Προς το περιεχόμενο

Firewire ... Είναι τόσο σημαντικό ??


NiCk_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το περιμενα αυτο απο τον εφευρετη της firewire.

Και κατι ακομη, η συνδεση usb σε mac ειναι ΠΟΛΥ υποδεεστερη απο την usb.

 

Εγώ πάλι το περίμενα. Δες και το παραπάνω post μου. H Apple έχει ήδη θυσιάσει σημαντικότερα πράγματα από την firewire για να μπει στην αγορά.... Για λόγους κόστους και @@ μάντολες...Πόσο πια θα αύξανε το κόστος του μηχανήματος ένας firewire controller? 10ε? 20ε? Σιγά τη διαφορά. Απλώς ξαναζούμε την εποχή που η Sony παράτησε το Betamax (που ήταν σαφώς ανώτερο από το VHS), με λιγα λόγια πάμε βήματα πίσω αντί για μπροστά για λόγους marketing.

Και το χειρότερο είναι ότι για την "πολλά υποσχόμενη" usb 3.0 ακόμη δεν φαίνεται φως στον ορίζοντα...

 

Είναι πράγματι απογοητευτικό ... Αλλά η αλήθεια είναι ότι η firewire έχασε την μάχη με το USB

 

...το οποίο φτιάχτηκε μετά από αυτήν και αντιγράφοντάς την...ειρωνία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, πάνω από μια firewire δεν είχαν ποτέ τα Macbook Pro .. Κάλλιστα μπορείς να κάνεις "swap" την κάμερα με τον δίσκο και vice versa ...

 

 

 

Είναι πράγματι απογοητευτικό ... Αλλά η αλήθεια είναι ότι η firewire έχασε την μάχη με το USB ..

 

To macbook pro εiχε 2 firewire , ena 400αρι κι ενα 800αρι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H apple για μια ακόμα φορά κινείται νωρίς προς την κατεύθυνση προς την οποία προβλέπει ότι θα πάνε τα πράγματα, πριν ακόμα πάνε. Δηλαδή ομολογεί ότι το firewire δεν έχει μέλλον και το κόβει από τώρα, πριν καν έρθει το δύκολο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H apple για μια ακόμα φορά κινείται νωρίς προς την κατεύθυνση προς την οποία προβλέπει ότι θα πάνε τα πράγματα, πριν ακόμα πάνε. Δηλαδή ομολογεί ότι το firewire δεν έχει μέλλον και το κόβει από τώρα, πριν καν έρθει το δύκολο μέλλον.

 

 

Μην εισαι απολυτος!

Στα macbook pro δεν την εκοψε..

Μην βλεπουμε ως θετικες κινησεις που ειναι ξεκαθαρα αρνητικες.

 

 

Eκτος αν βλεπεις κατι θετικο στο οτι αφαιρεσε μια πορτα που θα μπορουσες να συνδεσεις πιο γρηγορα εναν σκληρο(και δεν εβαλε πχ μια esata σαν αντικατασταση) ή την καμερα σου(minidv) για να κανεις capture το video που τραβηξες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κακά τα ψέματα, η αφαίρεση της FireWire από το MacBook κι ο περιορισμός του MacBook Pro σε μία FireWire 800 είναι αρνητικό σημείο.

 

Δεν είναι το deciding factor για να πάρω MacBook Pro (μάλλον στο MacBook το απλό προσανατολίζομαι) αλλά σίγουρα "πονάει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην εισαι απολυτος!

Στα macbook pro δεν την εκοψε..

Μην βλεπουμε ως θετικες κινησεις που ειναι ξεκαθαρα αρνητικες.

 

 

Eκτος αν βλεπεις κατι θετικο στο οτι αφαιρεσε μια πορτα που θα μπορουσες να συνδεσεις πιο γρηγορα εναν σκληρο(και δεν εβαλε πχ μια esata σαν αντικατασταση) ή την καμερα σου(minidv) για να κανεις capture το video που τραβηξες..

 

Δε διάβασες προσεκτικά αυτά που είπα. Δεν είπα ότι είναι κάτι θετικό. Επί της ουσίας αυτό που είπα είναι ότι η apple προβλέπει ότι σε Χ χρόνια το firewire θα έχει πεθάνει οπότε το κόβει σιγά σιγά από τώρα. Το ίδιο έκανε και σε άλλες περιπτώσεις, όπως τη δισκέτα και το modem. Οταν πήρα το macbook μου πριν δύο χρόνια μου φάνηκε κάπως που δεν είχε ενσωματωμένο modem γιατί όντως, μπορεί κάποτε υπό συνθήκες να το χρειαστείς. Η apple συχνά κόβει πράγματα που δεν έχουν μέλλον, έστω και αν έχουν παρόν διότι κόβοντάς το, ωθεί προς τα εκεί τα πράγματα. Σκέψου ότι αφού κόβει το firewire από το πιο εμπορικό μοντέλο της, σιγά σιγά και μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια, η αγορά mac περιφερειακών θα έχει στραφεί ολοκληρωτικά στο USB, πολύ κόσμος θα έχει ξεχάσει ότι "mac και firewire πάνε πακέτο", θα έχουν σχεδόν εκλείψει τα ΝΕΑ προϊόντα που απαιτούν firewire και μετά θα το κόψει και από τα άλλα μοντέλα της. Είναι το πρώτο κομμάτι της πορείας των επόμενων χρόνων και είναι το πιο δύσκολο... Σκέψου και το άλλο παράδειγμα. Το Macbook Air δεν έχει ethernet... Σαφώς το ethernet έχει παρόν αλλά η apple προβλέπει ότι στο άμεσο μέλλον θα υπάρχει παντού ασύρματη δικτύωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω στο υπαρχον macbookpro ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το firewire 400 που χρησιμοποιώ με 2 σκληρούς 300 μικρούς φορητούς και με εντυπωσιάζει το γεγονός πως συνδέω τον έναν στον άλλον δηλαδή από μια θύρα έχω 2 σκληρούς χωρίς εξωτερικό ρεύμα και με καλές ταχύτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω πως τα συνδεεις

ειναι παρα πολυ απλο καθε firewire σκληρος εχει 2 ports οποτε ενώνω με ενα καλωδιο απο το mac τον εναν firewire συγκεκριμενα εγω χρησιμοποιω κατι μαυρους lacie απο το eshop και το απο τον σκληρο που ειναι συνδεδεμενο με το laptop τον ενωνω με καλωδιο με τον αλλον. ειναι παρα πολυ βολικο και παιζει μια χαρα χωρις εξωτερικο ρευμα αυτο που δε ξερω αν "αντεχει" και τριτο συνδεδεμενο σε σειρα χωρις ρευμα γιατι δεν εχω να δοκιμασω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...