Προς το περιεχόμενο

[INFO] Η δύναμη της Κονσόλας


Manos-Sx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να κανω ενα σκριπτακι που να κλεινει το dpms της οθονης και μετα να ξεκιναει το popcorntime. Το xset q λεει αυτα μεταξυ αλλων

DPMS (Energy Star):
  Standby: 600    Suspend: 600    Off: 600
  DPMS is Enabled
  Monitor is On
Υποτιθεται πως κλεινει με "xset -dpms" αλλα δεν. Η οθονη μου κλεινει παλι μετα απο 10 λεπτα:/

DPMS (Energy Star):
  Standby: 600    Suspend: 600    Off: 600
  DPMS is Disabled
Σε αλλη οθονη (και αλλο συστημα) που το δοκιμασα, δουλευει. Μηπως να βαλω κατι για screensaver και να το ορισω να μην πετιεται ποτε?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 889
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Default Layout"
    Option         "BlankTime"     "0"
    Option         "StandbyTime"   "0"
    Option         "SuspendTime"   "0"
    Option         "OffTime"       "0"
EndSection

στο xorg.conf σου και δεν θα ξανακλεισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιθεται πως κλεινει με "xset -dpms" αλλα δεν. Η οθονη μου κλεινει παλι μετα απο 10 λεπτα:/

DPMS (Energy Star):
  Standby: 600    Suspend: 600    Off: 600
  DPMS is Disabled
Σε αλλη οθονη (και αλλο συστημα) που το δοκιμασα, δουλευει. Μηπως να βαλω κατι για screensaver και να το ορισω να μην πετιεται ποτε?

 

Μερικά DE έχουν ρύθμιση που ανοίγουν και πάλι από μόνα τους την λειτουργία αλλά εφόσον σου λέει "is disabled" δεν είναι αυτό. Όταν λες κλείνει η οθόνη, κλείνει σίγουρα (αν είναι tft, το λαμπάκι της γίνεται πχ από μπλε πορτοκαλί ή όχι) ή μήπως απλά μαυρίζει ? Μπορεί δηλαδή να μην παρεμβαίνει η DPMS αλλά να την μαυρίζει ο screensaver (όχι του DE ή ο xscreensaver αλλά η γενική υποδομή του X).

 

Αν το "xset q" σου εμφανίζει κάποιο timeout στο τμήμα Screensaver, δοκίμασε να γράψεις "xset s off" και να δεις αν κλείνει και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... ναι, ειναι μια λυση, απλα δεν τη θελω επειδη θελω να κλεινει οταν πχ βαζω μουσικη και καθομαι. Αλλα δεν θελω να κλεινει οταν παιζει κατι στο popcorntime. Ειναι η ΜΟΝΗ εφαρμογη που παιζει βιντεο και δεν εχει επιλογη για screensaver. Σε mpv και mplayer εχω ορισει να κοβεται (stop-screensaver=yes), και μπορω να ορισω το popcorntime να παιζει με mpv ή mplayer, αλλα τοτε μου βγαζει τους υποτιτλους χαλια (στο μεν ιερογλυφικα, στο δε κινεζικα) παρολο που εχω ορισει και εκει τα σχετικα.

@imitheos

Οταν κλεινει το λαμπακι γινεται πορτοκαλι, η οθονη οντως μπαινει σε αναμονη δηλαδη. To "xset s off" το ειχα δοκιμασει παλιοτερα αλλα και παλι δεν.

Το εκνευριστικο ειναι πως δεν μπορω να δω αμεσα το αποτελεσμα, πρεπει να περιμενω 10 λεπτα καθε φορα, να με διακοψει, να σταματησω την ταινια, να ανοιγω τερματικο κλπ και στο τελος να εκνευριζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κλεινει το λαμπακι γινεται πορτοκαλι, η οθονη οντως μπαινει σε αναμονη δηλαδη. To "xset s off" το ειχα δοκιμασει παλιοτερα αλλα και παλι δεν.

Το εκνευριστικο ειναι πως δεν μπορω να δω αμεσα το αποτελεσμα, πρεπει να περιμενω 10 λεπτα καθε φορα, να με διακοψει, να σταματησω την ταινια, να ανοιγω τερματικο κλπ και στο τελος να εκνευριζομαι.

Η συμπεριφορά που περιγράφεις ταιριάζει με το να ανοίγει ξανά το DE την dpms αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις δεν θα έπρεπε το xset να λέει disabled ρε γμτ. Ένα πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις μικρά μεταβλητά timeouts.

 

% xset dpms 30 75 120
% xset -dpms
Η πρώτη εντολή ενεργοποιεί την DPMS και θέτει ως τιμές 30, 75, 120 δευτερόλεπτα αντίστοιχα και η δεύτερη ξανά απενεργοποιεί την DPMS ώστε να μην δουλεύει (σε σένα όμως θα δουλέψει όπως λες). Έτσι θα μπορείς να κάνεις δοκιμές σε μικρότερο διάστημα από τα 10 λεπτά και επίσης θα ξέρεις σε ποια από όλες τις καταστάσεις μπαίνει η οθόνη ανάλογα με το χρόνο που θα πάρει για να κλείσει.

 

ΥΓ: Ζητώ συγγνώμη αν εμφανιστεί το μήνυμα καμιά 35αριά φορές. Είναι η 4η φορά που προσπαθώ να το στείλω και παίρνω cloudflare error. Έλεγξα κάθε φορά πριν το ξαναστείλω και τελευταίο μήνυμα φαίνεται το 695 του τρίτονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκνευριστικο ειναι πως δεν μπορω να δω αμεσα το αποτελεσμα, πρεπει να περιμενω 10 λεπτα καθε φορα, να με διακοψει, να σταματησω την ταινια, να ανοιγω τερματικο κλπ και στο τελος να εκνευριζομαι.

Μπορείς για όσο πειραματίζεσαι να ορίσεις το χρόνο στο 1 λεπτό και όταν βρεις τη λύση να το ορίσεις και πάλι στα 10 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p
Αντιμετώπιζα κι εγώ αυτό το πρόβλημα και το έλυσα με το παρακάτω:

xset -dpms s off

Αυτή τη γραμμή την έχω στο /.config/lxsession/LXDE/autostart μιας και χρησιμοποιώ lxde και εκτελείται κατά την εκκίνηση, αλλά θυμάμαι ότι σε κάποια άλλα αρχεία που την είχα δοκιμάσει (.zshrc?) δεν δούλεψε. Οπότε δοκίμασε μια φορά να την δώσεις απ' ευθείας στο shell να δεις αν σου δουλεύει.

Edit:
Επίσης στο ίδιο αρχείο έχω και την παρακάτω γραμμή αλλά δεν θυμάμαι αν την πρόσθεσα εγώ:

xscreensaver -no-splash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θελω μεσω ssh, απομακρυσμενα, να ξεκιναω τον mplayer και αυτος να παιζει στο ταδε tty του απομακρυσμενου συστηματος. δειχνοντας ενα video stream.

 

Το πως θα παιζει σε tty ειναι ηδη ετοιμο. Υπαρχει framebuffer ενεργο 1280*1024*32 και ο mplayer εχει οριστει να παιζει σε αυτο με την παραμετρο "-vo fbdev". Και αν γινεται πως θα μειωσω την αναλυση του framebuffer σε 640*480*32. Το συστημα εχει nouveau και grub2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι μπορείς απευθείας να συνδεθείς στο tty αλλά μπορείς αν τρέξεις ένα screen session και κανεις dettach και μετά με reattach να ξανασυνδεθεις στο ίδιο session. Ο λόγος είναι ότι κ το ssh κ το screen σου δίνουν pty κ όχι tty.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάθε φορά που θέλω να αλλάξω τα permission ενός φακέλου και των υποφακέλων του τα κάνω μαντάρα.

 

Υπάρχει κάποιος που μπορεί με απλά λόγια να μου εξηγήσει πως μπορώ να δώσω τα σωστά permissions; 

 

Ας πούμε ότι έχω ένα φάκελο /media/part1 και θέλω να έχουν όλοι read και write permissions. 

 

Το sudo chmod -R ugo+rw είναι σωστό. Μου δίνει και execute permissions στον φάκελο όταν το χρησιμοποιήσω. Εγώ όμως δεν θέλω σε όλα execute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...