτό είναι σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για να πω τη μαύρη μου αλήθεια τη μια φορά που έχω πάει στην Πράγα (τον Ιούνιο) δεν με ξετρέλανε. Εξηγώ: Ήταν όντως πολύ ωραία πολή με το κάστρο της, πολύ ωραίο κέντρο, κλπ, κλπ. αλλά εμένα μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι Toy City που εκτός του κέντρου που γίνεται σφαγή δεν έχει ζωή (εκεί που έμενα εγώ, που ήταν αρκετά μακρία από το κέντρο, δεν είχε τίποτα). Εν τέλει νομίζω ότι δεν θα μου άρεσε να μένω εκεί, αλλά για επίσκεψη είναι ότι πρέπει. Σε 5 μέρες βέβαια δεν μπορεί να βρει κανείς ακρή, αυτό είναι σίγουρο.

 

Πώς την έλεγαν την περιοχή που δεν είχε τίποτα αν θυμάσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, η αλήθεια είναι ότι και οι τσέχικες λέξεις δεν είναι ακριβώς ευκολομνημόνευτες...όπως και να έχει εδώ έμενα: http://www.htlpraha.cz/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη πρώτη φορά που είχα πάει έμεινα εδώ http://www.andelshotel.com/en/home/ είναι ωραίο ξενοδοχείο και περιποιημένο τη δεύτερη φορά που ήταν για μια εβδομάδα είχα ενοικιάσει ένα δυάρι από ιδιώτη λίγο πιο πάνω από την Αμερικάνικη πρεσβεία,είχαμε ολόκληρο σπίτι δικό μας και πιο οικονομικά από το ξενοδοχείο το είχα βρει από το Internet αλλά δεν έχω κρατήσει τα στοιχεία. Αν βρείτε χρόνο για μια μονοήμερη εκδρομή να επισκεφτείτε οπωσδήποτε το Cesky Krumlov http://www.virtourist.com/europe/krumlov/index.html το πρότεινε και κάποιος φίλος παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, η Πράγα ... !!

Έμεινα 10 χρόνια Τσεχία, σχεδόν 9 στην Πράγα.

Μου αρέσαν όλα, ... εκτός από τις μπύρες - εντάξει δεν πίνω ποτέ μπύρα.

Και η neco za neco νοοτροπία των Τσέχων. Αλλά μεγαλώνοντας έμαθα ότι όλοι οι λαοί έτσι είμαστε ή γίναμε πια, οπότε άκυρο αυτό το αρνητικό.

Έφυγα από την Πράγα το 1996 και πήγα άλλες τρεις φορές ταξίδι εκεί. Την τελευταία φορά το 2006.

Την τελευταία φορά δεν μου άρεσε καθόλου το πόσο τουριστική έχει γίνει η Πράγα. Πιστεύω ότι δεν ταιριάζει τόσος κόσμος στην πόλη αυτή. Έχει χάσει την ατμόσφαιρα της.

Θυμάμαι τα χειμωνιάτικα απογευματα, που σκοτείνιαζε νωρίς και συχνά είχε μια θολούρα, μια ομίχλη, οι δρόμοι ακόμα και γύρω από το Staromak ήταν σχεδόν άδειοι και αχνά φωτισμένοι από τις λάμπες που έβγαζαν ένα πορτοκαλί φως, κάποιος έπιαζε βιολί και αργά και που άκουγες τα και βήματα ή τα χλιμιντρίσματα από τα άλογα στα αμαξάκια ... τέλεια τέλεια.

 

Εκτός από την Πράγα μου άρεσε πολύ και το Cesky Krumlov, η Mlada Boleslav και γενικά η επαρχία.

 

Αν ξαναγύριζε ο χρόνος πίσω στην μέρα που αποφάσισα να φύγω, θα έπαιρνα άλλη απόφαση σίγουρα.

 

10 χρόνια είναι πολύ..σίγουρα θα έμαθες και καλά τσέχικα. Για σπουδές ησουν?

 

 

-----Προστέθηκε 3/10/2008 στις 12 : 30 : 51-----

 

 

Τη πρώτη φορά που είχα πάει έμεινα εδώ http://www.andelshotel.com/en/home/ είναι ωραίο ξενοδοχείο και περιποιημένο τη δεύτερη φορά που ήταν για μια εβδομάδα είχα ενοικιάσει ένα δυάρι από ιδιώτη λίγο πιο πάνω από την Αμερικάνικη πρεσβεία,είχαμε ολόκληρο σπίτι δικό μας και πιο οικονομικά από το ξενοδοχείο το είχα βρει από το Internet αλλά δεν έχω κρατήσει τα στοιχεία. Αν βρείτε χρόνο για μια μονοήμερη εκδρομή να επισκεφτείτε οπωσδήποτε το Cesky Krumlov http://www.virtourist.com/europe/krumlov/index.html το πρότεινε και κάποιος φίλος παραπάνω.

 

τι σου έκανε εντύπωση στην Τσεχία και ξαναήρθες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ δεν έχω πάει ακάμα αλλά το σκέφτομαι πολύ για του χρόνου κάποια στιγμή. Γίνεται κάποιο φεστιβαλ π.χ. κρασιού ώστε να δώ και κατι διαφορετικό απο την εκδρομή αλλά να δω και τα έθιμα τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χρόνια είναι πολύ..σίγουρα θα έμαθες και καλά τσέχικα. Για σπουδές ησουν?

 

 

-----Προστέθηκε 3/10/2008 στις 12 : 30 : 51-----

 

 

 

 

τι σου έκανε εντύπωση στην Τσεχία και ξαναήρθες?

 

Τη πρώτη φορά ήταν για δουλειά δε πρόλαβα να τη δω καλά, μου άρεσε και έτσι αποφάσισα να πάω και με τη γυναίκα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ δεν έχω πάει ακάμα αλλά το σκέφτομαι πολύ για του χρόνου κάποια στιγμή. Γίνεται κάποιο φεστιβαλ π.χ. κρασιού ώστε να δώ και κατι διαφορετικό απο την εκδρομή αλλά να δω και τα έθιμα τους..

 

Στέλνω ένα σιτε που μπορείς να πάρεις εισιτίρια για συναυλίες, φεστιβαλ, θεάτρα κτλ.

http://www.ticketpro.cz/

Θα κοιτάξω και εγώ μόνη μου αν βρω κάτι ενδιφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν καταρχήν τις Τσέσες τις περίμενα πιο ωραίες. Υπάρχουν και οι θεές αλλά περίμενα καλύτερο ποσσστό. Δεν κρύβω όμως ότι ερωτεύτηκα σε δύο τρεις περιπτώσεις. Παρόλαυτά οι Σλοβάκες είναι πιο όμορφες. :P

 

Πράγα, μου άρεσε:

 

- Η αρχιτεκτονική της πόλης. Πανέμορφη.

- Η εξυπηρέτηση και ευγένεια στις περισσότερες περιπτώσεις

- Οι μουσικές μπάντες στους δρόμους

- H γέφυρα του Καρόλου και το ποτάμι

- Αρκετά καλό φαγητό σε σχετικά (βλέπε πιο κάτω) λογικές τιμές

- Παρόλο το ασταμάτητο πέσιμο για drugs και pussies, και την παρουσία αρκετών ρεμαλιών, η παλιά πόλη είναι αφαλής να κυκλοφορείς το βράδυ

 

Δεν μου άρεσε:

 

- Κάθε 50 μέτρα έβλεπες και από ένα Mc Donald's και Starbucks. Σε λίγα χρόνια δυστυχώς θα έχουν γίνει μπάζα και οι Τσέχες, αν δεν έχουν γίνει ήδη.

- Λίγο ψόφια τα πράγματα για clubbing τις καθημερινές, και σε όσα μαγαζιά βρίσκεις κόσμο ο μέσος όρος ηλικίας είναι 16. Σαβατοκύριακο 2-3 (με το ζόρι) μαγαζιά αξίζουν.

- Πολύ ακριβά τα μαγαζιά (σε κάποια πράγματα πιο ακριβά και από Ελλάδα!), και όλα τα υπόλοιπα επίσης ακριβά αναλογικά με τις δυνατότητες του μέσου Τσέχου, με αποτέλεσμα να απευθύνονται μόνο σε τουρίστες ή ντόπιους λεφτάδες.

- Η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας από τους 5 βαθμούς έξω στους 25+ όταν έμπαινες οπουδήποτε και το επακόλουθο δάγκωμα όταν ξαναέβγαινες.

- Όσο αστείος και να μου φαινόταν ο σωματικός έλεγχος σε μερικά clubs από Ρώσους τετραγωνισμένους παλαιστές χωρίς σβέρκο, δεν ήταν και η καλύτερή μου.

 

Και μερικές κακοτραβηγμένες φώτος:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...