Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 19/03/2023 at 15:28, tom-f said:

Ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω μαθήματα για να πάρω την πιστοποίηση CCNA περισσότερο για τις γνώσεις που θα αποκομίσω. Οπότε θα ήθελα να μου κάνετε προτάσεις για εκπαιδευτικά κέντρα από προσωπική σας εμπειρία, έτσι ώστε να μην επιλέξω κάτι τυχαία.

υπαρχουν και πολλοι που το διαβαζουν μονοι τους.απλα το αναφερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, tom-f said:

Το γνωρίζω, αλλά αν ήθελα να το κάνω μόνος μου δεν θα έκανα αυτό το ερώτημα. Ευχαριστώ για την αναφορά. 

τοτε μπορεις να δεις και στην interlei. απο συναδελφους εχω ακουσει καλα λογια που ειχαν παει εκει για ccna,ccnp κτλ

απλα το ανεφερα και για μονος σου διοτι μπορει να μην ηξερες οτι μπορεις.δε  το ειπα για κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω interlei ουτε με το δωρεαν που δινει η εταιρια δεν παω, δεν εχω σχηματισει καλη αποψη για τον τρόπο που δουλευουν . Χιλιες φορες HAEC θα κοιτουσα και στο SCG  χωρις να εχω προσωπική αποψη αλλα ξερω ατομα που δουλευουν πλεον εκει. 

Azure - AWS Cloud ναι πολυ καλο path αλλά εγω τουλάχιστον πρώτα θα κοιτούσα να παρω CCNA και να ξερω τα basics πολύ καλά και μετα θα δοκιμαζα άλλο Path. Ποσες φορες έχω πετυχει cloud τεχνικους (και network engineers βεβαιως) που ενώ ειναι καλοι δεν κατανοούν κάποια βασικά γιατι απλα τα προσπερασαν.  

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Chrisxxx said:

Εγω interlei ουτε με το δωρεαν που δινει η εταιρια δεν παω, δεν εχω σχηματισει καλη αποψη για τον τρόπο που δουλευουν . Χιλιες φορες HAEC θα κοιτουσα και στο SCG  χωρις να εχω προσωπική αποψη αλλα ξερω ατομα που δουλευουν πλεον εκει. 

Azure - AWS Cloud ναι πολυ καλο path αλλά εγω τουλάχιστον πρώτα θα κοιτούσα να παρω CCNA και να ξερω τα basics πολύ καλά και μετα θα δοκιμαζα άλλο Path. Ποσες φορες έχω πετυχει cloud τεχνικους (και network engineers βεβαιως) που ενώ ειναι καλοι δεν κατανοούν κάποια βασικά γιατι απλα τα προσπερασαν.  

επισης να τονισουμε 2 βασικα που δεν ειπωθηκαν.

α.οτι μια εταιρεια ηταν καλη δεν σημαινει οτι ειναι παντα καλη. οι εκπαιδευτες μπορει να αλλαξουν οποτε και αυτοματως να πετυχεις σε εκπαιδευτη που δεν το εχει (οχι τοσο σε γνωσεις οσο σε μεταδοτικοτητα).

β.οσο καλα και αν μαθεις κατι αν δεν το κυνηγησεις και εσυ κανεις μια τρυπα στο νερο. οτι πηρες ενα χαρτι δεν λεει κατι.πρεπει να τριφτει καποιος μετα για να τα δει και στην πραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχει κάποιος εικόνα από ΚΕΔΒΙΜ πανεπιστημίου Θεσσαλίας; Έχει ένα πρόγραμμα απομακρυσμένης εκπαίδευσης σε CCNA. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω παρακολουθήσει το CCNA στην intelei , πριν 4 χρόνια. Ήμουν αρκετά ευχαριστημένος με τον τρόπο διεξαγωγής.

Βέβαια  όπως είπε και ο Poulinos το μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο εκπαιδευτής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
18 hours ago, Manoleros95 said:

Καλησπερα, για το σεμιναριο ccna της datalabs εχει κανεις αποψη; Γενικα για Θεσσαλονικη που θα προτεινατε για ccna αλλα και συνεχεια σε ccnp μετα;

Το βλέπεις πολύ πιο απλοϊκά από ότι είναι.

CCNP παίρνεις ενώ εργάζεσαι πάνω σε δίκτυα, οπότε έχεις ήδη δικτυωθεί (:P) και μπορείς να βρεις από εκεί πληροφορίες. Μην σου πω ότι στα κανονίζει όλα η εταιρεία που εργάζεσαι.

Για το CCNA, καλό βοήθημα είναι τα μαθήματα (ή και το bootcamp) του Neil Anderson. Κάποιους τους βοηθάει και το Jeremy's IT lab. Επίσης πολύ γνωστός ο David Bombal.

Στο τελικό στάδιο, αρκετή βοήθεια προσφέρει το Boson ex-sim με την προσομοίωση της εξέτασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κάνει δίκτυα σε ιεκ, έχω μια βεβαίωση επαγγελματικής κατάρτισης αλλα Δεν δούλεψα ποτέ πάνω στα δίκτυα οπότε πρακτικά δεν θυμάμαι τίποτα απολύτως. Θα προτιμούσα να παρακολουθήσω από κοντά μαθήματα, θεωρώ πως θα με βοηθήσει περισσότερο για αυτό και ρώτησα αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στην Θεσσαλονίκη που να αξίζει να ασχοληθώ. Όσο για το ccnp ναι μάλλον το είδα αρκετά απλοϊκά!

Επεξ/σία από Manoleros95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Manoleros95 said:

Έχω κάνει δίκτυα σε ιεκ, έχω βεβαίωση επαγγελματικής κατάρτισης. Δεν δούλεψα ποτέ πάνω στα δίκτυα οπότε πρακτικά δεν θυμάμαι τίποτα απολύτως. Θα προτιμούσα να παρακολουθήσω από κοντά μαθήματα, θεωρώ πως θα με βοηθήσει περισσότερο για αυτό και ρώτησα αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στην Θεσσαλονίκη που να αξίζει να ασχοληθώ. Όσο για το ccnp ναι μάλλον το είδα αρκετά απλοϊκά!

Ξεκινάς με το CCNA, αμέσως πας για junior network engineer και μετά βλέπεις. Μην σου πω να ξεκινήσεις να ψάχνεις όσο κάνεις τα μαθήματα. Υπόψιν ότι τα μαθήματα είναι 70κάτι ώρες, οτιδήποτε παραπάνω είναι για να πουλήσουν.

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά στο CCNP έχεις το Encor πρώτα που είναι βαρβάτες γενικές γνώσεις και μετά επιλέγεις κατεύθυνση/εξειδίκευση. Χρειάζεσαι το encor για να γίνεις ccnp switching/wireless/κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, csontheline είπε

Ξεκινάς με το CCNA, αμέσως πας για junior network engineer και μετά βλέπεις. Μην σου πω να ξεκινήσεις να ψάχνεις όσο κάνεις τα μαθήματα. Υπόψιν ότι τα μαθήματα είναι 70κάτι ώρες, οτιδήποτε παραπάνω είναι για να πουλήσουν.

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά στο CCNP έχεις το Encor πρώτα που είναι βαρβάτες γενικές γνώσεις και μετά επιλέγεις κατεύθυνση/εξειδίκευση. Χρειάζεσαι το encor για να γίνεις ccnp switching/wireless/κλπ.

Άρα 220 ώρες που κάνουν αυτοί να υποθέσω οτι το τραβάνε από τα μαλλιά για να δικαιολογήσουν τα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Manoleros95 said:

Άρα 220 ώρες που κάνουν αυτοί να υποθέσω οτι το τραβάνε από τα μαλλιά για να δικαιολογήσουν τα λεφτά;

Για να σου δώσω να καταλάβεις.

Στην Κύπρο, τα μαθήματα (όχι οι εξετάσεις) για το CCNA επιδοτούνται κατά 70% από την ΑνΑδ (οαεδ). Το υπόλοιπο το πληρώνει ο εργοδότης. Σε εγκεκριμένο φροντιστήριο από το υπουργείο παιδείας, ο ΦΠΑ για τα συγκεκριμένα μαθήματα είναι 0% (ναι, μηδέν). Οι ώρες των μαθημάτων είναι 70κάτι (χοντρικά 3ώρες/μάθημα, 2 μαθήματα/εβδομάδα, 3-4 μήνες).

Στο παραπάνω φροντιστήριο που τα παρακολούθησα, ο εργοδότης μου συμπλήρωσε 298€ με 0% φπα. Αν επέλεγα ένα από τα υπόλοιπα φροντιστήρια, θα έπρεπε να πληρώσει 420€ + 371€ φπα. Σε άλλο έπαιζε άλλη (παρόμοια) τιμή. Κάθε φροντιστήριο σου δίνει διαφορετικές επιλογές (πχ online vs δια ζώσης, εξοπλισμό cisco για να παίξεις κλπ). Φυσικά σε κάθε άνθρωπο λειτουργούν διαφορετικά, αλλά σε κάθε περίπτωση να θυμάσαι ότι το CCNA είναι για να χτίσεις την βάση για τα δικτυακά ΚΑΙ να περάσεις τις εξετάσεις.

Επίσης, δες ποιος θα κάνει τα μαθήματα. Αν είναι άνθρωπος της αγοράς και όχι απλά δάσκαλος, αμέσως έχεις αποκτήσει μία διασύνδεση για την μελλοντική σου αποκατάσταση. Τα δια ζώσης έχουν το προνόμια των γνωριμιών, εκτός από τον καθηγητή, δεν ξέρεις ποιον θα γνωρίσεις μέσα στην τάξη (πχ στην δική μου, ο ένας που φαινόταν ότι το κυνηγάει, άλλαξε εργασία κατά την διάρκεια των μαθημάτων (τεχνικός pc -> junior network engineer) και με την απόκτηση της πιστοποίησης πήρε αύξηση, οπότε εγώ ήδη έχω προσθέσει 2 άτομα του αντικειμένου στον κύκλο).

Τέλος, έχε υπόψιν σου ότι το 2024 κλείνει η 3ετία και αλλάζουν τα μαθήματα και η πιστοποίηση, οπότε ή βιάσου ή περίμενε. Μάλλον δεν φαίνονται αλλαγές στον ορίζοντα https://learningnetwork.cisco.com/s/cisco-certification-roadmaps?tabset-268a8=0463d&tabset-c3f65=0463d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, csontheline είπε

Για να σου δώσω να καταλάβεις.

Στην Κύπρο, τα μαθήματα (όχι οι εξετάσεις) για το CCNA επιδοτούνται κατά 70% από την ΑνΑδ (οαεδ). Το υπόλοιπο το πληρώνει ο εργοδότης. Σε εγκεκριμένο φροντιστήριο από το υπουργείο παιδείας, ο ΦΠΑ για τα συγκεκριμένα μαθήματα είναι 0% (ναι, μηδέν). Οι ώρες των μαθημάτων είναι 70κάτι (χοντρικά 3ώρες/μάθημα, 2 μαθήματα/εβδομάδα, 3-4 μήνες).

Στο παραπάνω φροντιστήριο που τα παρακολούθησα, ο εργοδότης μου συμπλήρωσε 298€ με 0% φπα. Αν επέλεγα ένα από τα υπόλοιπα φροντιστήρια, θα έπρεπε να πληρώσει 420€ + 371€ φπα. Σε άλλο έπαιζε άλλη (παρόμοια) τιμή. Κάθε φροντιστήριο σου δίνει διαφορετικές επιλογές (πχ online vs δια ζώσης, εξοπλισμό cisco για να παίξεις κλπ). Φυσικά σε κάθε άνθρωπο λειτουργούν διαφορετικά, αλλά σε κάθε περίπτωση να θυμάσαι ότι το CCNA είναι για να χτίσεις την βάση για τα δικτυακά ΚΑΙ να περάσεις τις εξετάσεις.

Επίσης, δες ποιος θα κάνει τα μαθήματα. Αν είναι άνθρωπος της αγοράς και όχι απλά δάσκαλος, αμέσως έχεις αποκτήσει μία διασύνδεση για την μελλοντική σου αποκατάσταση. Τα δια ζώσης έχουν το προνόμια των γνωριμιών, εκτός από τον καθηγητή, δεν ξέρεις ποιον θα γνωρίσεις μέσα στην τάξη (πχ στην δική μου, ο ένας που φαινόταν ότι το κυνηγάει, άλλαξε εργασία κατά την διάρκεια των μαθημάτων (τεχνικός pc -> junior network engineer) και με την απόκτηση της πιστοποίησης πήρε αύξηση, οπότε εγώ ήδη έχω προσθέσει 2 άτομα του αντικειμένου στον κύκλο).

Τέλος, έχε υπόψιν σου ότι το 2024 κλείνει η 3ετία και αλλάζουν τα μαθήματα και η πιστοποίηση, οπότε ή βιάσου ή περίμενε. Μάλλον δεν φαίνονται αλλαγές στον ορίζοντα https://learningnetwork.cisco.com/s/cisco-certification-roadmaps?tabset-268a8=0463d&tabset-c3f65=0463d

Εκεί είναι που κολλάω εγώ. Πχ η datalabs λέει ποιος είναι ο εισηγητής. Cisco certified instructor, μαθηματικός λέει. Πραγματικά είμαι σε μεγάλο δίλημμα, γιατί θέλω να ασχοληθω με το τομέα των δικτύων γιατί εκτός του έχει ζήτηση μου αρέσει και σαν αντικείμενο, απλά όταν πήγα ιεκ δεν είχα μυαλά ακόμα ως 18αρης να κάτσω να το προχωρήσω... Μάλλον πρέπει να κάνω ένα τηλέφωνο να δω τι παίζει ακριβώς.

Μιας και τον ανέφερες πριν, στο udemy υπάρχει αυτό εδώ https://www.udemy.com/course/complete-networking-fundamentals-course-ccna-start/. Είναι του david bombal, τον οποίο παρακολουθώ και στο YouTube. Είναι η "ολοκληρωμένη εμπειρία " του ccna αυτή. Θα έχω τα απαραίτητα για να δώσω εξετάσεις,  η χρειάζομαι πχ και πρακτικό κομμάτι;

Επεξ/σία από Manoleros95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...