Προς το περιεχόμενο

Πεθαίνει το απεριόριστο ίντερνετ;


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@polidis

 

Αν και θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε σε σημαντικό βαθμό -πιστεύω- στη βάση του συγκεκριμένου θέματος, ο τρόπος που θέτεις το όλο ζήτημα καθώς και ο τρόπος με τον οποίο διατυπώνεις την άποψη σου (επιθετικότητα και πικρία) δε μου το επιτρέπει.

 

Νομίζω έχουμε προχωρήσει λίγο παραπέρα από τροπάρια του υφους:

"το internet αποξενώνει τα παιδιά/τους νέους/τους ανθρώπους γενικότερα", "η κακιά τεχνολογία που μειώνει την επικοινωνία των ανθρώπων" και το τι κάνουν γενικότερα τα 15/16/17χρονα (ούτε είναι ζήτημα που προτίθεμαι να θίξω).

 

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα και το θεωρώ πρόοδο, βελτίωση της ποιότητας ζωής και ψυχαγωγία είναι να μπορώ να απολαμβάνω αυτό το τεράστιο και υπέροχο δημιούργημα του ανθρώπου - το internet - το οποίο το θεωρώ το σημαντικότερο όλων εφευρέσεων/επινοήσεων/δημιουργημάτων στη Γη.

 

Θέλω να μπορώ να επικοινωνώ χρησιμοποιώντας το, να μπορώ να παρακολουθώ τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας μέσω αυτού, να ακούω ραδιοφωνικούς σταθμούς από μακρινές περιοχές, να σερφάρω σε κάθε είδους "βαρύ ή μή" site xωρίς να έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου συνεχώς μήπως τελειώσουν τα MB. Να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου απρόσκοπτα, να ελέγχω την παρουσία της επιχείρησης μου στο δίκτυο, να διασκεδάζω στον ελεύθερο χρόνο μου με κανένα online game και να βρίσκω πηγές ενδιαφέροντος υλικού για διάβασμα και παρακολούθηση.

 

Οπως και να το κάνουμε η ζωή μας στο μέλλον θα είναι συνδεδεμένη στενά με το internet - κι αυτό δεν είναι κακό.

 

Συνοπτικά η άποψη μου είναι:

 

Ναι στα όρια - αλλά στα τεράστια όρια που θα δημιουργήσουν πρόβλημα μόνο στο ελάχιστο εκείνο ποσοστό που κάνει τερατώδη χρήση του internet.

Για μένα πιστεύω 300GB το μήνα να είναι αρκετά με τα σημερινά δεδομένα. Σε 2 χρόνια με όλο το HD content που θα διατίθεται διαδικτυακώς ίσως θα μπορούσε να είναι 1TB/μηνα αυτό το όριο.

 

Το σημαντικό είναι να μην ενοχλείται το 99% των χρηστών που χρησιμοποιεί νόμιμα και δίκαια το διαδίκτυο αλλά να τίθενται στο περιθώριο μόνο οι "υπέρ-βαρείς" χρήστες, που όντως θα κάνουν κατάχρηση του δικτύου στον έσχατο βαθμό - με τους οποίους δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα βεβαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@polidis

Το σημαντικό είναι να μην ενοχλείται το 99% των χρηστών που χρησιμοποιεί νόμιμα και δίκαια το διαδίκτυο

 

 

Μία παρένθεση, άσχετη με το θέμα μας, το 99% που κατεβάζουν πολύ από το internet ΔΕΝ είναι νόμιμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία παρένθεση, άσχετη με το θέμα μας, το 99% που κατεβάζουν πολύ από το internet ΔΕΝ είναι νόμιμοι.

 

Οντως είναι λίγο εκτός. Ούτως ή άλλως μπορεί κάποιος να κατεβάζει παράνομα και μόνο 10GB το μήνα (2 games ας πούμε αξίας ?100). Δε μας ενοχλεί όμως στο δίκτυο οπότε υποπίπτει σε άλλη περίπτωση - και άλλη συζήτηση γενικότερα.

 

Αυτή τη στιγμή με ενοχλεί εξίσου καποιος που κατεβάζει 50GB ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ είτε είναι παράνομο υλικό, είτε απολύτως νόμιμο. Μιλάμε για την υπερφόρτωση του δικτύου από την τερατώδη χρήση. Είναι ήδη μεγάλη συζήτηση - ας μην αποσπώμαστε σε άλλα χωράφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή γράφω από internet on the go.

Εχω δωρεάν 5GB τον μήνα και απεριόριστο μέχρι τέλος αυτού του μήνα. Το απεριόριστο όμως είναι 30GB (το λέει με μικρά γράμματα).

Στην πράξη με καλύπτει και με το παραπάνω, ίσως επειδή έχω στο σπίτι 4Mbit DSL και στέλνω εκεί τα "μεγάλα".

Αν βάλουν περιορισμό, θα γίνουμε πάλι κοινωνικοί όπως παλιά.

Θυμάμαι την εποχή του dialup 33.6Kbit/sec. Σε μια εβδομάδα κατέβαζα 200-300MB (με χρονοχρέωση, οπότε μόνο το βράδυ με μειωμένο).

Περνούσαν τακτικά φίλοι από το σπίτι. ΄Είχαμε συνεννοηθεί και δεν διπλοκατεβάζαμε. Το κουτί του PC ήταν πάντα ανοιχτό. Φέρναν τον δίσκο τους, έκανα shut down να βάλω τον συνδέσω (IDE), τους πέρναγα τα δικά μου 300ΜΒ και έπαιρνα και από αυτούς. Μετά τον πρώτο είχα π.χ. 600ΜΒ. Ο δεύτερος έπαιρνε 600ΜΒ από εμένα και μου έδινε άλλα 300, κτλ. Μετά από μερικούς μήνες δεν είχαμε χώρο στους δίσκους.

 

Εκεί θα επιστρέψουμε αν ισχύσει η ογκοχρέωση. Δώσε μου τραγούδια, πάρε βιβλία, κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχηγε σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχεις τοση τσαντιλα...Αν δηλαδη σε ενοχλουν (κατακρινεις τελος παντων) τα μικρα που ζουνε μια αφυσικη ζωη δεν σε τρομαζει το γεγονος οτι εσυ κανεις ετσι για κατι τυπους που απλα σου επιβαρυνουν λιγο την χρηση του ιντερνετ?

 

Φιλε πίστεψε με δεν έχω καθόλου τσαντίλα.

Και δεν με ενοχλεί καθόλου προσωπικά αν οι γείτονες μου κατεβάζουν τα φρύδια τους.

Μου φτάνει και μου περισσεύει η 2άρα που έχω.

Αλλα μιλάω γενικά για το πως πρέπει να γίνουμε πλέον να μην κάνουμε κατάχρηση.

Άλλωστε εσύ γιατί νομίζεις ότι οι εταιρίες σκέφτονται πλέον τον περιορισμό?

Βλέπουν ότι κυριολεκτικά γίνετε κατάχρηση πλέον του δικτύου και πάνε να το εκμεταλλευτούν.

Σου λέει η θα γίνετε χρήση normal η θα σας κοστίσει ακριβά αυτό που κάνετε.

Αλλα μερικοί εδώ μέσα πέρα βρέχει.

 

Τέλος πάντων από αυτά που είπα ούτε τα μισά έγιναν κατανοητά γιατί απλά δεν θέλουν να γίνουν η μπορεί να έδωσα την εντύπωση ότι εγώ δεν εκφραστικά καλά.

Δεν με νοιάζει ειλικρινά το τι κάνει ο κάθε ένας από μας απλός κάνουμε συζήτηση και ανταλλάσσουμε απόψεις και από ότι βλέπω όλοι είστε υπέρμαχοι του εντελώς απεριόριστου internet.

Δικαίωμα σας

κάνω πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω πως είσαι 50 -60 (αν δεν είσαι λυπάμαι πολύ για αυτό τον χαρακτήρα) ετών τέρμα συντηρητικός και σε ενοχλούν ακόμα και τα άντερα σου. Οτι κάνεις εσύ το θεωρείς φυσιολογικό , ενώ ότι συμβαίνει σε πολύ κόσμο γύρω σου ειναι παράλογο και απαιτείς την τιμωρία του. Δεν είναι έτσι , Προσαρμόσου .

 

δυστυχώς έπεσες πολύ έχω.

είμαι οικογενειάρχης με παιδιά και είμαι μονο 35.

Να σε θεωρήσω εσένα 19ρίκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη σου γνώμη σου και η γνώμη του De@th L0rd γνώμη του.

 

Ναι φυσικά εσένα ποιος σε έβαλε για δικηγόρο του?

 

Το να επιβάλεις τη γνώμη σου στον άλλο ή να ζητάς την "τιμωρία" του (βλ. download limit) επειδή δε συμφωνεί μαζί σου είναι μια μορφή φασισμού.

 

 

Εσύ τι κανεις τώρα το πήρες χαμπάρι?

Πως φυτρώνεις εκεί που δεν σε σπέρνουνε?

 

Εγώ δηλαδή πως να σε χαρακτηρίσω τώρα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα είμαι πολύ μεγαλύτερος ,27 , γι'αυτο και λυπάμαι για την συμπεριφορά ενός 35αρη. Που είναι πολύ πιο κοντά στα πράγματα και την σημερινή πραγματικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι κακο το απεριοριστο internet. Αυτο που ξερω ειναι οτι η Ελλαδα ειναι μια μπανανια.

 

Πιο πολυ μου την σπαει ο πΟΤΕ που χρεωνει 130 ευρο την συνδεση στο ιντερνετ μαζι με ΟΤΕtalk ,παρα οσοι κατεβαζουν 24 ωρες την μερα τσοντες ή οτι αλλο θελουν

 

Πιο πολυ μου την σπαει που δεν υπαρχουν αξιοπιστες εναλακτικες λυσεις και αναγκαζομαστε να τα σκαμε στον πΟΤΕ.

 

Εμενα στα φρυδια μου αν κοψουν το απεριοριστο ιντερνετ(αλλωστε εγω με ενα 1mb ειμαι ,γιατι παιζω μονο ΜΜΟ'S. Το latency με νοιαζει εμενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα είμαι πολύ μεγαλύτερος ,27 , γι'αυτο και λυπάμαι για την συμπεριφορά ενός 35αρη. Που είναι πολύ πιο κοντά στα πράγματα και την σημερινή πραγματικότητα

 

 

Βαλτο καλα στο μυαλο σου αυτο που θα σου πω. Η ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ. Ξερω εγω κατι 35αρηδες που ειναι για κλωτσιες πραγματικα. Ανωριμοι,κρετινοι κ.τ.λ .

 

Ξερω ομως και κατι 20αρηδες που ειναι πολυ πιο ωριμοι απο 60αρηδες. Το πως μεγαλωνεις παιζει ρολο. Αν μεγαλωσες κατω απο αθλιες συνθηκες με χωρισμενους γονεις που σου συμπεριφεροντουσαν ασχημα, τοτε ναι θα βγεις διαταραγμενη προσωπικοτητα και θα παραμεινεις ετσι μεχρι να πεθανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτο καλα στο μυαλο σου αυτο που θα σου πω. Η ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ. Ξερω εγω κατι 35αρηδες που ειναι για κλωτσιες πραγματικα. Ανωριμοι,κρετινοι κ.τ.λ .

Ξερω ομως και κατι 20αρηδες που ειναι πολυ πιο ωριμοι απο 60αρηδες. Το πως μεγαλωνεις παιζει ρολο. Αν μεγαλωσες κατω απο αθλιες συνθηκες με χωρισμενους γονεις που σου συμπεριφεροντουσαν ασχημα, τοτε ναι θα βγεις διαταραγμενη προσωπικοτητα και θα παραμεινεις ετσι μεχρι να πεθανεις

Είσαι παντελώς εκτός θέματος και ξεκινάς flame χωρίς λόγο και αιτία με προσωπική επίθεση. Γιατί χώθηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικά εσένα ποιος σε έβαλε για δικηγόρο του?

 

 

 

 

Εσύ τι κανεις τώρα το πήρες χαμπάρι?

Πως φυτρώνεις εκεί που δεν σε σπέρνουνε?

 

Εγώ δηλαδή πως να σε χαρακτηρίσω τώρα????

 

Πάντως φέρεσαι σαν 35 εσύ! Τι να σου πω! Σαν 35 χωρίς το 3 ίσως... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην τελική, είναι πρόβλημα των εταιριών από τη στιγμή που προσφέρουν απεριόριστο internet , να το παρέχουν.

 

Διαφωνώ όμως με τις εταιρίες που στο βωμό της αρπαχτής πουλάνε συνδέσεις χωρίς να αναπτύσσουν τα δίκτυα τους ανάλογα. Πιο σωστή θα ήταν μια έντιμη αντιμετώπιση του χρήστη με πακέτα ογκοχρέωσης με εγγυημένο contention ratio παρά αυτό το χάλι που έχουμε σήμερα.Τα 16 mbps dd είναι στην πράξη 8mbps και το 1mbps up είναι στην πράξη 256k !!!!

Είναι κατανοητό ότι η Ελλάδα είναι πολύ μικρή αγορά και τα κόστη για υποδομές - bandwidth αποσβένονται πολύ αργά. Ας το παραδεχτούν αυτό και ας μην μας δουλεύουν με 24 και 124 mbps.

 

Πολύ σωστός!

 

Θα προτιμούσα όμως μια σύνδεση που δεν θα ήταν απεριόριστη και θα είχε πολύ καλύτερο contention ratio (εγγυημένο) από το υπάρχον αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο.

 

Συμπληρώνω αυτό με καλύτερα pings και συμφωνώ επίσης

 

 

 

Ή να διαχωριστεί το backbone και οι συνδέσεις σε Home-Entertainment

και

Business-Industrial-Research-Education-Health.

 

Πολύ καλή ιδέα αλλά η υλοποίηση της σε φυσικό επίπεδο θα έχει μεγάλο κόστος.Φυσικά και εννοώ ξεχωριστο δίκτυο τελείως κ όχι μια ακόμα γελοία πολύπλεξη.

 

Επιτέλους κάποιος που προτείνει πραγματικές λύσεις και όχι του τύπου "πονάει κεφάλι,κόψει κεφάλι".Να σαι καλά αδερφέ:-)

 

 

Αυτή είναι η γνώμη μου και ο ποιανού αρέσει.

 

Σόρρυ κιόλας αλλά για αυτό ακριβώς την σχολίασα!Επειδή δεν μου άρεσε !Και για να μην παρεξηγούμαστε ούτε κατεβαστήρια έχω,ούτε ξεκωλόνομαι online όπως λές.Απλά θεωρώ σωστό από την στιγμή που μια εταιρία υπόσχεται απεριόριστο ίντερνετ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΛΑΙΜΟ της και να το παρέχει,και όχι να κόψει τη διακίνηση δεδομένων των χρηστών.Θα σου άρεσε δηλαδή αν είχες ένα πρόγραμμα ελευθέρου χρόνου ομιλίας στο κινητό πχ. voδιφωνε 900 και να μην μπορούσες να μιλήσεις 900 λεπτά επειδή θεωρούνται υπερβολικά για τον άλλο που θέλει να πάρει μια κλήση χωρίς να σέρνεται το δίκτυο όπως κάθε ανάσταση πχ?Ποιός φταίει στην προκειμένη περίπτωση ?Οι χρήστες ή η κωλοεταιρία που δεν έχει τα μπαλάκια να υποστηρίζει αυτά που υπόσχεται τσαρλατάνικα?:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...