Προς το περιεχόμενο

ο γιατρός είναι επιστήμονας ?


Houston

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συμπεριφορά του, οι εργασιακές του ασχολίες του, η πρακτική του στα χειρουργεία, το λεξιλόγιό του, συνάδει με τον όρο Επιστήμονας?

Μου γεννήθηκε αυτή η απορία βλέποντας το βίντεο του Λαζόπουλου την Τρίτη. Δε ξέρω τι εμπιστοσύνη δίνετε στα χέρια αυτών των ανθρώπων, αλλά εμένα μου έκαναν κατι σαν 17χρονα.

Ο Μηχανικός, ο Δικηγόρος, ο Δημοσιογράφος και γενικά κάθε επαγγελματίας, την ώρα της εργασίας του έχει κάποια σοβαρότητα και ευθύνη. Δεν μπορώ να φανταστώ, να πάω το αυτοκίνητό μου στο service, και ο εργαζόμενος να γελάει αν σπάσαν τα ελατήρια, πόσο μάλλον ο γιατρός που υποτίθεται ότι έκατσε κάποια χρόνια στα θρανία - σε ένα εντελώς αηδιαστικό θέαμα που ο καθένας θα ντρεπόταν να κάνει ακόμη και μόνος του.

Τεσπα ας πούμε ότι αυτήν είναι η δουλειά, αλλά γιατί να θεωρείται κορυφαίος επιστήμονας? μήπως είναι αποθυμένο της Ελληνικής κοινωνίας? Και ήθελα την γνώμη σας γιατί προτιμούν να κάτσουν μέχρι τα 30-35 που παίρνουν ειδικότητα και ξεκινούν την καριέρα τους και δεν γίνονται κάτι καλύτερο και πιο γρήγορα ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν μπορώ να φανταστώ, να πάω το αυτοκίνητό μου στο service, και ο εργαζόμενος να γελάει αν σπάσαν τα ελατήρια

 

...βάλε ένα μικροφωνάκι (sic) στο αμάξι την άλλη φορά, απομακρύνσου λίγο, και μάλλον θα σε περιμένει μια έκπληξη... :-)

 

Αλλά 'ντάξ' , τί να σου κάνουν και οι γιατροί ; Με τη δουλειά που κάνουν, άμα δεν έχουν και λίγο χιούμορ (παραπάνω) δεν τους κόβω να την βγάζουν καθαρή, οπότε να μην το τραβάμε... (υποθέτω βέβαια πως ο "ασθενής" ήτο σε νάρκωση ε. Βέβαια ΗΤΑΝ λίγο καφρίλα να το βγάλουν ΚΑΙ στο youtube - αλλά απ' τη στιγμή που δεν φανερωνεται η ταυτότητα του "ασθενή", ξέρω ΄γω ; ) . Διότι το θέμα είναι να είναι καλοί σε αυτό που κάνουν (επειδή μίλησες για "επιστήμονες").

Τώρα "γιατί γίνονται γιατροί"....ε τί να σου πω ρε συ :-)

Άλλος γιατί το έχει μέσα του.

Άλλος γιατί πριν από αυτόν το είχε ο μπαμπάς του.

Άλλος για τα φράγκα.

Άλλος για όλα τα παραπάνω, και πάει λέγοντας....

(κι όπως και να το κάνεις, όλο και χρειάζονται :P )

Όσο δε για το κύρος της "κορυφής", δεν καταλαβαίνω πού έχεις το πρόβλημα. Λίγο το έχεις να "ξεμπουκώνουν" τον κάθε απρόσεχτο ; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε έβγαλαν το ασθενή στο youtube (και καλά έκαναν τους το αναγνωρίζω lol) αλλά τις φάτσες τους. Αυτό είναι το κακό. Μου θύμισαν τα βίντεο με τους μπάτσους :rolleyes:

 

Αλλά νταξ αυτοί είναι μπάτσοι, οι γιατροί?

 

Ποια φράγκα? Να τρέχεις ανειδίκευτος μέχρι τα 30, αγροτικά , ιστορίες κτλ και μετά να διορίζεσαι σε ένα δημόσιο νοσοκομείο?

Εργολάβος κηδειών να γίνεις θα έχεις το γραφείο σου το κουστουμάκι σου, 1000 φορές καλύτερα από το να είσαι όλη μέρα στο αχούρι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που συνέβη ήταν απαράδεκτο και εύχομαι να τιμωρηθούν οι ένοχοι.

 

Δεν έχει καμία απολύτως σημασία το αν η ταυτότητα του ασθενή αποκαλύφθηκε ή όχι ούτε βέβαια το ότι ήταν σε νάρκωση και δεν καταλάβαινε το δούλεμα γύρω του, αν και με την προβολή του βίντεο σίγουρα θα κατάλαβε ότι ήταν αυτός στο χειρουργικό τραπέζι και σίγουρα θα καταρρακώθηκε ψυχολογικά.

 

Εδώ τιμωρείται η ασέβεια απέναντι στο σώμα ενός νεκρού, πόσο μάλλον ενός ζωντανού.

 

Αν ποτέ έκανες ένα χειρουργείο Houston και μάθαινες με κάποιο τρόπο ότι οι γιατροί και οι νοσοκόμες όταν εσύ κοιμώσουν λέγανε πχ "κοίτα το μικροτσούτσουνο με το γαριδάκι, φιφα.... παιδιά ελάτε να δειτε" φαντάζομαι δε θα σε πείραζε ε? Αφού κοιμώσουν... (παράδειγμα τώρα...)

 

Οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να κοροϊδεύει, ο γιατρός ΟΧΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στο να κάνουν χιούμορ με τέτοια πράγματα...

Δεν ξέρω ποιος απο εμάς, όσο σοβαροφανής και φλεγματικός και να ήταν, δέν θα γελούσε σε παρόμοια φάση..

Δεν έκαναν κάτι ιδιαίτερα αντιεπαγγελματικό αν εξαιρέσεις οτι ανέβασαν το βίντεο στο ίντερνετ.. που αμφιβάλλω κιόλας αν το ανέβασαν οι ίδιοι και όχι κάποιος φίλος φίλου και πάει λέγοντας που πήρε το βίντεο "για πλάκα".

Σιγά τα ωά...

Ένα μαρτζαφλάρι έβγαλαν οι άνθρωποι δεν έκαναν και καμια μεταμόσχευση..

Αν νομίζουμε οτι υπάρχουν σήμερα σοβαροί επαγγελματίες μάλλον κάτι δεν έχουμε δεί ακόμα καλά...

Και αν αν με το σοβαροί εννούμε αγέλαστοι.. τότε ευτυχώς που δεν υπάρχουν...

Τώρα γιατί γίνονται γιατροί... ask them...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει διαφορά το να κάνεις χιούμορ με το να γελάς σε βάρος κάποιου. Πόσο μάλλον όταν υποτίθεται ότι επιτελείς λειτούργημα και όταν αυτός ο κάποιος έχει έρθει σε σένα με τον οποιοδήποτε πόνο του.

 

Δηλαδή θέλεις να μας πείς ότι αν πχ ήσουν στο χειρουργικό τραπέζι και οι από πάνω γελάγανε με το χωντρό πχ κώλο σου, ή τα μεγάλα βυζιά σου ή το μικρό πουλί σου, δε θα σε πείραζε καθόλου αφού +1 να κάνουν χιούμορ ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτοί προασπίζουν την δημόσια υγεία? Εδώ γενάτε ένα θέμα. Αν αυτοί είναι γιατροί και κάνουν την δουλειά τους όπως την κάνουν ποια ασφάλεια μπορούμε να νοιώθουμε όταν στέλνουμε στα χέρια τους έναν δικό μας άνθρωπο ή πάμε εμείς οι ίδιοι?

Δηλ αν πάω για σκουλικοηδύτη πχ θα μαζευτουν όλοι γύρω θα κοιτάζουν , θα περπατάν, θα τρώνε, θα παίζουν ποδόσφαιρο? Μια φορά πήγα για έναν συγγενή μου στην εντατική και μια νοσοκόμα έτρωγε γλυκά – βρωμούσε φορμόλη και αυτήν έτρωγε…και θα βγει αυτή έξω να μου πει πως είναι επιστήμονας ?. Ο σκουπιδιάρης τι κάνει δηλ? Οι υπάλληλοι στα μουσεία έχουν πολύυυυυυ καλυτέρους τρόπους και το περιβάλλον τους είναι πιο πολιτισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή γενικά το ένα τρίτο από δω μέσα λιποθυμάτε όταν σας παίρνουν αίμα, το ένα τρίτο θα θέλατε πρόζακ για να παλέψετε αυτά που συναντά κανείς σε 5 οχτάωρες βάρδιες και το υπόλοιπο ένα τρίτο θα ζήσει όταν πάρω την εξουσία, λέω να μη μιλάμε για ό,τι δεν ξέρουμε ε. Όταν κάνουμε κάτι τέτοιο, δεν έχει μεγάλο κύρος η άποψή μας περί σοβαρότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, σε κανέναν σας δεν περνάει από το μυαλό του ότι ίσως να πρόκειται για πρακτική και μάλιστα χωρίς αληθινό ασθενή αλλά απλά μία από τις συμφοιτήτριές τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχήν, για να μιλάμε την ίδια γλώσσα: επιστήμη ονομάζουμε την ορθολογική και συστηματική έρευνα του επιστητού με βάση συγκεκριμένη μέθοδο και εργαλεία. Επίσης, με τον όρο επιστήμη, προσδιορίζουμε το σύνολο της γνώσης που κατακτάς με την έρευνα.

Οπότε ναι, ο γιατρός είναι επιστήμονας.

 

Απλά επί του θέματος, ας μη γενικεύουμε ε. Όχι πάλι. Όχι πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στο να κάνουν χιούμορ με τέτοια πράγματα...

Δεν ξέρω ποιος απο εμάς, όσο σοβαροφανής και φλεγματικός και να ήταν, δέν θα γελούσε σε παρόμοια φάση..

Δεν έκαναν κάτι ιδιαίτερα αντιεπαγγελματικό αν εξαιρέσεις οτι ανέβασαν το βίντεο στο ίντερνετ.. που αμφιβάλλω κιόλας αν το ανέβασαν οι ίδιοι και όχι κάποιος φίλος φίλου και πάει λέγοντας που πήρε το βίντεο "για πλάκα".

Σιγά τα ωά...

Ένα μαρτζαφλάρι έβγαλαν οι άνθρωποι δεν έκαναν και καμια μεταμόσχευση..

Και αν αν με το σοβαροί εννούμε αγέλαστοι.. τότε ευτυχώς που δεν υπάρχουν...

Τώρα γιατί γίνονται γιατροί... ask them...

Ξεχνάς ότι διάγουν επιστήμη? και μάλιστα που αφορά ανθρώπινη υγεία? Δεν είναι πιτσιρικάδες που μοιράζουν φυλλάδια για πρώτη φορά και το βρίσκουν διασκεδαστικό.

Ακόμη και αυτός που ξεβουλώνει βόθρους είναι συνοφρυωμένος την ώρα της δουλειάς

Αν νομίζουμε οτι υπάρχουν σήμερα σοβαροί επαγγελματίες μάλλον κάτι δεν έχουμε δεί ακόμα καλά...

Μηχανικός είμαι και όταν υπολογίζω σίδερα ξεκινώ πχ μεσημέρι και φτάνει βράδυ χωρίς να το καταλάβω…ούτε για νερό δεν σηκώνομε για να μην αποσπαστώ - ένα σίδερο λιγότερο που στην οθόνη είναι μια κουκίδα μπορεί να παίξει ρόλο - όχι να γελάσω,αυτό σημαίνει επιστήμη που δεν ξέρω αν το έχουν καταλάβει οι χειρούργοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτοί προασπίζουν την δημόσια υγεία? Εδώ γενάτε ένα θέμα. Αν αυτοί είναι γιατροί και κάνουν την δουλειά τους όπως την κάνουν ποια ασφάλεια μπορούμε να νοιώθουμε όταν στέλνουμε στα χέρια τους έναν δικό μας άνθρωπο ή πάμε εμείς οι ίδιοι?

Δηλ αν πάω για σκουλικοηδύτη πχ θα μαζευτουν όλοι γύρω θα κοιτάζουν , θα περπατάν, θα τρώνε, θα παίζουν ποδόσφαιρο? Μια φορά πήγα για έναν συγγενή μου στην εντατική και μια νοσοκόμα έτρωγε γλυκά – βρωμούσε φορμόλη και αυτήν έτρωγε…και θα βγει αυτή έξω να μου πει πως είναι επιστήμονας ?. Ο σκουπιδιάρης τι κάνει δηλ? Οι υπάλληλοι στα μουσεία έχουν πολύυυυυυ καλυτέρους τρόπους και το περιβάλλον τους είναι πιο πολιτισμένο.

 

Άλλο "τρώω" ή "δεν τηρώ τους κανόνες υγιεινής" και άλλο γελάω και κάνω χαβαλέ, πράγμα το οποίο καθόλου δε σχετίζεται με την ασφάλεια του ασθενούς ή την γνώση των γιατρών. Τη σοβαροφάνεια να φοβάσαι περισσότερο. Και ειδικά, δε θα με πείραζαν καθόλου όλα αυτά, εάν ας πούμε αμέσως μετά ξυπνούσα και πήγαινα στο σπιτάκι μου υγιής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...