Προς το περιεχόμενο

Ποιό wireless router για iphone/ipod touch?


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι λέει ο τίτλος.. Πείτε ποιό ρουτερ χρησιμοποιείται εσείς και τι είδους ασφάλεια έχετε ενεργοποιημένη. Το budget είναι ως 80 - 90 ευρώ.

 

p.s. αν τυχόν δουλεύετε και με xbox 360 με wifi στην ίδια σύνδεση αναφέρετε το πλιζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον δεν έχεις βγάλει ακόμη άκρη με το άλλο θέμα που άνοιξες, πριν πετάξεις το Linksys, κάνε μια δοκιμή με DHCP -> Renew lease.

 

Για να είμαι ειλικρινής: Ρύθμισα ένα και μόνο ipod touch που δεν αποχωρίστηκε ποτέ το Linksys 354 του Ιδιοκτήτη του, όπου συνδέεται με WPA. Να παίζει το αρχαίο 354 και να μην παίζει το νεώτερο 200άρι μου φαίνεται χλωμό.

 

Το κόλπο που γράφω, το επιστρατεύουμε συχνά σε κάποια περιφερόμενα iphone που πάνε από 354 σε 200, απο κει σε USR-9108, κατόπιν σε Zyxel 660 και φτου κι απ' την αρχή και χρειάζεται (όχι πάντα) όταν αλλάζει ο router.

 

Ισως να πιάσει και στο ipod.

Καλή Τύχη.

 

ΥΓ: (Edit) Δεν πιστεύω να έχει ξεμείνει κανένα mac filtering ενεργοποιημένο και να ξέχασες να προσθέσεις το ipod στη λίστα... Λέω τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Speedtouch 780W με WEP key για ασφάλεια.

 

Αλλά νομίζω όποιο router και να βάλεις θα παίξει, δεν βλέπω γιατί να έχεις πρόβλημα. Όλοι οι routers τις ίδιες τεχνολογίες και πρωτόκολλα χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με το ίδιο router που έχεις (linksys wag200g με wpa2-mixed) δουλεύει μια χαρα το iphone μου!

 

και εγώ το ίδιο...

iphone,pc,ps3,xbox,2o pc kai kapou kapou to laptop όλα πάνω στο wag200g που αν και έχει πρόβλημα με την forthnet παίρνει internet απο το siemens

 

Και με τι firmware παίζετε εσείς παιδιά;

 

Να ρωτήσω κάτι, γιατί είμαι που είμαι λολ, ίσως να μην έχω καταλάβει κάτι. Ανοίγεις το ipod touch, ανοίγεις το wifi, βλέπει το δίκτυο και συνδέεται, χωρίς να πατήσεις τίποτα άλλο, ε; Να εξαλείψουμε τη πιθανότητα να κάνω κάτι στραβά..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iPhone 1st Generation δουλεύει άψογα με το US Robotics 9108 που έχω στο σπίτι.

 

Ασφάλεια: WPA2 PSK με non-broadcast SSID.

 

Επειδη ψαχνω ρουτερ για το iphone μου ,γιατι με το linksys 354g εχω μεγαλο laterncy, με το usr9108 δεν εχεις latency?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις wep/wpa etc φυσικά και δεν γίνεται αυτό μιας και πρέπει να ορίσεις password etc.

Στο iphone τουλάχιστον πατάς επάνω στο όνομα του ρούτερ σου και σε καθοδηγεί. ΔΕΝ μπαίνει αυτόματα..

Αν πάλι είναι ανοιχτό δίκτυο και πάλι πρέπει να πατήσεις once..

Δεν πιστεύω οτι έκανες κάτι λάθος tbh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Επειδη ψαχνω ρουτερ για το iphone μου ,γιατι με το linksys 354g εχω μεγαλο laterncy, με το usr9108 δεν εχεις latency?

 

Θα το δω στο σπίτι το απογευματάκι και θα σου απαντήσω εδώ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Λοιπον??

Ολα οκ?

 

Κοίτα, η πλάκα είναι ότι δοκίμασα ping στο iPhone και στον υπολογιστή.

 

Στο ping του iPhone μου βγάζει δεδομένα.

Στο ping του υπολογιστή δεν μου βγάζει.

 

:-D

 

Τα δεδομένα από το iPhone έχουν ως εξής:

 

PING 192.168.1.3 (192.168.1.3): 64 data bytes

72 bytes from 192.168.1.3: icmp_seq=0 ttl=64 time=10.0 ms

72 bytes from 192.168.1.3: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.0 ms

72 bytes from 192.168.1.3: icmp_seq=2 ttl=64 time=0.0 ms

--- 192.168.1.3 ping statistics ---

3 packets transmitted, 3 packets received, 0% packet loss

round-trip min/avg/max = 0.0/3.3/10.0 ms

 

Τώρα κάνω χρήση του D-Link DSL-G624T

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...