Προς το περιεχόμενο

Κατοικιδια Χελωνακια


NemesisUltra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α ναι...?κι εγω του ειπα να φτιαξει βαση για φιλτρο!λογικα θα κανει τρυπες στο τζαμι για να γινει η βαση ε?λες να χυνεται νερο?δεν πιστευω...νομιζω θα ειναι ειδικα φτιαγμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πως θα είναι η βάση για το φίλτρο? Έχεις πάρει ήδη το φίλτρο και ξέρεις τις διαστάσεις του? Και ξανά ρωτάω γιατί έχω πραγματική απορία, πως είναι η βάση για φίλτρο??

Αν κάνει τρύπες στο τζάμι (και δεν τις μονώσει καλά) τότε θα είναι μεγάαααλο fail.

Σε αυτόν που το έδωσες να στο φτιάξει, ξέρει από ενυδρεία? ΑΝ ναι τότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Όπως είπα κ πιο πάνω δεν έχω δει ποτέ ειδικές βάσεις για φίλτρα-θερμοστάτες. Άσε που θα πρέπει να είναι και ευέλικτα για να τους αλλάξεις θέση αν χρειαστεί (στο καινούργιο ενυδρείο άλλαξα 3 φορές θέσεις σε αυτά μέχρι να καταλήξω πως είναι καλύτερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω πως ακριβως θα ειναι η βαση!νομιζω με τρυπες!δεν ξερω...παντως πριν λιγο τους πηρα τηλεφωνο και τους ειπα εαν δεν εχουν φτιαξει ακομα την βαση,να μην την φτιαξουν καθολου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το χω στο μπαλκόνι (είχε μπει χειμερία σε μια παντόφλα το χειμώνα) και του δίνω λάχανο. Ούτε 2 χρονών είναι. Θέλει τπτ άλλο ή καλά είναι έτσι όπως το χω?

 

Να φανταστώ ότι έχεις χελωνάκι ξηράς για να το έχεις στο μπαλκόνι και να το ταΐζεις λάχανο. Θα σου πρότεινα να μην του δίνεις τα πολύ σκληρά σημεία του λάχανου (εκείνα που πλησιάζουν τη βάση) είναι λίγο "πικάντικο" σημείο του λάχανου και θα σου πάθει διάρροια. διάφορα λαχανικά μπορείς να του δίνεις, όπως αγγούρι, λάχανο (έχουν μια ιδιαίτερη προτίμηση στα τρυφερά φύλλα) και ο δικός μου έχει μια ιδιαίτερη λατρεία στο καρπούζι, δοκίμασε θα δεις!ανοίγει το στόμα του να δαγκώσει πριν το πλησιάσει καλά καλά!Μονό αν του βάλεις καρπούζι μετά θα χρειαστεί να το πλύνεις γιατί θα κολλάει ολόκληρη η κοιλιά του (τους αρέσει πολύ το μπάνιο αρκεί να μην τους βουτήξεις το κεφάλι). Α και το σημαντικό, χρειάζεται ένα χώρο να κοιμάται, αν έχεις παρατηρήσει από τη στιγμή που θα πέσει ο ήλιος ψάχνει μια φορτωμένη γωνιά να κοιμηθεί. τον δικό μου τον έχω σε ένα μεγάλο διάφανο κουτί φύλαξης αντικειμένων με κομμένες σε λωρίδες εφημερίδες και το βράδυ χώνεται κάτω από αυτές να κοιμηθεί. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά όλα πέφτουν σε χειμερία νάρκη. Επειδή όμως θα τους έχεις φώτα και θερμοστάτη μέσα στο νερό, θα τους προσομειώνεις συνθήκες καλοκαιριού συνέχεια!

Άσε που στην Ελλάδα δεν έχουμε τόσο κρύο ωστε να πέσουν σε χειμερία νάρκη τα χελωνάκια νερού. Χρειάζονται νομίζω αρκετά χαμηλή θερμοκρασία (<10 βαθμούς, ίσως και <5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ενυδρειο ειναι ετοιμο!αν εξερεσεις τον θερμοστατη και τις λαμπες!τις εχω βαλει μεσα!μια χαρα...!τωρα...απο πετρες τους εβαλα βοτσαλα και απο τις μεγαλες.χαλικι δν εβαλα γιατι ειναι δυσκολο καθαρισμα(μου ειπε ο τυπος απο το pet shop).οταν θελω να αλλαξω νερο??τι θα κανω?χρειαζεται καμια αντλια?απο φαγητο??εκτος απο γαριδουλες τι αλλο να τους βαλω?κανενα φαρμακο χρειαζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πάνω στο thread έχω δώσει μερικά Links. Αν δεν τα έχεις διαβάσει κάντο τώρα.

Υποθέτω ότι έχεις φίλτρο και ότι βάζεις αντιχλώριο στο νερό σου ήδη.

Πόσα λίτρα νερό έχεις βάλει μέσα? Θα βάλεις και βιολογικό καθαρισμό ή μόνο φίλτρο? Το φίλτρο σου είναι μα άνθρακα ή απλό?

Μπορείς να μάθεις γενικά πράγματα για ενυδρεία και καθαρισμό μέσω του aquatek.gr και συγκεκριμένα στα stickies του γλυκού νερού

 

Για όταν θέλεις να αλλάξεις νερό υπάρχουν διαφορετικές τεχνικές:

Στο παλιό μου ενυδρείο που ήταν μικρό (20lt, νερό είχα στα 12lt) άδειαζα το μισό νερό τουλάχιστον κάθε εβδομάδα και 1 φορά το μήνα, το έπαιρνα αγκαλιά και το πήγαινα μπανιέρα να το πλύνω με καυτό νερό να ξεβρομίσει. Το φίλτρο που είχα ήταν ψιλο της πλάκας οπότε χρειαζόταν.

Στο καινούργιο που είναι θηρίο (180lt, νερό στα 100lt) έχω βάλει και βιολογικό καθαρισμό με βακτήρια, δυνατό φίλτρο και αδειάζω το μισό νερό κάθε εβδομάδα.

Για να αδειάζω το νερό έχω πάρει μια μικρή χειροκίνητη αντλία. Είναι γνωστές ως "σκούπες βυθού" Υπάρχουν και μηχανικές αν βαριέσαι να κάνεις την "παλινδρομική" κίνηση. Κοίταξε στο aquatek αναφέρονται εκτενώς στο θέμα.

Χαλίκι χρειάζεται πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη για την βιολογία του νερού και για να νιώθουν σπίτι τους τα χελώνια. Αλλά θέλουν χοντρό χαλίκι και ανάλογα το μέγεθος τους. Πόσο μεγάλες είναι οι χελώνες σου? (μήκος καβουκιού).

Για φαγητό σε καθημερινή χρήση τα γαριδάκια είναι μια χαρά. Υπάρχουν και κάτι σαν sticks με πολυβιταμίνες για να ενισχύουν τον οργανισμό τους. Σιγά σιγά θα μάθεις για τι άλλα τρελαίνονται. Ανα περιόδους είναι καλό να τους δίνεις και κάνα μαρούλι-φύλλα από τα καρότα (τα πράσινα φύλλα). Οι δικές μου κάνουν κολοτούμπες για φρέσκα καλαμάρια (τα κατεψυγμένα δεν τα τρώνε) και για ζωντανά σκουλήκια (από μαγαζί με δολώματα). Γενικά τρώνε τα πάντα, από μαρούλια μέχρι δάχτυλα (προσοχή...)

Διάβασε τα Links που είναι παραπάνω, μπες και στο aquatek να ενημερωθείς, πες μας και τις πληροφορίες για το ενυδρείο-χελώνες και εδώ είμαστε για τα επόμενα βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον...αντιχλωριο δεν βαζω,απο λιτρα δεν θυμαμαι...αν σου δωσω τις διαστασεις μπορεις να τα βρεις?βιολογικος καθαρισμος τι ειναι?το αν ειναι με ανθρακα η απλο δεν το ξερω...οι χελωνες ειναι 3,5 cm...μια σκουπα βυθου ποσο κοστιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον: έφυγες σφαίρα για pet shop να πάρεις αντιχλώριο.

2ον: μόλις γυρίσεις και βάλεις το αντιχλώριο στρώνεις κώλο κάτω και διαβάζεις καλά τα παρακάτω links.

...Στην αναζήτηση μου βρήκα διάφορα πράγματα. Τα πιο σπουδάια και χρήσιμα τα βρήκα στα 3 παρακάτω links:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490

http://www.redearslider.com/

http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html

....Μπορείς να μάθεις γενικά πράγματα για ενυδρεία και καθαρισμό μέσω του aquatek.gr και συγκεκριμένα στα stickies του γλυκού νερού

αν κάνεις κλικ στα link θα δείς τιμές κοντά στα 15€

.... Είναι γνωστές ως "σκούπες βυθού" Υπάρχουν και μηχανικές αν βαριέσαι να κάνεις την "παλινδρομική" κίνηση. Κοίταξε στο aquatek αναφέρονται εκτενώς στο θέμα.

 

Τα λίτρα τα υπολογίζεις

>Μήκος χ πλάτος χ ύψος νερού σε εκατοστά /1000 

 

Για τις χελώνες σου πρέπει να βάλεις περίπου 8-10εκ νερό στο ενυδρείο.

Αλλιώς θα έχουν πρόβλημα.

Διάβασμα asteri1996 για να μην σου ψωφήσουν τα χελώνια και μετά τα κλαίμε.

Αν θέλεις ανέβασε φωτογραφίες του ενυδρείου σου να σου δώσουμε καμία ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον οκ θα παω για αντιχλωριο στο pet shop!μηπως φταιει αυτο που το νερο ειναι θολο και βρομανε υπερβολικα παρολο που εχω βαλει το φιλτρο να δουλευει?τα λιτρα ειναι γυρω στα 100...,σκεφτομαι να βαλω χοντρο χαλικι εσυ τι λες...?,και πως ανεβαζουμε φοτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 λίτρα για 3.5 εκ χελώνες? Πόσο βάθος έχεις το νερό σου?

Το βάθος του νερού το υπολογίζεις

μήκος καβουκιού χελώνας χ 2 (άντε 2.5)

 

Επίσης βασικό: διάβασες τα Links που σου έχω δώσει?????

Δυστυχώς έχεις πάει με το λάθος τρόπο (αγόρασες πρώτα ενυδρείο χωρίς να ξέρεις, έβαλες τα ζωντανά μέσα και τώρα ψάχνεις να το φτιάξεις).

Θα πρότεινα το εξής: βγάλε τις χελώνες από το ενυδρείο και ξαναβάλτες στην χελωνιέρα που λογικά έχεις.

Μετά κάτσε να μάθεις τα βασικά για χελώνες και για τα ενυδρεία. Πήγαινε και στο Pet shop (σε καλό pet shop, να ξέρουν τι να σου πουν) να πάρεις τα κατάλληλα υλικά, φτιάξε καλά το ενυδρείο και μετά ξαναβάλε τα μέσα.

Γενικά είναι ανθεκτικά ζώα οι χελώνες αλλά μην το ξεσκίσουμε το θέμα...

Τι φίλτρο σου έχουν δώσει?

Θερμοστάτη πήρες?

Λάμπες ειδικές έβαλες?

 

Το νερό είναι θολό μάλλον από την βρώμα. Κάνε αλλαγές νερού μέχρι να στρώσει. Μην ξεχνάς το αντιχλώριο.

Το φίλτρο όταν βρωμίζει πολύ θα το ξεπλένεις με νερό ενυδρείου (νερό με αντιχλώριο δλδ).

Τις πέτρες και τα αντικείμενα που έβαλες μέσα τα ξέπλυνες καλά πριν τα βάλεις μέσα?

Το φίλτρο δουλεύει σωστά?

 

Για τον πάτο χοντρό χαλίκι να βάλεις να μην μπορούν να το φάνε. Στο μικρό ενυδρείο είχα χαλικάκι στο μέγεθος μικρού νυχιού. Στο μεγάλο έβαλα πιο χοντρό (σαν 10cent μέγεθος).

Πρέπει να είναι μεγάλο για να μην τα τρωνε, μικρό όμως για να μην τραυματίζονται.

Όταν μεγαλώσουν τους βάζεις και πιο χοντρό χαλίκι.

Και για να δώσω έμφαση: διαβάζεις τα links που σου δίνω παραπάνω άμεσα.

Φτιάχνεις το βάθος νερού στα σωστά εκατοστά.

Διαβάζεις τα links που σου δίνω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχω διαβασει τα links.τα εχω παρει σχεδον ολα!μου μενουν οι λαμπες και η διακοσμηση με κανα καραβακι κλπ.για το νερο μου ειπαν οτι σε δυο-τρεις μερες θα ξεθολωσει.βρωμανε παντως υπερβολικα.μηπως ξερεις γιατι θολωνουν τα τζαμια?οι χελωνες ειναι μικρες.τωρα προς ποια πλευρα το μετραμε το καβουκι?οριζοντια η καθετα σε σχεση με το κεφαλι της(αν την βλεπεις απεναντι σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dsc00779c.jpg

http://img64.imageshack.us/img64/3931/dsc00778e.jpg

http://img51.imageshack.us/img51/396/dsc00777x.jpg

http://img101.imageshack.us/img101/2598/dsc00776xu.jpg

http://img337.imageshack.us/img337/8471/dsc00775m.jpg

http://img227.imageshack.us/img227/1017/dsc00781o.jpg

http://img714.imageshack.us/img714/226/dsc00780t.jpg

 

μονο οι λαμπες λοιπουν...αλλα θα τις παρω...αν προσεξετε στο ενυδρειο εχει ενα κουτακι,το οποιο ειναι η θεση για τις λαμπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...