Προς το περιεχόμενο

H Microsoft σταδιακά σταματά τη διάθεση των Windows XP


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι έ;Για εξήγησέ μας και τι έγινε με το OOXLM

Δεν εχω ιδεα τι ειναι το ΟOXLM και τι εγινε σχετικα με αυτο....:fear:

 

Επίσης όσοι έχετε Vista και σκοπεύετε να αλλάξετε μητρική (η σκοπεύει η ίδια να καεί) θα τα ξανά-αγοράσετε έτσι;Αναφέρεται στην EULA που έχετε αποδεχτεί.

Αν καποιος αποδεχτει να αγορασει κατι και υπαρχουν αυτοι οι οροι δεν καταλαβαινω που ειναι το κακο να τα ξανα-αγορασει....

Προσωπικα δεν θα συμφωνουσα να αγορασω κατι με τετοιους ορους.

 

ΑΝ 1363/1938 «Περί κατοχυρώσεως διατάξεων των άρθρων 1 και 2 του εν ισχύι Συντάγματος», άρθρα 4 και 5. Κατά το επόμενο έτος τα άρθρα αυτά αντικαταστάθηκαν από το άρθρο 2 του ομότιτλου ΑΝ 1672/1939, το οποίο ορίζει στην παρ. 2 τα ακόλουθα: «Προσηλυτισμός ιδία είναι η δια πάσης φύσεως παροχών ή διʼ υποσχέσεως τοιούτων ή άλλης ηθικής ή υλικής περιθάλψεως δια μέσων απατηλών δια καταχρήσεως της απειρίας ή εμπιστοσύνης ή διʼ εκμεταλλεύσεως της ανάγκης, της πνευματικής αδυναμίας ή κουφότητος άμεσος ή έμμεσος προσπάθεια προς διείσδυσιν εις την θρησκευτικήν συνείδησιν ετεροδόξων επί σκοπώ μεταβολής του περιεχομένου αυτής».

Αυτον τον προσηλυτισμο εννοεις φιλε krokodilos?

Την αρχαια Ελληνικη γλωσσα δεν την κατεχω καθολου. Δεν καταλαβαινω δηλαδη τι ακριβως θελει να πει το παραπανω κειμενο ως προς τον ορισμο της λεξης "προσηλυτισμος".

Αν μου εξηγησεις σε νεα Ελληνικα τι λεει, τοτε θα μπορεσω να σου απαντησω.

 

Ενας περιγραφικος ορισμος της λεξης "προσηλυτισμος" ως προς το πως εγω την αντιλαμβανομαι, ειναι:

Η (απεγνωσμενη) προσπαθεια να πεισω καποιον να δεχτει τις ιδεες και τα πιστευω μου.

Και να το προχωρησω λιγο: Με τροπο υποκριτικο, δηλαδη διαστρεβλωνοντας την αληθεια

προς την επιτευξιν του σκοπου μου, αλλα και τροπο επιμονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά η μη-εφαρμόζουσα μονοπωλιακές τακτικές και μη-πράττουσα ότι της καπνίσεις μικροαπαλή με τέτοιους όρους πουλάει το προϊόν της.Δικαίωμά της.Συ είπας.

 

Για το OOXML αφιέρωσε μισή ώρα να μάθεις τι και γιατί και έλα να μας αναλύσεις πάλι τις απόψεις σου περί ελευθερίας,εκμετάλλευση δεσπόζουσας θέσης και μονοπωλιακών τακτικών.

ΑΝ κάποια στιγμή στο μέλλον θελήσεις να δουλέψεις σε openoffice (έπειτα από βάναυσο προσηλυτισμό από τις ορδές των ωρυόμενων λινυξάδων ή αυτοβούλως) ή κάποια άλλη εναλλακτική σουίτα γραφείου και δεν μπορείς να ανοίξεις σωστά τα έγγραφα του msoffice θα σκεφτείς διαφορετικά τις πρακτικές της αγαπητής μικρομαλακής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikos_gr μιλας για εκδοση retail ή dsp(oem) ?

 

Έχω την εντύπωση ότι ισχύει και για τις 2,αν και όχι 100% εξακριβωμένο.Νομίζω κάνει bind το license με την mobo την πρώτη φορά που κάνεις activation και μετά πάπαλα.

 

Υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρων θέμα σχετικά με αυτό αλλά είναι σε άλλο φορουμ και δεν θέλω να κάνω παραπομπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά η μη-εφαρμόζουσα μονοπωλιακές τακτικές και μη-πράττουσα ότι της καπνίσεις μικροαπαλή με τέτοιους όρους πουλάει το προϊόν της.Δικαίωμά της.Συ είπας.

Δεν ειπα οτι η Microsoft δεν εφαρμοζει μονοπωλιακες τακτικες.

Ειπα οτι η καθε μονοπωλιακη τακτικη δεν αρκει για να δημιουργηθει μονοπωλιο. Δηλαδη δεν ειναι η εταιρια υπευθυνη για την δημιουργια μονοπωλιου, αλλα οι καταναλωτες.

Χωρις να αγοραζε η πλειοψηφια τα προιοντα της Microsoft, δεν θα δημιουργουνταν τιποτα. Αυτοι ειναι οι φταιχτες!

Αυτο λεω....

 

ΑΝ κάποια στιγμή στο μέλλον θελήσεις να δουλέψεις σε openoffice (έπειτα από βάναυσο προσηλυτισμό από τις ορδές των ωρυόμενων λινυξάδων ή αυτοβούλως) ή κάποια άλλη εναλλακτική σουίτα γραφείου και δεν μπορείς να ανοίξεις σωστά τα έγγραφα του msoffice θα σκεφτείς διαφορετικά τις πρακτικές της αγαπητής μικρομαλακής.

Μα δεν λεω οτι οι τακτικες της ειναι αθωες.

Απλα δεν θα πιανανε αν η πλειοψηφια του κοσμου δεν την υποστηριζε, αγοραζοντας τα προιοντα της.

Οποτε blame the people.

 

Οπως καταλαβαινεις εχω μια αντιθετη αποψη απο την ευρεως αποδεκτη, σχετικα με την εννοια του "ηθικου αυτουργου". Ουσιαστικα θεωρω τον ηθικο αυτουργο ως αθωο.

Απο τη στιγμη που ο καταναλωτης(στην προκειμενη περιπτωση) ΕΧΕΙ το δικαιωμα της επιλογης, δεν μπορω να ριξω την ευθυνη πουθενα αλλου παρα μονο σε αυτον, για οποιαδηποτε μονοπωλιακη κατασταση υπαρξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αρχαια ειναι ψιλοκαθαρευουσα (ο παπαδιαμαντης γραφει πιο δυσκολα )ο νομος ειναι μεταξικος και ισχυει μεχρι σημερα !

Προφανως σουρχεται γαντι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι ισχύει και για τις 2,αν και όχι 100% εξακριβωμένο.Νομίζω κάνει bind το license με την mobo την πρώτη φορά που κάνεις activation και μετά πάπαλα.

 

Υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρων θέμα σχετικά με αυτό αλλά είναι σε άλλο φορουμ και δεν θέλω να κάνω παραπομπή.

μαλλιστα,

 

δεν μας δινεις και το λινκ γιατι τα λεγομενα σου ερχονται σε αντιπαράθεση με το επισημο faq του activation των vista.

 

αλλωστε πρεπει να εχει γινει ντορος με το συγκεκριμενο θεμα στο ιντερνετ και θα σου παρει ελαχιστο χρόνο να βρεις λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον το έχεις απολέσει και αυτό.

 

Πάντως σε αντίθεση με εσένα που ρίχνεις το φταίξιμο στον καταναλωτή η Ε.Ε. το ρίχνει στην m$ γιαυτό και την φιλοδώρησε με ένα πρόστιμο ~1B ευρώ.

 

Όσο για τις τακτικές την m$ και αν θέλεις να μάθεις από που κρατάει η σκούφια της δες το hackers of silicon valley.Ψιλο-άθλια ταινία αλλά λέει την αλήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία μου??

 

Να αγοράσω τα WINDOWS XP PROFESSIONAL ή να μείνω ως έχει με την νόμιμη πειρατική μου έκδοση??

 

Καλό εεε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αρχαια ειναι ψιλοκαθαρευουσα (ο παπαδιαμαντης γραφει πιο δυσκολα )ο νομος ειναι μεταξικος και ισχυει μεχρι σημερα !

Προφανως σουρχεται γαντι !

Ουτε καθαρευουσα ξερω (παροτι μου αρεσει να την ακουω).

Το οτι ισχυει μεχρι και σημερα οπου η δημοκρατια βασιλευει, σημαινει οτι ειναι και δημοκρατικος.

 

Αρα λογικο ειναι που μου ερχεται γαντι. Ασχετα αν δεν καταλαβαινω ακριβως τι λεει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλιστα,

 

δεν μας δινεις και το λινκ γιατι τα λεγομενα σου ερχονται σε αντιπαράθεση με το επισημο faq του activation των vista.

 

αλλωστε πρεπει να εχει γινει ντορος με το συγκεκριμενο θεμα στο ιντερνετ και θα σου παρει ελαχιστο χρόνο να βρεις λινκ.

 

Είναι ήδη στα pm σου.

 

Δώσε μας και την παράγραφο του faq που αντικρούει τα λεγόμενά μου.Δεν το λέω ειρωνικά,πραγματικά θέλω να μάθω αν δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ενταξει,

κλασικη παραπληροφόρηση στο ονομα του Linux.

 

απο ποστ 334 και κατω να δειτε γιατι πρεπει να ξαναγοράσεις vista αν σου καει η μητρικη.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=208652&page=23

 

 

ειναι για γελια ωρες ωρες κατι τετοια ποστ.

στην τελικη θα αποδεχτω την γνωμη του nzeppou.

linux, λυση για καθε προβλημα

 

 

 

ps.

αυτο ειναι το faq toy activation.

αν και ειναι λιγο αχρηστο γιατι οποιος διαβασει τα υπολοιπα ποστ θα καταλαβει τι εχει συμβει.

http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/buyorupgrade/activationfaq.mspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ήδη στα pm σου.

 

Δώσε μας και την παράγραφο του faq που αντικρούει τα λεγόμενά μου.Δεν το λέω ειρωνικά,πραγματικά θέλω να μάθω αν δεν ισχύει.

Διαβαζοντας το: MICROSOFT SOFTWARE LICENSE TERMS-WINDOWS VISTA με μια ματιά, λεει οτι εαν αλλαξεις μητρικη πχ που ειπες, τοτε πολυ απλα απεγκαθιστας τα Windows απο αυτη την συσκευη(μητρικη) και τα εγκαθιστας στην καινουρια και τα ενεργοποιεις ξανα.

Ενα αγορασμενο προιον Vista δηλαδη πρεπει παντα να αντιστοιχει σε μια lisenced device(πχ μητρικη).

 

Δηλαδη το παρακατω που ειπες:

Επίσης όσοι έχετε Vista και σκοπεύετε να αλλάξετε μητρική (η σκοπεύει η ίδια να καεί) θα τα ξανά-αγοράσετε έτσι;Αναφέρεται στην EULA που έχετε αποδεχτεί.

....δεν φαινεται να ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...