Προς το περιεχόμενο

2 χρόνια εγγύση υποχρεωτικά για τα ηλεκτρονικά(yeah right)


De@th L0rd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο το faq της ΓΓΚΑ

 

"Σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 5 του Νόμου 2251/94 «Περί Προστασίας Καταναλωτών» (Φ.Ε.Κ. 191/16-11-1994), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το άρθρο 3 του Ν. 3043/02 (Φ.Ε.Κ. 192/21-8-2002) «Περί πώλησης καταναλωτικών αγαθών και εγγυήσεις» ... η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος…"

 

Αυτο εννοεις "ξεκαθαρα" ?

 

Ναι είναι ξεκάθαρο οτι δεν υποχρεωνεται κανενας να προσφερει 2 χρόνια εγγύηση

 

Παιδια εγω θέλω οσο και εσεις διετη εγγυηση το λιγοτερο για ενα ηλεκτρονικο αγαθο αλλα αλλο να το θελουμε και αλλο να το φανταζομαστε. Οποιος θέλει φυσικά μπορεί να κυνηγησει το θέμα και να θεωρήσει οτι υπήρχε πραγματικό ελάττωμα στο προιον αν του χαλασει, γι αυτο και ο νομος προβλέπει δυο χρόνια γι να διεκδηκησεις τα δικαιωματα σου αλλα αλλο αυτό και αλλο η εγγύηση μην το ταυτίζετε!

 

spyros 7 λες ακριβώς το ιδιο με τον runner69. Στο μηνυμα σου παραπανω λες "θες να μην το πω εγγύηση...", αρα δεχεσαι οτι δεν υπαρχει ζητημα 2 χρονων εγγυησης, απο κει και περα η λογικη σου εναρμονιζεται με του runner69 και τη δικη μου με τη διαφορα οτι εσυ θετεις ως δεδομενο πως ο,τι και να γινει μεχρι το τελος του δευτερου χρονου ειναι θεμα ελαττωματικου προιοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Βασικά η διαφορά είναι πιο ουσιαστική. Εγω θεωρώ δεδομένο ότι αν σου χαλάσει κάτι στα 2 χρόνια ο νόμος προβλέπει ότι έχεις δικαιώματα (επιστροφή, αντικατάσταση, λεφτά πίσω), ενώ εσείς όχι. Και για τον πιο πολύ κόσμο αύτο είναι "εγγύηση". Το αν θα είναι από τον κατασκευαστή ή το μαγαζί λίγο με νοιάζει, θα τα βρούνε μεταξύ τους έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευρωπαικη οδηγια 1999/44/ΕΚ υποχρεωνει ολα τα κρατη μελη της εως το 2002 να εναρμονισουν το δικαιο τους με την οδηγια. Αρθρο 11:"Τα κράτη μέλη θεσπίζουν τις αναγκαίες νομοθετικές, κανονιστικές και διοικητικές διατάξεις, προκειμένου να συμμορφωθούν προς την παρούσα οδηγία το αργότερο την 1η Ιανουαρίου 2002. Ενημερώνουν αμέσως σχετικά την Επιτροπή.

 

Οι διατάξεις αυτές, όταν θεσπίζονται από τα κράτη μέλη, αναφέρονται στην παρούσα οδηγία ή συνοδεύονται από την αναφορά αυτή κατά την επίσημη δημοσίευσή τους. Οι λεπτομερείς διατάξεις για την αναφορά αυτή καθορίζονται από τα κράτη μέλη."

 

Ερχεται λοιπον ο νομος 3043/2002 και στο αρθρο 4 λεει: "Με τις διατάξεις του παρόντος κεφαλαίου προσαρμόζεται η ελληνική νομοθεσία στις διατάξεις της οδηγιας 1999/44/ΕΚ του Ευρωπαϊκού

Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 25ης Μαίου 1999 σχετικά με ορισμένες πτυχές της πώλησης και των εγγυήσεων καταναλωτικών αγαθών"

 

Συνεπως δεν χρειαζεται να πιανουμε αρθρα της ευρωπαικης οδηγιας και ας ασχοληθουμε με τον ελληνικο 3043/2002 ή τον ανανεωμενο 2251/94.

 

Οκ, να μην το πω εγγύηση, να το πω "δικαίωμα προς επανόρθωση λόγω ύπαρξης πραγματικού ελαττώματος". Το ζητούμενο είναι αν σου χαλάσει κάτι μέσα στα 2 χρόνια από την αγορά αν έχεις δικαίωμα να απαιτήσεις επισκευή ή αντικατάσταση σωστά? Η οδηγία λέει ότι "Ο πωλητής ευθύνεται δυνάµει του άρθρου 3, όταν η έλλειψη συµµόρφωσης εκδηλώνεται εντός δύο ετών από την παράδοση του αγαθού". Κάτι που είναι ελαττωματικό μπορεί να δουλεύει στην αρχή και να χαλάσει στον 1μιση χρόνο. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπήρχε ελάττωμα κατά την παράδωση.

 

μιλας για το αρθρο 5 της ευρωπαικης οδηγιας και αναφερει το αρθρο 3 το οποιο λεει:Ο πωλητής ευθύνεται έναντι του καταναλωτή για κάθε έλλειψη συμμόρφωσης που υπάρχει κατά την παράδοση του αγαθού. Το θεμα να σου παρεδωσε ενα πληρως λειτουργικο προιον ο πωλητης με ολες τις ιδιοτητες που σου υποσχεθηκε και να σου χαλασε στην πορεια ειναι η εγγυηση η οποια αναφερεται στο αρθρο 3 του 3043 που ειπαμε και παραπανω.

 

Αν κατι δουλευει σωστα στην αρχη κα μετα απο 1,5 χρονο χαλασει, δεν καταλαβαινω με ποιο σκεπτικο θεωρεις οτι ηταν χαλασμενο απο την αρχη για να υπαγεται στα υποχρεωτικα 2 χρονια; :confused:

 

Αυτό που λέτε ότι πρέπει το προιόν να είναι χαλασμένο από την αρχή, ή ότι πρέπει να ανήκει σε ελαττωματική παρτίδα είναι τελείως αυθαίρετο και δεν προκύπτει από πουθενά.

 

Αυθαιρετο ειναι να πιανεις τα 2 χρονια που γραφει σε ενα αρθρο και να το κολλας στην εγγυηση επειδη μας βολευει οταν μαλιστα η εγγυηση αναφερεται σε επομενο αρθρο.

 

Δλδ θεωρείς ότι είναι φυσιολογικό να τα φτύσει ένα λάπτοπ (αφού για λάπτοπ ξεκίνησε η κουβέντα) σε λιγότερο από 2 χρόνια? Χωρίς να είναι προβληματικό το κομμάτι που χάλασε?

 

οχι, αλλα δεν παιζει και μεγαλο ρολο το τι θεωρει ο καθενας μας φυσιολογικο. Αλλος μπορει να σου πει τα 10 χρονια. Θα πρεπει ολα τα laptop να εχουν ελαχιστη εγγυηση 10 χρονια; Καλυτερα να κλεισουν την εταιρεια απο τωρα ...

 

Εφέτης πρωτοδικείου. Σου κάνει?

 

συμπαθα με αλλα δεν μου κανει καθολου αυτη η απαντηση. Στο πρωτοδικειο υπαρχει ο πρωτοδικης και ο προεδρος πρωτοδικων. Στο εφετειο υπαρχει ο εφετης και ο προεδρος εφετων. Εφετης σε πρωτοδικειο δεν υπαρχει...

 

Οι νόμοι υπερισχύουν των ιδιωτικών συμβάσεων. Γίνεται όλη την ώρα.

 

συμφωνω αλλα δεν υπαρχει πουθενα στον αστικο κωδικα που να μιλαει για υποχρεωτικη εγγυηση 2 ετων. Για την ακριβεια πουθενα δεν μιλανε για ελαχιστη εγγυηση οριζοντας ακριβες χρονικο διαστημα.

 

Αν δεν προκύπτει δική σου υπαιτιότητα για κάτι που χάλασε, για ποιό άλλο λόγο να έχει χαλάσει αν όχι από ελάττωμα? Φυσιολογική φθορα??? Για 2 χρόνια μιλάμε! Πες μου ένα pc part που θεωρείς φυσιολογικό να χαλάσει από νορμαλ χρήση μέσα στη διετία!

 

Οταν φτιαχνεις ενα αντικειμενο ξερεις οτι θα λειτουργησει τοσες ωρες,τοσα λεπτα και τοσα sec και αν παρεις ενα ομοιο αντικειμενο θα πρεπει να λειτουργησει ακριβως τον ιδιο χρονο; Αλλες συνθηκες δεν υπαρχουν; Τι λεμε τωρα; Μου κανει εντυπωση να πρεπει να απαντησω σε κατι τετοιο. Και γιατι πιανεις τα pc parts; Εδω αναφερεται σε καθε κινητο. Να καθησουμε να παρουμε δηλαδη τωρα ενα ενα τα αντικειμενα που ειναι συσιολογικο να χαλασουν πριν τη διετια;

 

--------------------------------------------

 

Ο νομος ειναι ο εξης:

 

1) Σου παρεδωσε ο πωλητης ενα προιον το οποιο ειχε καποιο ελαττωμα κατα την παραδοση ή ελειπε καποια ιδιοτητα που σου ειχε υποσχεθει; Λυση: εχεις δυο χρονια να το κυνηγησεις. Πριν το 6μηνο ειναι ευκολο να το αποδειξεις. Μετα θα ειναι πιο δυσκολο. Αναλογα την περιπτωση βεβαια.

 

2) Σου παρεδωσε ο πωλητης προιον που λειτουργουσε αψογα και με ολες τις ιδιοτητες που σου υποσχεθηκε αλλα σου χαλασε πχ. μετα απο 1.5 χρονο; Λυση: Εκει πας να δεις τη εγγυηση που σου εδωσε ο πωλητης και ξεχνας τα παραπανω 2 χρονια.

 

---------------------------------------------

 

Προκαλω: να βγει ενας, οχι παραπανω αλλα ενας, οποιος να πηγε στα δικαστηρια υποστηριζοντας οτι ολα προιοντα εχουν υποχρεωτικη 2ετη εγγυηση ενω η εταιρεια με την οποια ειχε προβλημα να του εδινε 1 χρονο και το δικαστηριο να τον δικαιωσε ενω ειχε περασει ο χρονος και να μην οφειλοταν σε ελαττωμα που ειχε απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι.

Τα περισσότερα απ οσα λες έχουν απαντηθεί ή είναι τόσο άκυρα και αντιφατικά που δεν αξίζει απάντηση.

Θα καταντήσει flame και δε βλέπω το λόγο. Άσε μας εμάς να κυνηγάμε τα φανταστικά δικαιώματά μας B)

 

 

Θα σου απαντήσω μόνο σε συτό γιατί είσναι χαρακτηριστικό των ημιμαθών να το παίζουν εξυπνάκηδες αλλά δεν παύει να είναι εκνευριστικό

συμπαθα με αλλα δεν μου κανει καθολου αυτη η απαντηση. Στο πρωτοδικειο υπαρχει ο πρωτοδικης και ο προεδρος πρωτοδικων. Στο εφετειο υπαρχει ο εφετης και ο προεδρος εφετων. Εφετης σε πρωτοδικειο δεν υπαρχει...

Πριν πετάξεις την εξυπνάδα κάνε ένα κόπο..

Google is your friend

Μάντεψε σε ποιά βαθμίδα προάγεται ο πρόεδρος πρωτοδικών.

Άντε θα σε βοηθήσω λίγο..

Προαγωγές 20 προέδρων Πρωτοδικών στο βαθμό του εφέτη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι.

Τα περισσότερα απ οσα λες έχουν απαντηθεί ή είναι τόσο άκυρα και αντιφατικά που δεν αξίζει απάντηση.

Θα καταντήσει flame και δε βλέπω το λόγο. Άσε μας εμάς να κυνηγάμε τα φανταστικά δικαιώματά μας B)

 

 

Θα σου απαντήσω μόνο σε συτό γιατί είσναι χαρακτηριστικό των ημιμαθών να το παίζουν εξυπνάκηδες αλλά δεν πάυει να είναι εκνευριστικό

 

Πριν πετάξεις την εξυπνάδα κάνε ένα κόπο..

Google is your friend

Μάντεψε σε ποιά βαθμίδα προάγεται ο πρόεδρος πρωτοδικών.

Άντε θα σε βοηθήσω λίγο..

Προαγωγές 20 προέδρων Πρωτοδικών στο βαθμό του εφέτη

 

 

δηλαδη τωρα ποιος το παει για flame;

 

Οσον αφορα το spoiler σου: εγω ειμαι ο ημιμαθης ετσι; ΟΚ

 

ο προεδρος πρωτοδικων οταν παιρνει προαγωγη γινεται εφετης και παει σε εφετειο παιρνοντας μεταθεση. Δεν μενει στο πρωτοδικειο που ηταν. Για ονομα δηλαδη του θεου και του διαβολου να επιμενεις και σε αυτο οτι υπαρχει εφετης σε πρωτοδικειο επειδη αυτο καταλαβες απο ενα search. :shock:

 

 

και για να στο παιξω τωρα εξυπνακιας οι βαθμοι κατα σειρα ειναι:

 

ειρηνοδικης (οποιος αν δεν δωσει επιπλεον εξετασεις για να ανεβει θα παραμεινει ειρηνοδικης για παντα), παρεδρος, πρωτοδικης, προεδρος πρωτοδικων, εφετης, προεδρος εφετων και μετα πας στο ανωτατο δικαστηριο δηλαδη τον αρειο παγο. Θελεις να σου πω μηπως και την αντιστοιχια με τους στρατιωτικους δικαστες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ας ηρεμησουμε λιγο, κατα βαθος πιστευω ολοι αγαπιομαστε..

 

Εγω σαν update μου ειπαν απ την αντιπροσωπεια να τους στειλω mail για να μου στειλουν επισημη απαντηση γραπτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TzimakoTOS θα περιμενουμε νεα απο την υποθεση. Μακαρι να δεχτουν να στο επισκευασουν ακομα και εκτος εγγυησης προκειμενου να αποφυγουν την δυσφημηση της εταιρειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@runner69:

 

 

Για να μη μένουν εντυπώσεις..

Άλλο το διοικητικό εφετείο (που προφανώς εννοούσα με τη δική μου ημιμάθεια) και άλλο το εφετείο του ιδιωτικού δικαίου.

Οι πρωτοδίκες πηγαίνουν στα διοικητικά εφετεία και εφαρμόζουν το δημόσιο δίκαιο.

Δεν έχουν καμία σχέση με τον άρειο πάγο αφού είναι υπό το συμβούλιο της επικρατείας.

Θεμελιώδες λάθος για κάποιον ξερόλα της νομικής, κοίταξέ το.

Αν έχεις και άλλα τέτοια άσχετα με το θέμα επιχειρήματα για να με αμφισβητίσεις κράτα τα, δεν ενδιαφέρομαι.

Δεν έχω χρόνο για χάσιμο και δε φταίνε και οπι υπόλοιποι σε τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@runner69:

 

 

Για να μη μένουν εντυπώσεις..

Άλλο το διοικητικό εφετείο (που προφανώς εννοούσα με τη δική μου ημιμάθεια) και άλλο το εφετείο του ιδιωτικού δικαίου.

Οι πρωτοδίκες πηγαίνουν στα διοικητικά εφετεία και εφαρμόζουν το δημόσιο δίκαιο.

Δεν έχουν καμία σχέση με τον άρειο πάγο αφού είναι υπό το συμβούλιο της επικρατείας.

Θεμελιώδες λάθος για κάποιον ξερόλα της νομικής, κοίταξέ το.

Αν έχεις και άλλα τέτοια άσχετα με το θέμα επιχειρήματα για να με αμφισβητίσεις κράτα τα, δεν ενδιαφέρομαι.

Δεν έχω χρόνο για χάσιμο και δε φταίνε και οπι υπόλοιποι σε τίποτα.

 

 

τωρα λες το διοικητικό εφετείο που προφανώς εννοούσες;; Οι πρωτοδικες πηγαινουν στα διοικητικα εφετεια;; Ειλικρινα σταματω εδω την κουβεντα γιατι ειμαστε off topic και τα εχεις πολυ μπερδεμενα στο μυαλο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω σαν update μου ειπαν απ την αντιπροσωπεια να τους στειλω mail για να μου στειλουν επισημη απαντηση γραπτη..

 

φιλε ειχαμε κανενα νεοτερο; Απαντησαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς, έτσι είναι αν έτσι νομίζετε. :)

 

Προφανώς δεν διάβασες τίποτα από όσα έχω γράψει προηγουμένως. Συγχαρητήρια, κατάφερες να "ξεθάψεις" ένα thread του 2008. :)

 

Σε συμβουλεύω να διαβάσεις τι γράφει ακριβώς από πάνω ο runner69, ο οποίος τα γράφει ορθά και πολύ πιο αναλυτικά από εμένα.

Να σου πω τι κατάλαβα?

 

Η εγγύηση έχει να κάνει με την εταιρία και όχι με το κατάστημα. Αυτή συνήθως ας πούμε ότι είναι 1 χρόνο.

Αν μου χαλάσει κάτι, έχω το δικαίωμα μέσα σε ένα χρόνο από την ημερομηνία αγοράς (ημερομηνία που αναγράφεται στην απόδειξη), να επιστρέψω το προϊόν στην εταιρία ή αντιπροσωπία για επισκευή ή αλλαγή.

 

Η οδηγία της Ευρώπης έχει να κάνει με τα καταστήματα. Δηλαδή αν κάτι βγάλει πρόβλημα εντός 2 ετών μπορώ να το επιστρέψω στο κατάστημα και να ζητήσω τα χρήματα μου πίσω ή αντικατάσταση.

 

Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...