Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, γνωρίζετε ποσο είναι το κόστος εξετάσεων για το ccna? Μου είπαν 100 και με την εκπτωση 50 και σε αλλη σχολή μου είπαν 300 και με την εκπτωση 130. Ποιο είναι το αρχικο κοστος της εξετασης ccna?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, jtolis είπε

Καλημέρα, γνωρίζετε ποσο είναι το κόστος εξετάσεων για το ccna? Μου είπαν 100 και με την εκπτωση 50 και σε αλλη σχολή μου είπαν 300 και με την εκπτωση 130. Ποιο είναι το αρχικο κοστος της εξετασης ccna?

Χαίρετε! Δοκίμασα μέσω pearson να κλείσω εξέταση σε Local test center και έβγαλε τιμή στα 224 ευρ με υποσημείωση (Prices listed are based on today's date and do not include local taxes which may be applicable)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξέρεις πως το Κέντρο Δια βίου μάθησης του Παν. Θεσσαλίας βγάζει προγράμματα για ccna. Το τελευταίο έτρεξε από Οκτώβριο 2019 έως Απρίλιο 2020. Κόστος περίπου 750(ανάλογα αν ειναι το ταχύρρυθμο ή το full) με αρκετές εκτπωτικές κατηγορίες (από 10-20%) και στο έντυπο έγραφε "Όλοι οι εκπαιδευόμενοι με την επιτυχή παρακολούθηση του προγράμματος αποκτούν από τη Cisco Academy ένα εκπτωτικό κουπόνι για μία εξέταση CCNA σε οποιοδήποτε εξεταστικό κέντρο της Pearson VUE". Βέβαια ακόμα δεν είδα κάποια ανακοίνωση πως θα τρέξει και φέτος αλλά ίσως μέχρι μέσα-τέλη Αυγούστου να βγει... Μπορείς να το ψάξεις αν σε ενδιαφέρει... just saying :)

ο ενημερωτικός οδηγός του τελευταίου προγράμματος και η "παλιά" ανακοίνωση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν χρειάζεσαι μαθήματα για το  ccna, ιδιαιτέρως αν έχεις τελειώσει ή σπουδάζεις σε ΑΕΙ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αλήθεια είναι πως μπορείς να αποφύγεις να δώσεις τόσα χρήματα για μαθήματα απλά διαβάζοντας μόνος. Τώρα το αν έχεις τελειώσει ή σπουδάζεις σε ΑΕΙ είναι πολύ υποκειμενικό(το αν θα σε βοηθήσει εννοώ). Η πιστοποίηση έχει μια συγκεκριμένη ύλη. Την διαβάζεις, κάνεις αρκετό practice και δίνεις. Είσαι δεν είσαι σε ΑΕΙ ή ότι και να έχεις κάνει πρέπει να δεις τα περιεχόμενα της εξέτασης και να ασχοληθείς... Προσωπικά παλαιότερα κοιτούσα για μαθήματα στο Παν Θεσσ που έβαλα παραπάνω αλλά μάλλον όταν αποφασίσω να δώσω το CCNA θα διαβάσω μόνος. Υπάρχουν αρκετά βιντεάκια Youtube-udemy κλπ που με μικρό ή καθόλου αντίτιμο μπορείς να παρακολουθήσεις. Σε ενα newsletter απο GNS3 είχε προσφορά τη σειρά μαθημάτων του david bombal με 9, κάτι δολάρια την οποία και αγόρασα. Απλά γλυκοκοιτάω και τα official cert guide του wendell odom αλλά αν τα πάρω θα είναι όταν θα έχω "ξεκινήσει" για ccna. :)

Επεξ/σία από FiLw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Τα μαθήματα που λες πιθανόν αν τα πάρεις θα σου δώσει δωρεάν πρόσβαση σε άλλα τρία μαθήματα του, εγώ είχα πάρει το μάθημα για το gns3 και μου έδωσε δωρεάν το μάθημα του ccna

--edit

Sorry, το πήρες έγραψες το μάθημα... 

Δεν σου έδωσε πρόσβαση σε άλλα μαθήματα του; 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gns3 fundamentals part 1 είχε μέσα. Τέλος πάντων για τον φίλο αρχικά που έκανε την ερώτηση τα είπα περισσότερο μήπως πάρει καμία ιδέα 😅 καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

  Κύριοι χαίρετε. Μία ερώτηση ήθελα να κάνω. Όταν  μια πιστοποιηση ccna έχει λήξει  (στα 3 χρόνια) και δεν προλάβει κάποιος να διαβάσει για να εξεταστεί (ενώ έχει παρακολουθήσει  μαθήματα όπως εγώ), μπορεί να δώσει για την παλιά?  Δηλαδη τωρα που έχει βγει η 200-301, μπορούμε να δώσουμε για την 200-125 ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά για όποιον ενδιαφέρεται για ccna μαθήματα προκηρύχθηκε το πρόγραμμα από το Δια Βίου του Παν Θεσσαλίας (λινκ). Από ότι καταλαβαίνω είναι αυτό με το φουλ πρόγραμμα. Παλαιότερα έχει βγάλει και αντίστοιχο αλλά ταχύρρυθμο. Ίσως βγει αργότερα δεν γνωρίζω... Δεν το έχω παρακολουθήσει ο ίδιος οπότε καλό είναι να διαβάσετε ενημερωτικό οδηγό και τα υπόλοιπα που γράφει. Αν βρεθεί και κάποιος που το έχει κάνει να μας πει εντυπώσεις θα ήταν ακόμα καλύτερα.

@vasp15  "The 200-125 exam has been retired as of February 24, 2020"

"The new CCNA has replaced this certification. If you held an active CCNA Routing and Switching certification on February 24, 2020, you received the new CCNA."

"Recertification. The new CCNA has replaced this certification. For information about how to recertify your CCNA, visit the recertification page."

Από ότι καταλαβαίνω πρέπει να δώσεις τη νέα εξέταση. Νομίζω πως υπάρχει και μια σελίδα που βλέπεις τις λεπτομέρειες της πιστοποίησης που έχεις μήπως εκεί σου έχει τίποτα παραπάνω; (μήπως είναι αυτό; λινκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλημέρα, με ενδιαφέρει να αποκτήσω το ccna, είδα το e learning του ΙΕΚ κορελκο. Ωστόσο διαβάζοντας αξιολογήσεις στο google βλέπω ότι πολλοί διαμαρτύρονται ότι τους τρώνε τα λεφτά και εξαφανίζονται. Ότι τα μαθήματα δεν αρχίζουν, χάνουν πρόσβαση στις πλατφόρμες και άλλα τέτοια όμορφα. 

Θα με ενδιέφερε να ακούσω γνώμες αν το έχει κάνει κανείς. 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Εγω που το ειχα ψαξει απο ΙΕΚ δεν ειναι θεμα απατης αλλα δεν γνεται καθολου καλη δουλεια.Εγω πηγα σε πιο μικρη ιδωτικη σχολη και πηρα το CCNA απο το μηδεν χωρις εμπειρια.Βεβαια μονο με ccna χωρις αλλη εμπειρια η σπουδη στον χωρο του IT δεν βρισκεις ευκολα..Βρηκα δουλεια και δουλευω ηδη στο χωρο σε  πολυ μεγαλη εταιρια.Αν θες περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου pm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...