Προς το περιεχόμενο

ringtone for iphone


belle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sms Tones μπορείς να περάσεις δικά σου αλλά αναγκαστικά θα πρέπει να αντικαταστήσεις τα ήδη υπάρχοντα ''original'' (ένα ή περισσότερα, έως 6) με τα δικά σου. Δηλαδή σύνολο μπορείς να έχεις 6, με όποιες αναλογίες εσύ θέλεις μεταξύ ''custom'' και ''original''.

Θα πρέπει να πρώτα να τα μετατρέψεις τα αρχεία ήχου που θέλεις για sms tones σε αρχεία .caf.

Μετά να τα ονομάσεις sms-receivedX.caf (όπου Χ είναι αριθμός από το 1 έως το 6) και να τα μεταφέρεις με ssh στο iPhone στο φάκελο

System/Library/Audio/UISounds....

Θα προσέξεις ότι σε αυτό το φάκελο ήδη υπάρχουν τα αρχεία sms-received1.caf έως sms.received6.caf... Αυτά τα αρχεία αντιστοιχούν στα original sms tones.... Για να μην τα χάσεις μπορείς να τους δώσεις κατάληξη .bak, με αυτό τον τρόπο γίνονται ανενεργά, σου ελευθερώνουν το όνομα για να μεταφέρεις τα δικά σου και είναι έτοιμα να τα επαναφέρεις απλώς μετονομάζοντας πάλι σε .caf (αφού βέβαια έχεις σβήσει το δικό σου πρώτα στην τελευταία περίπτωση).

Όταν περάσεις ένα δικό σου sms tone στο iPhone π.χ. με όνομα sms-received1.caf, στους ήχους στο Tri-tone θα αντιστοιχεί το δικό σου και όχι πλέον το ''original'' sms tone... Το ίδιο και στα άλλα sms tones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησα τις οδηγίες, το έκανα convert σε AAC, το έκοψα ώστε να είμαι μέσα στα 30 δευτερόλεπτα αλλά όταν το κάνω copy-paste στο desktop για να αλλάξω την επέκταση m4a μου το βγάζει σε mpeg αρχείο... εκεί κολλάω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησα τις οδηγίες, το έκανα convert σε AAC, το έκοψα ώστε να είμαι μέσα στα 30 δευτερόλεπτα αλλά όταν το κάνω copy-paste στο desktop για να αλλάξω την επέκταση m4a μου το βγάζει σε mpeg αρχείο... εκεί κολλάω!

 

Κάνεις κάτι λάθος.... Απλώς αλλάζεις την κατάλληξη από .m4a σε .m4r και είναι έτοιμο να το περάσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα...

 

Αρχεια .caf μπορουμε να τα μετατρεψουμε σε mp3 ?

 

Μπορούμε, αλλά όχι απευθείας.... Τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει πρόγραμμα να το κάνει...

Η λύση που έχω βρει εγώ είναι ακριβώς η αντίθετη από την δημιουργία τους από mp3, δηλαδή...

1. μετονομασία .caf -> .aiff

2. μετατροπή .aiff -> .aac

3. μετατροπή .aac -> .mp3 :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

sorry για το φτυάρι που έβγαλα αλλά με το GarageBand κάνεις το ίδιο (έψαχνα για ringtones και έπεσα εδώ)

 

http://theappleblog.com/2008/10/30/tutorial-how-to-create-iphone-ringtones-in-garageband/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...