Προς το περιεχόμενο

Ψ. φωτογραφική μηχανή,αλλά ποιά;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εχω βρει απο δω και απο κει καποιες pentax και olympus

η καθε μια θα υστερει σε ενα απο τα χαρακτηριστικα

συνηθως στα fps και στο οπτικο ζουμ

και κατι αλλο

αλλες γραφουν σε avi και αλλες σε divx

τι να προτιμησω?

αυτες τις μερες υπαρχουν πολλες προσφορες σε καταστηματα και πιστευω πως κατι μπορω να βρω

θα με βοηθουσε πολυ αν μου προτινατε και εσεις καποια μοντελα κυριως απο canon,pentax olympus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ερώτημα είναι, τι θα σου έλειπε εσένα περισσότερο, το οπτικό ζοομ ή η ποιότητα video?

 

κακά τα ψέματα με αυτά τα λεφτά σιγουρα θα χρειαστεί να συμβιβαστείς με λιγότερα απο αυτά που αρχικά ζητά.

 

Το καλήτερο είναι να μας πείς εσένα ποιες σου γυαλίσανε και να κάτσουμε να δούμε μαζί ποια είναι η καλήτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως θα προτιμουσα ενα καλο βιντεο

πιστευετε οτι ειναι ικανοποιητικο το χ3 στο ζουμ?

καλο θα ηταν πιστευω η καμερα να μην εχει περιορισμο στην διαρκεια του βιντεο

σε διαφορα site που ψαχνω δεν γραφει ολες τις λεπτομερειες

πρεπει να βγω στο ψαξιμο μαλλον στα μαγαζια

απλα για να μην παω και κοιταω σαν χαζος μοντελα των 80 ευρω και να λεω,

α...εχει τα ιδια με την fe-310.θα την παρω

ελεγα λοιπον να προτεινετε μερικα μοντελα και να τα ψαξω απο κοντα το απογευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα... φίλε έσυ να μας προτείνεις, έτσι πάει το πράγμα συνήθως.

 

Ακου να δείς τώρα, με το zoom δεν υπάρχει σοβαρή μηχανή σε αυτά τα λεφτά που να έχει πάνω απο 3χ οπότε το χ5 ξέχνα το αυτό σίγουρα.

Τώρα αφού σε ενδιαφέρει το video κοίτα αν υπάρχει με 640χ480 ανάλυση και όχι λιγότερο γιατί θα σου είναι χάλια.

Για τον περιορισμό των 10 λεπτων παίζει το εξης. Η ευρωπαική ένωση όταν μια μηχανή ξεπερνάει τα 10 min video θεωρίται πλέον ψιφιακή κάμερα και όχι φωτογραφική μηχανή. Οι κάμερες έχουν γύρω στα 15 ευρά παραπάνω φόρο. Κάποιες εταιρίες όπως η sony για να μην άνέβει το τελικό κόστος ή για να ανεβάσουν τα κέρδη τους βάζουν τον περιορισμό αυτό καθαρά για φορολογικούς λόγους. Απο τεχνικής άποψης δεν υστερούνε πάντως.

Τώρα τα 10min για εμένα προσωπικά ειναι επαρκέστατα μιας και ακόμα και ταινία να γύσιζες ποτέ δεν θα είχες τόσο μεγάλης διάρκειας πλάνα. Αλλά αυτό είναι προσωπικό θέμα. Εγώ θα σου έλεγα αυτό τον παράγοντα να μην τον υπολογίσεις κάν.

 

Οπότε.

 

ψάχνεις για χ3 και μόνο

 

640x480 ανάλυση video (avi ή divx)

 

δεν υπολογίζεις τα 10min περιορισμό.

 

Με αυτά τα παραπάνω μπορείς ευκολότερα να καταλήξεις σε κάποιο μοντέλο. Αλλά μην περιμένεις να κάνουμε ερευνα αγοράς για εσένα. Στην καλύτερη περίπτωση θα σου προτείνουμε ή όχι μια μηχανή που ήδη έχουμε. Στην περίπτωσή μου έχω την sony w170 που είναι αστέρι αλλά ξεφεύγει για εσένα πολύ. Υπάρχουν όμως της σειράς w φθηνότερα μοντέλα κοντά στην τσέπη σου, και όλα τα μοντέλα της w σειράς έχουν τα ίδια κρύσταλα και ίδιο επεξεργαστή εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλυτερη που εχω βρει ειναι αυτη

εχω προσεξει πως δεν υπαρχει σε πολλα καταστηματα,σχεδον πουθενα

ακομα δεν εχω βρει πουθενα κριτικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλυτερη που εχω βρει ειναι αυτη

εχω προσεξει πως δεν υπαρχει σε πολλα καταστηματα,σχεδον πουθενα

ακομα δεν εχω βρει πουθενα κριτικες

 

ποια αυτή, το λινκ παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς μην βιάζεσαι έχουμε και άλλες δουλειές δεν μας πληρώνει κανένας να σε υπηρετούμε. Απο καλή θεληση σε βοηθάμε. Στα λεω έτσι στα ίσια γιατι είσαι νέος εδώ και να καταλάβεις πως πάει το πράγμα.

 

 

Τώρα είσαι σίγουρος ότι εψαξες για review? Mε ένα google: PENTAX OPTIO Z10 μου πετάχτηκε αμέσως αυτό http://www.imaging-resource.com/PRODS/PZ10/PZ10A.HTM

απο τις καλήτερες σελίδες για reviews φωτογραφικών. Διαβασε τι λέει και θα έχεις μάθει αν σου κάνει η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην εισαι τοσο επιθετικος,μπορει να παθεις τιποτα

στην τελικη εγω απ την αρχη ζητησα προτασεις απο ανθρωπους που ξερουν απο δικη τους κατοχη ή χρηση μια μηχανη

τα reviews δεν με βοηθανε και πολυ

λοιπον,ειδα ακομα καποια μοντελα της canon της σειρας powershot οπως η Canon PowerShot A 580 στα 129 στον κατερελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην εισαι τοσο επιθετικος,μπορει να παθεις τιποτα

στην τελικη εγω απ την αρχη ζητησα προτασεις απο ανθρωπους που ξερουν απο δικη τους κατοχη ή χρηση μια μηχανη

τα reviews δεν με βοηθανε και πολυ

λοιπον,ειδα ακομα καποια μοντελα της canon της σειρας powershot οπως η Canon PowerShot A 580 στα 129 στον κατερελο

 

 

Αν δεν σε βοηθανε τα reviews οπου η κριση ειναι απο επαγγελματιες στο ειδος τοτε πως μπορεις να βοηθηθεις απο αποψεις μελων μιας σελιδας οπου οι περισσοτεροι ειναι το ιδιο ασχετοι ? Εγω σου προτεινω μιας και φαινεται οτι δεν εχεις ιδεα...και επειδι εισια και λιγο επειθετικος και αν σου πουμε κατι και δεν σ'αρεσει μπορει να μας την πεις;) να πας σε ενα φωτογραφικο καταστηα αφηνοντας στην ακρη καταστηματα υπλογιστων και γερμανουνς και να πεις τι ψαχνεις ..ποσα διαθετεις και να σου δειξουν....καθοτιτα 140 ευρω ειναι λιγα για να βρεις ολα αυτα που ζητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...