Προς το περιεχόμενο

Ψ. φωτογραφική μηχανή,αλλά ποιά;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δν ξέρω έχω πελαγώσει μ τόσες επιλογές..Ειλικρινά έχω μπερδευτεί..

 

Δεν ειναι η τελευταια φωτογραφικη που θα αγορασεις μην πελαγωνεις...πιστευω παντω πως με την fuji θα εισαι τελεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν ειναι η τελευταια φωτογραφικη που θα αγορασεις μην πελαγωνεις...πιστευω παντω πως με την fuji θα εισαι τελεια...

 

Lemuria άκου πλάκα που ξενέρωσα..Μιας κ είπες πολύ σοφή κουβέντα,πήγα κ γω σαν μαγαζί με φωτογραφίες να ζητήσω να δω φωτογραφικές μηχανές..Έτσι πήγα μ'ένα χαρτάκι με 4 ονόματα φωτογραφικών μηχανών: olympus fe-340, fujfilm finepix f50fd,canon ixus 70 και pentax optio S10.

Κ πως έχουν παιδιά τ πράγματα,να δείτε τι μούφες μας πουλάνε για να τα πιστέψουμε κ μετά σ λένε ότι οι καταναλωτές αποθούντε από τν αγορά εδώ κ στρέφοντε σ άλλες λύσεις.Πάω λεω μπορείτε να μ δείξετε κάτι φωτογραφικές μηχανές,μ ρωτάνε ποιές θέλω να δω,αρχίζω, τν pentax optio s10,ψάχνει μ δείχνει μια optio που δν τν είχαμε δει καθόλου αυτές τις μέρες που ψάχναμε,δν ήταν αυτή που ήθελα αλλά ωραιά ήταν δν μ έκανε όμως γιατί δν ήξερα χαρακτηριστικά κ όταν ρώτησα τ έχει,δν είχε τ κουτί να διαβάσουμε :mrgreen:.Ρωτάω τν olympus fe-340 τν έβγαλε(τν ήξερε απέξω γιατί τν είχε ο αδερφός τ..) αλλά από τιμή..εντάξει παιδιά δλδ πόσο μπορεί να κάνει μια άλλη καλύτερη;Αυτή τν είχε 230ευρώ..λεω από μέσα μ,ναι εντάξει..Ζητάω τν ixus70 τν είχε πάλι μόνο στο ράφι..δν είχε κουτί για να μ δείξει τ είχε μέσα ή επιπλέον,τν είχε σ ασημί χρώμα ωραιά κ αυτή όπως η pentax κ ελαφριά στο χέρι..τν είχε πάλι γύρω στα 200...τους καταλαβαίνω εντάξει νησί είμαστε προσπαθούν οι άνθρωποι,αλλά δν σκέφτονται λίγο τν ανταγωνισμό;Δν σκέφτονται ότι κάποιοι έχουν ξυπνήσει κ βλέπουν εκτός καταστημάτων της πόλεις;Κ δν είναι τ μοναδικό μαγαζί που τ κάνει αυτό...υπάρχουν πολλοί κερδοσκόποι που νευριάζω γμτ ρε παιδιά..γιατί προσπαθούν να τ παίξουν ειδικοί ή ότι ξέρουν επειδή έχουν ένα μαγαζί;Δν ξέρω αν γίνεται κ αλλού,αλλά εδώ είναι εκνευριστικοί,έτσι έχω να αγοράσω από τν πόλη της Μυτιλήνης πολλούς μήνες γιαυτές τις περιστάσεις.Τεσπα ερχόμαστε στην fujfilm τν είχε μια χαρα..στόλο ολόκληρο είχε :P..δν παίζει πιο ακριβή κάμερα..250 τν είχε..μ είπε ότι είναι τελευταίο μοντέλο κ μόλις κυκλοφόρισε στο εμπόριο,καλή κάμερα..τραβήξαμε κ φώτος..ωραία έβγαιναν,τν κάναμε καλό τεστ ντράιβ..Τζι-τζι φωτογραφική!!:-)Τους είπα ευχαριστώ κ έφυγα(κάπως νευριασμένος)..κ σκεφτόμουν στον δρόμο τ να κάνω για να πάρω από εδώ,δν τ σκεφτόμουν καν..απλά έκανα αυτό που είπατε να παω για δοκιμή..Κ επειδή είχα διαβάσει τ μνμ σ Lemuria,λεω μιας κ δν θα είναι η 1η μ κάμερα κ για να μν μαθαίνω από τ πολύ καλά,ας πάμε μια κατηγορία πιο κάτω..κ χωρίς άλλη σκέψη κ αφού χτες βράδυ 4 ώρες είχα κλείσει κάθε τύπου επικοινωνίας για να μπορώ να διαβάζω ελεύθερα χωρίς να μ αποσπάει κάποιος..Εεε πήγα στο eshop εδω κ παράγγειλα τν ixus70 black με μια κάρτα 2gb κ βγαίνει 154ευρώ όλα..Έφυγα χωρίς να κάτσω να σκεφτώ αν έκανα καλά ή όχι,γιατί δν θα τν ευχαριστιόμουν..Ελπίζω να μείνω ικανοποιημένος..

Ευχαριστώ για τις όσες πληροφορίες μ δώσατε αυτές τις μέρες, αύριο ή μεθαύριο θα σας πω αναλυτικότερα πως είναι να τν χρησιμοποιώ ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω φίλε μ@λ@κια έκανες. Την χειρότερη απ'όσες σου δείξαμε πήγες και πήρες?

Ελπίζω να έχει καλή εγγύηση γιατί θα την χρειαστείς συντομα...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πλάκα κάνω φυσικά :P σέ βλέπω λίγο τρελαμένο με το θέμα και είπα να σε πειράξω λίγο. Άντε καλορίζική και θέλουμε μερικά θείγματα απο τις ωραίες σας παραλίες γυμνηστών ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου θα μπορουσες να την παραγγειλεις απο katerelo μεσω του site...θα την πληρωνει γυρω στα 170 και θα σου ερχονταν με courrier σπιτι οπως ακριβως και με το e-shop... οποτε ισως την εκανες λιγο...σημασια ομως εχει οτι πλεον μπαινεις στον χωρο της φωτογραφιας και συ..σιγα σιγα..κι ελπιζω να σε κερδισει οπως κερδισε και μενα οταν αρχισα να τραβαω τις πρωτες φωτογραφιες μου με μια hp r707 που πανω στην ασχετοσυνη μου μου φαινοταν κορυφαια μηχανη :P

 

καλες ληψεις!!!

 

 

ΥΓ: αυτο που λες για τα φωτογραικα καταστηματα ισχυει για την επαρχια...οχι ομως στην Αθηνα...εδω συνηθως γινετια το αντιθετο ...εφοσον παει κανεις σε ενα σοβαρο καταστημα στο κεντρο...και οχι στο καταστημα της γειτονιας του... Στο νησι δεν συμφερει κανεναν να εχει 30 μοντελα ..γιατι μεχρι να τα αγορασει καποιος...θα εχουν ξεπεραστει...γι αυτο και οι περισσοτεροι στα νησια δουλευουν με παραγγελιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω φίλε μ@λ@κια έκανες. Την χειρότερη απ'όσες σου δείξαμε πήγες και πήρες?

Ελπίζω να έχει καλή εγγύηση γιατί θα την χρειαστείς συντομα...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πλάκα κάνω φυσικά :P σέ βλέπω λίγο τρελαμένο με το θέμα και είπα να σε πειράξω λίγο. Άντε καλορίζική και θέλουμε μερικά θείγματα απο τις ωραίες σας παραλίες γυμνηστών ;)

 

Τ' παιξα!!Αν σ πω ότι όντως να μ πήγε θα τ πιστέψεις;Μα διαβάζω τ εμαιλ κ πριν κατέβω πιο κάτω,λεω μα τ λένε εδώ,αφού τν είχαμε πει κ αυτή μ δουλεύουν..Κ κατέβηκα εδώ στην σελίδα πιο κάτω κ βλέπω ότι έκανες πλάκα κ ηρέμησα..

 

Εμ ναι όσο να ναι τόσες επιλογές που είπαμε χάθηκα,οπότε ηταν ένα μπέρδεμα η όλη επιλογή..

 

Ααχ,καταλάβατε τις προθέσεις μ..Βσκ για μια γειτόνισα τν ήθελα κ πήγαινα για τηλεσκόπιο,αλλα οι φώτος είναι που μένουν κ δείχνεις:lol::lol:..χεχε..Πλακίζω..Ναι θα βρεθώ φέτος σ κάποια παραλία που θα πάει,θα τ παίξουμε κ μεις γυμνιστές κ θα πάμε..αλλά τώρα η κάμερα αν υπάρχει δν ξέρω..μν μας πάρουν κ στο κυνήγι..

 

Φιλε μου θα μπορουσες να την παραγγειλεις απο katerelo μεσω του site...θα την πληρωνει γυρω στα 170 και θα σου ερχονταν με courrier σπιτι οπως ακριβως και με το e-shop... οποτε ισως την εκανες λιγο...σημασια ομως εχει οτι πλεον μπαινεις στον χωρο της φωτογραφιας και συ..σιγα σιγα..κι ελπιζω να σε κερδισει οπως κερδισε και μενα οταν αρχισα να τραβαω τις πρωτες φωτογραφιες μου με μια hp r707 που πανω στην ασχετοσυνη μου μου φαινοταν κορυφαια μηχανη :P

 

καλες ληψεις!!!

 

 

ΥΓ: αυτο που λες για τα φωτογραικα καταστηματα ισχυει για την επαρχια...οχι ομως στην Αθηνα...εδω συνηθως γινετια το αντιθετο ...εφοσον παει κανεις σε ενα σοβαρο καταστημα στο κεντρο...και οχι στο καταστημα της γειτονιας του... Στο νησι δεν συμφερει κανεναν να εχει 30 μοντελα ..γιατι μεχρι να τα αγορασει καποιος...θα εχουν ξεπεραστει...γι αυτο και οι περισσοτεροι στα νησια δουλευουν με παραγγελιες..

 

Χμμ ναι δν τν σκέφτηκα τν επιλογή αυτή(αν κ τώρα θα παω από τ μαγαζί να τν πάρω),αλλά τ ίδιο είναι ναι.Κ τ σάτι τ είχα φάει,από εκεί διάβαζα για τις φωτογραφικές για να πάρω πληροφορίες.Ναι κ χαίρομαι που έχω φωτογραφική πλέον,τ κ800 θα πει επιτέλους ΑΜΙΝ, αν κ θα τ χρησιμοποιώ κ αυτό αν δν έχω συνέχεια τν φωτογραφική πάνω μ.Εε κοίτα ναι κ μένα μέχρι να μάθω περισσότερα θα μ φαίνεται τούρμπο,οπότε no worries.Να σαι καλά,θα σας δώσω φώτο να δείτε :-) .

 

Ναι,κ είναι κρίμα αυτό να γίνεται,μένουν ξεκρέμαστοι οι άνθρωποι αυτοί,όμως δν θα μπορούσα να περιμένω πότε τ ένα κ τ άλλο..Το είχα κάνει με τν υπολογιστή πιο παλιά που ήθελα κτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασε χτες,η canon ixus 70!!Αλλά τν τέσταρα λίγο πρώτα,σας έβγαλα μερικές φώτος που είχατε ζητήσει για δείγματα. :-) Σκέφτηκα να βγάλω σ διαφορετικές φάσεις που βρέθηκα χτες.Ορίστε:

 

Από τν σοφίτα κοιτώντας τν βορά (κανονική λήψη)

Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=bef1ca55-2f33-4f36-abce-0f106403b7a5

παντούφλα κ φαναράκι:P(κοντινή λήψη)

Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=72d2a568-af4a-4fd3-8475-d78b331a3a02

 

Αφροδίτη κ Στράτης (κοντινή λήψη)

Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=ab404e3f-b981-4cd0-97cf-dd6bec46fb51

 

 

Μυτιλήνη τ βράδυ,δν ξέρω ίσως να κούνησα τ χέρι μ,ή επειδή δν είχα βάλει τ φλας..βγήκε πολύ χάλια..(κανονική λήψη χωρίς φλας)

Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=ae7d01aa-9863-4e5c-9e72-016169a2bdc7

 

κ για να μν βαρύνουμε τν σελίδα,

 

Μυτιλήνη τ βράδυ2 (κανονική λήψη με φλας)

http://4storage.ask4.com/ifolder/Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=507f165d-f7cf-4287-812a-5c315c7c1fe0

 

φυτά (κανονική λήψη)

http://4storage.ask4.com/ifolder/Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=2a625b94-82fd-4047-b68a-b05da809b919

 

δέντρο (κανονική λήψη)

http://4storage.ask4.com/ifolder/Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=a7175159-8272-40e3-ac1b-11fc8323c97b

 

στην παραλία (κανονική λήψη)

http://4storage.ask4.com/ifolder/Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=a0d97600-304f-4843-9f91-e2d493ad7586

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασε χτες,η canon ixus 70!!Αλλά τν τέσταρα λίγο πρώτα,σας έβγαλα μερικές φώτος που είχατε ζητήσει για δείγματα. :-) Σκέφτηκα να βγάλω σ διαφορετικές φάσεις που βρέθηκα χτες.Ορίστε:

 

Από τν σοφίτα κοιτώντας τν βορά (κανονική λήψη)

Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=bef1ca55-2f33-4f36-abce-0f106403b7a5

παντούφλα κ φαναράκι:P(κοντινή λήψη)

Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=72d2a568-af4a-4fd3-8475-d78b331a3a02

 

Αφροδίτη κ Στράτης (κοντινή λήψη)

Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=ab404e3f-b981-4cd0-97cf-dd6bec46fb51

 

 

Μυτιλήνη τ βράδυ,δν ξέρω ίσως να κούνησα τ χέρι μ,ή επειδή δν είχα βάλει τ φλας..βγήκε πολύ χάλια..(κανονική λήψη χωρίς φλας)

Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=ae7d01aa-9863-4e5c-9e72-016169a2bdc7

 

κ για να μν βαρύνουμε τν σελίδα,

 

Μυτιλήνη τ βράδυ2 (κανονική λήψη με φλας)

http://4storage.ask4.com/ifolder/Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=507f165d-f7cf-4287-812a-5c315c7c1fe0

 

φυτά (κανονική λήψη)

http://4storage.ask4.com/ifolder/Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=2a625b94-82fd-4047-b68a-b05da809b919

 

δέντρο (κανονική λήψη)

http://4storage.ask4.com/ifolder/Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=a7175159-8272-40e3-ac1b-11fc8323c97b

 

στην παραλία (κανονική λήψη)

http://4storage.ask4.com/ifolder/Download.ashx?iFolder=06ef3b18-0f51-47cb-a7b9-dbd3a19b1f5d&Entry=a0d97600-304f-4843-9f91-e2d493ad7586

 

 

1. οι φωτογραφιες δεν εμφανιζονται...

2...οταν τραβας νυχτα χωρις φλας....προσεχεις

α. να χεις iso >=400

β. να ακουμπας το χερι σου σε μια σταθερη επιφανεια εφοσον δεν εχεις τριποδο

γ. να βαζεις το αντιστροφο μετρητη που φωτογραφιζει μετα απο λιγο η μηχανη μονη της...ωστε να αποφυγεις το αναποφευκτο υπο αλλες συνθηκες κουνημα που γινεται στη μηχανη τη στιγμη που θα πατησεις το κουμπι...

 

3. να εχεις οσο το δυνατον ακουνητο το χερι σου...

4. αν εχεις δυνατοτητα επιλογης ταχυτητας κλειστρου..να μην εχεις χρονους εκθεσης μεγαλυτερους απο 1/8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. οι φωτογραφιες δεν εμφανιζονται...

2...οταν τραβας νυχτα χωρις φλας....προσεχεις

α. να χεις iso >=400

β. να ακουμπας το χερι σου σε μια σταθερη επιφανεια εφοσον δεν εχεις τριποδο

γ. να βαζεις το αντιστροφο μετρητη που φωτογραφιζει μετα απο λιγο η μηχανη μονη της...ωστε να αποφυγεις το αναποφευκτο υπο αλλες συνθηκες κουνημα που γινεται στη μηχανη τη στιγμη που θα πατησεις το κουμπι...

 

3. να εχεις οσο το δυνατον ακουνητο το χερι σου...

4. αν εχεις δυνατοτητα επιλογης ταχυτητας κλειστρου..να μην εχεις χρονους εκθεσης μεγαλυτερους απο 1/8

 

 

 

Κορυφαίο σχόλιο.

 

Θα το έχω υπόψιν . ;)

 

(οταν αγορασω το πολύ σε 2 βδομαδες νεα μηχανη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν ξέρω γιατί δν φαίνονται..τις έχω ανεβάσει στον χώρο που μ δίνει τ πανεπιστήμιο,αλλά μάλλον όποτε κάνω log in τις δείχνει όπως τώρα..

 

Πάντως θα έχω υπόψιν τις συμβουλές για να τραβάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης φιλε αν θες για νυχτερινές φωτό πάρε ένα μινι τριποδάκι. Ειναι φθινά και θα αποφύγεις το σίγουρο ''κουνημα'' της νυχτερινής λόγο μεγάλου χρόνου ανοιγματός του διαφράγματός.

 

Επίσης αν πάρεις τριποδάκι βάλε πάλι όπως είπε ο φίλος παραπάνω τον χρονοδιακόπτη γιατί και το πάτημα του κλέιστρου δημιουργεί κουνήματα στις πολύ σκοτεινές εικόνες ακόμα και με τρίποδο.

 

Και τέλος πρόσεξε και αυτό που αναφέρθηκε με το iso >= 400 αλλιώς ο θορυβος είναι πολύ μεγάλος και οι εικόνες αχρηστεύονται.

 

Βλέπεις ότι ακόμα και με μια μικρή και απλή μηχανή πάντα υπάρχουν πραγματάκια να παίξεις αλλά και να μάθεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης φιλε αν θες για νυχτερινές φωτό πάρε ένα μινι τριποδάκι. Ειναι φθινά και θα αποφύγεις το σίγουρο ''κουνημα'' της νυχτερινής λόγο μεγάλου χρόνου ανοιγματός του διαφράγματός.

 

Επίσης αν πάρεις τριποδάκι βάλε πάλι όπως είπε ο φίλος παραπάνω τον χρονοδιακόπτη γιατί και το πάτημα του κλέιστρου δημιουργεί κουνήματα στις πολύ σκοτεινές εικόνες ακόμα και με τρίποδο.

 

Και τέλος πρόσεξε και αυτό που αναφέρθηκε με το iso >= 400 αλλιώς ο θορυβος είναι πολύ μεγάλος και οι εικόνες αχρηστεύονται.

 

Βλέπεις ότι ακόμα και με μια μικρή και απλή μηχανή πάντα υπάρχουν πραγματάκια να παίξεις αλλά και να μάθεις ;)

 

Εε τώρα ποιός κουβαλάει ένα τρίποδο μαζί τ όλη τν ώρα;Ναι ωραία όλα αυτά,τ εφαρμόζω αυτό με τν χρονοδιακόπτη τ βράδυ,αν κ δν έχω βγάλει πολλές.Αλλά τώρα για τ τρίποδο..δν..ακουμπάω στο ένα γόνατο τ χέρι μ,κ βγάζω αν θέλω να βγάλω ένα τοπίο-μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα αυτό με το γόνατο δεν πιάνει φίλε για δοκίμασε και στείλε και καμια φωτό να δούμε. Τώρα αν δεν σε βολεύει δεν το παίρνεις, εμείς εδώ σου λέμε πως να έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με την μηχανούλα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι απαραίτητος ο σταθεροποιητής εικόνας; Έχει μεγάλη διαφορά στην φωτογραφία μια φωτογραφική με σταθεροποιητή με μία χωρίς;;; Αγόρασα την Canon Ixus 75 και δεν έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι απαραίτητος ο σταθεροποιητής εικόνας; Έχει μεγάλη διαφορά στην φωτογραφία μια φωτογραφική με σταθεροποιητή με μία χωρίς;;; Αγόρασα την Canon Ixus 75 και δεν έχει...

 

Οποτε βγαζεις φωτογραφια χωρις φλας και τις περνας στο pc και τις βλεπεις κουνημενες, θα βλεπεις ποτε σου χρειαστηκε το is (image stabilization) και δεν το χες....αν παλι δεν σου συμβει αυτο..τοτε σημαινει οτι δεν σου χρειαζεται και οτι εχεις σταθερο χερι μιας και στο 3χ οπτικο ζοομ δεν ειναι αναγκαια η σταθεροποιηση...αρκει να μην εχεις parkinson..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...