Προς το περιεχόμενο

Αγορά entry dSLR ως 800 ευρώ


kongo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς το παρών είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα:

 

CANON EOS 400D

SONY DSLR-A350K

NIKON D80

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά για τις dSLR. Ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρών είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα:

 

CANON EOS 400D

SONY DSLR-A350K

NIKON D80

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά για τις dSLR. Ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση :)

 

με τι φακους θες 800 ευρω??? Η εννοεις μονο σωμα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ερώτηση...δλδ δίνεις περίπου 400 μόνο για φακό; γιατί αν σκέφτεσαι για πακέτο σώμα+φακό (kit) την Canon 400D την βρήκα από 530 στο skroutz, και καμιά 100ή λιγότερα μόνο σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον prefix φακό επάνω!Ελπίζω να αγοράσω καλύτερο αργότερα ..

Παραδείγματος χάριν η Sony A350 στα 700 είναι μόνο το σώμα στα 740 είναι μαζί και με ένα συμπαθητικό για αρχή φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα συνενοούμαστε...θά΄λεγα να αφήσεις τις Sony λοιπόν και να πάρεις μια Canon. Μηχανές με @@. Αν δεν αντέχεις τη διαφορά τιμής της 450D, και η 400D είναι κυριλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα συνενοούμαστε...θά΄λεγα να αφήσεις τις Sony λοιπόν και να πάρεις μια Canon. Μηχανές με @@. Αν δεν αντέχεις τη διαφορά τιμής της 450D, και η 400D είναι κυριλέ

 

Συμφωνω με τονπρολαλησαντα...θα μπορουσες βεβαια να κοιταξεις και olympus e520 640 περιπου ευρω σωμα και φακος 14-42...zuiko καλυτερος απο τον αντιστοιχο της canon...+ του οτι με λιγα λεφτα παραπανω παιρνεις τον 14-54 που ειναι ακομη καλυτερος... Καλη μηχανουλα ειναι και η nikon d60...μιας και .προσωπικα μ'αρεσει ο θορυβος ο αχρωματικος (εννοω σαν τον παλιο κοκκο στα φιλμ...χωρις να βλεπω κουκκιδες της παλεττας rgb) και η μηχανουλα αυτη τα καταφερνει αρκετα καλα...

 

Παντως εν ετει 2008 στα λεφτα αυτα ολες πανω κατω την ιδια ποιοτητα εικονας προσφερουν...Καλυτερα πηγαινε σε ενα καταστημα και δες ποια σου παει καλυτερα στο χερι...

 

Οσο για τις sony....μακρυα προς το παρον..(γνωμη μου αλλα και πιστευω και πολλων αλλων). Δεν εχει να επιδειξει κατι ιδιαιτερο για να την προτιμησεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις CANON...Η interset είναι για τα πανηγυρια....

 

Εντελώς άσχετο θα έλεγα.

 

Επειδή η Ιnterset είναι για τα πανηγύρια να μην πάρει Canon!:-D:lol::lol::lol:!!

 

Φίλε πάρε την Canon eos 450d και απλά θα πάθεις πλάκα με την μηχανή.

 

Ήδη έχει πάρει τις καλύτερες κριτικές μέχρι τώρα! Ψάξε στο google για reviews.

 

H τιμή της παίζει απο 667 μέχρι 740 ανάλογα από που θα την πάρεις. Είναι μαζί με τον 18-55 φακό.

 

Εναλλακτικά δές για την Οlympus E-520!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς άσχετο θα έλεγα.

 

Επειδή η Ιnterset είναι για τα πανηγύρια να μην πάρει Canon!:-D:lol::lol::lol:!!

 

Φίλε πάρε την Canon eos 450d και απλά θα πάθεις πλάκα με την μηχανή.

 

Ήδη έχει πάρει τις καλύτερες κριτικές μέχρι τώρα! Ψάξε στο google για reviews.

 

H τιμή της παίζει απο 667 μέχρι 740 ανάλογα από που θα την πάρεις. Είναι μαζί με τον 18-55 φακό.

 

Εναλλακτικά δές για την Οlympus E-520!

 

 

Κοιτα δεν ειναι παραλογη σκεψη για την intersys μιας και εγω της εστειλα εξωδικο πριν 1 χρονο....πηρα προιον 300 ευρω αγορασμενοσ χαλασμενο και η πολιτικη της εταιρειας ειανι οτι να αντικαταστησει αμεσα το προιον αφου δεν μαγνητοσκοπουσε σε συγκεκριμενες τιμες s , θα το επισκευαζε...την κρατησε 4 μηνες...δεν την εφτιαξε τελικα και η απαντηση της μετα απο ολον αυτον τον καιρο ...ειναι οτι το προιον τραβαει μεχρι σε 100 lux σωστα...απο κει και κατω..βγαζει προβληματα...ασχετα αν η βιντεοκαμερα ηταν night shot....Ειναι για τα πανηγυρια....κυριολεκτικα...μου παν οτι τα 300 ευρω ειναι λιγα για βιντεοκαμερα....Το διανοεισαι???

 

Μια φορα να σου τυχει κατιτετοιο σταματας να αγοραζεις canon...και ειναι κριμα για την ποιοτητα της εταιρειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα πρότεινα να σκεφτείς ανάμεσα σε Canon και Olympus E-520!! Έχω 2 χρόνια την Olympus E-500 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Μάλιστα βγαίνει και σε πακέτα με ΔΥΟ φακούς σε καλή τιμή (γύρω στα 800-900 αν δεν κάνω λάθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα πρότεινα να σκεφτείς ανάμεσα σε Canon και Olympus E-520!! Έχω 2 χρόνια την Olympus E-500 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Μάλιστα βγαίνει και σε πακέτα με ΔΥΟ φακούς σε καλή τιμή (γύρω στα 800-900 αν δεν κάνω λάθος)

 

Πολυ φτηνοτερα βγαινει το πακετακι....γυρω στα 730 εκτος αν πας για τους pancake 25mm και τον τηλεφακο 70-300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πώ τα εξης

 

α) Εννοείται οτι αποκλειεις της Sony από τις επιλογές σου αν θελεις κατι καλό

 

β) Από τα υπόλοιπα κοιτάς Canon 450D & Nikon D60. Αν βρεις δε πουθενά την παλαιότερη Canon 400 σε καλή τιμή παρτην. και με τα ρέστα επένδυσε σε ενα φακό της προκοπής

 

γ) Εγώ θα έβαζα στο παιχνιδι και την Pentax K10D (εαν την βρεις) . Πολύ καλή μηχανή - ισως όχι τόσο γνωστή στους μη μυημένους - για οποιον θέλει να βγάζει φωτογραφίες και όχι να παίζει, και με προσιτους καλους φακους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πώ τα εξης

 

α) Εννοείται οτι αποκλειεις της Sony από τις επιλογές σου αν θελεις κατι καλό

 

β) Από τα υπόλοιπα κοιτάς Canon 450D & Nikon D60. Αν βρεις δε πουθενά την παλαιότερη Canon 400 σε καλή τιμή παρτην. και με τα ρέστα επένδυσε σε ενα φακό της προκοπής

 

γ) Εγώ θα έβαζα στο παιχνιδι και την Pentax K10D (εαν την βρεις) . Πολύ καλή μηχανή - ισως όχι τόσο γνωστή στους μη μυημένους - για οποιον θέλει να βγάζει φωτογραφίες και όχι να παίζει, και με προσιτους καλους φακους..

 

Αληθεια γιατι αποκλειεις την olympus??? Προσιτους καλους φακους εχει και καλυτερους στο βασικο κιτ απο την 400d ή 450d.. Οσο για την pentax θα συμφωνησω αλλα θα διαφωνησω ως προς το ''παιζει'' πουλες....δηλαδη εσυ με μια canon 450 d παιζεις ενω με μια pentax k10d εισαι επαγγελματιας?? Δεν ισχυει αυτο....ο,τι μηχανη και να κρατας στα χερια σου ακομη και μια compact αν δεν ξερεις να την χρησιμοποιεις σωστα δεν θα βγαλεις ουτε μια φωτογραφια της προκοπης...Ουτε η pentax k10d ειναι τοσο μπροστα σε ποιοτητα και τεχνολογια απο τις υπολοιπες...:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου όπως λένε συνήθως σε αυτά τα θέματα απλά πήγαινε στο μαγαζί... δες τες από κοντά και όποια τη νοιώθεις καλύτερα στο χέρι σου πάρτην... Καλές φωτογραφίες μπορούν να βγάλουν όλες οι dslr αν ασχοληθείς λίγο μαζί τους...

 

Προσωπικά πήρα πρόσφατα την 450D και είμαι ενθουσιασμένος αν και ακόμα την μαθαίνω...

 

ps. Στα έξοδα πρέπει να υπολογίσεις και ένα 3ποδο...είναι απαραίτητο...καθώς αυτό που έχω καταλάβει στο λίγο καιρό που την έχω...ότι είναι πειρασμός να βγάζεις photos το βράδυ... και χωρίς τρίποδο...είναι λίγο δύσκολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ps. Στα έξοδα πρέπει να υπολογίσεις και ένα 3ποδο...είναι απαραίτητο...καθώς αυτό που έχω καταλάβει στο λίγο καιρό που την έχω...ότι είναι πειρασμός να βγάζεις photos το βράδυ... και χωρίς τρίποδο...είναι λίγο δύσκολο..

 

Με σταθερο χερι ....iso 800 και ταχυτητες γυρω στα 1/10 η μικροτερη, με σχετικα ευρυγωνιο φακο....δεν χρειαζεσαι τριποδο....εκτος αν η μηχανη σου σε τετοιες τιμες iso βγαζει εικονα χαλια....που δεν ισχυει για κανενα απο τα προαναφερθεντα μοντελα...ή εκτος αν εχεις parkinson..που παλι δεν παιζει...λιγη εξασκηση θελει.... Και ειναι προτιμοτερη απο το να κουβαλας μαζι σου τριποδο για dslr....εκτος αν παρεις ενα μονοποδο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...