Προς το περιεχόμενο

Γάτες!!!


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα και search στα γατοφόρουμ, αλλά είχα μόνο μερική επιτυχία.

Θέλω κάποια στιγμή και κατόπιν συνεννόησης με την κτητική μου τριχόμπαλα, να βρω κάποιες συγκεκριμένες ράτσες γάτών τις οποίες χαλβαδιάζω καιρό.

 

Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για τη Maine Coon, για την οποία βρήκα ένα εκτροφείο στη Λακωνία και διάφορα petshops, την Manx και την American/Japanese Bobtail.

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι:

 

1) Που μπορώ να βρω τις 2 τελευταίες.

2) Στο Maine, από το οποίο προέρχεται η πρώτη κτηνόγατα, ζει ο πατέρας μου. Πόσο εύκολο είναι να φέρει μια και τι διαδικασία έχει;

3) Γενικά, μπορώ να εισάγω εγώ γάτα από το εξωτερικό αν αυτό δεν είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Manx είναι πανέμορφη, μοιάζει με πρόβατο και πρέπει να έχει φοβερή αίσθηση όταν την ζουλάς και την κρατάς αγκαλιά.

Χωρίς να ξέρω λεπτομέριες έχω ακούσει ότι η εσαγωγή περιλαμβάνει παραμονή του ζώου σε καραντίνα για 3 μήνες πριν ελευθερωθεί για να το πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, εγώ έχω φέρει σκυλί από Καναδά, το 1998. Δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια. Βέβαια το είχα μεταφέρει μαζί μου, και το μόνο που είχα ήταν ένα έγγραφο που αποδείκνυε ότι έχει κάνει όλα τα εμβόλια την δεδομένη χρονική στιγμή.

Ελπίζω να υπάρχει κάποιος με πιο πρόσφατη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για τη Maine Coon,

 

 

 

Σαν τριχωτή ταρταρούγα μου μοιάζει. Είσαι σίγουρος πως θέλεις τόσο φουντωτή γάτα διάολε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τριχωτή ταρταρούγα μου μοιάζει. Είσαι σίγουρος πως θέλεις τόσο φουντωτή γάτα διάολε;

 

Εσένα περίμενα. Αν ποτέ πάρω τελικά τέτοιο γάτο, θα τον ονομάσω Αιγέα.

 

The Maine Coon is one of the largest breeds of domestic cat, known for its high intelligence and playfulness as well as its distinctive physical appearance. (...) This cat is known as "Maine Coon", "coon-cat", "Maine Cat" or (colloquially) "the gentle giant."

 

Maine Coons are very large and energetic cats, sometimes weighing up to around 11-12 kilograms (25 pounds); the average weight is 6 to 9 kilograms (13-20 pounds) for adult males and less (7-11 pounds) for females. Male Maine Coons may grow to a length in excess of 1 meter (40 inches); as of 2006, the longest cat on record is a male Maine Coon measuring 122cm (48 inches) in length.

 

Κάποτε είχα βρει που λέτε Bobtail και ήταν πανέξυπνη, αλλά αδαής καθώς ήμουν, την άφηνα αρκετά να παίζει στον κήπο (την έβρισκε πολύ να κυνηγάει) πράγμα που μόλις γεννήθηκε η κατάμαυρη κόρης της (Bobtail και αυτή) εξαφανίστηκαν. Κάποιος τις χρυσοπλήρωσε σε κάποιο πετ σοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
... την Manx

 

"Manx

Είναι η περίφημη γάτα χωρίς ουρά. Είναι κοινωνικό και φιλικό ζώο και μπορεί να μοιραστεί το σπιτικό της με μικρά παιδιά και με άλλα κατοικίδια. Η συμπεριφορά της μοιάζει με σκύλου στο ότι μπορεί να γρυλίσει αν την πειράξουν, να φέρει αντικείμενα πίσω και να ακολουθήσει τον κύριό της. Της αρέσει ο ύπνος σε αγκαλιές και σε μέρη που βρίσκονται ψηλά. Άλλη της αδυναμία είναι τα γυαλιστερά αντικείμενα: αν εξαφανιστούν τα κοσμήματά σας ίσως είναι αυτή η αιτία!Είναι γάτα με συμπαγή κατασκευή και στρογγυλό κεφάλι. Τα αυτιά της έχουν μεγάλη απόσταση μεταξύ τους. Τα πίσω πόδια της είναι μεγαλύτερα από τα μπροστινά. Η ουρά μπορεί να απουσιάζει εντελώς, ή να υπάρχουν ένας με τρεις σπόνδυλοι ως συνέχεια της σπονδυλικής στήλης, ή να σχηματίζεται μια μικρή ουρίτσα από ένα μέχρι και πέντε σπονδύλους. Υπάρχουν και Manxes με μια μικρή μεν αλλά κανονικότατη ουρίτσα.

Το πυκνό τρίχωμά της χρειάζεται χτένισμα δύο με τρεις φορές την εβδομάδα για να διατηρήσει τη γυαλιστερή υφή του.

Είναι μια από τις αρχαιότερες φυλές, που δεν έχουν δημιουργηθεί με ανθρώπινη παρέμβαση. Προέρχεται από τη νήσο του Μαν, ένα απομονωμένο νησί μεταξύ Ιρλανδίας και Αγγλίας. Ένας αριθμός λαϊκών μύθων προσφέρει και από μια διαφορετική εξήγηση για την απουσία της ουράς: λέγεται ότι ήταν το τελευταίο ζώο που μπήκε στην κιβωτό του Νώε, με αποτέλεσμα να της πιάσει την ουρά η πόρτα. Σύμφωνα με άλλη εκδοχή, της την έκοψε ο σκύλος του Νώε και η γάτα από τη λύσσα της κολύμπησε από το Αραράτ μέχρι το Μαν, όπου βρήκε καταφύγιο. Μια τρίτη ιστορία λέει ότι οι Βίκινγκς συνήθιζαν να χρησιμοποιούν τις ουρές των γατών ως φυλαχτό, ώσπου, για να γλιτώσουν τα γατάκια τους, οι ίδιες οι μητέρες άρχισαν να κόβουν τις ουρές με τα δόντια τους όταν γεννιόνταν. Η αλήθεια είναι ότι η εξαφάνιση της ουράς οφείλεται σε γενετική μετάλλαξη, η οποία κυριάρχησε εύκολα στο σύνολο του πληθυσμού στο απομονωμένο περιβάλλον του νησιού."

 

Επίσης μήπως μπορείς μαζί με τη γάτα να πάρεις και ένα θυληκό miniature shnauzer? Δεν βρίσκω πουθενά νύφη για το δικό μου!

 

 

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά μία ερώτηση σε κτηνίατρο από εσένα, και μία διασταύρωση από ερώτηση του πατέρα σου σε εκεί κτηνίατρο, θα δώσει απάντηση για τα διαδικαστικά της μετανάστευσης...

Αλλά ρε συ, όχι ότι θα σώσεις εσύ τον γατόκοσμο, όμως δεν το ξανασκέφτεσαι, να πας από κανένα φιλοζωικό, να κόψεις φάτσες, να βρει και κανένα γκαντεμάκι σπίτι να ζήσει ; Μπορεί να δεις κανένα και να ξετρελλαθείς στο κάτω-κάτω...Κι είναι και θέμα αρχής και παραδειγματισμού...Ψήνεις μετά και κανένα φίλο να κάνει μια απ' τα ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Λογικά μία ερώτηση σε κτηνίατρο από εσένα, και μία διασταύρωση από ερώτηση του πατέρα σου σε εκεί κτηνίατρο, θα δώσει απάντηση για τα διαδικαστικά της μετανάστευσης...

Αλλά ρε συ, όχι ότι θα σώσεις εσύ τον γατόκοσμο, όμως δεν το ξανασκέφτεσαι, να πας από κανένα φιλοζωικό, να κόψεις φάτσες, να βρει και κανένα γκαντεμάκι σπίτι να ζήσει ; Μπορεί να δεις κανένα και να ξετρελλαθείς στο κάτω-κάτω...Κι είναι και θέμα αρχής και παραδειγματισμού...Ψήνεις μετά και κανένα φίλο να κάνει μια απ' τα ίδια...

 

Λογικό ως σκέψη αλλά υπάρχει και άλλη μια παράμετρος! Η προσωπικότητα του κάθε ιδιοκτήτη δεν ταιριάζει πάντα με όλα τα ζώα! Πόσο μάλλον του Luci!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά μία ερώτηση σε κτηνίατρο από εσένα, και μία διασταύρωση από ερώτηση του πατέρα σου σε εκεί κτηνίατρο, θα δώσει απάντηση για τα διαδικαστικά της μετανάστευσης...

Αλλά ρε συ, όχι ότι θα σώσεις εσύ τον γατόκοσμο, όμως δεν το ξανασκέφτεσαι, να πας από κανένα φιλοζωικό, να κόψεις φάτσες, να βρει και κανένα γκαντεμάκι σπίτι να ζήσει ; Μπορεί να δεις κανένα και να ξετρελλαθείς στο κάτω-κάτω...Κι είναι και θέμα αρχής και παραδειγματισμού...Ψήνεις μετά και κανένα φίλο να κάνει μια απ' τα ίδια...

 

washy I love you !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud, γενικά δεν είμαι τύπος "εγώ τον σκύλο μου τον θέλω ράτσας". Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μάζευα ό,τι γατί έβρισκα στη γειτονιά και το φρόντιζα. Τα πιο νορμάλ ήταν όσο οικόσιτα μπορούν να είναι γατιά με αδερφή με φοβία στο τοξόπλασμα, τα υπόλοιπα αράζανε στην αυλή. Αυτή τη στιγμή έχω μια εντελώς οικόσιτη και άλλα 5 που ζούνε στην αυλή/βεράντα =ρ. Όσα μάζευα και δεν μπορούσα να κρατήσω (δε μένω μόνος δυστυχώς) τα έστελνα στο εξοχικό που είναι μόνιμα κάποιος να τα φροντίζει ή έψαχνα γνωστούς που θέλανε.

 

Τις συγκεκριμένες γάτες δε τις θέλω επειδή είναι ράτσας, τις θέλω για τα χαρακτηριστικά τους. Αν μου βρεις γάτα χωρίς ουρά αδέσποτη, χέστηκα για το αν έχει βασιλικό αίμα, απλώς θέλω μια γάτα χωρίς ουρά. =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...