Προς το περιεχόμενο

δημιουργία προγράμματος


SavvasE*******

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α!Νομιζω οτι το επιασα,το * σημαινει επί,σωστα;Αρα 6*11=66

Και παλι συγγνωμη αν το καταλαβα λαθος και το παραεκανα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ρε gtroza αν οι υπολογισμοί είναι σωστοί τότε αυτά δεν είναι ούτε για την δική σου ηλικία.

Μήπως θα έπρεπε να πας να παίξεις κανένα τάβλι στο καφενείο?:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συζήτηση έχει ξεφύγει τελείως.

Προτείνω, μια και δεν λέγεται πλέον τίποτα επί της ουσίας, να κλειδωθεί το θέμα.

 

Σάββα έκανα πλάκα στον gtroza γιατί αν είναι όντως 66-(κάτι λίγα) τότε μάλλον ούτε αυτός θα έπρεπε να προγραμματίζει (ως μεγάλος πλέον) αλλά να παίζει τάβλι στο καφενείο, όπως είθισται να κάνουν οι γηραιότεροι.

 

Χαριτολογώντας πάντα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εννοειτε εμενα.Τελος παντων,οσο για το κρυτογραφεισει

τι εννοειτε;Και δεν θα κλειδοθει γιατι θα ξαναμπουμε στην συζητηση.Αν καποιος εχει ορεξει για ασχετα πραγματα οπως τισ γκομενιτσες,να βρει ενα τετοιο topic και να τα πει.Το ιδιο και για τα αλλα ασχετα πραγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α!Νομιζω οτι το επιασα,το * σημαινει επί,σωστα;Αρα 6*11=66

Και παλι συγγνωμη αν το καταλαβα λαθος και το παραεκανα!

 

Μπραβο φίλε μου! Μόλις "εντόπισες" ένα τελεστή. Απέκλεισες φανατζομαι τη προσθεση-αφαιρεση-διαιρεση και (σωστοτατα) συμπερανες οτι το * είναι συμβολο του πολλαπλασιασμού. Εχεις ευελιξία στη σκέψη σου αλλά επιμενω οτι είναι νωρις

 

ΥΓ.1 Ναι αναφερόμουν στο 3-5=-2 (απο περιεργεια , σε τι ταξη το μαθαίνετε τώρα ; )

 

ΥΓ.2 Δεν περιμενα να καταλάβεις τα υπόλοιπα (πολυ νωρίς) , αλλα είναι βασικές εννοιες για να προγραμματίσεις

 

ΥΓ.3 ΔΕν χρειαζεται να μου μιλας στο πληθυντικό (αισθανομαι πολύ μεγαλος και με στενοχωρει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιπον,ειμαι μονο 11,αλλα θελω να φτιαξω ενα προγραματακι,απλο.

Να φτιαχνω φακελους και να τουσ κωδικοποιω,και να εχω ενα search box να βαζω των κωδικο και να μυ βγαζει το αρχειο.Δεν εχω ιδεα απο προγραματισμο.Για αυτο παρακαλω αναλυση και οσο πιο απλη γινετε.Και αν αφτο που ζηταω ειναι πολυ δυσκολα,πεστε μου κατι ευκολο,και εννοειτε πως.:-)

 

σε γλώσσα προγραμματισμου C:

 

#include <stdio.h>

 

main()

{

printf ("Savva, this is your first program...");

getch();

}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάββα, μια υποκειμενική άποψη εκπαιδευτικού:

 

Θα έρθεις αναγκαστικά σε μια πρώτη επαφή με τη Logo στη Γ' Γυμνασίου. Μπορείς από τώρα να πάρεις το βιβλίο του Γυμνασίου από ένα βιβλιοπωλείο και να ασχοληθείς αν θέλεις.

 

Όμως, στο μεταξύ (Α' και Β' Γυμνασίου) θα έχεις ήδη αποκτήσει μεγαλύτερη ευχέρεια με τους υπολογιστές. Και θα έχεις και τον καθηγητή να σε κατευθύνει. Αν το ξεκινήσεις τώρα και μόνος σου θα σου είναι πολύ πιο δύσκολο. Ίσως όχι ακατόρθωτο, εξαρτάται από την επιμονή σου, αλλά...

...μάλλον μπορείς να βρεις πιο εποικοδομητικά πράγματα να ασχοληθείς μέχρι τότε, είτε με τους υπολογιστές είτε όχι.

 

Σχετικά με το βιβλίο και το λογισμικό της Γ' Λυκείου, υπάρχει ένα μεγάλο πακέτο εγκεκριμένο από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο που λέγεται Αλγοριθμική (http://www.ecedu.upatras.gr/algorithmics/) το οποίο έχει μέσα και προγράμματα και δραστηριότητες, μερικές από τις οποίες είναι αρκετά απλές και μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και με το παλιό βιβλίο της Γ' Γυμνασίου.

 

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς τώρα με προγραμματισμό. Αν θες να δημιουργήσεις κάτι σε υπολογιστές, δοκίμασε να φτιάξεις δικιά σου σελίδα (http://pages.google.com), ή να μάθεις μερικά προγράμματα επεξεργασίας εικόνας ή ήχου ή κειμένου κτλ.

 

Και το βασικότερο είναι να μην παραμελήσεις τις υπόλοιπες δραστηριότητές σου, είτε μαθήματα είτε χόμπυ, για χάρη του υπολογιστή. Υπολογιστή μπορείς να μάθεις και στα 60 (gtroza χαρά στο κουράγιο σου! :)), αλλά μερικά πράγματα που μπορείς να κάνεις εσύ τώρα δεν θα μπορείς να τα κάνεις αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα.Για να πω την αλειθεια εχω ειδη φτιαξει googlepages website.Ευχαριστω για την συμβουλη,απλα τωρα με το topic τι να κανω;Να το κλεισω;Και αν πως;:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Λιπον,ειμαι μονο 11,αλλα θελω να φτιαξω ενα προγραματακι,απλο.

Να φτιαχνω φακελους και να τουσ κωδικοποιω,και να εχω ενα search box να βαζω των κωδικο και να μυ βγαζει το αρχειο.Δεν εχω ιδεα απο προγραματισμο.Για αυτο παρακαλω αναλυση και οσο πιο απλη γινετε.Και αν αφτο που ζηταω ειναι πολυ δυσκολα,πεστε μου κατι ευκολο,και εννοειτε πως.:-)

 

Γεια σου φίλε! Στην ηλικία σου ξεκίνησα προγραμματίσμό. Όμολογώ, στην αρχή δεν καταλάβαινα και πολλά. Σήμερα είμαι 14 και έχω καταφέρει να φτιάξω κάμποσα καλά προγράμματα. Η γλώσσα που ξέρω είναι η JAVA.

 

Εάν σε ενδιαφέρει ο προγραμματισμός άρχισε να ψάχνεις το pc, αγόρασε ένα καλό βιβλίο διάβασέ το. Μην ανησυχείς αν δεν καταλαβαίνεις πολλά με την πρώτη. Με την δεύτερη ή με την τρίτη θα καταλάβεις. [ Πάντως το πρόγραμμα που ζητάς είναι λίγο δύσκολο να γίνει :) ]

 

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Savva

τα παιδιά εδώ είναι απολύτως σωστά!!!

Ο προγραμματισμός είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον γιατί απλά μπορείς να κάνεις "θαύματα"

Αλλά για να το καταφέρεις αυτό θα πρέπει πρώτα να είσαι γνώστης του υπολογιστή.

Θα πρέπει να μάθεις τι είναι τα zip, τα exe, οι φάκελοι, όλα όσα χρησιμοποιείς στο pc

Μετά για τον προγραμματισμό θα χρειαστείς ώρες διαβάσματος και δουλειάς. Συνεπώς και αστείρευτη όρεξη!!!!

 

Η logo είναι μια πολύ καλή και εύκολη γλώσσα, αλλά κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αρχίσεις από τη VISUAL BASIC, η οποία είναι και εύκολη και πολύ δυνατή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...