Προς το περιεχόμενο

Firewire ... Είναι τόσο σημαντικό ??


NiCk_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουσιαστικά είναι το κύριο θέμα συζήτησης, από την ώρα που ανακοινώθηκαν τα νέα Macbooks .. Κάνω αυτό το topic για να δώ κατά πόσο σημαντικό είναι το firewire στους Έλληνες χρήστες των Mac αλλά και PC ...

Προσωπικά στο MBP μου το χρησιμοποιώ για να ενώνω τον external HDD μου, αλλά αν δεν είχα firewire πιθανότατα να αγόραζα external με υποστήριξη USB ... Επίσης η digital camera μου υποστηρίζει επίσης USB, έτσι δεν μπορώ να πώ ότι χρησιμοποιώ φανατικά το firewire .. Το ίδιο θα μου έκανε αν ήταν USB port για παράδειγμα ..

Φυσικά είναι ένα port λιγότερο όπως και να το κάνουμε, αλλά σαν ένας μελλοντικός αγοράστης των νέων macbooks ( εντός των ημέρων ελπίζω :-D ), κάθε άλλο παρά απογοητευμένος νιώθω από αυτό το νέο design ... Εσείς ?? Θα φτάνατε στο σημείο να μην αγοράσετε τα νέα macbooks λόγω έλλειψης firewire ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη απογοήτευση είναι των επαγγελματιών (κυρίως) που έχουν αγοράσει εξοπλισμό με firewire και ουσιαστικά η έλειψη απο το νέα macbooks τους αναγκάζει να μείνουν με τα προηγούμενα...Για τους υπόλοιπους δεν είναι κατι ιδιαίτερο πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη απογοήτευση είναι των επαγγελματιών (κυρίως) που έχουν αγοράσει εξοπλισμό με firewire και ουσιαστικά η έλειψη απο το νέα macbooks τους αναγκάζει να μείνουν με τα προηγούμενα...Για τους υπόλοιπους δεν είναι κατι ιδιαίτερο πιστεύω...

 

Ναι, αλλά ένας επαγγελματίας αγοράζει το macbook για την δουλειά του ?? Βέβαια, εξαρτάται σε ποιό τομέα δουλεύει, αλλά δεν θα μπορούσα να φανταστώ έναν που ασχολείτε με graphics, audio/video να επιλέγει το macbook για να κάνει την δουλειά του .. Αν δεν κάνω λάθος τα "pro applications" της Apple δεν δούλευαν καν πάνω στα προηγούμενα macbooks λόγω έλλειψης dedicated κάρτας γραφικών ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και για απλούς χρήστες φαντάζομαι ισχύει το ίδιο...Αν έχεις περιφερειακά σε firewire τι κάνεις? Πέρνεις laptop 1100 δολάρια και άλλα 200-300-400 για περιφερειακά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και για απλούς χρήστες φαντάζομαι ισχύει το ίδιο...Αν έχεις περιφερειακά σε firewire τι κάνεις? Πέρνεις laptop 1100 δολάρια και άλλα 200-300-400 για περιφερειακά?

 

Υποθέτω το κυριότερο πρόβλημα για τους απλούς χρήστες θα είναι οι παλιές digital cameras τους ... Εδώ και 1-2 χρόνια, οι digital βγαίνουν και με usb support, αλλά θα είναι κρίμα για κάποιον που αγοράζει Mac "because it just works" και να ανακαλύψει ότι δεν μπορεί να μεταφέρει ένα video στο laptop του ..

Πέρα από τις digitals δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο άλλο περιφερειακό που το firewire είναι ( η τουλάχιστον ήταν ) το industry standard .. Κατά την γνώμη μου, η απώλεια του firewire θα γίνετε λιγότερο "επώδυνη" όσο περνούν τα χρόνια ... Η Apple συνηθίζει να αφερεί πράγματα από τα προϊόντα της γρηγορότερα από τους άλλους ( floppy , modem ? ), πιθανότατα γιατί το design των προϊόντων της δειαρκεί 2 περίπου χρόνια μέχρι να γίνει redesigned ... Όμως, αυτό που με απογοητεύει είναι το ότι το firewire έφυγε από το macbook, και δεν αντικαταστηθηκε με κάτι άλλο ... Ακόμα και ένα 3ο usb θα ήταν ευπρόσδεκτο .. Τώρα, πολύ απλά οι κάτοχοι του θα έχουν ένα port λιγότερο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το firewire, και ειδικά το 800άρι, ήταν μεγάλη υποόθεση μπροστά στο usb. Το να μην βάλει η apple ούτε καν 400άρι στα νέα macbook, χωρίς να τα αντικαταστήσει με κάτι καλύτερο, πιστεύω ότι αποτελεί ένα βήμα πίσω τεχνολογικά. Εκτός αν προσπαθεί να μας πει ότι σταδιακά θα εγκαταλείψει τις firewire εντελώς για χάρη τεχνολογικών συμμαχιών, όπως έκανε και με τους προηγούμενους επεξεργαστές της, και θα εξελίξει το firewire μόνο για πολύ high-end εξοπλισμό (απόλυτα επαγγελματικό ή βιομηχανικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ του οτι ηταν της apple δημιουργημα...Αλλα αυτό με την τρίτη usb πραγματικά ούτε εγω το καταλαβαίνω...Γιατι να μη βάλουν?

 

Ή μια esata για να συνδεονται σκληροι δισκοι με μεγαλες ταχυτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το firewire, και ειδικά το 800άρι, ήταν μεγάλη υποόθεση μπροστά στο usb. Το να μην βάλει η apple ούτε καν 400άρι στα νέα macbook, χωρίς να τα αντικαταστήσει με κάτι καλύτερο, πιστεύω ότι αποτελεί ένα βήμα πίσω τεχνολογικά. Εκτός αν προσπαθεί να μας πει ότι σταδιακά θα εγκαταλείψει τις firewire εντελώς για χάρη τεχνολογικών συμμαχιών, όπως έκανε και με τους προηγούμενους επεξεργαστές της, και θα εξελίξει το firewire μόνο για πολύ high-end εξοπλισμό (απόλυτα επαγγελματικό ή βιομηχανικό).

 

Μια μικρή διευκρίνιση, όπως είπε και ο Jobs στην παρουσίαση, για το port του 800 θα υπάρξει αντάπτορας οπότε και ο παλίος εξοπλισμός να μπορει να χρησιμοποιηθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή διευκρίνιση, όπως είπε και ο Jobs στην παρουσίαση, για το port του 800 θα υπάρξει αντάπτορας οπότε και ο παλίος εξοπλισμός να μπορει να χρησιμοποιηθεί

 

Ναι, αλλά firewire 800 υπάρχει μόνο στο Macbook Pro ... Στο Macbook δεν υπάρχει τίποτα :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ειμαι επαγγελματιας γραφιστας-μοντερ και πηρα το macbook γιατι ηταν μικρος και βολικος.

Χωρις firewire δεν μπορεις να συνδεσεις καμια καμερα dv - minidv kai hdv (εχω την canon hv20), αρα δεν μπορω να δουλεψω καν!!!

Δεν το περιμενα αυτο απο τον εφευρετη της firewire.

Και κατι ακομη, η συνδεση usb σε mac ειναι ΠΟΛΥ υποδεεστερη απο την usb.

Αν προσπαθησω να παρω υλικο - βιντεο high def. - σε εξωτερικο usb , απλα δεν μπορω ... εχει συνεχως droped frames!

Οταν συνδεω τον ιδιο δισκο με firewire, τοτε μπορω και μαλιστα ανετα.

Αυτο και μονο με αποτρεπει απο την αγορα του νεου macook αλλα και του macbook pro γιατι εχει ΜΙΑ μονο firewire, ενω χρειαζομαι τουλαχιστον 2 γι αυτη τη δουλεια (μια για τη συνδεση καμερας και μια για εξωτερικο σκληρο)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο και μονο με αποτρεπει απο την αγορα του νεου macook αλλα και του macbook pro γιατι εχει ΜΙΑ μονο firewire, ενω χρειαζομαι τουλαχιστον 2 γι αυτη τη δουλεια (μια για τη συνδεση καμερας και μια για εξωτερικο σκληρο)!!!

 

Καλά, πάνω από μια firewire δεν είχαν ποτέ τα Macbook Pro .. Κάλλιστα μπορείς να κάνεις "swap" την κάμερα με τον δίσκο και vice versa ...

 

Δεν το περιμενα αυτο απο τον εφευρετη της firewire.

 

Είναι πράγματι απογοητευτικό ... Αλλά η αλήθεια είναι ότι η firewire έχασε την μάχη με το USB ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...