Προς το περιεχόμενο

USB stick μετατρέπει το PC σε Mac!


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη σου πω ότι τελεί ήδη και υπό την (ανεπίσημη) υποστήριξή της...

 

Και πολύ καλά κάνει. Το ίδιο έκανε και η MS όταν έκανε τον κινέζο για τις χακεμένες κόπιες των windows και ξέρουμε όλοι τι συνέβη στη συνέχεια. Φαντάσου να είναι και νόμιμο:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"το πανάκριβο hardware των macs"

 

Απλά έλεος! Όποιος το έγραψε είναι προκατειλλημένος

 

Συγκρινε παρομοια σε specs μηχανηματα με αυτα της apple και θα δεις οτι τα apple ειναι πολυ πιο ακριβα (χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο περα απο το λογισμικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"το πανάκριβο hardware των macs"

 

Απλά έλεος! Όποιος το έγραψε είναι προκατειλλημένος

 

Apple=Είδος πολυτελείας.

 

Αυτό δεν αλλάζει ότι και να γραφτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον σαν "κόλπο" το stickάκι αν και δεν φαίνεται να διάφερει και πολύ από τα macos on younameit projects που υπάρχουν.Για μένα το ατού του MacOs είναι ότι είναι φτιαγμένο για να παίζει σε συγκεκριμένο hardware, λογικό είναι υπό αυτές τις συνθήκες να είναι rock solid αν αλλάξει αυτό πιθανόν να χαλάσει και η "συνταγή" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple=Είδος πολυτελείας.

 

Αυτό δεν αλλάζει ότι και να γραφτεί.

 

συμφωνώ ότι είναι ακριβά αλλά μήπως ό,τι πληρώσεις παίρνεις? κάποιος είχε πει ότι "κανείς Macάς δεν θα κατηγορήσει το μηχάνημά του αφού έχει δώσει τόσα λεφτά", αλλά δεν νομίζω ότι είναι έτσι (πολλοί βρίσουν ακριβό hardware όταν έχει πρόβλημα) και δεν ξέρω κανέναν να έκανε switch από Mac σε PC. Για το ανάποδο να μην το συζητήσω...Για αυτό και μόνο κι εγώ το σκέφτομαι σοβαρά για Mac, όχι επειδή μου περισσεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε Ελβετικό eshop το πουλάνε 108 +μεταφ. 17 = 125 euros

 

και δεν ειναι "usb stick".

εχει βισμα "USB internal 10-1 pins (with extended size)" , δηλαδή συνδέεται στη μητρική, εκει που καταλήγουν τα καλώδια των εξόδων usb του κουτιού, όχι στις εξόδους usb.

So is EFI-X™ just a usb device where I could copy the files to an existing USB thumb drive?

EFI-X™ is a revolutionary device *not* based on any existing pendrive and flash memory chips.

On top of that, it sports some really intricate hardware protection to protect your and our own interests.

επειδη δεν καταλαβαίνω τι τεχνικό πλεονέκτημα έχει αυτου του είδους η σύνδεση, υποθέτω οτι την επέλεξαν ακριβώς για να μην

...μπει σε ένα οποιοδήποτε stick.

 

 

και το πακέτο δεν περιλαμβάνει κανενα λειτουργικό της apple, χακεμένο ή όχι :-)

το dvd του osx για την εγκατάσταση πρέπει να το προμηθευτείς εσυ (το retail αγορασμένο νόμιμα, ή καπως αλλιώς )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις Mac πρέπει να έχεις όλο το πακέτο και εννοώ το hardware.Αν είναι να βάζεις το OSX σε κουτί TurboX και λοιπά hardware όπου δεν περνούν τους ποιοτικούς ελέγχους της Apple τότε βράστα.

Βάλε κινητήρα Lambo σε αμάξωμα Lada τότε και πες έχω Lambo!

 

Δεν θέλω να υποστηρίξει επίσημα η Apple ούτε αυτό αλλά ούτε να "ανοίξει" το λειτουργικό της για όλα τα hardware parts, γιατί προτιμώ λειτουργικό που να είναι για συγκεκριμένο ,πράγμα που το κάνει ταχύτατο,σταθερό και συμπαγές.Αν ανοίξει και πάει σε μεγαλύτερη γκάμα τότε θα 'χουμε δεύτερα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ ότι είναι ακριβά αλλά μήπως ό,τι πληρώσεις παίρνεις?

 

Δυστυχώς όχι, δεν παίρνεις πάντα ότι πληρώνεις. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: Πηγαίνεις σε ένα πολυκατάστημα και πουλάει μπλούζα Calvin Κlein με τιμούλα 80 euro. Πηγαίνεις στην λαϊκή και ένας πάγκος πουλάει την φίρμα Calvin Κlain 3 euro. Διαφορά στην ποιότητα? Όχι, ένα γραμμα στην ''φίρμα'' αλλάζει τα πάντα και η αισχροκέρδεια πάει σύννεφο από τους μάγκες που τα παράγουν.

 

Ένα iPod (suffle) έχει 50 euro το 1gb. Ένα μάρκας τάδε κάνει 10 euro και έχει 2gb. Ούτε καλύτερα ακουστικά έχει το iPod, ούτε καλύτερο είναι από πλευράς ποιότητας το iPod (για να μην πω ότι ο σχεδιασμός του τάδε mp3 μπορεί να είναι και καλύτερος, πιο ανθεκτικός). Πληρώνεις το όνομα Apple.

 

Σε καμιά περίπτωση δεν αξίζουν τόσο τα προϊόντα της Apple και της κάθε Apple. Αλλά για να ικανοποιήσουμε το ψώνιο μας θα αγοράσουμε Calvin Klein και όχι κάτι ''παρακατιανό'' από την λαϊκή. Όπως προφανώς δε θα πάμε να ψωνίσουμε από το LIDL αλλά από το CARREFOUR γιατί τα προϊόντα του πρώτου είναι παρακατιανά-φτηνιάρικα-έχουν τόσο χάλια γεύση ΜΠΛΙΑΞ, εγώ τρώω μόνο κοτόπουλα Μιμίκος.

 

Και για να καταλάβετε πόσο μάγκες είναι οι τύποι στην Apple με έχουν βάλει στο τριπάκι να γράφω iPod αντί για ipod, έμμεσα δηλαδή να τονίζω το i (το υποσυνείδητο του μυαλού μου δίνει άλλο κύρος στην Apple και στο mp3 της σε σύγκριση με όλα τα υπόλοιπα).

 

''Φιλαράκι αυτό δεν είναι ένα απλό mp3, είναι iPod.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι, δεν παίρνεις πάντα ότι πληρώνεις. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: Πηγαίνεις σε ένα πολυκατάστημα και πουλάει μπλούζα Calvin Κlein με τιμούλα 80 euro. Πηγαίνεις στην λαϊκή και ένας πάγκος πουλάει την φίρμα Calvin Κlain 3 euro. Διαφορά στην ποιότητα? Όχι, ένα γραμμα στην ''φίρμα'' αλλάζει τα πάντα και η αισχροκέρδεια πάει σύννεφο από τους μάγκες που τα παράγουν.

 

Ένα iPod (suffle) έχει 50 euro το 1gb. Ένα μάρκας τάδε κάνει 10 euro και έχει 2gb. Ούτε καλύτερα ακουστικά έχει το iPod, ούτε καλύτερο είναι από πλευράς ποιότητας το iPod (για να μην πω ότι ο σχεδιασμός του τάδε mp3 μπορεί να είναι και καλύτερος, πιο ανθεκτικός). Πληρώνεις το όνομα Apple.

 

Σε καμιά περίπτωση δεν αξίζουν τόσο τα προϊόντα της Apple και της κάθε Apple. Αλλά για να ικανοποιήσουμε το ψώνιο μας θα αγοράσουμε Calvin Klein και όχι κάτι ''παρακατιανό'' από την λαϊκή. Όπως προφανώς δε θα πάμε να ψωνίσουμε από το LIDL αλλά από το CARREFOUR γιατί τα προϊόντα του πρώτου είναι παρακατιανά-φτηνιάρικα-έχουν τόσο χάλια γεύση ΜΠΛΙΑΞ, εγώ τρώω μόνο κοτόπουλα Μιμίκος.

 

Και για να καταλάβετε πόσο μάγκες είναι οι τύποι στην Apple με έχουν βάλει στο τριπάκι να γράφω iPod αντί για ipod, έμμεσα δηλαδή να τονίζω το i (το υποσυνείδητο του μυαλού μου δίνει άλλο κύρος στην Apple και στο mp3 της σε σύγκριση με όλα τα υπόλοιπα).

 

''Φιλαράκι αυτό δεν είναι ένα απλό mp3, είναι iPod.''

Και φυσικά οι συγκρίσεις που κάνεις είναι εντελώς αυθαίρετες και αβάσιμες.

Γιατι ΦΥΣΙΚΑ οι διαφορά των Calvin Klein και των "Kalvin Clein" δεν είναι απλώς στο όνομα, αλλά στην ποιότητα κατασκευής και στο σχέδιο. Αν δεν το αποδέχεσαι, προφανώς άλλος ψωνίζει τα ενδύματά σου. :rolleyes:

Και ακόμα περισσότερο, δεν έχουν καμία απολύτως σχέση τα iPod με τα ChiPod (Chinese ipod) που τα συγκρίνεις. Βασικά, τώρα που το σκέφτομαι, τα ChiPods μικρή σχέση έχουν με mp3 player... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το πακέτο δεν περιλαμβάνει κανενα λειτουργικό της apple, χακεμένο ή όχι :-)

το dvd του osx για την εγκατάσταση πρέπει να το προμηθευτείς εσυ (το retail αγορασμένο νόμιμα, ή καπως αλλιώς )

 

 

Α, οκ, αλλάζει τότε.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mercyful_Fate

Δηλαδή τα MP3 Players πχ της Creative ή όποιας άλλης εταιρίας που φτιάχνει απλά MP3 Players (χωρίς "i" στο όνομα τους) έχουν την ίδια ποιότητα με τους κινέζικούς κλώνους του iPod? Γιατί αυτό φαντάζομαι ήθελε να πει ο NemeSis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με τα κινεζικα ipod-like mp3s οσα εχω δει ειναι πολυ καλης ποιοτητας και πολυ ανετα θα αλαζα το ipod 80gb που εχω με καποιο κινεζικο που να εχει ομως 80gb δισκο να απαλαγω επιτελους και απο το καταραμενο itunes....

 

συμφωνω 1000% με την αποψη οτι δεν παιρνεις οτι πληρωνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...