Προς το περιεχόμενο

macbook crack


blashyrkh+

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tο γνωστό πρόβλημα της ρωγμής κάτω δεξιά των macbook ετοιμάζεται να χτυπήσει και το δικό μου ,το θέμα είναι ότι είναι εκτος εγγύησης.Βλέπω ήδη ένα μικρό σαν "κρακαρισμα" αλλα δεν έχει σπάσει τίποτα ακόμα.Υπάρχει περίπτωση η apple να το φτιάξει δωρεάν μιας και είναι design flaw?Αν όχι τι προτείνετe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα εμφανίζεται επειδή κάποιοι χρήστες έχουν την τάση να κλείνουν το MacBook με δύναμη. Ίσως αν οι προεξοχές από το lid να ήταν από λάστιχο αυτό να μην συνέβαινε. Πάντως δωρεάν αντικατάσταση του top case μην περιμένεις. Αυτό που σου προτείνω είναι να προσέχεις την ώρα που τον κλείνεις και κατά τη διάρκεια μεταφοράς να μην πιέζεται. Λογικά δεν θα προχωρήσει το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάντως όσο έσπασε έχει παραμείνει, δεν εξαπλώθηκε. Ενός άλλου φίλου μου στο ίδιο σημείο ξεκόλλησε και ειναι σαν να άνοιξε κονσέρβα! Να πω ότι δεν το προσέχω περισσότερο από πριν. Ίσως είναι faulty το συγκεκριμένο σημείο και χαλάει σε όλα, καθώς είναι μαγνητικό και τραβιέται κάθε φορά ή τπτ τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγοράσεις!!!! Σε λιγότερο από μήνα βγαίνουν τα καινούργια ''αλουμινένια'' σε πολύ ''επιθετικές'' τιμές!!!!

 

Ορίστε και μερικές εικόνες από ένα πρόχειρο googlάρισμα

 

CrackBook_close_up.jpg

 

P6260340.jpg

 

crackbook.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πονάει και μόνο που το βλέπω! Αχ!

 

Το δικό μου δεν έχει πάθει το παραμικρό, είναι 2+ ετών και δεν το προσέχω ιδιαίτερα με την έννοια ότι το χρησιμοποιώ οπουδήποτε και οσοδήποτε το χρειαστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η Apple επειδη φημιζεται ιδιαιτερα για το design και τη μοστρα της πρεπει τουλαχιστον να κραταει τον πηχη εκει που ηταν στα powerbook και ibook ακομα και αν ανεβαινει το μεριδιο της στην αγορα..Ειναι απαραδεκτη συμπεριφορα εκ μερους τους να ξερουν οτι υπαρχει προβλημα ποιοτητας υλικων και να μην το παραδεχονται δημοσια για να δειξουν την απαιτουμενη υπευθυνοτητα.Ακομα δεν εχω προβλημα δεν φαινεται καν αλλα ειδα σε αρκετα forum οτι πελατες δυσαρεστημενοι παραπονιοντουσαν οτι δεν εγινε αντικατασταση του top cover απο την apple αν δεν ηταν εντος εγγυησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η Apple επειδη φημιζεται ιδιαιτερα για το design και τη μοστρα της πρεπει τουλαχιστον να κραταει τον πηχη εκει που ηταν στα powerbook και ibook ακομα και αν ανεβαινει το μεριδιο της στην αγορα..Ειναι απαραδεκτη συμπεριφορα εκ μερους τους να ξερουν οτι υπαρχει προβλημα ποιοτητας υλικων και να μην το παραδεχονται δημοσια για να δειξουν την απαιτουμενη υπευθυνοτητα.Ακομα δεν εχω προβλημα δεν φαινεται καν αλλα ειδα σε αρκετα forum οτι πελατες δυσαρεστημενοι παραπονιοντουσαν οτι δεν εγινε αντικατασταση του top cover απο την apple αν δεν ηταν εντος εγγυησης.

 

Λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά. Και εταιρίες που "πουλάνε", πραγματικά επειδή διαφέρουν, θα έπρεπε να προσέχουν με τέτοια θέματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο blackbook παντως δεν εχει παρατηρηθει το σπασιμο ...Μαλλον καλα λενε καποιοι οτι εχει οντως διαφορα υλικων.(αν και το βρισκω παραλογο λιγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μόλις το έπαθα και έχω blackbook..

γρουσούζη... :mad:

το έχω αγοράσει στη γερμανία αλλά τώρα μένω αυστρία. θα το πάω να το κοιτάξουν and i'll get back to u

:)

 

επείσης το έχει πάθει κ ένας φίλος πάλι με blackbook. μάλλον εξαρτάται από το αν το προσέχεις κατά το κλείσιμο του καπακιού.

εγώ δεν ήμουν ιδιαίτερα προσεκτικός και πιστέυω ούτε και εκείνος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα που συμβαινουν τετοια πραγματα σε ακριβα φορητα....

 

Τεστ που περνανε αλλα λαπτοπ:

 

1) test αντοχής:

http://au.youtube.com/watch?v=H5cKuO8ojAU

 

2) test γδαρσίματος με μεταλλικό σύρμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...