Προς το περιεχόμενο

Κατοικιδια Χελωνακια


NemesisUltra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είμαι και εγώ λάτρης της χελώνας του νερού :)

Στην δική μου χελώνα (όπου είναι και ο καλύτερος μου φίλος!) έχω φτάξει εδώ και χρόνια ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο, με καπάκι με εξαερισμό. Έχω βάλει επάνω δύο λάμπες, μία ημέρας με δυνατό αλλά όχι εκτυφλοτικό φως, και μία για το απόγευμα που είναι απαλό και απαλό μπλε, ώστε να την προετοιμάζει για το σκοτάδι της νύχτας και να μην έχει απότομη αλλαγή απο το φως στο σκοτάδι.

 

Στο έδαφος έχω στρωμένο ένα παχύ στρώμα απο φυσικό μικρό πετραδάκι, στο φυσικό του χρώμα το οποίο και αντικαθηστώ με νέο κάθε 3 μήνες περίπου.

 

Μέσα σε κατασκευή απο φυσική πέτρα έχω καμουφλάρει το φίλτρο νερού, το οποίο βγάζει το νερό απο πάνω, σαν τους τεχνικούς καταράχτες που μπορείς να βρεις και έτοιμους.

Στην χελώνα αρέσει να πηγαίνει επάνω και να κάθεται κάτω απο το νερό που πέφτει επάνω της.

 

Σε μία άλλη μεριά έχω βάλει ένα μεγάλο κατηφορικό πέτρωμα που είχα βρει στη θάλασσα, το οποίο το μισό είναι κάτω απο το νερό και το άλλο μισό έξω, για να πηγαίνει και να κάθεται στο φως.

Πρέπει να έχεις ένα τέτοιο μέρος στο ενυδρείο σου γιατί το καβούκι της χελώνας χρειάζεται το φως κάποιες ώρες της ημέρας.

 

Στο δικό μου ενυδρείο έχω σχετικά μεγάλη στάθμη νερού για να μπορεί να ζει και κάτω απο το νερό διότι τά βράδια τους αρέσει να νιώθουν προστασία όταν κοιμούντε, ειδικά τον χειμώνα που συνήθως πάνε κάπου κοντά στον θερμοστάτη για να ζεσταίνοντε.

 

Είναι βασικό να έχεις θερμοστάτη το χειμώνα για να κρατάει ζεστό το νερό σε θερμοκρασία 25 βαθμών κελσίου, για να μην πέφτει η χελώνα σου σε χειμερία νάρκη.

Άμα πέσει γίνετε πιό ευάλωτη σε ασθένειες.

 

Τέλος στο ενυδρείο μου έχω βάλει φυσικά φυτά ενυδρείου, πράγμα που σου προτείνω να κάνεις γιατί θα δεις πως της χελώνας σου θα της αρέσει να παίζει και να χώνετε ανάμεσα στα φυτά, μιάς και αυτά κάνουν το περίβάλλον της πιό φυσικό.

Τα φυτά ενυδρείο έχουν τιμές που ξεκινάνε απο 10 ευρώ.

Να προσέξεις όμως να πάρεις φυτά με χοντρά φύλλα για να μην στα τρώει και στα χαλάσει απο τις πρώτες ημέρες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...