Προς το περιεχόμενο

"Το Linux πρέπει να γίνει cool για να πετύχει"


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποιος εχει χρησιμοποιησει και τα 2 ξερει, το gimp εχει δυνατοτητες που στο Photoshop γινονται μονο με συνδιασμο δυνατοτητων και αν φυσικα ξερεις

 

δεν μιλαω φυσικα για επαγγελματιες που το Photoshop ξερουν και εμπιστευονται

 

Από που το συμπέρανες αυτό; :shock: Και οκ έχι κάποια features αλλά και πάλι για να κάνεις μια δουλειά στο photoshop κάπως πολύπλοκη άμα ξέρεις τα εργαλεία σιγά τα δύσκολα κιόλας ρε παιδιά στο GIMP θα σου πάρει τριπλάσιο μη πω και παραπάνω χρόνο λόγω του χάλια Interface του, το GIMP έχει μείνει πολύ πίσω στην λειτουργικότητα θέλει να στρωθούν να το βελτιώσουν. Εγώ χρησιμοποιώ συνήθως illustrator ή Fireworks για τα graphics και μόνο για τις εικόνες photoshop...

 

Κάποια που έχω φτιάξει, δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις τέτοια στο GIMP, ακόμα και στο Photoshop μου πήραν 1-2 ώρες :

Resurrection_Days_by_michael92.jpgDawn_of_a_new_life_by_michael92.jpgR_evolution__04__Album_1_by_michael92.jpgHolocaust_by_michael92.jpgEye_of_the_doom_by_michael92.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το gimp ειναι ενα προγραμμα που εξελισσεται ολο και περισσοτερο,photoshop δεν ειναι ,αλλα ουτε και χρειαζεται να ειναι.

εχει δυνατοτητες ομως και μελλοντικα θα εχει και cmyk υποστηριξη,.

στα ubuntu forums εχει καποια παραδειγματα ας πουμε που εχουν γινει απο το gimp.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=758678

 

τωρα ο επαγγελματιας θα επιλεξει αυτο που τον βολευει και επιβαλλει εδω που τα λεμε η αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το gimp ειναι ενα προγραμμα που εξελισσεται ολο και περισσοτερο,photoshop δεν ειναι ,αλλα ουτε και χρειαζεται να ειναι.

εχει δυνατοτητες ομως και μελλοντικα θα εχει και cmyk υποστηριξη,.

στα ubuntu forums εχει καποια παραδειγματα ας πουμε που εχουν γινει απο το gimp.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=758678

 

τωρα ο επαγγελματιας θα επιλεξει αυτο που τον βολευει και επιβαλλει εδω που τα λεμε η αγορα.

 

Εγώ δεν είμαι επαγγελματίας, όχι ακόμα τουλάχιστον :P Απλά θεωρώ το photoshop πιο εύχρηστο, το GIMP είναι σε πολύ πρώιμη μορφή ακόμα και δεν νομίζω να ασχοληθεί σοβαρά κάποιος μαζί του έτσι έχω συμπεράνει από το deviantart τουλάχιστον όπου εκεί κανένας δεν χρησιμοποιεί GIMP σχεδόν και έχει 50 εκατομμύρια artwork. Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και άλλα ανταγωνιστικά σε πάρα πολύ φθηνές τιμές σε σχέση με το Photoshop, όπως το Paintshop που είναι πάρα πολύ καλό και κάνουν την ίδια δουλειά πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αντιλεγω.

 

εναλλακτικα αν θες να το ψαξεις υπαρχουν τα gimpshop και gimphoto.

 

αν σε ενδιαφερει αυτος ο δρομος ,ευχομαι να γινεις γρηγορα επαγγελματιας και καλη επιτυχια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη μου απόλαυση ήταν που έστεισα το arch σε pentium 300 MHz με 128 μνήμη με ένα πολύ μινιμαλιστικό windows manager (fluxbox αν θυμάμαι) και τρέχει απίστευτα άνετα. Έφαγα όλη τη μέρα να το εγκαταστήσω αλλά απόλαυση!!! Το καλύτερο είναι ότι τον χρησιμοποιεί ο πατέρας μου για να μπαίνει ιντερνετ και ο οποίος δεν έχει ιδεά περί ιντερνετ και υπολογιστών). Απλά έμαθε πως να μπαίνει (όπως θα μάθαινε και στα windows) και αυτό ήτανε.

 

 

 

Καλα μιλαμε δεν ειναι καταπληκτικο το linux για παναρχαιο hardware.To ιδιο εχω κανει με debian ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Διαβάζω το topic απο την αρχή. Αλλού γέλασα, αλλού νευρίασα και στο τέλος κόντεψα να ξεχάσω και τι ήθελα να γραψω:rolleyes:

Πέρα απο τα οσα λετε σε καμποσες σελίδες τώρα, επιτρεψτε μου να πώ και εγώ την ταπεινή μου γνώμη οσον αφορά το τι εμποδιζει το linux να γινουν καποτε mainstream OS.

A)Oι πολλές διανομές που αλλάζουν με ραγδαιους ρυθμούς (πιστευω οτι θα συμφωνήσετε μαζι μου οτι τα linux ειναι συνεχώς υπο ανάπτυξη) (πχ η έκδοση του nero για linux με το που κυκλοφόρησε για ολες τις γνωστες διανομες ηταν σχεδον obsolete)

Β) Η MS και τα μονοπώλια της.

 

Aυτα, ευχαριστώ.B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...