Προς το περιεχόμενο

[INFO] Η δύναμη της Κονσόλας


Manos-Sx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστώ nske , η θεση του -f μου την χαλαγε

επιδη κανω παντα το ιδιο για exctract απλα αλλαξα το -x με -c και περιμενα να δουλευει αλλα τελικα δεν ειναι το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 889
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ευχαριστώ nske , η θεση του -f μου την χαλαγε

επιδη κανω παντα το ιδιο για exctract απλα αλλαξα το -x με -c και περιμενα να δουλευει αλλα τελικα δεν ειναι το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ηθελα να βαλω ενα alias της εντολης

>curl -s [url]http://myip.dk/[/url] | egrep -m1 -o '[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}'

οποτε στο ~/.bashrc γραφω :

>alias myip="curl -s [url]http://myip.dk/[/url] | egrep -m1 -o '[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}'"

και δουλευει μια χαρα

μετα σκεφτηκα αντι να ανοιγω το αρχείο bashrc πως μπορω να περασω την εγγραφη απευθείας

γραφω

>echo alias myip="curl -s [url]http://myip.dk/[/url] | egrep -m1 -o '[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}'" >> ~/.bashrc

αλλα δεν δουλευει λογω των εισαγωγικων

εχω δοκιμασει διαφορους συνδιασμους και δεν το εχω καταφερει, πως αραγε να γινεται;

 

μηπως εχω κολλησει τον ιό fagomara.exe ; :lol:

 

Επεξ/σία από DIMITRISG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς απλά να βάλεις το όλο όρισμα σε εισαγωγικά και να κάνεις escape τους χαρακτήρες που περιέχει και έχουν ιδιαίτερη σημασία για το shell αλλά δε θέλεις να τους ερμηνεύσει το shell. Στην προκειμένη το πρόβλημα είναι ότι το shell ερμηνεύει τα διπλά εισαγωγικά. Μπορείς να τα κάνεις escape με το να προηγήσεις τον χαρακτήρα \. Δηλαδή:

 

>echo "alias myip=\"curl -s http://myip.dk/ | egrep -m1 -o '[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}'\""  >> ~/.bashrc

 

 

Μάλλον τον geek virus :-)

 

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Το gnome έχει τη δυνατότητα να καλεί όποιο πρόγραμμα του υποδείξουμε για να δημιουργήσει thumbnails.

Η βιβλιοθήκη imagemagick μπορεί να διαβάσει σχεδόν όλους τους τύπους αρχείων γραφικών.

 

Συνδυάζοντας τα δύο παραπάνω, μπορούμε εύκολα να κάνουμε το ναυτίλο να δείχνει thumbnails από π.χ. αρχεία .psd:

>
sudo apt-get install imagemagick
gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/thumbnailers/[email protected]/command 'convert %i -flatten -resize %sx%s png:%o'
gconftool-2 --type boolean --set /desktop/gnome/thumbnailers/[email protected]/enable true

 

Αν χρειαστείτε υποστήριξη για διαφορετικό τύπο αρχείων, αρκεί να αλλάξετε το [email protected]hop με ό,τι τύπο εμφανίζεται κάνοντας δεξί κλικ - ιδιότητες πάνω στο αρχείο, και αλλάζοντας τα τυχόν slashes (/) σε at-signs (@).

Το sudo apt-get install imagemagick το δίνουμε μόνο την πρώτη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω κάτι λιγάκι offtopic. Ποια scripting language είναι προτιμότερη μετά από τα του bash; Python, Perl, ruby?

Με τι να ασχοληθώ;

 

Τις προάλλες χρειάστηκα ένα script που χρειαζόταν να διαχειριστεί δεκαδικούς και διαπίστωσα πως πλέον δε μου αρκεί ένα bash script.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το bash δεν καταλαβαίνει από floating point operations μπορείς να κάνεις pipe τα νούμερα που θέλεις στο bc -l

Πέρα από αυτό, αν όντως θέλεις να ασχοληθείς και με κάποια άλλη scripting γλώσσα, κάνε ένα search έχει συζητηθεί το θέμα. Εγώ θα προτείνω Perl, ο apoikos με τον nske Python κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>grep $metyabliti2 &> /dev/null
if [ "$?" = "0" ]; then
...

Από το man grep

EXIT STATUS

Normally, the exit status is 0 if selected lines are found and 1 otherwise. But the exit status is 2 if an error occurred, unless the -q or --quiet or --silent option is used and a selected line is found.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου firewalker!

 

Τι λέει εκεί προς τα πάνω δροσίζει καθόλου;

όχι

μία απ' τα ίδια

 

πέφτω κατά καιρούς σε "θέματα" για πιθανές μαθητικές εργασίες "τεχνολογίας"

και σε θυμάμαι

ενδιαφέρεσαι ;

πχ μπαταρία απο νερό ή απο λεμόνι !

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...