Προς το περιεχόμενο

MAT στη μονή Εσφιγμένου στο Άγιον Όρος


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τεταμένο παραμένει το κλίμα έξω από την Ιερά Μονή Εσφιγμένου στο Άγιον Όρος. Πληροφορίες θέλουν περισσότερους από 600 ένοπλους αστυνομικούς' date=' να έχουν αποκλείσει το μοναστήρι, με στόχο να απομακρύνουν την αδελφότητα των 100 και πλέον μοναχών, που θεωρείται «σκληροπυρηνική» από το Οικουμενικό Πατριαρχείο Κωνσταντινούπολης, όπου υπάγονται πνευματικά οι μονές του Αγίου Όρους.

 

Ο πατριάρχης Βαρθολομαίος, έχει κηρύξει «σχισματική» την αδελφότητα, που αρνείται να τον αναγνωρίσει πνευματικά, επειδή συλλειτουργεί με καθολικούς.

 

Οι «εσφιγμενίτες» καταγγέλλουν το υπουργείο Εξωτερικών, πως έδωσε το «πράσινο φως» προκειμένου να απομακρυνθούν βίαια από τη μονή η αδελφότητα υπό τον ηγούμενο Μεθόδιο.

 

Η πενταετής πολιορκία του μοναστηριού, εντάθηκε τις τελευταίες ημέρες μετά την εντολή του εισαγγελέα Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης Βασίλη Φλωρίδη, να επέμβουν άμεσα οι αρχές και να απομακρύνουν την αδελφότητα. Ο ίδιος με επιστολή του προς τη Ντόρα Μπακογιάννη της ζήτησε : «Πράξτε τα δέοντα, επιβάλετε τη νομιμότητα στη μονή Εσφιγμένου, περαιτέρω αναβολή στη λήψη δράσης καθίσταται εθνικά και εκκλησιαστικά επιζήμια».

 

O ηγούμενος Μεθόδιος, επανειλημμένως έχει ζητήσει διάλογο με την ελληνική κυβέρνηση καθώς επίσης και με τον πατριάρχη Βαρθολομαίο, για να επιλυθεί η διαφωνία.

 

Όπως υποστηρίζουν φίλοι της μονής : «Οι 107 μοναχοί δεν είναι καταληψίες. Αρκετοί από αυτούς βρίσκονται εντός του μοναστηριού για 60, 70 ή και 80 χρόνια. Η μονή λειτουργεί 15 αιώνες με συνεχή διακονία και συνεχίζει. Η κυβέρνηση έχει εγκρίνει τη χρήση βίας για να επιλύσει μια θρησκευτική διαφωνία μετά από την αποτυχία της να λιμοκτονήσουν μοναχοί κατά τη διάρκεια ενός αποκλεισμού πέντε ετών».

 

Σύμφωνα με τους ίδιους, όλη αυτή την περίοδο οι αρχές έχουν αρνηθεί στους μοναχούς παραδόσεις τροφίμων, φαρμάκων, πετρελαίου θέρμανσης και ιατρική περίθαλψη υποβάλλοντας τους σε μια ατελείωτη εκστρατεία παρενόχλησης και εκφοβισμού.

 

Στο μεταξύ την Πέμπτη στις 18:30, έξω από τη Βουλή, φίλοι της Ιεράς Μονής Εσφιγμένου από όλη την Ελλάδα, θα πραγματοποιήσουν συγκέντρωση διαμαρτυρίας, για την επιχειρούμενη αστυνομική επέμβαση στο μοναστήρι.[/quote']

 

Τι δουλειά έχει η αστυνομία στο Άγιο Όρος; Τι δουλειά έχει ο εισαγγελέας να νοιάζεται για το αν το τι γίνεται στο μοναστήρι είναι "...εθνικά και εκκλησιαστικά επιζήμια";

 

Για αυτό υπάρχει η Αστυνομία; Για να κυνηγάει Μοναχούς; Που είναι η ανεξιθρησκεία (Δηλαδή ακόμα και να μην συμφωνούν με τον Βαρθολομαίο και τον κάθε βαρθολομαίο..); Αυτό θα γίνεται πλέον;

 

Ειναι πολλά τα λεφτά μήπως που παίζονται;

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά ανεξιθρησκεία;

Δεν βλέπεις τι γίνεται από τους Χριστιανούς όταν άλλοι προσπαθούν να εκφράσουν τις πεποιθήσεις τους; Δες τι γίνεται όταν οι Δωδεκαθεϊστές πάνε σε ένα βουνό. Ή όταν οι ομοφυλόφιλοι κάνουν έναν πολιτικό γάμο.

Δες τον ρατσισμό που επικρατεί με τους Έλληνες μουσουλμάνους της Θράκης. Εμείς οι ίδιοι τους αποκαλούμε μειονότητα. ΈΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ! Από πότε η θρησκεία χαρακτηρίζει μια μειονότητα;

 

Για να μην αναφέρω την Ιστορία. Ιστορικές αποδείξεις υπάρχουν αλλά ακόμα και σήμερα θεωρούμε γεγονότα ως πραγματικά που βρίσκωνταν στην φαντασία ενός ζωγράφου και ενός θρήσκου ιστορικού που έγραψε την Ελληνική Ιστορία δεκάδες χρόνια αργότερα.

 

Η κυβέρνηση που θα ξεκόψει από την Εκκλησία από τον προυπολογισμό θα είναι και η κυβέρνηση που θα πάει την Ελλάδα μπροστά. Από εκεί και μετά θα συνεχίσει η ίδια κατάσταση και θα γκρινιάζετε γιατί δεν πάει μπροστά η Ελλάδα. Κολημένοι μια ζωή στον μεσαίωνα και στην υποκρησία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τον ρατσισμό που επικρατεί με τους Έλληνες μουσουλμάνους της Θράκης. Εμείς οι ίδιοι τους αποκαλούμε μειονότητα. ΈΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ! Από πότε η θρησκεία χαρακτηρίζει μια μειονότητα;

 

Επειδή μέχρι προ ολίγου διάβαζα γι' αυτό, θα κάνω το οφτοπικ μου και θα σου πω ότι οι μουσουλμάνοι της ελληνικής Θράκης αναγνωρίζονται επίσημα ως μειονότητα με βάση τη συνθήκη της Λωζάννης (θρησκευτική μειονότητα δηλαδή, όπως και οι έλληνες σε Ίμβρο, Τένεδο και Κωνσταντινούπολη) άσχετα με το ότι είναι έλληνες πολίτες.

Αυτά =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα, αναγνωριζονται ως Ελληνες πολιτες Μουσουλμανοι στο θρησκευμα. Βεβαια οι Τουρκοι προσπαθουν να φερουν θεμα Τουρκικης μειονοτητας στη Θρακη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μέχρι προ ολίγου διάβαζα γι' αυτό, θα κάνω το οφτοπικ μου και θα σου πω ότι οι μουσουλμάνοι της ελληνικής Θράκης αναγνωρίζονται επίσημα ως μειονότητα με βάση τη συνθήκη της Λωζάννης (θρησκευτική μειονότητα δηλαδή, όπως και οι έλληνες σε Ίμβρο, Τένεδο και Κωνσταντινούπολη) άσχετα με το ότι είναι έλληνες πολίτες.

Αυτά =)

 

Έχεις ιδέα την παγκόσμια κοινωνικοπολιτική κατάσταση και ιδεολογία που επικρατούσε στις αρχές του 20ου αιώνα όπου και συντάχθηκε η συνθήκη;

Ένας αιώνας τεράστιων κοινωνικών, ιδεολογικών και πλυθησμιακών αλλαγών έχει περάσει από τότε.

Πράγματα που σήμερα θεωρείτε αυτονόητα (ισότητα των δύο φύλων) ήταν στην σφαίρα φαντασίας. Εκτός αν στην Ελλάδα ζείτε 100 χρόνια πίσω.

 

Ο Έλληνας μουσουλμάνος της Θράκης είναι τόσο Έλληνας όσο είσαι και εσύ και οι άλλοι εδώ πέρα. Και περισσότερο Έλληνας από εμένα (γιατί έχω βρετανικό διαβατήριο). Ως πότε θα διαχωρίζουμε ρατσιστικά την κοινωνία με βάση την Θρησκεία του άλλου;

Και είμαστε εντός θέματος.

Ως πότε η Εκκλησία και η Θρησκεία και καθορίζουν την πολιτική και κοινωνική ζωή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ιδέα την παγκόσμια κοινωνικοπολιτική κατάσταση και ιδεολογία που επικρατούσε στις αρχές του 20ου αιώνα όπου και συντάχθηκε η συνθήκη;

Ένας αιώνας τεράστιων κοινωνικών, ιδεολογικών και πλυθησμιακών αλλαγών έχει περάσει από τότε.

Πράγματα που σήμερα θεωρείτε αυτονόητα (ισότητα των δύο φύλων) ήταν στην σφαίρα φαντασίας. Εκτός αν στην Ελλάδα ζείτε 100 χρόνια πίσω.

 

Ο Έλληνας μουσουλμάνος της Θράκης είναι τόσο Έλληνας όσο είσαι και εσύ και οι άλλοι εδώ πέρα. Και περισσότερο Έλληνας από εμένα (γιατί έχω βρετανικό διαβατήριο). Ως πότε θα διαχωρίζουμε ρατσιστικά την κοινωνία με βάση την Θρησκεία του άλλου;

Και είμαστε εντός θέματος.

Ως πότε η Εκκλησία και η Θρησκεία και καθορίζουν την πολιτική και κοινωνική ζωή;

 

συμφωνώ και επαυξάνω.

το υφάκι γιατί όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Έλληνας μουσουλμάνος της Θράκης είναι τόσο Έλληνας όσο είσαι και εσύ

 

Άποψη σου είναι αυτή. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε....είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι. Αφού ρε παλικάρι μου λίγο πιο πάνω γράφει ότι ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΜΕΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΩΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ.

Νομίζω ότι είναι αηδιαστικά κατανοητό.

Εκτός αν εσύ τώρα το πας με βάση τη συνείδηση και τους ένδοξους απογόνους σου, κάνουμε λόγο για ΕΘΝΟΣ και ΦΥΛΗ.

Εκεί, πραγματικά, δεν έχω κάτι να σου πω. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φτάσει η κουβέντα σε φυλετικές καθαρότητες βάση DNA και άλλες μλκίτσες, θα με ειδοποιήσει κάποιος?

 

(δεν έχει πλάκα ακόμα)... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει:

 

Α) Τι σχέση έχει το πώς αντιμετωπίζεται "επισήμως" μια ομάδα από το κράτος και το πώς αισθάνεται αυτή η ομάδα

 

Β) Τι σχέση έχει η Μουσουλμανική μειονότητα με τους καλόγερους του Αγίου Όρους

 

Γ) Τι, ακριβώς, δείχνουμε, γράφοντας με κεφαλαία ή αφαιρώντας το "α" από τις "μλκίτσες"

 

...θα του ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...