Προς το περιεχόμενο

Ελλάς Τρελλάς


axaxouxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε σε καταλαβαίνω. Ο Έλληνας είναι ο ορισμός του υοιθιλη!! ΚΑι φυσικά και του τεμπέλη. Πρόσφατα πήγα σε μια τράπεζα δημοσίου συμφέροντος για να αλλάξω το πλαστικό της αναλυπτικής και επειδή δεν είχα το βιβλιάριο μαζί η κοπέλα (που δήθεν εξυπηρετούσε με το κεφάλι της υποστηριζόμενο από το χέρι της) μου είπε πως δε γίνεται μόνο με ταυτότητα. Χρειάζεστε και το βιβλιάριο.(Ήταν και πολύ όμορφη και φυσικά με την δυναμική της παρουσία οι 9 σοτυς 10 πελάτες μπροστά μου κατάπειναν ότι έλεγε χωρίς να βγάλουν άχνα. )

 

Της λέω το έχω χάσει το βιβλιάριο και άλλωστε δε θέλω να κάνω πράξη. Αυτό σημαίνει ότι έχασα και το λογαριασμό μου? Και με κοιτούσε σαν χαζή. Λέω μέσα μου τώρα έπεσες σε λάθος άτομο να δουλέψεις!!!

 

Με ωραίο τρόπο και επιχειρήματα την έκανα να αισθανθεί ότι έχει εγκέφαλο κοτόπουλου και φυσικά η ίδια με παρέπεμψε σε προιστάμενο ,για να βρει το χρόνο να αναλογιστεί γιατί υπάρχει!! Φυσικά ο προιστάμενος αμέσως είδε πως δε θέλω να βγάλω ΝΕΑ κάρτα, αλλά απλή αντικατάσταση λόγω φθοράς. Οπότε το pin παραμένει το ίδιο. Τα έχωσε λίγο στην άλλη και με εξυπηρέτησε. Εγώ κρατήθηκα και δεν την ειρωνεύτικα. Την είχα κάνει βέβαια σκουπίδι με τον τρόπο μου. Το απόλαυσα, αλλά φοβάμαι πολύ για το κοσμάκι που γίνεται αντικείμενο εκμετάλευσης καθημερινά και δε γνωρίζει τα δικαιώματά του. Φυσικά ο φόρτος εργασίας της ήταν ένας πελάτης το πεντάλεπτο οπότε ήταν και πολυ ξεκούραστη αλλά η βαρεμάρα θα είχε ζτυπήσει κόκκινο!!

 

Δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί ελληνάρες που απλά πρέπει να απολαμβάνεις να ταλαιπωρούνται όπως στην περίπτωσή σου επιβράβευσαν τον ταξιτζή. Ωστόσο υπάρχουν ακόμα και λίγοι καλοί άνθρωποι οι οποίοι αξίζουν σεβασμό και προστασία.

 

PS Πρόσφατα μία φίλη μου που έχει πατέρα εκπαιδευτικό έβγαλε απολυτήριο λυκείου σχεδόν 20. Φυσικά δεν ξέρει να μετρά μέχρι το δέκα , που λέει ο λόγος!! Ζήτω η Ελλάς!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ελεος με τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ που τα ΒΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΦΑΣΗ. ελεος απλα

 

+1. Δεν ξέρω αν είναι το στυλ γραφής σου έτσι αλλά είναι εκνευριστικό να γράφεις το μισό κείμενο με κεφαλαία σε λέξεις που δεν έχουν καν νόημα να τονιστούν. Άσε που ότι και να θες να τονίσεις, αν το μισό κείμενο είναι το ίδιο δεν τα καταφέρνεις.

 

Όσο για τον ύπνο του δικαίου που κοιμούνται(αστε) αρκετοί δεν αλλάζει από την μια μέρα στην άλλη. Γραφικοί είναι όσοι ψάχνουν το δίκιο τους ενώ ο σταρχιδισμός κλασική τακτική. Εδώ ο αχαχούχας δεν μπορούσε να βρει το δίκιο του με πελάτες μέσα στο ταξί, θα το έβρισκε μόνος του? Η έχει δοκιμάσει κανείς να βρει το δίκιο του με ταξιτζή? Σε δευτερόλεπτα μαζεύονται και άλλοι ταρίφες εκεί γύρω για να δουν "τι παίζει" και ουε και αλλίμονο και πας να κάνεις κάτι αστείο όπως κλήση στην αστυνομία. (πραγματικό περιστατικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έχει δοκιμάσει κανείς να βρει το δίκιο του με ταξιτζή? Σε δευτερόλεπτα μαζεύονται και άλλοι ταρίφες εκεί γύρω για να δουν "τι παίζει" και ουε και αλλίμονο και πας να κάνεις κάτι αστείο όπως κλήση στην αστυνομία. (πραγματικό περιστατικό)

Δηλαδή τι θα κάνουν???? Α ρε γιατί δε μου τυχαίνει και εμένα ένας τέτοιος!! Όλα τα καλά χάνω!!!! ΝΑ του βάλω τη μηχανή ....:devil::devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Γ.Γ. Καταναλωτή και φυσικά καταγραφή του αριθμού του ταρίφα με ανάλογη καταγγελία στα αρμόδια όργανα. Δυστυχώς μου έλεγε ένας φίλος ότι 'οι μισοί έλληνες κλέβουν τους υπόλοιπους και οι άλλοι μισοί αναζητούν τρόπους πως να κλέψουν τους υπολοιπους...'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε λοιπον θα πρεπει να σκυβουμε να μας ....ο καθενας

 

γιατι αν αντιδρασουμε θα καταληγουμε γραφικοι χωρια οτι θα βρισκουμε και τον μπελα μας

 

οποτε τουμπεκι ψιλοκομενο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έχει δοκιμάσει κανείς να βρει το δίκιο του με ταξιτζή? Σε δευτερόλεπτα μαζεύονται και άλλοι ταρίφες εκεί γύρω για να δουν "τι παίζει" και ουε και αλλίμονο και πας να κάνεις κάτι αστείο όπως κλήση στην αστυνομία. (πραγματικό περιστατικό)

 

Δεν έχουν μονο οι ταξιτζηδες "συναδελφους", μαφια και αλληλεγγύη φιλε. Ουτε πρεπει παντα να περιμενουμε απο την αστυνομια και την πολιτεια να μας προστατευουν γιατι απλα δε γινεται. Ετσι ειναι η κοινωνια φταγμενη.

 

Αν ρωτήσεις ακόμα θα θυμούνται σε κοντινη επαρχιακη πόλη τι χαμος ειχε γίνει το 2000 όταν μεθυσμένος ταρίφας την είχε πέσει σε κοπέλα απο την παρέα μας, αυτή αντιστάθηκε, τη χαστούκισε 2-3 φορές και την παρατησε σε κατι ερημιες. Η κοπέλα ήταν απο διαλυμενη οικογενεια και μεταλλού , δηλ. "κραγμένη,ξετσίπωτη και πουτανάκι" κατα τα επαρχιώτικα ήθη (οπως ολοι μας τοτε αλλωστε), οπότε αν το έλεγε κανένας δε θα την υποστηριζε και θα πιστευαν τον ταρίφα.

 

Οποτε την επόμενη, γυρω στα 15-20 άτομα του συναφιου μας μεταλλα κλπ. κάναμε ντου στην πιάτσα, ζητήσαμε τον συγκεκριμένο και οι αλλοι ταρίφες μας είπαν οτι έφυγε ξαφνικα γιατι αρρωστησε η μανα του και καλα , ξερανε τι ειχε γινει και τον καλυπταν (ενώ ηταν εκει κανονικα αυτος και κρυβοταν) εγινε ενας σαματας τεσπα και το αποτελεσμα ηταν μια γενναια συμπλοκη σπάσαμε αρκετα ταξί, αυτου του μαλακα του το σπασαμε τελειως θελαμε να του βαλουμε και φωτια να το καψουμε αλλα οι μπατσοι μας ειπαν φτανει. Στο νοσοκομειο 3 ταρίφες "νταηδες" και ο μπασταρδος αυτος 3 βδομαδες νοσοκομειο με καταγματα παντου (ο αδερφος και ο τοτε φιλος της κοπελας τον περιλαβαν ταυτοχρονα και τον καναν του αλατιου) κλπ.

 

Η αστυνομια που ηξερε τι εγινε μας ειπε και μπραβο, ουσιαστικα αυτοι μας αφησαν να τους τα σπασουμε γιατι το συναφι τους ηταν αρκετοι κωλοπαιδα, δηθεν ευυποληπτοι αλλα μπλεγμενοι με πρεζες κτλ.αληταραδες την ειχαν δει "γαμαμε" και το ειχαν παρακανει, αψηφουσαν και αστυνομια και τους παντες, οποτε για να μην ξεσπασει σκανδαλο με αποπειρες βιασμου κλπ. δικαστηρια, βαρια γεγονοτα για το μικρο στρουμφοχωριο και κλεισουν σπιτια (επαρχια γαρ), μεσα σε 5 λεπτα ειχε τελειωσει το θεμα, εκδικηση παρθηκε και ουτε ξανακουστηκε τιποτα.

 

Ελληνικη επαρχια 4ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ θα πρεπει να τους τα πληρωσουμε εμεις αυτα ???

 

αν δεν τους κανει ΑΠΛΑ αλλαζουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

 

 

ΟΧΙ ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ Η ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ

 

 

 

Αυτο να το πεις σε ολους εκεινους που αγωνιζονται για καλυτερους μισθους ...

 

 

Και επαναλαμβανομαι λεγοντας ειδικα για αυτους που στα παιρνουν ωντας δημοσιοι υπαλληλοι , μη εχοντας αλλη επιλογη ....ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ...

 

Ειπα οτι δεν συμφωνω με το κλεψιμο ...αυτο ελειπε ..

 

 

Τωρα εσεις θελετε να επικεντρωσετε το θεμα στους ταριφες ...

Μακαρι να ηταν αυτη το μονο και κυριοτερο προβλημα ,να τους καθαριζαμε ολους να ησυχαζαμε και να γινοταν η κοινωνια μας καλυτερη .

Εγω ομως βλεπω οτι ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης....ειπαμε τα πραγματικα "μπουμπουκια" ειναι αλλου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αστυνομια που ηξερε τι εγινε μας ειπε και μπραβο, ουσιαστικα αυτοι μας αφησαν να τους τα σπασουμε

 

Ελληνικη επαρχια 4ever.

 

 

Βλεπω οτι η αστυνομια που ηξερε τι εγινε , εκανε πολυ καλα τη δουλεια της κ συνελλαβε τον δραστη !!!!

Χωρια που η σταση σας του να σπασετε τα ταξι των αλλων ή και το δικο του ακομη ακομη ,δεν ειναι και η ποιο σωστη ...

 

 

Γιατι λοιπον εγω εδω βλεπω οτι αν αυτος ο ελλεινος και τρισαλθιος ταριφας ειναι εγκληματιας ,οι αστυνομικοι που δεν τον συνελλαβαν ειναι δυο φορες εγκληματιες ?

 

Ευτυχως βεβαια που ηα στυνομια λειτουργει σωστα και δεν τα παιρνει κανεις απο εκει μεσα ....LOLOLOLOLOLOL

 

 

Ρε παιδια ειπαμε λαμογια πολλοι ταριφες αλλα μπροστα σε αυτα που γινονται ειναι αρσακειαδες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έχει δοκιμάσει κανείς να βρει το δίκιο του με ταξιτζή? Σε δευτερόλεπτα μαζεύονται και άλλοι ταρίφες εκεί γύρω για να δουν "τι παίζει" και ουε και αλλίμονο και πας να κάνεις κάτι αστείο όπως κλήση στην αστυνομία. (πραγματικό περιστατικό)

 

Τι λετε ρε παιδια ??? Μου φαινεται οτι τουλαχιστον ειστε προκατειλημενοι ...

Και εχω βρει το δικιο μου με ταξιτζη και αν δεν το βρω καποια στιγμη ,θα παρω τον αριθμο του και θα κανω καταγγελια ...Δεν υπαρχει λογος ,ουτε μπορω να υποχρεωσω κανεναν ταξιτζη να κατσει να περιμενει την αστυνομια .

 

Και δεν ειναι κακο να "μαζευτουν" καποιοι συναδελφοι να δουν τι συμβαινει ,ειδικα σε ενα επαγγελμα που και συχνες ληστειες εχει και νεκρους θρηνει ,αλλα και καθημερινα δυσκολα επισοδεια , γιατι οπως ισως γνωριζετε υπαρχουν και πελατες ...τζιμανια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω οτι η αστυνομια που ηξερε τι εγινε , εκανε πολυ καλα τη δουλεια της κ συνελλαβε τον δραστη !!!!

Χωρια που η σταση σας του να σπασετε τα ταξι των αλλων ή και το δικο του ακομη ακομη ,δεν ειναι και η ποιο σωστη ...

 

Γιατι λοιπον εγω εδω βλεπω οτι αν αυτος ο ελλεινος και τρισαλθιος ταριφας ειναι εγκληματιας ,οι αστυνομικοι που δεν τον συνελλαβαν ειναι δυο φορες εγκληματιες ?

 

Σωστα ολα αυτα γενικα, και συμφωνω.

 

Αλλά αν το δεις υπο το πρισμα μιας στενης επαρχιακης κοινωνιας, οπου ο ταριφας ήξερε τι εκανε και σε ποιον (στο "πουτανακι τη μεταλου απο τη διαλυμενη οικογενεια" δλδ.) γιατι ηξερε οτι θα τη βγαλει λαδι, στην τελικη και οι μπατσοι εκαναν το ιδιο (αυτοσυντήρηση) και προστατεψαν το γενικο "καλο" της πόλης. Προτιμησαν δηλαδη να αφησουν τη "φωτια" να φουντωσει αποτομα ωστε τελικα να σβησει (με μια 5λεπτη συμπλοκη αργα το βραδι, 3-4 σπασμενες μερσεντες και τους υπευθυνους δαρμενους στο νοσοκομειο= πρακτικα καμια απωλεια δλδ.) παρα να ξεσπασει ενα σκανδαλο το οποιο θα κρατησει αρκετο καιρο και (ξαναλεω: παντα μιλωντας για μια πολη των 40-50.000 κατοίκων, οχι για την Αθηνα των 4 μυρίων) θα ειναι καταστροφικο ενδεχομενως, γιατι θα ειναι "αλυσιδα" και θα εχει ως αποτέλεσμα να αποκαλυφθουν και άλλα πολλάααα σκανδαλα που κρυβονται απο πισω με απροβλεπτα συνηθως αποτελεσματα.

 

Και φυσικα εννοείται οτι δε δαιμονοποιώ ταρίφες, μπατσους κλπ. απλα ποσταρω σε ενα θεμα με τιτλο "ελλας, τρελλας" που ως αφορμη ειχε μια δυσαρεστη εμπειρια απο ταρίφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια η τακτικη των μπατσων και μαλλον αποδυκνειει την ανεπαρκεια τους και την ελλειψη σεβασμου προς τον πολιτη ...

Υπο τα πλαισια λοιπον μιας "μικρης" επαρχιακης πολης αυτο που συναιβει ενεχει τον κινδυνο μιας αντιδρασης τυπου βεντετας και μονο καλο δεν κανει για την πολη αυτη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω, ΧΩΡΙΣ να σημαινει οτι επικροτω αντιληψεις τύπου βεντετας, σκοταδισμου, αυτοδικιας κλπ.

 

Γινεται μια αποπειρα βιασμου σε μικρη επαρχιακη πολη. Αν έχεις έστω και συγγενή σε τέτοια, μπορείς να φανταστεις έστω πως έχουν τα πράγματα. Σχεδόν Μεσαίωνας, στην καλύτερη περίπτωση Τουρκοκρατία! :lol:

 

Εκδοχη 1η: Το θυμα πάει στην αστυνομια, αυτη κανει τη δουλειά της, ο δραστης συλλαμβανεται, και ξεκιναει ενα πανηγύρι σε βάθος χρόνου: ξεσπαει σκανδαλο, γινονται δικαστηρια, δεν παραδέχεται ενοχή, ολοι ειναι εναντιον του θυματος επειδη ανηκει σε περιθωριοποιημενη απο την μικρη κοινωνια ομαδα (διαλυμενη οικογενεια, "μεταλλο", παρατημενο σχολειο, σχεσεις με διαφορους κλπ.) αλλά ουσιαστικα ενα κοριτσακι 18 χρονων που δεν δημιουργησε κανενα προβλημα ποτε (σε σχέση με άλλα κοριτσάκια, καθωσπρέπει οικογενειών), και ολοι υποστηριζουν το δραστη (οδηγος ταξι-ευυποληπτος εργαζομενος μεν) αλλο αν απο πίσω ειναι βουτηγμενος στα σκατα μεχρι το λαιμο (εμποριο ναρκωτικων,μαφια, μαστροπεια, κλπ.).

 

Τι γίνεται;

 

1. Ειτε καταδικαζουν το θύμα όλοι και αθωώνεται ο ένοχος, με συνέπεια ένας άνθρωπος (η κοπέλα εν προκειμενω) απο εκεί που ήταν απλα δακτυλοδεικτούμενος, να του γαμηθει πλεον τελείως η ζωη (με απροβλεπτα αποτελέσματα).

 

2. Καταδικάζεται ο ένοχος, ο οποίος όμως έχει άφθονο υλικό να δώσει (γιατι οι τομείς "ενδιαφερόντων" του έχουν πολλούς απο πίσω) με συνέπεια να αποκαλυφθούν πολλά, για πολλούς (ενίοτε και υψηλά ιστάμενους του τόπου) και να παει μακριά η βαλίτσα με αποκαλυψεις και σκανδαλα (με απροβλεπτα αποτελέσματα).

 

Ο κόσμος δε σταματάει να "λέει" εντωμεταξύ και να γινεται χαμός...Χειροπιαστός χαμός ομως, κλείνουν σπίτια, οχι ο απρόσωπος χαμός των καναλιών απλά που γίνεται στην Αθήνα.

 

Αν δε, πλακώσει και η 4η εξουσία, τα κανάλια απο την πρωτεύουσα...ζητω που κάηκε η πόλη...ρεζιλι στο πανελληνιο...θα γίνει οτι ειχε γίνει στη Βεροια με τον Αλεξ.

 

Εκδοχη 2η: ο,τι έγραψα πιο πάνω πως έγινε. Ούτε γάτα, ουτε ζημιά. Και η ζωή στο μικρο στρουμφοχώρι συνεχίζεται.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι θα κάνουν???? Α ρε γιατί δε μου τυχαίνει και εμένα ένας τέτοιος!! Όλα τα καλά χάνω!!!! ΝΑ του βάλω τη μηχανή ....:devil::devil:

Τι να πω εγώ πάντως μια φορά 3 τυπάδες που σκάσανε από το πουθενά με ψαρώσανε. Μαλακία μου και αν το καλοσκεφτείς δεν μπορούσαν να μου κάνουν και τίποτα αλλά δυστυχώς την έπαθα..

 

Το όλο ζήτημα ήταν για 2 3 ευρώ οπότε για μένα δεν άξιζε να ασχοληθώ παραπάνω, ήταν και νύχτα άγνωστοι δρόμοι στου διαόλου τον πατέρα οπότε λέω δεν γ..αι.

 

Όσο για τον freedubus θεωρώ ότι καλώς έπραξε γιατί οι καλοί τρόποι πρέπει που και που να ξεχνιούνται προσωρινά μπας και βάλουν μερικοί μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοια θέματα δε θέλει καταγγελία. Θέλει να του πεις, "φίλε έχω τον αριθμό σου και εσύ ΔΕΝ έχεις το όνομά μου. Θες το ταξί σου και αύριο να υπάρχει ???"

Να δεις για πότε γίνεται κότα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...