Προς το περιεχόμενο

[INFO] Η δύναμη της Κονσόλας


Manos-Sx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 889
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να ρωτήσω κάτι τους ειδήμονες...

σε ένα script μεταξύ άλλων εκτελώ τις παρακάτω εντολές

if [ $var1 = "1" ] ; then {
printf '\e[7m alertfile1: \e[27m\n'
cat /var/log/alert1  |grep "$(date '+%b %e')"
sleep "$timeout"
printf '\e[7m alertfile2: \e[27m\n'
cat /var/log/alert2 |grep "$(date '+%b %e')"
}

αλλά στη πράξη:

κάνει τα δυο printf μαζί στην αρχή και μετά τα δυο cat ,το έχω δοκιμάσει και με sleep και χωρίς καθώς και με echo..

 

γιατί δεν εκτελούνται σειριακά οι εντολές ?

"μαμουνιά" ξέρω να κάνω για να εμφανίζεται σωστά απλά θέλω να μάθω το best practice και γιατί συμβαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε bash το δοκιμασα (αφου αλλαξα το if) και μου τα βγαζει με τη σειρα

σε bash το δοκιμάζω και εγώ επίσης απομόνωσα μόνο τις παραπάνω γραμμές χωρίς καν if και το πρόβλημα συνεχίζει...

 

Update1: έτρεξα το script για επαλήθευση στο bash που έχουν τα windows (WSL ) και δουλεύει σωστά... το πρόβλημα παραμένει όμως στο κανονικό Script Και δε μπορώ να καταλάβω γιατί..

Επεξ/σία από salida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παίζω λίγο με το File Integration Monitoring του osquery και μου έχει δημιουργηθεί η εξής linux-o-απορία.

 

Γιατί όταν κάνω κάνω append ένα string σε ένα αρχείο δημιουργούνται δύο Updated events των οποίων η μόνη διαφορά είναι το atime? Σύμφωνα με το osquery δηλαδή όταν κάνω

echo "foo" >> /tmp/test_file.txt

το αρχείο γίνεται accessed (ανοίγει?) δύο φορές. Αυτή είναι η standard linux behavior ή είναι κάποιο bug/ιδιοτροπία του osquery?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ποια η διαφορά των δύο:

-bash-4.3$
[name@linuxbox]$

 

 

Λειτουργικά ίδια είναι

όταν μπαίνω με ssh βλέπω μόνιμα το πρώτο, αν θυμάμαι καλά από τοπικά βλέπω το δεύτερο.

 

μπορώ να γράψω κάτι στο .bashrc  για να βλέπω πάντα το όνομα χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://ezprompt.net/

 

Παιξε με τις καρτελες και φτιαξ'το prompt οπως σου αρεσει. ;)

 

Π.χ αυτο που θες ειναι το

export PS1="[\u@\h]\\$ "

Επεξ/σία από realizer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ και τους δύο, ήταν λίγο πιο σύνθετο από την παραπάνω εντολή γιατί κληρονομούσε με κάποιον τρόπο τις ρυθμίσεις από το /etc/bashrc παρότι υπήρχε .bashrc του χρήστη

 

πειράζοντας τόσο το ~/.bashrc όσο και το ~/.bash_profile κατάφερα αυτό που ήθελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ και τους δύο, ήταν λίγο πιο σύνθετο από την παραπάνω εντολή γιατί κληρονομούσε με κάποιον τρόπο τις ρυθμίσεις από το /etc/bashrc παρότι υπήρχε .bashrc του χρήστη

 

πειράζοντας τόσο το ~/.bashrc όσο και το ~/.bash_profile κατάφερα αυτό που ήθελα

Η παράγραφος INVOCATION στην manpage του bash είναι πολύ χρήσιμη και εξηγεί ένα κομμάτι που πολύς κόσμος δεν γνωρίζει που είναι το ποιο αρχείο διαβάζεται πότε. Ανάλογα αν έχουμε interactive ή όχι κέλυφος διαβάζονται ή όχι κάποια αρχεία και ανάλογα αν έχουμε login κέλυφος διαβάζονται κάποια άλλα αρχεία. Εκτός από αυτό, όπως είδες, διαβάζονται τα αρχεία του συστήματος (/etc/τάδε) στα οποία ορίζει ο διαχειριστής ρυθμίσεις που θέλει για όλους και επίσης διαβάζονται τα αρχεία του χρήστη (${HOME}/.τάδε) στα οποία ο χρήστης ορίζει τι θέλει αυτός (ή αναιρεί ρυθμίσεις που έχει επιλέξει ο διαχειριστής).

 

Διαβάζοντας αυτή την παράγραφο θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πώς δουλεύει το όλο πράγμα. Από εκεί και πέρα πολλές φορές η συμπεριφορά μπορεί να είναι λίγο διαφορετική λόγω κάποιων επιλογών των διανομών (πχ σχεδόν οι πάντες βάζουν στο bash_profile να διαβάζεται το bashrc ώστε στα login κελύφη να ενεργοποιούνται και οι επιλογές που είναι για μη-login κελύφη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο sed δεν εχω ιδεα αλλα μια εναλλακτικη λυση ειναι με kwrite text editor login as root χωρις τερματικο και κανεις απευθειας οτι αλλαγες θελεις στη διαδρομη αρχειου και τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...