Προς το περιεχόμενο

Θα μπορουσα να κανω το παρακατω site εγω που δεν γνωριζω κωδικα ?


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου φαίνεται κάπως υψηλό αυτό το ποσό δεδομένου του χρόνου εργασίας που θα απαιτηθεί από κάποιον με τις ανάλογες γνώσεις.

 

antonl σε ένα επαγγελματία web developer δεν πληρώνεις μόνο τον χρόνο του αλλά και την τεχνογνωσία του - δεν είναι σκαφτιάς ο άνθρωπος, web developer είναι. Και ο γιατρός 5 λεπτά σε εξετάζει αλλά θέλει 60 ευρώ.

 

geioannou στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι μόνο αυτά που "φαίνονται", περιλαμβάνει και άλλα. Πρώτον και κύριον δεν ξέρουμε τις δυνατότητες του host σου (mysql, php ?) - που σημαίνει μπορεί να χρειάζεσαι κάποιο σοβαρό host. Δεύτερον αυτή η page εφόσον θα βρίσκεται στο Internet και θα δείχνει προσωπικά στοιχεία δεν θα πρέπει να είναι προσβάσιμη από τον οποιοδήποτε παρά μόνον από εγγεγραμμένα μέλη (μαθητές). Άρα θέλεις ένα μηχανισμό user authentication και tracking. Κάποιος θα πρέπει να περάσει αυτά τα άτομα σε μια βάση άρα θες και ένα administration panel - δεν νομίζω να θες να περνάς τα άτομα αυτά με το χέρι στην βάση. Και αν χρειαστεί να αλλάξεις τα στοιχεία κάποιου μαθητή? Οι μαθητές δεν θα πρέπει να είναι σε θέση να αλλάζουν τα στοιχεία τους (passwords, emails κλπ) μόνοι τους αν θέλουν? Άρα λοιπόν με απλά λόγια θες ένα μικρό web application και όχι μόνο μια σελίδα. Περιλαμβάνει πολλά πράγματα που πρέπει να γίνουν και το πόσο καλός είναι αυτός που θα στο κάνει και πόσο καλά θα στο κάνει καθορίζουν την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα επαγγελματία web developer δεν πληρώνεις μόνο τον χρόνο του αλλά και την τεχνογνωσία του - δεν ειναι σκαφτιάς ο άνθρωπος, web developer είναι.

Ναι αλλά 1000? για 2 μέρες δουλειά και πάλι πολλά μου φαίνονται. Μπορεί να ναι έτσι τα πράγματα, δε λέω.

 

Btw κι εγώ web developer (μάλλον web programmer) ήμουν για κάποια χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Web developer ειμαι και εγω και πιστεύω ότι μια τόσο απλή εφαρμογή που απλά χρειάζεται μόνο τα παρακάτω :

1.user login και logout

2.user management (add,edit,delete)

3.πίνακα που θα εμφανίζει τους διαθέσιμους

4.πίνακα που θα εμφανίζει τους δεσμευμένους

 

δεν μπορεί να κοστίζει 1000 euros. Είναι πολλά λεφτά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσε παρα παρα πολύ απλά να φτιάξει ένα site p να μπορούν να γράψουν στο blog του μονο εγγεγραμμένοι χρηστες που θα τους ενεργοποιεί αυτός, και να κάνει μια λίστα με ονόματα και ο κάθε χρηστης απλά να έκανε copy paste ολόκληρη την λίστα και να γράψει το όνομα που τον ενδιαφέρει με κόκκινο χρώμα πχ.αλλα έχει και widget που το κάνει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα επαγγελματία web developer δεν πληρώνεις μόνο τον χρόνο του αλλά και την τεχνογνωσία του - δεν ειναι σκαφτιάς ο άνθρωπος, web developer είναι.

 

Πολύ σωστό πραγματικά!

 

@all

Αν μπορείτε εσείς να βασιστείτε ότι τα requirements ενός συστήματος καλύπτονται σε 10 γραμμές από κάποιον που δεν έχει σχέση κιόλας με την ανάπτυξη λογισμικού (χωρίς παρεξήγηση βέβαια, καθένας είναι ειδικός στο κλάδο του) και σκοπεύετε να ικανοποιήσετε ακριβώς και μόνο αυτές τότε εγώ πάω πάσο και πιστεύω ότι μπορεί να βρει κάποιο φοιτητή να του το κάνει με 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και φυσικά κανείς δεν μίλησε για 1000 ευρώ κόστος (κάποιος από εσάς το ανέφερε υποθετικά, όχι εγώ), όμως όχι φιλοδώρημα, ούτε ελεημοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

geioannou, θα μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο που θα έχει τα ίδια αποτελέσματα και δεν θα είναι τόσο πολύπλοκο: ένα online ημερολόγιο που θα έχουν πρόσβαση σε αυτό μόνο άτομα της σχολής. Ρυθμίζει κάποιος τις ώρες που θέλει και αφήνει τον άλλον να συμπληρώσει την ώρα που θέλει αυτός. Πάρε μια εικόνα από αυτά τα 2 extension του joomla και πες μου αν σου κάνουν: http://www.jevents.net/component/option,com_events/Itemid,8/lang,en_GB/ και http://dev.anything-digital.com/component/option,com_jcalpro/Itemid,126/extmode,day/ . Παίξε με τα day view, week view κ.α. για να έχεις μια πιο πλήρη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και φυσικά κανείς δεν μίλησε για 1000 ευρώ κόστος (κάποιος από εσάς το ανέφερε υποθετικά, όχι εγώ), όμως όχι φιλοδώρημα, ούτε ελεημοσύνη.

Εγώ πάντως σχολίασα αυτά τα οποία δε μου φάνηκαν "υποθετικά":

[...] Γύρω στα 1000 θα έλεγα. Τελείως αντικειμενικά.
Για σωστή DB εφαρμογή τα 1000 είναι το ελάχιστο...[...]

 

 

 

[...]Αν μπορείτε εσείς να βασιστείτε ότι τα requirements ενός συστήματος καλύπτονται σε 10 γραμμές από κάποιον που δεν έχει σχέση κιόλας με την ανάπτυξη λογισμικού (χωρίς παρεξήγηση βέβαια, καθένας είναι ειδικός στο κλάδο του) και σκοπεύετε να ικανοποιήσετε ακριβώς και μόνο αυτές τότε εγώ πάω πάσο και πιστεύω ότι μπορεί να βρει κάποιο φοιτητή να του το κάνει με 100 ευρώ.

Σίγουρα δεν αρκούν τα αρχικά specifications, το ανέφερα εξάλλου:

[...]Βέβαια η αρχική περιγραφή είναι λίγο "φλου" γιατί δε λαμβάνει (ή δεν ενδιαφέρουν;) κάποια στοιχεία, όπως ποιος θα χει πρόσβαση στη σελίδα, τι αλλαγές θα μπορεί να κάνει ο κάθε χρήστης, αν θα υπάρχει διαχειριστής με συγκεκριμένες δυνατότητες, ποιος θα βάλει όλα τα στοιχεία κλπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά ίσως να απαντήσαμε λίγο βιαστικά, αλλά στο 90% περιπτώσεων τέτοιου είδους εφαρμογές κρύβουν κρυφά κόστη που δεν φαίνονται από την αρχή και το κόστος υπερβαίνει συνήθως τα ποσά που αναφέραμε, πολλές φορές και προς το όφελος το δικό σου και των συνεργατών σου. Από την άλλη η λογική παραμένει η ίδια: Υπολόγισε πόσο χρόνο θα σε πάρει (μπορείς να διαβάσεις κάποιο βιβλίο για Linux-Apache-MySQL-PHP), πάρε διάφορες προσφορές και όποιος σε πείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αναφέρθηκα κυρίως στο σχόλιο σου που υπολόγισες το πόσο θα πρέπει να πληρωθεί κάποιος βάσει του χρόνου που θα σπαταλήσει ως μόνο κριτήριο.

 

Προσωπικά δεν ανέφερα κανένα χρηματικό ποσό και αυτό το λέω εις απάντηση για τους άλλους που επενέβησαν. Αν συζητούσα για κάποιο ποσό δεν θα το συζητούσα δημοσίως και σίγουρα όχι προτού δω specifications και χρόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αναφέρθηκα κυρίως στο σχόλιο σου που υπολόγισες το πόσο θα πρέπει να πληρωθεί κάποιος βάσει του χρόνου που θα σπαταλήσει ως μόνο κριτήριο.

 

Προσωπικά δεν ανέφερα κανένα χρηματικό ποσό και αυτό το λέω εις απάντηση για τους άλλους που επενέβησαν. Αν συζητούσα για κάποιο ποσό δεν θα το συζητούσα δημοσίως και σίγουρα όχι προτού δω specifications και χρόνους.

 

Αυτή είναι και η πιο σωστή απάντηση που δόθηκε μέχρι τώρα.

Το κόστος βγαίνει μετά από μία προσεχτική ανάλυση στα requirements.

 

Εγώ προσωπικά "επενέβην" γιατί έχω ακούσει πολλούς να λένε τον τυφλοσούρτη : ΒΔ >= 1000?....το οποίο είναι πολύ λάθος. Και στην προκειμένη περίπτωση είμαι σίγουρος πως φουσκωμένα θα πρέπει να πάρει κάποιος 500, αν υποθέσουμε ότι ο αρχικός poster δεν έχει κρύψει/ξεχάσει κάποια requirements.

 

Και όσο αναφορά για την authentication form/administration panel θα διαφωνήσω ως προς το ότι το έκανες μεγάλο ζήτημα.

Ως web developer αυτό είναι κάτι το οποίο το ξεπετάς στο λεπτό καθότι είμαι σίγουρος πως το έχεις κάνει πολλές φορές. Μην το κάνουμε και μεγάλο ζήτημα.

 

Και το παράδειγμα του γιατρού είναι άκυρο, ένας γιατρός σπουδάζει πάνω από 10 χρόνια μέχρι να βγει στο επάγγελμα, αντιθέτως ένα μεγάλο ποσοστό web developers/designers έχει τελειώσει κάποιο ΙΕΚ ή ακόμα είναι αυτοδίδακτος, πράγμα που υποδηλώνει ότι δεν έχει να κάνει καμία απόσβεση σε χρόνο και χρήμα για τις σπουδές του. Δυστυχώς ή ευτυχώς όλοι το ξέρετε ότι αυτός ο χώρος έχει γεμίσει ερασιτέχνες που κάποια μέρα ως δια μαγείας έγιναν επαγγελματίες.

 

Βάζω στοίχημα ότι το 50% των web developers στην Ελλάδα που θα σου πάρουν 1000? για ΒΔ δεν ξέρουν τι είναι η 1η κανονικοποιημένη μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν....

Πολύ προσεκτικά διάβασα όλα αυτά που έχουν αναφερθεί στο ποστ που έκανα και πραγματικά χάρηκα για το οτι ακούστηκαν πολλές απόψεις. Αυτό σίγουρα βοήθα και εμένα αλλά και όλους "εμάς " που με τον έναν η τον άλλο τρόπο ασχολούνται με το web.

Στο θέμα μας τωρα.

Αρχικά να πω ότι αυτό το project ήταν σχεδόν έτοιμο να ξεκινήσει (τα είχαμε μιλήσει δηλαδή) με κάποιο παλαιό μου συνάδελφο από μια εταιρία που εργαζόμουν στο παρελθόν που ασχολιόταν με το web.

Δεν έγινε γιατί ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΕ με μεγάλη μου λύπη (είμαι καμένος δηλαδή) και συνέβη με τον χειρότερο τρόπο. Μας είπε ότι σε ένα μήνα θα είναι έτοιμο και μόλις πέρασε ο μήνας αφενός εξαφανίσθηκε και αφετέρου όπου τον αναζήτησα δεν τον βρήκα. Χωρίς πολλά λόγια με έκανε ρόμπα στον κολλητό και εξαφανίσθηκε. Προκαταβολή για την δουλεία δεν είχε ζητήσει, όποτε δεν υπήρξε τέτοιο ζήτημα.

 

Τωρα σε σχεση με ολα αυτα που αναφερθηκαν παραπανω.

Λεπτομέρειες που χρειάζεται να εχει αυτη η ιστοσελιδα σίγουρα δεν τις εχω αναφερει γιατι θα χρειαζομουν 2 σελιδες.

Σιγουρα πρεπει να υπαρχει username & password για τον καθε χρηστη μιας και πρεπει να διαφυλαχθούν τα στοιχεια των ατομων αυτων.

Ειχαμε πει επισης οτι η επικοινωνια μεταξυ των ατομων μπορουσε να γινετε και μεσω mail. Δηλαδη εαν καποιος εχει δηλωσει mail να του στελνοταν αυτοματα ενα mail οτι "εγω" επιθυμω να γινω μαζί του ζευγάρι. Ουτε τηλ. ουτε τιποτα και απλα ο αλλος να επρεπε να κανει απλος αποδοχή η οχι.

Και αλλα μικρα πραγματακια που αυτα πρεπει να συζητηθούν με το ατομο που τελικα θα αναλαβει την δουλεια.

Ομως πολυ ξεκαθαρα ο συναδελφος (παρολο που με κρεμασε) μου ειχε εξηγησει το τι επρεπε να κανει (παρολο που δεν γνωριζα απο κωδικα).

Οπως ειχα πει και στην αρχη του ποστ, μου ειχε πει "περισσοτερη ειναι η οποια βαβουρα να βρεθουμε και με τον φιλο σου να κουβεντιασουμε τις λεπτομεριες παρα να γραψω τον κωδικα".

Και συμπληρωσε οτι "κανονικα δεν αξιζει τοσα χρηματα αλλα επειδη θα χρειαστω καποιο χρονικο διαστημα κατι πρεπει να σου παρω"

Και βεβαια ουτε λογος να γινετε επ' αυτου.οταν καποιος κανει κατι πρεπει να πληρωνετε.

Τωρα εαν για μια δουλεια που ειναι ευκολη για καποιον, που του δινετε η δυνατοτητα να την κανει χαλαρα,χωρις πιεση χρονου, με το τσιγαρακι του η την μπυριτσα του, χωρις να πρεπει να σπαζοκαφαλιαστει και να ξενηχτυσει για να δει εαν θα δουλεψει η οχι (γιατι εχουμε δει και τετοιες δουλειες), το εαν θα παρει 100, 200, 300 η 1000 ευρω πιστεψτε με εχει να κανει με την επαγγελματικη συνειδηση του καθε ενος μας.

Δυστηχως ειμαστε στην ελλαδα και γνωριζουμε οτι σαν λαος ειμαστε του ευκολου χρηματος και του οπου τα πιασουμε.

Σέβομαι τον κοπο του καθε ενος και πραγματικα ειμαι υπερ του να αμείβετε κανεις για την δουλεια που κανει, απλα μαζί με αυτο πρεπει να σεβεται και την δουλεια που κανει.

 

Σε σχεση με το εαν θα μπορουσα να κανω κατι μονος μου για να επιτύχω αυτο που θελω, επειδη ξερω οτι αυτο δουλευει δυναμικα μου φαίνεται πως δεν μπορει να γινει.

Εκτος εαν υπαρχουν τιποτα ετοιμα «κολπακια» που θα μπορουσαν να κανουν αυτα την δουλεια για εμενα.αλλα δεν γνωριζω κατι τετοιο εγω (γιαυτο άλλωστε εκανα και το ποστ)

Γενικοτερα ακομα ψάχνομαι για το τι θα γινει σχετικα με την σελιδα, μιας και ειναι κατι που δεν γινετε για επενδυτικούς λογους (να ανεβει η εταιρια πιο ψηλα η κατι τετοιο), αλλα γινετε καθαρα για την διευκόλυνση ολων αυτων των ατομων.

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν θελουμε να διαθεσουμε πολλα χρηματα.

Ευχαριστω και παλι που τα “ειπαμε”. Ελπίζω να μην σας κούρασα και οτιδηποτε αλλες προτασεις, γνωμες και αποψεις (οχι μονο για την κατασκευει αυτη) δεκτες. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική αν "απλώς θες να κάνεις τη δουλειά σου" και δε θες να ναι κάτι ιδιαίτερα επίσημο, κατέβασε ένα δωρεάν forum (phpbb πχ), δώσε πρόσβαση σε συγκεκριμένους χρήστες, κλείδωσέ το για όλους τους άλλους και βάλε τη φαντασία σου να δουλέψει για το πώς θα το οργανώσεις ώστε να κάνεις αυτό που θες (μέσω ενός ή περισσότερων threads που μπορείς να ανοίξεις μόνο εσύ, μέσω pm κλπ).

Βρες κι έναν free webhoster (php & mysql) κι είσαι έτοιμος με μηδενικά έξοδα (αλλά με κάποιον -λίγο- προσωπικό κόπο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να σε διευκολύνω, θα σου πω πως υπάρχει Ελληνικό site στο οποίο μπορείς να βάλεις το project σου, τα χρήματα που διαθέτεις, και να βρεις freelancer να σου κάνει την δουλειά.

 

Μέσω αυτής της οδού είσαι και σχετικά εξασφαλισμένος καθώς οι πληρωμές γίνονται μέσω paypal κυρίως (νομίζω).

 

Το site δεν το λέω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, παρόλο που δεν έχω καμία σχέση με το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...