Προς το περιεχόμενο

[INFO] Η δύναμη της Κονσόλας


Manos-Sx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι φακελοι εχουν σχεδον παντα execute απο το umask

οταν θελεις να βαζεις permissions βαζε κατευθειαν αυτα που θες με νουμερα

πχ στην περιπτωση σου 666

Οι φακελοι ομως αν δεν εχουν execute δεν ανοιγουν οποτε το χρειαζεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 889
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία οπότε αν ένας φάκελος έχει drwxr-x-r-x τον αφήνω όπως έχει και απλά αλλάζω το write permission με chmod g+w ή chmod o+w. Σωστά;

 

Για να εφαρμόζονται και σε καινούργιους φακέλους τα ίδια δικαιώματα με το parent πως το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι

Για να ειναι ιδια με τον parent δεν ξερω αλλα για να εχεις default σε ο,τι καινουριο φτιαχνεις δες το umask που ειπα πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για recursive permissions σε φακέλους και αρχεία έχω bookmarked αυτή την απάντηση στο stackoverflow

 

http://superuser.com/questions/91935/how-to-chmod-755-all-directories-but-no-file-recursively/91938#91938

 

To recursively give directories read&execute privileges:

find /path/to/base/dir -type d -exec chmod 755 {} +

To recursively give files read privileges:

find /path/to/base/dir -type f -exec chmod 644 {} +

Or, if there are many objects to process:

chmod 755 $(find /path/to/base/dir -type d)
chmod 644 $(find /path/to/base/dir -type f)

Or, to reduce chmod spawning:

find /path/to/base/dir -type d -print0 | xargs -0 chmod 755
find /path/to/base/dir -type f -print0 | xargs -0 chmod 644
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να κάνουμε το vim να αλλάζει το filetype όταν κάνουμε :saveas με κάποιο από τα γνωστά extensions;

Μια πρώτη λύση που μου έρχεται στο μυαλό αν και όχι τόσο δόκιμη είναι η παρακάτω

autocmd BufFilePre * set filetype&
Η saveas τρέχει τις ρουτίνες εύρεσης filetype αν αυτό δεν έχει ήδη οριστεί. Η παραπάνω autocommand λέει ότι όποτε τρέχει το event BufFilePre (θεωρητικά τρέχει μόνο από την file και την saveas οπότε δεν θα πρέπει να έχει παρενέργειες) να κάνει reset την μεταβλητή filetype στη μανίσια της επιλογή που είναι το κενό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογο! Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα αν ξέρεις, υπάρχει τρόπος να σώζω το αρχείο ενώ έχω ελληνικό layout;

 

Φαντάζομαι ότι θα μπορώ να ορίσω ένα alias αλλά λόγω muscle memory θα ήθελα να μπορώ να το κάνω πατώντας :w (δηλαδή «τόνος + ς» :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι θα μπορώ να ορίσω ένα alias αλλά λόγω muscle memory θα ήθελα να μπορώ να το κάνω πατώντας :w (δηλαδή «τόνος + ς» :P)

Γενικά μπορείς να ορίσεις ένα συγκεκριμένο συνδυασμό που θέλεις να κάνει ό,τι θέλεις.

 

Επίσης συγκεκριμένα για την περίπτωση των δεύτερων μη-αγγλικών layout που χρησιμοποιεί πάρα πολύς κόσμος υπάρχει η επιλογή langmap η οποία το κάνει αυτό με την μία για όλα τα πλήκτρα απλά με ένα ορισμό ζευγαριών γραμμάτων. Έτσι μπορείς πχ να ορίσεις το ζευγάρι ιi οπότε όταν πατάς το πλήκτρο ι στο ελληνικό layout να συμπεριφέρεται σαν να πάτησες το i στο αγγλικό.

 

Εδώ όμως μπορεί να γίνει αυτό που θέλεις ? Το ;: είναι dead key στα ελληνικά οπότε λογικά δεν θα το βλέπει καν το vim.

 

Σαν άλλη λύση, εγώ έχω εκμεταλλευτεί το mapleader (το οποίο έχω αλλάξει σε , φυσικά) για να ορίσω πολλούς συνδυασμούς που χρησιμοποιώ συχνά οπότε αντί για :w πληκτρολογώ το πιο εύκολο ,w. Αν μπορείς να το συνηθίσεις, εδώ είναι πολύ εύκολο να ορίσεις το ,ς ή όποιο άλλο θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το langmap το έχω ορίσει, αλλά το dead key ήταν που δεν μπορούσα να παρακάμψω, αν και προφανώς έχεις δίκιο και δεν θα γίνεται. Σε ευχαριστώ θα ορίσω και εγώ το alias ,w και ελπίζω να το μάθω σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρεις κάποιος πως "δουλεύει" η εντολή split?

 

Όχι δεν εννοώ την σύνταξη και τα arguments, τα χωρίζει bitwise, αλλά το κύριο ερώτημα μου είναι το εξής:

 

1) Αν πάρω μια εικόνα image.jpg και την σπάσω σε δυο image1.jpg και image2.jpg, τότε αν δοκιμάσω να δω την εικόνα image.jpg δεν εμφανίζεται κάποια εικόνα 

 

2) Από την άλλη αν πάρω κείμενο γραπτο text.txt τότε τα splitted μέρη text1.txt και text2.txt μπορώ να τα διαβάσω. 

 

Οπότε τι γίνεται? γιατι το ένα μπορώ αν το διαβάσω και το άλλο όχι?

 

Η καλύτερη υπόθεση που μπορώ να κάνω είναι ότι η εικόνα σώζει και άλλες πληροφορίες (κωδικοποίηση jpg, μέγεθος εικόνας) που bitwise είναι σημαντικές οπότε όταν σπάω την εικόνα στα δύο καταστρέφονται, αλλά το ίδιο δεν θα πρεπε να γινόταν και με το text?

 

Επίσης θα μπορούσε αυτό το σπάσιμο ενός αρχείου να θεωρηθεί καλό από άποψη ασφάλειας? Προφανώς όχι σε text κείμενο αλλά σε εικόνες και τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κάποιος πως "δουλεύει" η εντολή split?

 

Όχι δεν εννοώ την σύνταξη και τα arguments, τα χωρίζει bitwise, αλλά το κύριο ερώτημα μου είναι το εξής:

 

1) Αν πάρω μια εικόνα image.jpg και την σπάσω σε δυο image1.jpg και image2.jpg, τότε αν δοκιμάσω να δω την εικόνα image.jpg δεν εμφανίζεται κάποια εικόνα 

 

2) Από την άλλη αν πάρω κείμενο γραπτο text.txt τότε τα splitted μέρη text1.txt και text2.txt μπορώ να τα διαβάσω. 

 

Οπότε τι γίνεται? γιατι το ένα μπορώ αν το διαβάσω και το άλλο όχι?

 

Η καλύτερη υπόθεση που μπορώ να κάνω είναι ότι η εικόνα σώζει και άλλες πληροφορίες (κωδικοποίηση jpg, μέγεθος εικόνας) που bitwise είναι σημαντικές οπότε όταν σπάω την εικόνα στα δύο καταστρέφονται, αλλά το ίδιο δεν θα πρεπε να γινόταν και με το text?

 

Επίσης θα μπορούσε αυτό το σπάσιμο ενός αρχείου να θεωρηθεί καλό από άποψη ασφάλειας? Προφανώς όχι σε text κείμενο αλλά σε εικόνες και τέτοια...

Αν εννοείς το split των coreutils, το μόνο που κάνει είναι να κόβει ένα αρχείο σε μικρότερα τμήματα χωρίς να ξέρει τι αρχείο είναι αυτό. Ένα αρχείο απλού κειμένου δεν έχει κάποια κωδικοποίηση οπότε μπορείς να διαβάσεις τα επιμέρους τμήματα. Ένα αρχείο jpg όμως (ή ένα αρχείο .doc ή οτιδήποτε έχει κωδικοποίηση) παύει να έχει τη σωστή μορφή όταν το κόψεις σε τμήματα. Τα αρχεία από το 2ο τμήμα και μετά δεν έχουν τις απαραίτητες κεφαλίδες οπότε δεν μπορούν καν να αναγνωριστούν ως jpeg. Το 1ο τμήμα που περιέχει τις κεφαλίδες θα αναγνωριστεί ως jpeg μεν αλλά θα θεωρηθεί "corrupted".

 

% md5sum megalo_pdf.pdf 
88b83dc987b63c9b1c627c513eb30800  megalo_pdf.pdf
% file megalo_pdf.pdf 
megalo_pdf.pdf: PDF document, version 1.4

% split -b 10485760 -d megalo_pdf.pdf 
% file x*
x00: PDF document, version 1.4
x01: data
x02: data
x03: data
x04: data
x05: data
x06: data
x07: data
x08: data
x09: data
x10: data

% cat x* > new.pdf
% file new.pdf 
new.pdf: PDF document, version 1.4
% md5sum new.pdf 
88b83dc987b63c9b1c627c513eb30800  new.pdf
Όπως βλέπεις, όταν έκοψα το αρχείο σε τμήματα των 10MB, μόνο το 1ο αναγνωρίζεται ως pdf (και αυτό ακόμη εξαρτάται αν το μέγεθος του τμήματος που έχω επιλέξει μπορεί να περιέχει όλες τις απαραίτητες κεφαλίδες) ενώ τα άλλα αναγνωρίζονται ως τυχαία δεδομένα.

 

Δηλαδή η split δεν δημιουργεί ένα "video wall" από τμήματα της αρχικής εικόνας ή αρχεία pdf που το καθένα περιέχει Ν σελίδες από το αρχικό γιατί δεν γνωρίζει τι αρχείο του λες να κόψει. Το μόνο που κάνει είναι να κόψει το αρχείο μετά τάδε bytes (ή τάδε γραμμές ή ό,τι του πεις).

 

Θα μου πεις τότε σε τι χρησιμεύει η split ? Παλαιότερα που δεν είχαμε καλές ταχύτητες, έβλεπες πολλά προγράμματα, ταινίες, κτλ να διανέμονται ως πολλαπλά .rar αρχεία ώστε αν σου πέσει η σύνδεση να χάσεις μόνο εκείνο το μικρό τμήμα. Η split σου δίνει την δυνατότητα αυτή του διαχωρισμού για περιπτώσεις που δεν την υλοποιεί το ίδιο το Χ πρόγραμμα που θέλεις. Έτσι μπορείς να στείλεις ένα μεγάλο αρχείο μέσω e-mail ή να το γράψεις σε δισκέτες ή ποιος ξέρει τι άλλο και αφού μετά ενώσεις τα τμήματα, να πάρεις το αρχικό αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το split των coreutils, το μόνο που κάνει είναι να κόβει ένα αρχείο σε μικρότερα τμήματα χωρίς να ξέρει τι αρχείο είναι αυτό. Ένα αρχείο απλού κειμένου δεν έχει κάποια κωδικοποίηση οπότε μπορείς να διαβάσεις τα επιμέρους τμήματα. Ένα αρχείο jpg όμως (ή ένα αρχείο .doc ή οτιδήποτε έχει κωδικοποίηση) παύει να έχει τη σωστή μορφή όταν το κόψεις σε τμήματα. Τα αρχεία από το 2ο τμήμα και μετά δεν έχουν τις απαραίτητες κεφαλίδες οπότε δεν μπορούν καν να αναγνωριστούν ως jpeg. Το 1ο τμήμα που περιέχει τις κεφαλίδες θα αναγνωριστεί ως jpeg μεν αλλά θα θεωρηθεί "corrupted".

 

% md5sum megalo_pdf.pdf 
88b83dc987b63c9b1c627c513eb30800  megalo_pdf.pdf
% file megalo_pdf.pdf 
megalo_pdf.pdf: PDF document, version 1.4

% split -b 10485760 -d megalo_pdf.pdf 
% file x*
x00: PDF document, version 1.4
x01: data
x02: data
x03: data
x04: data
x05: data
x06: data
x07: data
x08: data
x09: data
x10: data

% cat x* > new.pdf
% file new.pdf 
new.pdf: PDF document, version 1.4
% md5sum new.pdf 
88b83dc987b63c9b1c627c513eb30800  new.pdf
Όπως βλέπεις, όταν έκοψα το αρχείο σε τμήματα των 10MB, μόνο το 1ο αναγνωρίζεται ως pdf (και αυτό ακόμη εξαρτάται αν το μέγεθος του τμήματος που έχω επιλέξει μπορεί να περιέχει όλες τις απαραίτητες κεφαλίδες) ενώ τα άλλα αναγνωρίζονται ως τυχαία δεδομένα.

 

Δηλαδή η split δεν δημιουργεί ένα "video wall" από τμήματα της αρχικής εικόνας ή αρχεία pdf που το καθένα περιέχει Ν σελίδες από το αρχικό γιατί δεν γνωρίζει τι αρχείο του λες να κόψει. Το μόνο που κάνει είναι να κόψει το αρχείο μετά τάδε bytes (ή τάδε γραμμές ή ό,τι του πεις).

 

Θα μου πεις τότε σε τι χρησιμεύει η split ? Παλαιότερα που δεν είχαμε καλές ταχύτητες, έβλεπες πολλά προγράμματα, ταινίες, κτλ να διανέμονται ως πολλαπλά .rar αρχεία ώστε αν σου πέσει η σύνδεση να χάσεις μόνο εκείνο το μικρό τμήμα. Η split σου δίνει την δυνατότητα αυτή του διαχωρισμού για περιπτώσεις που δεν την υλοποιεί το ίδιο το Χ πρόγραμμα που θέλεις. Έτσι μπορείς να στείλεις ένα μεγάλο αρχείο μέσω e-mail ή να το γράψεις σε δισκέτες ή ποιος ξέρει τι άλλο και αφού μετά ενώσεις τα τμήματα, να πάρεις το αρχικό αρχείο.

 

 

 

 

Ωραίος... Με κάνει εντύπωση βέβαια που μπορεί η cat και δουλεύει χωρίς να ορίσω την σειρά και δουλεύει με reg expression... φαντάζομαι έχει να κάνει με την σειρά με την οποία επιστρέφονται τα αποτελέσματα του expression και τυχαίνει να έχει την ίδια σειρά με τα επιμέρους αρχεία. 

 

Εκτός από την επίλυση του προβλήματος χαμηλού bandwidth θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως ασφάλεια αξιοποιώντας αυτό που είπες, οτι δηλαδή ένα κομμάτι από μόνο του, φαίνεται ως corrupted?

 

Σκεφτόμουν να έφτιαχνα ένα σκριπτάκι που να σάρωνε τα αρχεία που έχω στους φακέλους dropbox και onedrive και σε άλλες cloud υπηρεσίες, στη συνέχεια να τα έσπαζε σε n κομμάτια και να άφηνα μόνο ένα κομμάτι σε κάθε cloud υπηρεσία, εγώ θα μπορούσα να τα διαβάσω επειδή θα ήξερα ποιο κομμάτι είναι σε ποιο φάκελο αλλά η ίδια η εταιρεία δεν θα μπορούσε να το διαβάσει επειδή δεν θα είχε πρόσβαση στα υπόλοιπα κομμάτια του κάθε αρχείου, θα είχε νόημα κάτι τέτοιο για ασφάλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος... Με κάνει εντύπωση βέβαια που μπορεί η cat και δουλεύει χωρίς να ορίσω την σειρά και δουλεύει με reg expression... φαντάζομαι έχει να κάνει με την σειρά με την οποία επιστρέφονται τα αποτελέσματα του expression και τυχαίνει να έχει την ίδια σειρά με τα επιμέρους αρχεία.

Η cat ανοίγει τα αρχεία με τη σειρά που της τα δίνεις. Το * αναλαμβάνει το shell να το αναπτύξει και συνήθως το globbing δουλεύει με αλφαβητική σειρά οπότε το x* ισοδυναμεί με "x00 x01 κτλ" δηλαδή την σωστή σειρά.

 

Εκτός από την επίλυση του προβλήματος χαμηλού bandwidth θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως ασφάλεια αξιοποιώντας αυτό που είπες, οτι δηλαδή ένα κομμάτι από μόνο του, φαίνεται ως corrupted?

Όχι ιδιαίτερα. Βασικά εξαρτάται από τον τύπο του αρχείου και το μέγεθος τμήματος που θα επιλεγεί. Μπορεί το πρόγραμμα file να τα αναγνωρίζει ως "τυχαία δεδομένα" αλλά κάποιος που θέλει να ασχοληθεί μπορεί να ανακτήσει πολλές πληροφορίες από αυτά.

 

Σκεφτόμουν να έφτιαχνα ένα σκριπτάκι που να σάρωνε τα αρχεία που έχω στους φακέλους dropbox και onedrive και σε άλλες cloud υπηρεσίες, στη συνέχεια να τα έσπαζε σε n κομμάτια και να άφηνα μόνο ένα κομμάτι σε κάθε cloud υπηρεσία, εγώ θα μπορούσα να τα διαβάσω επειδή θα ήξερα ποιο κομμάτι είναι σε ποιο φάκελο αλλά η ίδια η εταιρεία δεν θα μπορούσε να το διαβάσει επειδή δεν θα είχε πρόσβαση στα υπόλοιπα κομμάτια του κάθε αρχείου, θα είχε νόημα κάτι τέτοιο για ασφάλεια?

Ακόμη και να δεχτούμε ότι κανείς δεν μπορεί να ανακτήσει έστω και την παραμικρή πληροφορία από τα επιμέρους αρχεία (που δεν ισχύει κάτι τέτοιο), πιστεύεις ότι θα σε βολέψει κάτι τέτοιο ? Για κάθε αρχείο που θέλεις να ανεβάσεις θα τρέχεις την split, θα κάνεις login σε 3 cloud servers, θα ανεβάζεις το αντίστοιχο τμήμα ? Και όταν χρειάζεσαι το αρχείο σου, θα κάνεις όλη την ανάποδη διαδικασία ? Στο 5ο αρχείο που θα πας να στείλεις θα βαρεθείς.

 

Άσε που υποτίθεται ότι ο ρόλος των cloud υπηρεσιών είναι να έχεις τα αρχεία σου εύκαιρα οπουδήποτε και αν είσαι και ανά πάσα στιγμή. Με αυτό τον τρόπο, τι θα γίνει αν καίγεσαι να λάβεις ένα αρχείο και ο ένας cloud provider είναι κάτω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η cat ανοίγει τα αρχεία με τη σειρά που της τα δίνεις. Το * αναλαμβάνει το shell να το αναπτύξει και συνήθως το globbing δουλεύει με αλφαβητική σειρά οπότε το x* ισοδυναμεί με "x00 x01 κτλ" δηλαδή την σωστή σειρά.

 

Όχι ιδιαίτερα. Βασικά εξαρτάται από τον τύπο του αρχείου και το μέγεθος τμήματος που θα επιλεγεί. Μπορεί το πρόγραμμα file να τα αναγνωρίζει ως "τυχαία δεδομένα" αλλά κάποιος που θέλει να ασχοληθεί μπορεί να ανακτήσει πολλές πληροφορίες από αυτά.

 

Ακόμη και να δεχτούμε ότι κανείς δεν μπορεί να ανακτήσει έστω και την παραμικρή πληροφορία από τα επιμέρους αρχεία (που δεν ισχύει κάτι τέτοιο), πιστεύεις ότι θα σε βολέψει κάτι τέτοιο ? Για κάθε αρχείο που θέλεις να ανεβάσεις θα τρέχεις την split, θα κάνεις login σε 3 cloud servers, θα ανεβάζεις το αντίστοιχο τμήμα ? Και όταν χρειάζεσαι το αρχείο σου, θα κάνεις όλη την ανάποδη διαδικασία ? Στο 5ο αρχείο που θα πας να στείλεις θα βαρεθείς.

 

Άσε που υποτίθεται ότι ο ρόλος των cloud υπηρεσιών είναι να έχεις τα αρχεία σου εύκαιρα οπουδήποτε και αν είσαι και ανά πάσα στιγμή. Με αυτό τον τρόπο, τι θα γίνει αν καίγεσαι να λάβεις ένα αρχείο και ο ένας cloud provider είναι κάτω ?

 

Εύλογα ερωτήματα,

 

1) προφανώς έχει νόημα για τα αρχεία που θέλεις να έχεις μόνο εσύ, όσο private γίνεται δηλαδή, απλά είναι τόσο σημαντικά που δεν θέλεις να τα χάσεις.

 

2) επιπλέον έχει νόημα μόνο σε υπηρεσίες που έχουν desktop εφαρμογή, οπότε να γλιτώσεις το login. 

 

3) Όσο για το αν είναι κάτω ο server σκεφτόμουν να έφτιανα parity, όπως σε raid με δίσκους που ακόμη και ο server να είναι κάτω πάλι να μπορώ να τα ανακτήσω, οπότε θα υπάρχουν πχ δύο splitted αρχεία σε κάθε service

 

αλλά κυρίως με προβληματίζει το "όποιος θέλει να ασχοληθεί μπορεί να ανακτήσει πολλές πληροφορίες από αυτά." το οποίο δεν το θέλω σε καμία των περιπτώσεων .. οπότε θα πρέπει να σκεφτώ άλλο τρόπο...

Αν θες να είναι ασφαλή τα αρχεία σου, γιατί δεν τα κρυπτογραφείς απλά;

 

Επειδή δεν θέλω να υπάρχει κωδικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...