Προς το περιεχόμενο

Παράδοση Πινακίδων αυτοκινήτου


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν σου δώσει κληση κάποιος αστυνομικός για μια παράβαση και όταν πας να φύγεις σου λέει ότι πρέπει να παραδώσεις και τις πινακίδες την επόμενη μέρα και εσύ δεν το κάνεις, τι συνέπειες μπορεί να έχει;

 

Υπόψιν ότι δεν έγραψε πουθενά τίποτα για παράδοση πινακίδων ούτε καν στην κλήση, απλά το είπε κάθως έφευγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω λέω νομίζω ότι σου είπε λαλακίες...τι σημαίνει ότι πρέπει εσύ να παραδ΄ωσεις πινακίδες??κανονικά θα τις έβγαζε αυτός...εκτός και εάν είσαι εσύ υποχρωμένος να έχεις κατάλληλο κατσαβίδι για να...ξεβιδώνεις....γράψτον κανονικά...τι κλήση έφαγες??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι δεν κράτησα την προβλεπόμενη απόσταση κατά τη διάρκεια προσπέρασης!!! Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοια παράβαση αλλά τώρα την έμαθα.

 

80 ευρώ η κλήση και 3 πόντους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν σου τις πήρε επιτόπου έρχεται ειδοποίηση από το τοπικό αστυνομικό τμήμα να τις καταθέσεις, δεν νομίζω ότι είσαι υποχρεωμένος να τις πας χωρίς κλήση με δική σου πρωτοβουλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρθρο 103 ΚΟΚ

 

5. Η κατά τις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου αυτού αφαίρεοη της άδειας οδήγησης και των κρατικών πινακίδων του οχήματος ενεργείται αμέσως και επί τόπου από τον βεβαιούντα ή τους βεβαιούντες την παράβαση αστυνομικούς ή άλλα αρμόδια όργανα με τους όρους και τις προυποθέσεις, που ορίζει κοινή απόφαση των γπουργών Μεταφορών και Επικοινωνιών και Δημόσιας Τάξης.

 

Η όδεια οδήγηοης και οι κρατικές πινακίδες προσκομίζονται, χωρίς υπαίτια βραδύτητα, από το ενεργήσαν την αφαίρεση όργανο στην αρμόδια Αστυνομική Αρχή μαζί με σχετική έκθεση της παράβασης. Αυτός σε βάρος του οποίου λαμβάνεται διοικητικό μέτρο μπορεί, εμφανιζόμενος στην αρμόδια Αρχή, να εκθέσει τις αντιρρήσεις του και μετά επικυρώνεται ή αίρεται το διοικητικό μέτρο. Στην περίπτωση κατά την οποία η άμεση αφαίρεση των πινακίδων είναι αδύνατη, ενεργείται αυτή ευθύς ως καταστεί αυτό δυνατόν, πάντως δε πριν από την παραγραφή της παράβασης για την οποία προβλέπεται η αφαίρεση των πινακίδων.

 

Σε κάθε περίπτωση επιβολής του κατά τις πιο πάνω παραγράφους διοικητικού μέτρου, ο οδηγός, κότοχος ή ιδιοκτήτης, υποχρεούται, ειδοποιούμενος από την οικεία Αστυνομική Αρχή, να παραδώσει τα στοιχεία κυκλοφορίας του οχήματος, ως και την άδεια ικανότητας οδηγού αυτοκινήτου, μέαα σε προθεσμία πέντε (5) ημερών από την ειδοποίηση. Αυτός που δεν συμμορφώνεται με τη διάταξη αυτή τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι ενός (1) μηνός, της εκτέλεσης του διοικητικού μέτρου μη επήρεαζομένης από την έκβαση της ποινικής δίκης. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Μεταφορών και Επικοινωνιών και Δημόσιας Τάξης ρυθμίζονται τα τεχνικά ή μη θέματα για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου αυτής.

 

Εχεις 5 μέρες να τις πάς αλλιώς γίνεται μήνυση για το πιο πάνω άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε έμαθες τι γίνεται αν δε τις παραδόσεις. Βέβαια αν είναι όπως τα λες και δεν αναγράφεται στην κλήση δε νομίζω οτι πρέπει να τις πάς. Συμβουλέυσου το δικηγόρο σου και αποφασίστε. Εγώ σε 2 κλήσεις που είχα πάρει στο μέρος αναγραφής της ποινής, έλεγε χρηματικό πρόστιμο τάδε και αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για 20 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρθρο 103 ΚΟΚ

 

 

Σε κάθε περίπτωση επιβολής του κατά τις πιο πάνω παραγράφους διοικητικού μέτρου, ο οδηγός, κότοχος ή ιδιοκτήτης, υποχρεούται, ειδοποιούμενος από την οικεία Αστυνομική Αρχή, να παραδώσει τα στοιχεία κυκλοφορίας του οχήματος, ως και την άδεια ικανότητας οδηγού αυτοκινήτου, μέαα σε προθεσμία πέντε (5) ημερών από την ειδοποίηση. Αυτός που δεν συμμορφώνεται με τη διάταξη αυτή τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι ενός (1) μηνός, της εκτέλεσης του διοικητικού μέτρου μη επήρεαζομένης από την έκβαση της ποινικής δίκης. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Μεταφορών και Επικοινωνιών και Δημόσιας Τάξης ρυθμίζονται τα τεχνικά ή μη θέματα για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου αυτής.

 

Εχεις 5 μέρες να τις πάς αλλιώς γίνεται μήνυση για το πιο πάνω άρθρο.

 

Βάση αυτού που γράφεις είμαι υποχρεωμένος να τις παραδώσω 5 μέρες μετά την ειδοποίηση από την αρμόδια αστυνομική αρχή οπότε περιμένω..

 

Μήπως έχει κανένα τον καινούριο ΚΟΚ που να λέει ακριβώς τι προβλέπεται σε κάθε παράβαση;

 

Το ότι δεν το γράφει πάνω στην κλήση για παράδωση πινακίδων παίζει ρόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ αυτος πως καταλαβε τι αποσταση ειχες?απο πισω σου ηταν?

 

Όχι, ήταν μια μεγάλη κατηφόρα και στο τέλος της είχαν μπλόκο.

Ατυχία. Τουλάχιστον θα κρατήσω τις πινακίδες. Εάν μου πούνε τίποτα θα τους δείξω την κλήση που δεν γράφει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά επικοινώνησαν σήμερα από την αστυνομία και μου είπαν ότι βγήκε απόφαση ότι πρέπει να παραδώσω τις πινακίδες και το δίπλωμα μου.

 

Βέβαια μιλώντας με τον αστυφύλακα κατάλαβα ότι ήθελε να με βοηθήσει αλλά θα πρέπει να πάω από εκεί. Ελπίζω τουλάχιστον να μπορέσω να μειώσω τις μέρες.

 

Σε περίπτωση που οδηγάω άλλο αυτοκίνητο χωρίς το δίπλωμα και με πιάσουν τι μπορεί να πάθω; Μόνο κλήση για οδήγηση χωρίς να έχω τα χαρτιά μαζί μου ή τίποτα χειρότερο; Εάν το έχω φωτοτυπία μπορεί να με καταλάβουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πέσεις σε έλεγχο παίζει να μην σου κάνουν τίποτε ή να σε γράψουν επειδή δεν είχες το δίπλωμα μαζί ή φυλάκα μετά δικαστηρίου σαν μην είχες ποτέ δίπλωμα (αυτό λέει ο νόμος στην συγκεκριμένη περίπτωση), εξαγοράσιμη νομίζω. Φαντάζομαι για να σου τύχει το τελευταίο πρέπει να είσαι πολύ γκαντέμης ή να προκαλείς την τύχη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Ξανα ανοιγω το θεμα, εμενα μου ειπανε να παραδωσω διπλωμα και πινακιδες σε 3 μερες. Επειδη ο ΚΟΚ εχει αλλαξει τον τελευταιο καιρο, περιμενω ειδοποιηση η οχι; Δεν υπεγραψα τιποτα εν τω μεταξυ! Τι συνεπειες θα εχω αν δεν τις παω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...