Προς το περιεχόμενο

mac mini προσφορα


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το εχεις ?? πες μας τισ εντυπωσεις σου!

θεωρεις απαραιτητο τη αλαγη μνημης και του dvd drive?

 

Για την αναπαραγωγή video HD (ακόμα και 1080p) είναι υπεραρκετό το 1GB RAM. H CPU των 1.83GHz όμως δεν μπορεί να τα βγάλει εύκολα πέρα. Χρησιμοποιώντας τα Quicktime (με perian), Mplayer και Movist υπάρχει εμφανές πρόβλημα στις γρήγορες σκηνές. Το ίδιο συμβαίνει και με το VLC με τις default ρυθμίσεις του (αν ρυθμιστεί το x264 codec να κάνει skip το loop filter είναι εντάξει). Με το Plex πραγματικά βρήκα την υγειά μου! 100% τέλεια αναπαραγωγή σε ότι mkv 1080p δοκίμασα μέχρι τώρα. Πρέπει να έχει να κάνει με το ότι χρησιμοποιεί και τους δύο πυρήνες της cpu.

Το dvd drive που έχει το mini (dvd/cd-rw για το 1.83) δεν είναι και ότι καλύτερο πάντως. Για την ακρίβεια πρέπει να είναι ένα από τα χειρότερα που υπάρχουν (δε διαβάζει με τίποτα πολλά original dual layer δισκάκια που έχω και αρνείται να υποστηρίξει region 1 με οποιοδήποτε τρόπο). Στο δίαβασμα γραμμένων dvd πάντως (single και dual layer), δεν με έχει προβληματίσει μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Το dvd drive που έχει το mini (dvd/cd-rw για το 1.83) δεν είναι και ότι καλύτερο πάντως. Για την ακρίβεια πρέπει να είναι ένα από τα χειρότερα που υπάρχουν (δε διαβάζει με τίποτα πολλά original dual layer δισκάκια που έχω και αρνείται να υποστηρίξει region 1 με οποιοδήποτε τρόπο). Στο δίαβασμα γραμμένων dvd πάντως (single και dual layer), δεν με έχει προβληματίσει μέχρι τώρα.

 

Ειδικά στο θέμα region 1 DVD δεν είναι πρόβλημα του DVD drive, είναι θέμα κλειδώματος (region lock).

 

Με λίγο ψάξιμο και ελάχιστη δουλειά, αυτό διορθώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dvd drive που έχει το mini (dvd/cd-rw για το 1.83) δεν είναι και ότι καλύτερο πάντως. Για την ακρίβεια πρέπει να είναι ένα από τα χειρότερα που υπάρχουν (δε διαβάζει με τίποτα πολλά original dual layer δισκάκια που έχω και αρνείται να υποστηρίξει region 1 με οποιοδήποτε τρόπο). Στο δίαβασμα γραμμένων dvd πάντως (single και dual layer), δεν με έχει προβληματίσει μέχρι τώρα.

+1

 

Όντως, τα Matsushita(Panasonic) που βάζουν είναι αισχρά. Δεν παίζει να μην σου βγάλει πρόβλημα κάποια στιγμή.

+1

 

Οτι εν ετει 2008 δινει μηχανημα χωρις dvdrw ειναι απλα απαραδεκτο.

Αλλα απαραδεκτο ειναι ακομα και το dvdrw που βαζουν , της Matsushita που ειναι το χειροτερο drive που κυκλοφορει..

 

Με 50 ευρω βαζετε slim dvd rw πολυ ποιοτικοτερο,σιγουρο συμβατο!

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=13047

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...