Προς το περιεχόμενο

Ποια απο τις δύο tv;


SL9S9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Samsung LE37A558P3F LCD TV 37" Full HD :

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1105825&OTHONILCDTVDIAGONIOS=37+inches&Manufacturer=Samsung&OTHONILCDTVTEHNOLOGIAOTHONIS=TFT%2fLCD&category=69980053&catalog=19

 

Sony Bravia KDL-37V4500 LCD TV 37'' HD Ready

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1133551&OTHONILCDTVDIAGONIOS=37+inches&Manufacturer=Sony&category=69980053&catalog=19

 

Η πρώτη είναι και full hd, αλλά λέτε (σε άλλα topics) οτι κατω από 42 ιντσες δεν έχει νόημα. Επισης ειναι 6ms ενώ η sony 8ms.

Η πρώτη 190Watt και contrast 15000:1 και η sony 138Watt και 22000:1

 

Χρήση: Αθλητικά 50%, TV καναλια: 35%, DVD: 10%, και το υπόλοιπο :) προβολή φωτογραφιών, μελλοντικα ισως δορυφορικά και από βιντεοκαμερα.

Τι θα αγοράζατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις αποκρίσεις των ms κοίτα να το επιβεβαιώσεις από επίσημα στοιχεία και όχι μόνο από το site του Πλαίσου (που συχνά πυκνά πετάει κάτι αριθμούς στην τύχη, έχω δει αρκετά μαργαριτάρια).

 

Προσωπικά θα έπαιρνα την Samsung δαγκωτό.

 

Για το FullHD που είπες, έχει υπ' όψη σου ότι σε μεγάλες αποστάσεις ( >4 μέτρα) δεν θα δεις διαφορά ούτε στα 42+" panels. Επιπλέον τα 1080p που προσφέρει το FullHD είναι μάλλον αχρείαστα για τα επίγεια τηλεοπτικά κανάλια, τα οποια θα αποτελούν και το 85% του υλικού που σε ενδιαφέρει να βλέπεις (φαντάζομαι όταν λες "Αθλητικά: 50%", εννοείς από επίγεια τηλεόραση). Παρ' ολ' αυτά ποτέ δεν ξέρεις αν θα αρχίσεις να βλέπεις ταινίες σε HD (είτε με ένα BluRay είτε από PC σε x264).

 

Και εν πάσει περιπτώσει μακρυά από Sony!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχεχε, αφού όλο τα ίδια λέω. Όπου βλέπω Sony, αλάργα! Καλύτερα καμια κινέζικη απ' αυτές που τινάζονται στον αέρα ακριβώς πριν αρχίσει ο τελικός του Champions League.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν: σωστή αγορά = τιμή + ευκρίνεια + χαρακτηριστικά τότε Sony.

Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι κορυφή.

 

Όποιος προτιμά τα κινέζικα παίρνει Samsung :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις αποκρίσεις των ms κοίτα να το επιβεβαιώσεις από επίσημα στοιχεία και όχι μόνο από το site του Πλαίσου (που συχνά πυκνά πετάει κάτι αριθμούς στην τύχη, έχω δει αρκετά μαργαριτάρια).

....

Και εν πάσει περιπτώσει μακρυά από Sony!

 

H sony τα εχει ΜΥΣΤΙΚΟ τα ms (αρα θα είναι όντως 8ms :-D )

http://www.sony.gr/product/t32-v-series/kdl-37v4500#pageType=Overview

αμα βρεις που είναι πες μου.

 

Στο site της samsung

http://www.samsung.com/gr/consumer/detail/spec.do?group=television&type=television&subtype=lcdtv&model_cd=LE37A558P3FXXH&fullspec=F

λεει 5 ms (το πλαισιο λεει 6 !!!)

Δηλ. εχουμε:

SAM <--> SONY

5ms <--> 8ms

15000:1 --- 22000:1

190Watt <---> 138 Watt

FULL HD <--> HD ready

1 δέκτης PIP <---> OXI

να το δαγκώσω samsung; Ελπιζω να μη πιξελιαζει στα καναλια.

---

Τοσο χαλια ειναι η sony; Ειδες καμμια; Σου χαλασε; Δεν εχει σερβις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει άφθονες Sony τα τελευταία 15 χρόνια και τώρα τελευταία (λόγω δουλειάς) έχω δει και άφθονο επαγγελματικό εξοπλισμό από δαύτους.

 

Ναι, μου έχει χαλάσει μια Wega, μέσα σε 4 χρόνια τα κακάρωσε. Μια άλλη μικρή Trinitron που είχα πάρει πριν 14 χρόνια δουλεύει ακόμα μια χαρά. Επίσης μου έχουν χαλάσει άφθονα μικρογκατζετάκια της Sony, όπως φορητά CD players και άλλα τέτοια ωραία.

 

Το service της ελληνικής Sony είναι με μία λέξη "Ανύπαρκτο". Τόσο σε consumer electronics προϊόντα, όσο και σε professional ή broadcasting εξοπλισμό.

 

Αλάργα. Πάρε Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αυτό είναι επιχείρημα για το αν είναι καλή η Bravia 37V4500? Το ότι σου χάλασε το walkman που είχες;

Για μένα πάντως θα είναι η επόμενη tv. Ψάχνω αυτές τις μέρες στα καταστήματα και είναι ότι καλύτερο είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κανένα επιχείρημα υπέρ του οτιδήποτε Sony. Το αποφεύγω σαν το διάολο το λιβάνι και δεν έχω κανένα πρόβλημα να το πω. Τζάμπα να μου δώσουν, θα την πετάξω (άντε το πολύ πολύ να τη δώσω στη γιαγιά να βλέψει κανα βραζιλιάνικο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχεχε, δίκιο έχεις, γι' αυτό το σταματάω εδώ. Θα πρότεινα πάντως στο φίλο που θέλει να αγοράσει, να κοιτάξει και καμια 42άρα. Με λίγα παραπάνω λεφτά μπορεί να πάρει... αρκετές ίντσες παραπάνω. Εκτός βέβαια αν το έχει ήδη ψάξει, οπότε πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εμπεδώσαμε :-)

:lol::lol:

Λοιπον λεω να παμε για την sony και ας λεει οτι θελει :lol: Αφου και συ την ειδες oκ.

Ενας φιλος πηρε Samsung LE40F86B LCD TV 40" Full HD 1300€ Λεει φοβερή αλλα οταν

επιλεγεις HDMI περιμενεις μια ωρα...

Επισης για τα 100Hz δεν βλεπω σπουδαια πραματα σε οσα review είδα.

Μετα ειναι τι προτιμας: Γιαπωνεζικη tv ή Κορεατικη, σαν τα kia θα ειναι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα πάντως στο φίλο που θέλει να αγοράσει, να κοιτάξει και καμια 42άρα.

Για αποσταση 2,5 ~ 3,5 μετρα τη φοβαμαι.. ισως ειναι κουραστική ή πιξελιαζει στα καναλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε SL9S9,αρχικά θα σου πρότεινα να μην επιρρεάζεσαι από διάφορους φανατισμούς.Αν θελήσεις να πάρεις Sony,πάρ' την χαλαρά.Το ίδιο και για την Samsung.

 

Για τις τηλεοράσεις τώρα,για το συγκεκριμένο μοντέλο της Samsung δεν ξέρω να σου πω,για τη Sony όμως ξέρω ότι έχει επεξεργαστή εικόνας τον Bravia Engine 2 ο οποίος έχει πολύ καλή κίνηση για LCD τηλεόραση.Στο λέω γιατί εγώ έχω την 40W4000,η οποία έχει τον ίδιο επεξεργαστή εικόνας και έχει πολύ ωραία εικόνα.

 

Για απόσταση 2.5-3.5 μέτρα η 40" είναι ό,τι πρέπει.Κι εγώ τέτοια απόσταση έχω.Τώρα εντάξει,μπορεί να είναι και πώς του αρέσει του καθένα αλλά από forum διαβάζω ότι στα μέτρα αυτά 40" είναι πολύ καλά.

 

Θα σου πρότεινα,αν μπορείς να ανεβάσεις το budget,να πας στην 40V4000 ή ακόμα καλύτερα (και ακριβότερα) στην 40W4000 που είναι η δεύτερη καλύτερη τηλεόραση στις LCD και έχει την καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής.

 

Όλα αυτά στα λέω μιας που πριν δυο μήνες πήρα κι εγώ τηλεόραση και είχα ρίξει τρελό ψάξιμο για να πάρω κάτι καλό.

 

Ό,τι νομίζεις,πράξε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...