Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από το ταξίδι στις Βρυξέλλες και την επίσκεψη στα όργανα της Ε.Ε.


alexiou92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντυπώσεις από το ταξίδι στις Βρυξέλλες και την επίσκεψη στα όργανα της Ε.Ε. μέσα από το μαθητικό διαγωνισμό της Περιφέρειας Ηπείρου

Its my life - Mimis

 

Το βράδυ της Κυριακής γύρισα από τις Βρυξέλλες.

 

Συμμετείχα στην εκδρομή για τους νικητές του διαγωνισμού της Περιφέρειας Ηπείρου για τις αρχές της συνθήκης της Λισσαβώνας και του Γκέτεμποργκ. Ήμουν ένας από τους 21 νικητές.

 

Η εμπειρία ήταν μοναδική.

 

Η συνθήκη της Λισαβόνας είναι από τα θέματα που αφορούν την καθημερινότητά μας, γιατί απλά θα τη διαμορφώσει.

 

Πολλοί έλεγαν ότι ο διαγωνισμός αυτός ήταν άλλη μια προσπάθεια χειραγώγησης των νέων. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι έκαναν ένα τεράστιο λάθος.

 

Αντίθετα, μέσα από το διαγωνισμό αυτό μας δόθηκαν πολλές ευκαιρίες.

 

Μας δόθηκε η ευκαιρία να δούμε από κοντά πως δουλεύει η Ευρωπαϊκή Ένωση.

 

Μας δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσουμε με Έλληνες ευρωβουλευτές, σχεδόν απʼ όλα τα κόμματα.

 

Μας δόθηκε η ευκαιρία να τους κάνουμε ερωτήσεις, χωρίς αυτές να είναι στημένες και στις οποίες δυσκολεύτηκαν να απαντήσουν αλλά και να πάρουμε πραγματικές απαντήσεις για θέματα που μας ενδιαφέρουν.

 

Μας δόθηκε η ευκαιρία να μάθουμε πως δουλεύει το ευρωκοινοβούλιο, οι υπηρεσίες της Ε.Ε, καθώς και ειδικότερες διευθύνσεις, όπως η Διεύθυνση Περιφερειακής Ανάπτυξης, της Διεύθυνσης Περιβάλλοντος καθώς και το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο.

 

Η γνώση μας αποκτήθηκε μέσα από παρουσιάσεις – συζήτηση και διάλογο με έλληνες και ξένους υπαλλήλους. Εντυπωσιακό ήταν το στελεχιακό δυναμικό των υπηρεσιών της Ε.Ε. Έλληνες και ξένοι υπάλληλοι, νέοι άνθρωποι στην πλειοψηφία τους με ατελείωτες γνώσεις και όρεξη για δουλειά. Μιλήσαμε για το περιβάλλον, την πολιτική και τους στόχους της Ε.Ε.

 

Μας δόθηκε η ευκαιρία να μάθουμε από πού και πώς χρηματοδοτούνται τα έργα που γίνονται στη χώρα μας. Να τα εξειδικεύσουμε για τη δική μας περιφέρεια της Ηπείρου μέσα από συζήτηση με τον Γενικό Γραμματέα της Περιφέρειας Ηπείρου αλλά και τον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης Ηπείρου για θέματα των σχολείων μας.

 

Μας δόθηκε η ευκαιρία να μάθουμε την ουσία της Συνθήκης της Λισαβόνας.

 

Μας δόθηκε η ευκαιρία να δούμε ποια είναι τα πραγματικά αίτια του όχι των Ιρλανδών.

 

Μας δόθηκε η ευκαιρία να πούμε ελεύθερα τη γνώμη μας πάνω στο θέμα, αλλά και να ακουστεί, να κάνουμε ερωτήσεις, χωρίς αυτές να είναι στημένες και στις οποίες δυσκολεύτηκαν να απαντήσουν αλλά και να πάρουμε πραγματικές απαντήσεις για θέματα που μας ενδιαφέρουν.

 

Μας δόθηκε η ευκαιρία να επισκεφτούμε τις Βρυξέλλες.

 

Μας δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσουμε την τοπική κουζίνα και τη γνωστή σοκολάτα.

 

Μας δόθηκε η ευκαιρία να κάνουμε νέους φίλους από ολόκληρη την Ήπειρο.

 

Κατά κοινή ομολογία όλων, όλοι οι μαθητές δείξαμε το επίπεδό μας.

 

Δείξαμε ότι αξίζαμε για να συμμετέχουμε σε μια τέτοια δραστηριότητα.

 

Αποκτήσαμε εμπειρίες και γνώσεις θα μας είναι πάρα πολύ χρήσιμες στο μέλλον.

 

Βλέπουμε την Ε.Ε. με άλλο μάτι.

 

Τώρα έχουμε περισσότερες γνώσεις και στοιχεία για αντικειμενική και πιο σωστή κρίση.

 

Δεν σημαίνει όμως ότι κάθε συνθήκη και απόφαση της Ε.Ε. είναι σωστή και καλή.

 

Αυτό είπαμε άλλωστε όλοι.

 

Ίσως το όχι να σημαίνει ότι κάτι δεν ανταποκρίνεται απολύτως σε αυτά που ζητούν και περιμένουν οι πολίτες από την Ε.Ε.

 

Πιθανότατα χρειάζεται αναθεώρηση και μελέτη ξανά.

 

Χωρίς λάθη ποτέ δεν μαθαίνεις.

 

Είδαμε όμως ότι το ευρωκοινοβούλιο δουλεύει πραγματικά.

 

Οι ευρωβουλευτές αγωνίζονται για μια καλύτερη Ευρώπη.

 

Άσχετα από το κομματικό χρώμα.

 

Διότι στο ευρωκοινοβούλιο δεν υπάρχει πλειοψηφία και γι αυτό χρειάζονται συμμαχίες.

 

Τα διάφορα και διαφορετικά κόμματα συνεργάζονται.

 

Είδαμε ότι οι υπηρεσίες που αποτελούν τη βάση της δράσης του ευρωκοινοβουλίου λειτουργούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και ότι στελεχώνονται από τους καλύτερους υπαλλήλους.

 

Μπορώ να γράφω για ώρες.

 

Νομίζω όμως ότι απάντησα με τα παραπάνω σε όλους όσους έχουν αμφιβολίες και αντιδρούν, αλλά και γιατί έδωσα σε όλους μια εικόνα για τον Διαγωνισμό, την εκδρομή, το σκοπό, τα αποτελέσματα και τις εντυπώσεις.

 

Αλλά πριν κλείσω θα το πω για άλλη μια φορά.

 

Η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν είναι αυτή που νομίζουμε.

 

 

Είναι κάτι παραπάνω. Κάτι καλύτερο.

 

Χρειάζεται όμως και η δική μας βοήθεια.

 

Πρέπει να στηρίζουμε τις σωστές και καλές ενέργειες.

 

Πρέπει όμως και στις κακές και λάθος να αντιδρούμε δείχνοντας το σωστό.

 

Αυτό που πραγματικά ζητάμε από την Ε.Ε.

 

Κακά τα ψέματα, αλλά εξαρτόμαστε και χρωστάμε πολλά σε αυτή.

 

Εάν δεν ήμασταν μέλη, θα μας έλειπαν πολλά.

 

Πολλά έργα δεν θα γινόταν.

 

Το πετρέλαιο και τα τρόφιμα θα ήταν πολύ ακριβότερα.

 

Οι επιχειρήσεις δεν θα μπορούσαν να αναπτυχθούν.

 

Το περιβάλλον θα ήταν ήδη παρελθόν.

 

Πρέπει να μελετήσουμε ξανά το θέμα Ε.Ε. και αυτή τη φορά χωρίς πολιτικά χρώματα. Χωρίς προκαταλήψεις. Χωρίς αδιαφορία και άγνοια.

 

Τότε μόνο θα δούμε την πραγματικότητα.

 

Και θα μπορούμε να δράσουμε σωστά.

 

Πετυχαίνοντας το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Γιατί μπορούμε να κερδίσουμε το στοίχημα για το μέλλον, χωρίς απώλειες.

 

ΥΓ.: Αξίζουν συγχαρητήρια στον κ. Πανοζάχο, για την πρωτόγνωρη πρωτοβουλία του για το διαγωνισμό και τον ευχαριστούμε που μας έδωσε την ευκαιρία να συμμετέχουμε σε αυτή την ʽʽπεριπέτειαʼʼ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δες τι κάνει η επιθυμία για δόξα και χρήμα

Άσε φίλε γράψε ότι πέρασες καλά,είχες κάποιες όμορφες για σένα εμπειρίες,ναι οκ,αλλά μην μας λες για ευρώπες και όνειρα απατηλά.

Πέρα από τον διαγωνισμό,σας βάλανε να λέτε και τέτοιες ιστορίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε κανεις δεν με εβαλε να πω τιποτα.

Στο λεω ειλικρινά!!!

 

Αυτο ειναι το προβλημα με εμας

Αποκλειουμε η αποδεχομαστε τα παντα, χωρις πρωτα να ενημερωθουμε και να κρινουμε!!!

 

Εγω σου λεω τι ειδα εκει!!!

 

Εξαλλου το λεω:

"Πρέπει να στηρίζουμε τις σωστές και καλές ενέργειες.

Πρέπει όμως και στις κακές και λάθος να αντιδρούμε δείχνοντας το σωστό."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας δόθηκε η ευκαιρία να....

Μας δόθηκε η ευκαιρία να....

Μας δόθηκε η ευκαιρία να....

Μας δόθηκε η ευκαιρία να.... :-(

Σου δοθηκε η ευκαιρια να μαθεις οτι υπαρχουν και μερικοι που αποφασιζουν για τον εαυτο τους,

γιατι εσενα δε θα σου κανουν ποτε αυτη την τιμη. :rolleyes:

 

Ο εκαστοτε ΓΓ Περιφερειας Ηπειρου, πρεπει να κανει λιγοτερο PR

και να κοιταξει πως θα ξεκολλησει την περιφερεια του

απο τον πατο της καταταξης των πιο φτωχων και υπαναπτυκτων περιφερειων της Ευρωπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα θα σου πω οτι πολιτικα ανηκω σε αλλο χωρο απο τον περιφεριαρχη

 

Αλλα οι προσπαθιες που κανει ειναι σημαντικες για την αναπτυξη της Ηπειρου

Τις περισσοτερες φορες ομως βρισκει αντιθετους τους δημαρχους και τους κατοικους

 

Στα 2 σημαντικοτερα θεματα αναπτυξης της Ηπειρου αυτο συμβαινει (αγωγος φυσικου αεριου + ΧΥΤΑ)

 

Γιατι ως γνωστον ολοι μας ακολουθουμε την πολιτικη, οχι στον κηπο μου αλλα στου γειτονα

 

 

Εκτος αυτων η ενημερωση των νεων ειναι το πιο σημαντικο, γιατι αλλιως σε λιγο θα ειμαστε και μεις σαν τους παππουδες στα χωρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεαρέ

σου λένε με τρόπο

οτι δεν φτάνει μόνο ο ενθουσιασμός

για να κατανοήσεις ένα τόσο σύνθετο πρόβλημα

όπως είναι η Ευρωπαϊκή Ένωση

και ότι υπάρχουν πιθανόν παράμετροι που αγνοείς

 

καλή συνέχεια !

 

θα είχε ενδιαφέρον πάντως να μιλούσατε και με Ιρλανδούς πολίτες που είπαν οχι

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις εγώ για να είμαι ειλικρινής μπερδεύτικα γιατί νόμιζα ότι το παλικάρι είναι μαθητής αλλά διάφορες ατάκες στο κείμενο του με προβλημάτισαν έντονα. Βασικά δεν νομίυω ότι ο φίλος το εννοούσε κακοπροαίρετα αλλά το γεγονός ότι το διαβάυει κανείς και ακούγεται σαν promotional κείμενο της ΕΕ δεν λειτουργεί θετικά.

 

Άσχετα με αυτό συμφωνώ ότι η ΕΕ είναι γενικά κάτι πολύ θετικό (γενικά είμαι μεγάλος οπαδός της Ευραπαικής ολοκλήρωσης) αλλά υπάρχουν ορισμένα σημαντικά θέματα που πρέπει να λυθούνε και σχετικά γρήγορα αλλά το πως και πότε δεν είναι κάτι στο οποίο όλοι συμφωνούνε. Δεν νομίζω ότι γενικά υπάρχει κοινό όραμα μεταξύ όλων των κρατών-μελών για το μέλλον της ΕΕ οπότε αυτό δυσχαιρένει τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανηκω εννοω συμφωνω "ιδεολογικα"

 

ειμαι μαθητης και δεν κανω promotion της ΕΕ

Απλα παραθετω αυτα που ειδα και ακουσα

 

Δεν νομίζω ότι γενικά υπάρχει κοινό όραμα μεταξύ όλων των κρατών-μελών για το μέλλον της ΕΕ οπότε αυτό δυσχαιρένει τα πράγματα.

 

οχι στο δικο μου αλλα στου γειτονα

 

θα είχε ενδιαφέρον πάντως να μιλούσατε και με Ιρλανδούς πολίτες που είπαν οχι

εχεις δικιο

αλλα βλεποντας τις δημοσκοπισεις λενε οτι ψηφισαν οχι εξαιτιας ελλειψης ενημερωσης (στην el pais το διαβασα)

 

και για να συμπληρωσω ενας απο τους ελληνες ευρωβουλευτες που τον ρωτησα για αυτο το θεμα (οχι)

απαντησε οτι εγινε εξαιτιας δημαγωγων, για να εξυπηρετησουν προσωπικα συμφεροντα

 

δλδ ο λαος της ιρλανδιας (και καθε χωρας) μπορει να πεσει θυμα

αυτο γινετε μονο οταν το ζητα ο ιδιος με την αδιαφορια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γινει κατι, αλλα εγω να εχω μονο τα καλα του.

Τα ασχημα ας τα χει αλλος.

 

Δεν είναι θέμα καλού και κακού...απλώς ο καθένας έχει διαφορετική ιδέα για το τι θέλει να είναι η ΕΕ, πόσο μεγάλη ενσωμάτωση πρέπει να είναι ο τελικός στόχος και πόσες από τις εξουσίες των κυβερνήσεων των κρατών μελών πρέπει να μεταφερθούνε στις Βρυξέλες. Σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει μια απάντηση που είναι η σωστή, ο καθένας έχει την άποψη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σίγουρο ειναι οτι "το έχεις".

το ταλέντο.

 

σε φαντάζομαι σε 4-5 χρονια σε πολιτισμένο διάλογο στα αμφιθέατρα των ΑΕΙ,

θα μαθεις και καλό καράτε εκει, ειτε προσπαθώντας να πάρεις την κάλπη απο την αίθουσα, είτε προσπαθώντας να την κρατήσεις μέσα.

 

...σε 15, δραστήριο συνδικαλιστή ή δημ.σύμβουλο, σε 25 γιατι όχι και βουλευτή.

αντε καλή πρόοδο! θα ρθει μια μέρα που θα λέμε οτι το ισνόμνια εβγαλε και υπουργό.

 

 

 

Με την κεντρική ιδέα όσων θέλεις να γράψεις για την ΕΕ, συμφωνώ.

καλή η πρόθεση, αλλα η εκτέλεση τη "σκότωσε".

το "Εάν δεν ήμασταν μέλη.." μου θύμισε ενα άλλο τραγουδάκι...

 

Με προδώσαν οι φίλοι μου' date='μα να είσαι καλά

που σαν βράχος μου στάθηκες στην κάθε συμφορά

μου κρατούσες το χέρι στα λασπόνερα

βοήθα Παναγιά μου και μη χειρότερα

 

[b']Αν δεν είχα και σένανε

τι θα ήμουν στη γη

μπορεί αλήτης να 'μουνα

να 'χα καταστραφεί[/b](2)

 

Όπου ρίξω το βλέμα μου μόνο πόνο θα δω

και χιλιάδες παράπονα στον κόσμο αυτό

και βουλιάζει η ζωή μας στα λασπόνερα

βοήθα Παναγιά μου και μη χειρότερα...

 

 

έκλεισα τα μάτια μου και το είδα: γονατισμένο τον Μήτσακλα τον Έλληνα να τραγουδά την καψούρα του στη Μερώπη, απ' την Ευρώπη :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε φαντάζομαι σε 4-5 χρονια σε πολιτισμένο διάλογο στα αμφιθέατρα των ΑΕΙ, θα μαθεις και καλό καράτε εκει, ειτε προσπαθώντας να πάρεις την κάλπη απο την αίθουσα, είτε προσπαθώντας να την κρατήσεις μέσα.

Φιλε random, αυτες ειναι οι μονες ενεργειες που απεχθανομαι και ειμαι απολυτως αντιθετος.

 

Μαλλον δεν καταλαβατε τις προθεσεις μου.

 

Σκοπος μου δεν ηταν ουτε να προμοταρω κανεναν ουτε τιποτα αναλογο.

Ηθελα μοναχα να πω αυτα που μου δωθηκε η μοναδικη ευκαιρια να δω και να ακουσω, να τα κρινω και στη συνεχεια να τα κρινεται και εσεις οσο αυτο ειναι δυνατο.

 

Ενα παραδειγμα για τις σχεσεις ΕΕ - κρατους:

Η πλειοψηφια των εργων χρηματοδοτείται σε μεγαλο ποσοστο απο αυτη

Η διαδικασια ειναι:

1) πας και λες θελω να κανω αυτο και να χρηματοδοτηθω απο αυτο το προγραμμα

2) σου λεν, οραια καλυπτεις τις προυποθεσεις παρε τα χρηματα και καντο

3) απο κει και περα η ΕΕ δεν εχει καμια σχεση και εσυ πρεπει να κανεις το εργο

4) οταν ειναι να τελειωσει (χρονοδιαγραμμα) ερχεται και σου ζητα παρουσιαση του εργου και αποδειξη οτι εκανες οτι ειπες

5) αν το εκανες καλως αλλιως σε υποχρεωνουν να δωσεις πισω τα χρηματα που πηρες

 

Και εδω ειναι το προβλημα με εμας

Περνουμε τα χρηματα, δεν κανουμε τα εργα αλλα ξοδευονται αλλου και μετα πρεπει να τα δωσουμε πισω χωρις να τα χουμε, γιατι αυτα που εγιναν με τα χρηματα αυτα θα επρεπε να ειχαν γινει με προηγουμενα

 

Εκτος αυτων πιστευετε οτι θα μπορουσε η δραχμουλα να αγορασει σημερα πχ πετρελαιο?

Ασχετως ποιος φταιει για την τιμη του

 

Και αν θελετε μπορω να σας εξηγησω πως λειτουργει η φουσκα του πετρελαιου (αν ειναι φουσκα τελικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο

αλλα βλεποντας τις δημοσκοπισεις λενε οτι ψηφισαν οχι εξαιτιας ελλειψης ενημερωσης (στην el pais το διαβασα)

 

και για να συμπληρωσω ενας απο τους ελληνες ευρωβουλευτες που τον ρωτησα για αυτο το θεμα (οχι)

απαντησε οτι εγινε εξαιτιας δημαγωγων, για να εξυπηρετησουν προσωπικα συμφεροντα

 

δλδ ο λαος της ιρλανδιας (και καθε χωρας) μπορει να πεσει θυμα

αυτο γινετε μονο οταν το ζητα ο ιδιος με την αδιαφορια του

 

looooool με αυτό έσκασα στα γέλια, δηλαδή στις υπόλοιπες 16 χώρες συμπεριλαμβανωμένου και εμάς που δεν μας δώθηκε η ευκαιρία να ψηφίσουμε σχετικά με την συνθήκη της Λισσαβόνας δεν μας χειραγώγησε κανείς? δεν υπήρχαν πολιτικά συμφέροντα? γιατί αν είναι τόσο σίγουροι οτι θα το δεχθεί ο λαός δεν τον αφήνυν να το κρίνει από μόνος του?

 

Και έτσι για την ιστορία θύμα δεν έπεσε ο λαός της Ιρλανδίας αλλά όλοι οι υπόλοιποι λαοί....

 

Καλό brainwashing σας έκαναν εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...