Προς το περιεχόμενο

Ποιές πολυβιταμίνες;


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λόγω διάφορων στομαχικών διαταραχών αναγκάστηκα να το ρίξω στις πολυβιταμίνες (όχι στα σκληρά, λολ).

 

Το θέμα είναι ότι όσες μου έδωσε ο φαρμακοποιός είχαν ΑΠΑΙΣΙΑ γεύση και οσμή. Η μία διαλυόταν (άφριζε δλδ) σε ένα ποτήρι νερό και έπρεπε να υποφέρω μέχρι να το τελειώσω ενώ η άλλη που δοκίμασα, όποτε την έβγαζα απο το φακελάκι άδειαζε το δωμάτιο (μαγικές ιδιότητες :P ). Και όχι δεν ήταν ληγμένες :lol:

 

Κάποια υποφερτή - ευρείας γκάμας - πολυβιταμίνη έχετε να προτείνετε; (όχι, αλλαγή στη διατροφή δεν παίζει, προφανώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω διάφορων στομαχικών διαταραχών αναγκάστηκα να το ρίξω στις πολυβιταμίνες (όχι στα σκληρά, λολ).

 

Το θέμα είναι ότι όσες μου έδωσε ο φαρμακοποιός είχαν ΑΠΑΙΣΙΑ γεύση και οσμή. Η μία διαλυόταν (άφριζε δλδ) σε ένα ποτήρι νερό και έπρεπε να υποφέρω μέχρι να το τελειώσω ενώ η άλλη που δοκίμασα, όποτε την έβγαζα απο το φακελάκι άδειαζε το δωμάτιο (μαγικές ιδιότητες :P ). Και όχι δεν ήταν ληγμένες :lol:

 

Κάποια υποφερτή - ευρείας γκάμας - πολυβιταμίνη έχετε να προτείνετε; (όχι, αλλαγή στη διατροφή δεν παίζει, προφανώς).

 

το γιατρό σου τον ρώτησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει η φήμη οτι οι πολυβιταμίνες σε χάπια και γενικώς έχουν ελάχιστη εως καθόλου επίδραση στον οργανισμό ΕΚΤΟΣ κι αν περιέχουν διεγερτικές ουσίες.Τι θέλω να πω:Ακούγεται οτι πχ. αν παίρνεις centrum είναι σαν μην το παίρνεις καθόλου.Ο οργανισμός το αποβάλλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Yπάρχει η φήμη οτι οι πολυβιταμίνες σε χάπια και γενικώς έχουν ελάχιστη εως καθόλου επίδραση στον οργανισμό ΕΚΤΟΣ κι αν περιέχουν διεγερτικές ουσίες.Τι θέλω να πω:Ακούγεται οτι πχ. αν παίρνεις centrum είναι σαν μην το παίρνεις καθόλου.Ο οργανισμός το αποβάλλει.

 

πηγη για αυτο? Γιατι οι φημες στον τομέα υγειας ΔΕΝ χωρανε.

Και εγω πιστευω πως οι πολυβιταμινες ειναι υπευθυνες για τερατογεννησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Λόγω διάφορων στομαχικών διαταραχών αναγκάστηκα να το ρίξω στις πολυβιταμίνες (όχι στα σκληρά, λολ).

 

Το θέμα είναι ότι όσες μου έδωσε ο φαρμακοποιός είχαν ΑΠΑΙΣΙΑ γεύση και οσμή. Η μία διαλυόταν (άφριζε δλδ) σε ένα ποτήρι νερό και έπρεπε να υποφέρω μέχρι να το τελειώσω ενώ η άλλη που δοκίμασα, όποτε την έβγαζα απο το φακελάκι άδειαζε το δωμάτιο (μαγικές ιδιότητες :P ). Και όχι δεν ήταν ληγμένες :lol:

 

Κάποια υποφερτή - ευρείας γκάμας - πολυβιταμίνη έχετε να προτείνετε; (όχι, αλλαγή στη διατροφή δεν παίζει, προφανώς).

 

μα ειναι δυνατον?να μπαινεις σε φορουμ και να ρωτας παιδια 18 χρονων τι θα παρεις.

βουρ στο γιατρο να σου πει απο που προερχονται οι διαταραχες.πιστευω οτι αυτο το τοπικ πρεπει να κλειδωθει ως επικινδυνο.

Επεξ/σία από SCORPIO777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγη για αυτο?

Δεν χρειάζεται πηγή, είναι γνωστό πως ο οργανισμός απορροφά μόνο ένα ποσοστό από τις βιταμίνες που παίρνουμε "πακέτο". Έχει να κάνει με τις διαδικασίες της πέψης. Γι αυτό και η περιεκτικότητα των χαπιών κτλ σε βιταμίνες είναι πολύ μεγαλύτερη από την αναγκαία σε κάποια είδη ουσιών, ώστε να μπορέσει ο οργανισμός να απορροφήσει ικανοποιητικές ποσότητες.

 

Πάντως καλύτερα να ρωτήσει κάποιο γιατρό, είναι απαράδεκτο να παίρνουμε οτιδήποτε από κεφαλιού μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...