Προς το περιεχόμενο

[INFO] Η δύναμη της Κονσόλας


Manos-Sx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=156589

Πως μπορούμε να διαβάσουμε κάποιο "γρατζουνισμένο" cd/dvd:

>
$ dd conv=noerror if=/dev/hdg of=~/bad-cdrom.image bs=128
$ mount ~/bad-cdrom.image /mnt/image -o loop

Δηλαδή αντιγράφω το image του cd/dvd αγνοώντας τα read errors στο ~/bad-cdrom.image και μετά το κάνω mount στο /mnt/image.

 

Το ~ δηλώνει το home directory του χρήστη.

 

Μπορεις να με βοηθησεις στην συνταξη της εντολής. Θέλω να πάρω αυτό το αρχείο

/media/New/Plume et l'ile mysterieuse.avi

 

Και εχω σφάλμα:

 

[dimitri@localhost ~]$ dd conv=noerror if=/media/New/'Plume et lile mysterieuse.avi' of=~/'Plume et lile mysterieuse.avi' bs=128

dd: opening `/media/New/Plume et lile mysterieuse.avi': Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

 

Το δvd είναι στο hdd, αλλα και παλι μου γραφει οτι δεν υπάρχει :

[dimitri@localhost ~]$ dd conv=noerror if=/media/hdd/'Plume et lile mysterieuse.avi' of=~/'Plume et lile mysterieuse.avi' bs=128

dd: opening `/media/hdd/Plume et lile mysterieuse.avi': Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 889
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκιμασα δεν βγαινει. Βασικα θελω να πάρω όλα αυτα :

[dimitri@localhost New]$ ls

Franklin - Vive Les Vacances Fr.avi*

Mon petit poney la fête des poneys.AVI*

mon petit poney(la promenade des princesses)da.fr.dvd.rip.AVI*

Plume et l'ile mysterieuse.avi*

Walt Disney - Frère Des Ours (2004) french ( avec la fin).avi*

[dimitri@localhost New]$ pwd

/media/New

[dimitri@localhost New]$

 

 

θα πάμε το βραδακι στην θαλασσα δεν μπορω με τη ζεστη μεσ τον ήλιο :P

παει 30-35 βαθμους περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>
dd conv=noerror if=/media/New/Plume\ et\ l\'ile\ mysterieuse.avi if=~/Plume.avi bs=128

ή

>
dd conv=noerror if="/media/New/Plume et l'ile mysterieuse.avi" if=~/Plume.avi bs=128

Αυτά ισχύουν στο bash που έχω. Βασικά πατώντας το tab το όνομα του αρχείου μπαίνει αυτόματα οπότε δεν ανησυχείς αν είναι λάθος ή όχι.

Δηλαδή πληκτρολογείς:

dd conv=noerror if=/media/New/Pl+TAB και συμπληρώνεται το όνομα του αρχείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>
dd conv=noerror if=/media/New/Plume\ et\ l\'ile\ mysterieuse.avi if=~/Plume.avi bs=128

ή

>
dd conv=noerror if="/media/New/Plume et l'ile mysterieuse.avi" if=~/Plume.avi bs=128

Αυτά ισχύουν στο bash που έχω. Βασικά πατώντας το tab το όνομα του αρχείου μπαίνει αυτόματα οπότε δεν ανησυχείς αν είναι λάθος ή όχι.

Δηλαδή πληκτρολογείς:

dd conv=noerror if=/media/New/Pl+TAB και συμπληρώνεται το όνομα του αρχείου.

 

Παράξενο μου γράφει ότι δεν υπάρχει το αρχείο προορισμού Plume.avi

[dimitri@localhost ~]$ dd conv=noerror if=/media/New/Plume\ et\ l\'ile\ mysterieuse.avi if=~/Plume.avi bs=128

dd: opening `/home/dimitri/Plume.avi': Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

[dimitri@localhost ~]$ dd conv=noerror if="/media/New/Plume et l'ile mysterieuse.avi" if=~/Plume.avi bs=128

dd: opening `/home/dimitri/Plume.avi': Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

[dimitri@localhost ~]$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παράξενο, απλά έκανα λάθος και έβαλα 2 if στο παράδειγμά μου. Το if= δηλώνει το αρχείου που θες να αντιγράψεις και πρέπει να βάλουμε και το of= για να του πούμε που θέλει να αποθηκεύσει το αρχείο που θα αντιγράψει.

Δηλαδή είναι έτσι:

>
dd conv=noerror if=/media/New/Plume\ et\ l\'ile\ mysterieuse.avi of=~/Plume.avi bs=128

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 script που έχω φτιάξει για να παίρνω frames captures από τις ταινίες.

Το πρώτο παίρνει 2 ορίσματα: Το όνομα του αρχείου ταινίας που θέλουμε και προεραιτικά τον αριθμό των εικόνων που θελουμε να πάρουμε. Αν δε δώσουμε αριθμό το script υπολογίζει το σύνολο των frames ανάλογα με τη διάρκεια του βίντεο (1 capture ανά 15 δευτερόλεπτα). Στον κατάλογο τον οποίο βρίσκεται το βίντεο, δημιουργείται ένας υποκατάλογος με όνομα ίδιο με αυτό του βίντεο, χωρίς την κατάληξη. Εκεί μέσα αποθηκεύονται οι φωτογραφίες.

 

Το δεύτερο script, ουσιαστικά είναι η χρήση της εντολής montage. Δεν το έχω φτιάξει να δέχεται ορίσματα από τη γραμμή εντολών. Χρειάζεται δουλίτσα για να γίνει πιο ευπρεπές, δηλαδή να του δίνεις π.χ την μέγιστη ανάλυση της τελικής εικόνας και να υπολογίζει μόνο του πόσες γραμμές και στήλες θα βάλει κτλ.

 

Για να δουλέψουν τα 2 αυτά scripts χρειάζονται mplayer και imagemagick.

getscreens.txt

createindex.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παράξενο, απλά έκανα λάθος και έβαλα 2 if στο παράδειγμά μου. Το if= δηλώνει το αρχείου που θες να αντιγράψεις και πρέπει να βάλουμε και το of= για να του πούμε που θέλει να αποθηκεύσει το αρχείο που θα αντιγράψει.

Δηλαδή είναι έτσι:

>
dd conv=noerror if=/media/New/Plume\ et\ l\'ile\ mysterieuse.avi of=~/Plume.avi bs=128

 

Οκ ! ευχαριστω, πολυ δυνατη η εντολη σου, δεν εβαζα 'of' πριν

[dimitri@localhost ~]$ dd conv=noerror if=/media/New/Plume\ et\ l\'ile\ mysterieuse.avi of=~/Plume.avi bs=128

5735296+0 records in

5735296+0 records out

734117888 bytes (734 MB) copied, 140,697 s, 5,2 MB/s

[dimitri@localhost ~]$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλες φορες μου στελνουν πελατες φωτογραφιες με τρελες αναλυσεις τις οποιες και πρεπει να τις μετατρεψω σε φωτογραφιες με width 800 pixels για να μπουν στην ιστοσελιδα (ετσι εχουμε συμφωνησει σχετικα με το width)

 

χειροκινητα δεν την παλευα να το κανω κι ετσι διαβασα λιγο bash scripting και εφτιαξα το παρακατω script το οποιο και παιρνει σαν ορισμα το path που βρισκονται οι φωτογραφιες.χωρις ορισμα πηγαινει στον φακελο που συνηθως αποθηκευω αυτα που μου στελνουν αυτοματα και μετατρεπει τα αρχεια .jpg στην αναλυση που θελω.

 

παρακαλω πολυ ριξτε του μια ματια και πειτε μου σχολια.ειναι το πρωτο μου script και παρακαλω να ειστε οχι επιεικεις,αλλα αναλυτικοι για να καταλαβω τα σχολια σας.ευχαριστω πολυ

 

υγ.το script χρησιμοποιει την εντολη convert (apt-get install convert)

convert_v1.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχει παρένθεση πως το γράφουμε ;

[dimitri@localhost ~]$ dd conv=noerror if=/media/New/mon\ petit\ poney\(la promenade\ des\ princesses)da.fr.dvd.rip.AVI of=~/Poney_princess.avi bs=128

bash: syntax error near unexpected token `)'

[dimitri@localhost ~]$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τον άλλο Δημήτρη που ρώτησε, το script δεν τρέχει στο ubuntu και δεν προλαβαίνω να κάνω reboot σε debian. Το package που έγραψε δεν το βρίσκει ο apt-get αλλά υπάρχει σε άλλο πακέτο. Το ότι έχει κώδικα που επαναλαμβάνεται μέσα στο script δεν είναι καλό πάντως. Μπορείς να μικρύνεις το if όμως δεν μπόρεσα να το τεστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>if [ $yn = y ] ; then
                for k in $(find $1 -name *.jpg); do convert $k -resize $WIDTH $k; done
		for k in $(find $1 -name *.JPG); do convert $k -resize $WIDTH $k; done
                clear
                echo "Successful recursive conversion:.JPG,.jpg,800px width"
       else
                for k in $(ls $1 | grep .JPG); do convert $1$k -resize $WIDTH  $1$k; done
                for k in $(ls $1 | grep .jpg); do convert $1$k -resize $WIDTH  $1$k; done
                clear
                echo "Successful non-recursive convertion:.JPG,.jpg,800px width"
       fi

 

αυτό εννοούσα βασικά. Αφού και στις δύο περιπτώσεις του if είναι κοινό γιατί δεν το βγάζει απέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...